Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kawasaki Er6-F / Er6-N Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    bayulken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6 fazer
    Soykan bilgilendirme için teşekkürler .

Yavaş yavaş alışıyorum ve motorun gerekliliklerini ufaktan çözmeye başladım .Belki hoşunuza da gitmeyecek ama ilk motorum onunda etkisi var .

normal bir kullanımda 5000- 6000 civarı yükseltiyorum . ama arada alışmak için yaptığım kısa mesafeli gazlamalarda 7500 - 8000 civarı .
    motor zaten 3000 devir altında sağlıksız bir kulanımda olduğunu sana hissetiriyor . Ben de minimum değerleri bu yüzden sormuştum yalnış bişey yapıp motorun canına kastedmeyelim çünkü performanslı araçlar düşük devirlerde kullanılmaz diye bilirim .

Yazıların tamamını okuyacak bir geniş vaktim olduğunda okuyacağım ama sizlerin motor ile ilgili tavsiyelerini ve önerilerini bekliyorum .

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

Teşekkürler ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Alıntı hisvarlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbüratör ayarını vakummetre yada ucuz yollu serum hortumları ile yapıldığını biliyorum ancak enjeksiyonlu makinelerde ECU bunu kendi otomatik ayarlıyor diye biliyordum. Bu konuyu boş bir vaktimde detaylı araştıracağım.

Ayrıca yakıt tüketimi deyip geçmeyin Ben motorumu sırf er6 nın düşük yakıt tüketimine güvenip değiştireceğim Ortalama kullanımda 4-5 lt arası tüketeceğimiz düşünüyorum. Özellikle uzun yolda 4 lt civarı olur diye plan yapıyorum
    Enjeksiyonlu makinalarda, beyinin ayarladığı şey, hava yakıt karışımıdır, yani karbüratörde manuel olarak yaptığın şeyi enjeksiyonlu makinalarda beyin otomatik yapar, tıpkı otomatik jikle olayı gibi. Hava emiş senkronunda, motora hava girişine izin veren klepelerin aynı oranda açılıp açılmadığı kontrol edilir ve eğer tutarsızlık varsa ayarlanır, bu durumda bir silindir referans alınır ve ona dokunulmaz, diğer silindir de referans silindire göre ayarlanır, tabii bu işin de bir referans değeri var, eğer her iki silindirde de bu aralık tutturulamıyorsa her ikisini de ayarlamak gerekiyor. Benim bildiğim bu kadar, yani ben de bu konularda uzman değilim ama manuelde bu şekilde yazıyor.

Uzun yolda 90-110 ya da 120 arasında kullanıp 3.8 litreden 4.2 litreye kadar değişen oranlarda yaktım. Şehiriçinde elime çok hakim olamadığımdan 5.5-6 civarı yakıyorum bu durumdan da çok şikayetçi değilim aslında.

Eğer bu sınıftaki bir motorda ilk düşünceniz yakıt ekonomisi ise er6 dan önce bmw f800s ya da f800st ye bakmanızı da öneririm, bizim motorlardan daha az yakıyorlar kesinlikle ve gerek beygir gerek tork olarak er6 dan daha iyiler ancak piyasası pek yok, benim sonraki motor olarak düşünüdüğüm bir alet ama daha bir kere kullanma fırsatım olmadı.
    Soykan67 ve daparadoks bunu beğendiler.
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

çelikatlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet sondurum bugün depoyu fulledim. yakıt tam 5lt. 60tl 12.7lt benzin 255km. motora alıştıkca yakıt yükseliyor ilk aldığımda ekonomi için değil motora yabancı olduğumdan basmadım 4.4 yakmıştı. şunuda öğrenmiş oldum ışık ilk yandığında depoda 3.5lt civarında benzin oluyor oda 50 ila 80km arası yol yapar. ışık yandıktan sonra ona göre gidin.

murat_71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Cuma günü itibariyle 2012 model sarı renkli bir er6n sahibi oldum Allah daha iyilerini arzu edip almak isteyenlere nasip etsin;

Ne diyeyim anlatılmaz yaşanır tarzında bir şey... yıllarca İstanbul trafiğinde enduroların kahrını çekmişim dedim boy kısa olunca endurolar sorun teşkil edebiliyor neyse çok keyifli... Bartından aldım yaklaşık 460 km yol yaptım aldığımda henüz 800 km küsürde olması sebebiyle rodajından dolayı 100 km hızı geçemedim yol bitmedi... İstanbul Kartal'a geldiğimde 1200 km civarıydı hemen z motoya bıraktım motoru yağ vs bakım . Ertesi teslim aldım daha keyifli oldu...

Şimdi öncelikle arka çanta top case aparatı arayışındayım dün oğlumu da arkaya attım kısa bir gezi valla transalp den çok daha rahat ettim çok şükür, ardçı da çok memnun ...
    Ayrıca ön cam gerekli onu da alacağız inş. neyse tecrübelir paylaşırım sizinle.
    tamerbasak, [Turan] ve Bulent78 bunu beğendiler.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Alıntı murat_71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cuma günü itibariyle 2012 model sarı renkli bir er6n sahibi oldum Allah daha iyilerini arzu edip almak isteyenlere nasip etsin;

Ne diyeyim anlatılmaz yaşanır tarzında bir şey... yıllarca İstanbul trafiğinde enduroların kahrını çekmişim dedim boy kısa olunca endurolar sorun teşkil edebiliyor neyse çok keyifli... Bartından aldım yaklaşık 460 km yol yaptım aldığımda henüz 800 km küsürde olması sebebiyle rodajından dolayı 100 km hızı geçemedim yol bitmedi... İstanbul Kartal'a geldiğimde 1200 km civarıydı hemen z motoya bıraktım motoru yağ vs bakım . Ertesi teslim aldım daha keyifli oldu...

Şimdi öncelikle arka çanta top case aparatı arayışındayım dün oğlumu da arkaya attım kısa bir gezi valla transalp den çok daha rahat ettim çok şükür, ardçı da çok memnun ...
    hocam sorması ayıp boyunuz kaç acaba?
    ANGARAJ

bugay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba, yarin yurtdisina cikacagimdan dolayi bizim oglani uykuya yatirdim. Satilikti fakat istedigim fiyati veren olmayinca kaldi, ne yalan soyleyim satilmadigi icin memnunum da. Geldigimde uyandirir yine benim olur yani. Hatta geldikten sonra 2 haftalik bi avrupa turu dusunuyorum ama cikmadan su senkron olayidir genel bakimdir yaptirayim bari. z-motoda 12 - 24 bin bakimi falan kaca patlar ki?
    Bu arada bu gun kocaeliden geldim 110 - 130 arasi hizla 4litre/100kmnin altinda yakti masallah

Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam sorması ayıp boyunuz kaç acaba?
    Boyum 1.70 ve 1150 gs sinden transalp'ine hepsini kullanabilmekteyim ancak benzetmek gerekirse cambazlık yaparak her zaman risk motormu beni kullanıyordu ben mi motoru bilemiyordum bilemezdim ter içinde inerdim... 4 silindirli cbf 1000 de kullandım er6n'i çok sevdim... Gerçekten söylemek gerekirse gerek yakıt ekonomisi gerek 4 silindir seviyelerinde ulaştığı hız vs vs... Kawasakinin sevdiğim bir yönüde bir motor üretiyor ve yıllarca değiştirme gereği duymuyor kronik sorun vs yok. Gaza gelip basmamak gerekiyor

Hepimizde var bu hastalık zırt pırt kusur arar buluruz sonra satarız sonra başka bir model olmadı bi başkası bu süreç böyle sürer gider

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Alıntı bugay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, yarin yurtdisina cikacagimdan dolayi bizim oglani uykuya yatirdim. Satilikti fakat istedigim fiyati veren olmayinca kaldi, ne yalan soyleyim satilmadigi icin memnunum da. Geldigimde uyandirir yine benim olur yani. Hatta geldikten sonra 2 haftalik bi avrupa turu dusunuyorum ama cikmadan su senkron olayidir genel bakimdir yaptirayim bari. z-motoda 12 - 24 bin bakimi falan kaca patlar ki?
    Bu arada bu gun kocaeliden geldim 110 - 130 arasi hizla 4litre/100kmnin altinda yakti masallah
    en iyisini yaparsınız f in de n inde yerleri bambaşka
    Bmw F650cs scarver / Scarabeo 200

hayırlı olsun yeni motorunuz.kazasız belasız..

Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Alıntı çelikatlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun yeni motorunuz.kazasız belasız..
    sağolun... Hep beraber inş.

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Alıntı murat_71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hayırlı olsun, kazasız belasız inşallah.

Transalp dan sonra konfor olarak daha rahat hissetmenizin sebebi sadece boy mudur, çünkü bizim motorlar daha sert amortisörlere sahip, cadde motorları olmasından dolayı, transalp ve benzeri enduro aletler daha yumuşak olduklarından ve de oturuş pozisyonları daha dik olduğundan özellikle uzun yolda ve bozuk zeminlerde daha rahat olmalılar diye düşünüyorum, en azından benim bindiğim bir iki tanesi bana daha rahat gelmişti.

Bir de aldığınız fiyatı öğrenmemiz mümnkün müdür acaba?
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Alıntı Bulent78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, kazasız belasız inşallah.

Transalp dan sonra konfor olarak daha rahat hissetmenizin sebebi sadece boy mudur, çünkü bizim motorlar daha sert amortisörlere sahip, cadde motorları olmasından dolayı, transalp ve benzeri enduro aletler daha yumuşak olduklarından ve de oturuş pozisyonları daha dik olduğundan özellikle uzun yolda ve bozuk zeminlerde daha rahat olmalılar diye düşünüyorum, en azından benim bindiğim bir iki tanesi bana daha rahat gelmişti.

Bir de aldığınız fiyatı öğrenmemiz mümnkün müdür acaba?
    hemen arz edeyim, tabii transalp gibi bir motorun süspansiyon ve oturuş itibariyle mukayese çok edilemiyor gibi görünse de bende yaşattığı etki transalp, vstrom vb. enduroların olamasada olur hissiydi belki boyun etkisi sanki er6 ile bütünleştik tek bir vücut olduk gibi ... Bana göre artı çok fazla yönü oldu vitesin 6 olması seriliği vs. özellikle eşimle kullanımda çok rahat ettim sele boyunun etkisi kesinlikle. Hep sert süspansiyon olarak bilirdim ama bana hiç öyle gelmedi... 400 km lik kullanımımda tek sorun rodajda olası sebebiyle 100 km hızlarda seyretmemdi dolayısıyla tek bir mola verdiğimden kollarımda bir yorgunluk hissettim transalp den biraz falza. otobanda asıl sorun rüzgar etkisiydi 120 den kask kafamdan çıkacak sandım şimdi ön cam araştırıyorum kawasaki z moto 2012 modeller için yeni bir ön cam (touring cam )çıkarmış gayet yüksek ve kullanışlı görünüyor bugün yarın edinirim inş. Givi arka çanta aparatı da düşünmekteyim başka bir öneriniz varsa bilgilendirebilirseniz de sevinirim.

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    yeni motor alan arkadaşlara hayırlı olsun keyifli sürüşler,bu aralar motor sahibi olmasamda sizleri takipteyim yalnız yakıttan fazla konuşur oldunuz biraz da gezi fotoları filan ekleseniz iyidişaka bir yana size sormak istediğim birşey var ilk önceliğim Er6n almaktı ama İzmir ve yakınlarında bulamayınca(malum yaz sezonu) Fazer'la ilgilenmeye başladım,bir motor baktım ve anlaşmıştık ki kırmızı kod anahtarının olmadığını öğrendim ki bu sorun 2000 Tl'ye mal oluyormuş servisle görüşünce motordan vazgeçmek durumunda kaldım.neyse uzatmadan sizle ilgili soruyu sorayım sizin motorlarda da Yamaha'da olduğu gibi bu kırmızı kod anahtarı mevcut mu?zira bir er6 bakmayı düşünüyorum...

Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Benim ki 2012 model, bir yedek anahtarı var ama kırmızı değil... Bir de metal bir plaka şeklinde parça var çok küçük üzerinde kod yazıyor bunun dışında birşey görmedim. Hondam da da bu şekildeydi.

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    arkadaşlar ilanda ki motor hakkında bilgisi yada fikri olan var mı?
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...7860066/detay/

yaramaz. adamın soyadı balta

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    Alıntı çelikatlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaramaz. adamın soyadı balta
    çakı olsaydı alıcakmıydın

Motosikleti
    F650cs /Scarabeo
    Arkadaşlar sizlerede danışmak istiyorum z motoda gördüm 2012 model er6n lerin öncamları daha uzun olarak üretilmiş... internet sitesinde de mevcut. Almaya değer mi rüzgarı ne derece keser sonuç olarak çıplak motor ama ben uzun turlarda planlıyorum tavsiyelerinizi rica edeceğim. selamlar

bostancı oto sanayi civarında bi firma isteğe özel şekilli vs. siperlik cam imal ediyordu. fiyat daha uyguna gelebilir ve sıtandart dışı boylarda ve şekillerde yaptırma şansınız olur. bi araştırın derim.

hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    @çelikatlı

Yakıt tüketimi ve yağ yakma konusunda yeni bilgiler varmı motordan

arkadaşlar iyi akşamlar.aranıza katılmak üzereyım, pazartesi er6 n motosikletimi alıyorum.uzun zamandır forumu takip ediyordum,bu kararı vermemde yorumlarınızın büyük etkisi oldu.herkeze selamlar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler