Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 MC Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başladı gibi hissediyorum. Aynalardan anlaşılıyor çünkü.

MR ve MC motoru birebir aynı olduğu için sizlerde de durum aynı olabilir.
    www.motorumla.net

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    Alıntı omegakont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu önemli bir soru olmuş MR da titreşim mi başladı ?

@atiturhan sanırım en çok km yapanlardan. Durum nasıl hocam. Titreşimden bir şikayet oluştu mu?
    valla ben daha anca 1100km lerdeyim. Benim bi sikayetim yok. Nereden anliyoruz titresimi?

Su bir iki gün yagisli hava var onlar gecsin motoru ilk cikarttigim gün dikkat edecegim titresim konusuna. Aynalara bakarim.

omegakont - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MC
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başladı gibi hissediyorum. Aynalardan anlaşılıyor çünkü.

MR ve MC motoru birebir aynı olduğu için sizlerde de durum aynı olabilir.
    Hocam bunu bir netleştirelim... Servise götürdün mü? belki servis gerektiren bir şeyler olmuştur. Kaçü Km desin. Durduk yere mi başladı. Bakım gerektiren bir durum olmadığından eminmisin ?

Şimdi durduk yere Yamaha ve Hondacıları haklı çıkartmayalım Emin olalım çünkü bu satırları okuyanların aklı karışır...

@atiturhan hocam sizden de en kısa zamanda yorum ve gözlem bekliyorum. Ben daha 500 km de bile değilim o yüzden pek bağlayıcı bişey demem mümkün değil...
    OMEGAKONT
    Mutlaka Bir Yolu Vardır...

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Konu ile ilgili aramızda bu konuşmalar geçmiş.

Neticede benim beklediğim oluyor sanırım. Ama gene de potansiyel bir MC alıcısıyım Bu Mondiler alışkanlık mı yapıyor nedir yahu?

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inzell, bu ayrıntılar için teşekkürler

Titreşim konusuna gelince, bu modellerde titreşim olmayacağı düşüncesine henüz kapılmayalım.

Benim KT yeni iken sadece 4.ooo - 4.5oo devir arasında hafif titreşim yapıyordu. Bunun dışında 80-85 km hıza kadar neredeyse titreşim olmuyordu. Titreşim kendisini 90 km hızdan itibaren hissettiriyordu.

Şu an ise her aşamada hafif de olsa titreşim var. Motor 37.000 km civarında.

Tüm modeller henüz rodajda. 150 MC ile 3.000 km yapmış arkadaşımız var forumda ama bu km rodajın tam olarak bittiği anlamına gelmiyor. Onun da en az bir 3.000km daha sonra titreşim konusunda vereceği bilgileri beklemek lazım.

Bir de şu var ki, bu modellerde balancer sistemi olsaydı, Mondial bunu motosiklet camiasına davul zurna ile duyururdu. Sitesindeki yeni modellerin hiç birinde bu konuda bilgi yok.
    Alıntı atiturhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balancer yoksa bu titresimi nasil düsürdügünü merak ettim dogrusu. Tüm kullanici ve satisini yapan bayiilerin özellikle bu titresimin asgaride oldugu bildiriliyor. Neticede kullanici arkadaslarda bunu tasdikliyor. Valla farkli bi teknik icat ettilerse tebrik etmek lazim
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek istediğim tam anlaşılmamış. 3,5 yıllık Mondial 125 KT kullanıcısı olarak diyorum ki, eğer balancer yoksa bile motor henüz yeni iken fazla titreşim olmuyor.
    Ben de titreşim belası emin ol 6.000 km'den sonra falan başladı. Bu forumda hep "titreşim rodajdan sonra azalır" türünden ifadeler okudum ve modele göre doğru olabilir. Ancak bende tersi oldu.

Dolayısıyla, balancer olup olmadığından emin değilken motor titremiyor demek için henüz erken, yeni iken zaten titremiyor dedim. Ama şimdi arkadaşlar balancer olduğu konusunda bilgiler iletmiş ve bu herkesten çok belki benim hoşuma giden bir durum. Çünkü seviyorum bu değişik tarzdaki modelleri.

Motosikleti
    bravo sen demistin.....

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    bravo sen demistin.....
    Teşekkür ederim, buna ihtiyacım vardı

Başından beri yazdıklarımı anlamıyorsunuz ve anlamayacaksınız.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    motordaki titreşim bence rolentide çalışırken sarsılıyormu diye bakarım yani oradan belli olur eğer olduğu yerde sallanıyorsa malesef titreşim var demektir eğer balansörr yoksa titreşim kaçınılmaz oluyo honda titanda dahi 1 saat gezdim heryer uyuştu yani mondialde olması normal beyler takmayın kafaya bu paraya bu kadar oluyo malesef
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    balansör die bi parça yok arkadaşlar balansör sistemin adıdır. mc ve mr lerdeki titreşimi engelleyici sistemde budur :

ayrıca titreşim olan arkadaşın saplamalarını sıktırmasını öneriyorum ! titreşim sadece motordan gelmez zincir ve dişli sisteminden, lastikten dolayıda ortaya cıkar...
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

hocam sizde bu motormu daha iyi Mondial 150 MC Roadracer yoksa Windy S 125 kararsızım hansini alayım yardımlarınız için şimdiden teşekkuer ederim

Motosikleti
    Alıntı m.ali06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam sizde bu motormu daha iyi Mondial 150 MC Roadracer yoksa Windy S 125 kararsızım hansini alayım yardımlarınız için şimdiden teşekkuer ederim
    kullandigim icin degil ama 150MC derim. ikisinide imkan varsa test et karari sen ver. MC cok güclü. tavsiye ederim.

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    kullandigim icin degil ama 150MC derim. ikisinide imkan varsa test et karari sen ver. MC cok güclü. tavsiye ederim.
    bende daha önce kymco str150 cub motor vardı ,kasa ufak ve hafif motoru ise çok kuvvetliydi ,bir tork var düz duvara çıkar zannedersin,fakattt titreşim de fazlaydı ,o yüzden 150cc lik güçlü bir motor dendimi aklıma ilk titreşim geliyor bu arada kanuni windys e bindim ,çok rahat bir motor amortisörleri yumuşacık 80-85km ye kadar titreşimde yok denecek kadar az ama 85 ten sonra titremeyi hissediyorsunuz,titreşimi nasıl hissedeceğiz derseniz peglerde ve gidonda çok rahat hissedebilirsiniz ,6500-7000devirin üzerinde ayaklarınızı ve ellerinizi gıdıklıyorsa titreşim vardır demektir
    İnsanlarıda Para Gibi Işığa Tutun, İçinde "ATATÜRK" Yoksa Sahtedir!!! - "Don't ride faster than your angels can fly"

Alıntı omegakont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bunu bir netleştirelim... Servise götürdün mü? belki servis gerektiren bir şeyler olmuştur. Kaçü Km desin. Durduk yere mi başladı. Bakım gerektiren bir durum olmadığından eminmisin ?

Şimdi durduk yere Yamaha ve Hondacıları haklı çıkartmayalım Emin olalım çünkü bu satırları okuyanların aklı karışır...

@atiturhan hocam sizden de en kısa zamanda yorum ve gözlem bekliyorum. Ben daha 500 km de bile değilim o yüzden pek bağlayıcı bişey demem mümkün değil...
    Servislik bir durum kesinlikle yok, motorun doğasında var bu titreşim. Öyle rahatsız edici boyutta değil. Belirli devirlerde, aynalardan ve ayaklardan hissedebiliyorsunuz.
    15/40 olan yağımı 10/40 ile değiştirmemin de etkisi olabilir. Yalnız buraya vurgu yapıyorum, şu an için kesinlikle rahatsız edici değil. Sadece ayna fazla kıpırtılı.

Diğer marka motorcuları haklı çıkartacak bir durum yok, sonuçta tek silindirlerin çoğu titrer.
    www.motorumla.net

Motosikleti
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15/40 olan yağımı 10/40 ile değiştirmemin de etkisi olabilir. Yalnız buraya vurgu yapıyorum, şu an için kesinlikle rahatsız edici değil. Sadece ayna fazla kıpırtılı.

Diğer marka motorcuları haklı çıkartacak bir durum yok, sonuçta tek silindirlerin çoğu titrer.
    Inzell, 15/40 yagi kim koymustu icine? Yag konusunda abuk sabuk tecrübelerim oldu biliyorsun Herseye kulak kabartir oldum
    Yakinda motorun videosunu cekecegim titresim var mi yok mu tespit edelim birlikte. Pimpirikli adamim bide siz böyle konular aciyorsunuz kafayi yedirteceksiniz bana. Herseyi arastirir oldum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:32 ----------

Alıntı Tolme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende daha önce kymco str150 cub motor vardı ,kasa ufak ve hafif motoru ise çok kuvvetliydi ,bir tork var düz duvara çıkar zannedersin,fakattt titreşim de fazlaydı ,o yüzden 150cc lik güçlü bir motor dendimi aklıma ilk titreşim geliyor bu arada kanuni windys e bindim ,çok rahat bir motor amortisörleri yumuşacık 80-85km ye kadar titreşimde yok denecek kadar az ama 85 ten sonra titremeyi hissediyorsunuz,titreşimi nasıl hissedeceğiz derseniz peglerde ve gidonda çok rahat hissedebilirsiniz ,6500-7000devirin üzerinde ayaklarınızı ve ellerinizi gıdıklıyorsa titreşim vardır demektir
    Bence alakasi yok güclü motor titresim demek degil. 150MC 162cc olmasiyla digerlerinden ayriliyor ve 14,7bg güc üretiyor. Sanzuman oranlarinida ona göre ayarlamislar ki her viteste motor kesintisiz yüksek cekis gösteriyor. Bana göre ya vites aralarini biraz daha uzun secselermis yada bi 6.vites koysalarmis cok daha iyi olurmus. Bence bu motorun son hizi cok daha yüksek olabilirdi.
    Ben motorumla siklikla günü birlik geziler yapiyorum tek seferde 50-60km yol yapiyorm. Herhangi bi yorgunluk bisey hissetmiyorum.
    BMW nin GS serilerini bilirsiniz onlarda had safhada titresim varmis.
    Ufak titresimler muhakkak olacaktir diye düsünüyorum.
    Yakina video cekip koyacagim o zaman hep birlikte bakalim.

15/40'ı servis koydu kendi kafasına göre. İkinci değişimde ben kendim 10/40 aldım da koydurdum. Artık motor -hava ne kadar soğuk olursa olsun- tek marşta çalışıyor. Ufak tefek sesleri arttı, ince yağdan kaynaklanıyormuş sanırım. Bir de dediğim gibi yavaştan bi titreşim. E tabi olacak bunlar, gayet normal.
    www.motorumla.net

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Inzell, 15/40 yagi kim koymustu icine? Yag konusunda abuk sabuk tecrübelerim oldu biliyorsun Herseye kulak kabartir oldum
    Yakinda motorun videosunu cekecegim titresim var mi yok mu tespit edelim birlikte. Pimpirikli adamim bide siz böyle konular aciyorsunuz kafayi yedirteceksiniz bana. Herseyi arastirir oldum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:32 ----------

Bence alakasi yok güclü motor titresim demek degil. 150MC 162cc olmasiyla digerlerinden ayriliyor ve 14,7bg güc üretiyor. Sanzuman oranlarinida ona göre ayarlamislar ki her viteste motor kesintisiz yüksek cekis gösteriyor. Bana göre ya vites aralarini biraz daha uzun secselermis yada bi 6.vites koysalarmis cok daha iyi olurmus. Bence bu motorun son hizi cok daha yüksek olabilirdi.
    Ben motorumla siklikla günü birlik geziler yapiyorum tek seferde 50-60km yol yapiyorm. Herhangi bi yorgunluk bisey hissetmiyorum.
    BMW nin GS serilerini bilirsiniz onlarda had safhada titresim varmis.
    Ufak titresimler muhakkak olacaktir diye düsünüyorum.
    Yakina video cekip koyacagim o zaman hep birlikte bakalim.
    BMW mi? GS mi? titreşimmi?
    Yapma Atilla
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı Thai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende 1000 km'yi devirdim herhangi bir titreşim vs mevcut değil. Aman olmasın da. Bu motoru titreşimsiz diye aldık. Değil mi???

Motosikleti
    150 mc
    5000 i geçtim.titreşim yok gibi.ilk günkü aldığım gibi.

Motosikleti
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BMW mi? GS mi? titreşimmi?
    Yapma Atilla
    Necatik35 abi, eski GS lerde cok titresim var diyorlar. Kullanmadim etmedim ama duydugumu paylastim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:32 ----------

Bugün nihayet aradim ettim Castrol 10-40 Motosiklet yagi buldum aldim.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    bunun motorunu benim 150 zcye takamaz mıyız (yarı ciddi soruyorum)? benim motor 15 beygir olsa çok iyi olurdu. motoru parçalayana kadar biner, sonra yaptırıp gene binerdim.

Motosikleti

Mondial 150MC titresim var mi yok mu? (video)

Arkadaslar,
    titresim olup olmadigi konusunda cesitli seyler söyleniyor. Bugün yagimi degistirdikten sonra rölantida calisirken videoyu cektim. Youtube aracligiyla paylasiyorum. Aynalarda hic bir sekilde titresim yok. Titresimi tam sizlere tam gösterebilmek icin motorun üzerine bi bardak su koydum. Sudan da görebileceginiz gibi asgari bir titresim var. Belli belirsiz bi titresim. Aynalarda kesinlikle titresim yok. Videoyu cekerken benim elim daha cok titremis
    Bu arada 1178km de motor.
    Bugün kitapcigini inceledim rölantinin 1400+ - 100 seklinde yaziyor. Sizlerin rölanti kacta duruyor? Servis hava ayarini kurcaladigindan beri kafayi bu konuya taktim.

http://www.youtube.com/watch?v=xEZ57Zn0brU

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)