Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    bulbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz etz 1992
    merhaba motomz bu forma goz atipta sorunu olan arkadaslarin kendi bilgimi soylemeden gecemeyecem bendede vardi 93 model mz etz 251 elektronik atesleme buyuk viteste motor one yuguldugunda pistondan lak lak lak diye ses geliyordu berbat buji olduruyordu sonra anladim elektrik tesisatinda yanlis baglantidan yapiyormus halledemedim ucuz bir fiyata sattim simdi 92 mod mezim var platinli alektronik atesleme ile platin arsindaki farki soracak olursan onda bilgim yok ama platin eski sistemte kalmis bisey elektrikten anlayan arkadaslar insallah sana bilgi verir kolay gelsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:29 ----------

merhaba arkadaslar nasil foto yukleyebilirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı MZ AHLAT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba mz251 ön amartsöre kaç numara yağ ve nekadar bırakılıyor
    Amortisörün yağ numarası yoktur.... Ama muadili 10 numaradır...Zaten amortisör yağı diye satılır..... Ne kadar koyulacak kısmına gelince.... Onu kendi kullanım durumuna göre ayarlayacaksınız... Yumuşak kullanacaksanız daha az, asfalt kullanımı istiyorsanız sert ve daha çok yağ kullanacaksınız... Ustanıza söylerseniz o ayarlar...

Alıntı motomz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    96/301-MZ'imin elektronik beyni arızalandı, kalitelisini bulamadık ve platin taktik. Şimdilik bir sorun yok gibi duruyor, plantini tavsiye edermisiniz. Platin taktıktan sonra sanki piston bujiye fazla yaklaşmış gibi eskiye nazaran biraz fazla küt küt küt ses gelmeye başladı gömlekten. Bu durum normalmi veya bir sorunmu var, bilgilendirirseniz sevinirim. Selamlar.
    Mz lerde elektronik ateşleme devirli kullanımlarda hep sorun yaratmıştır.... Tamamen mekanik motor olan mz ler için tamamen mekanik ateşleme en uygundur... Yakıtı minumum seviyeye düşürebilir, performansı istediğiniz gibi artırabilirsiniz.....Mekanik ateşleme dediğimiz PLATİN ateşlemedir.... Ayarı tam yapıldığında Mz den alacağınız keyfi tarif etmek imkansızdır.... Eğer tutturamassanız ayarı bir o kadar da nefret etmeniz olasıdır....
    MZ AHLAT bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı eko29 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1993 den sonra kanuni nin getirdikleri elektronik yani 1993 den öncekiler alman olanları[COLOR="Silver"]
    93 öncesi almanların elektronik olanları var mı.kanuni ile alman arasında sadece depo mu farklı ?
    [B]YamahaYBR125+Solaris50[/B]HondaCBF150[B]TvsRTR150[/B]MondialAG125+MCT250+125mt+150kn[B]MZ251+301[/B] Jawa250classic+TwinSport350[B]PejoNINJA50[/B]Mobilette50[B]Bisan150lf[/B]Crown150[B]2TekerÜstünde16Yıl+150000Km[/B]

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı lightoff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    93 öncesi almanların elektronik olanları var mı.kanuni ile alman arasında sadece depo mu farklı ?
    Hayır..Almanların elektronikleri yok....
    Depolar hep aynı idi... Değişen türkiyede seyhan adıyla üretilen motorların depoları.. Diğer üretilen mzlerin aynıdır...

Aralarında bariz kalite farkı var.... Dıştan bakınca bile görülebilen ama sürüş sırasında bizzat farkedilen bir fark...

mehonium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway land cruiser 250
    uzun zamandan beri kullanamdığım motorumu bu sabah işe gelmek için kullandım ön amötisör keçeleri değişti yağları tamamlandı, ve eletronik ateşleme arıza yapmıştı ustam tarafından yenisi ile değişti orjinal aynamı bulamadım cripton aynası taktırdım sanırım boyası hariç bizim küheylan toplandı neyse sabah baya bi serindi hava ama korumalı montum ve kask sayesinde fazla serin gelmedi hatta terledim havalandırmalarım kapalı olduğu için neyse uzun zamandan beri bakamıyorudum izinden beri .... resimleride inşallah upload edecem
    DÖRT TEKERDEN VAZGEÇTİK İKİ TEKERİ Bİ DENEYELİM DEDİK

585858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1955 r25 Mz 1990 251 Honda cb 125 e
    Herkese merhabalar, forumu takip ettim ve üye oldum, çok güzel bir forum olmuş herkesin eline sağlık.89 ve 91 etz 251 sahibiyim, aynı zamanda bmw r25.gerçekten zamanın güzel motorları.çin mallarıyla mükayese bile edilemez.yalnız birazda az yaksa daha güzel olur.

Motosikleti
    MZ/96 - 301

TEŞEKKÜRLER

Sevgili Alp Bey, iyiki varsınız, siz ne güzel insansınız, keşke şehirlerimiz yakın olsada tanışabilsem sizinle. Saygıyla selamlıyorum sizi ve sayfamızdaki bütün arkadaşlarımı...
    [COLOR="Magenta"][I][B]LÜTFEN DAHA YAVAŞ, ÇÜNKÜ YAŞAMAK ÇOK GÜZEL.[/B][/I][/COLOR]:rendeer:

Motosikleti
    2017 nmax155. 2012 hyosungGV250
    Mz lerde elektronik ateşleme devirli kullanımlarda hep sorun yaratmıştır.... Tamamen mekanik motor olan mz ler için tamamen mekanik ateşleme en uygundur... Yakıtı minumum seviyeye düşürebilir, performansı istediğiniz gibi artırabilirsiniz.....Mekanik ateşleme dediğimiz PLATİN ateşlemedir.... Ayarı tam yapıldığında Mz den alacağınız keyfi tarif etmek imkansızdır.... Eğer tutturamassanız ayarı bir o kadar da nefret etmeniz olasıdır.... (yazan: alp tunay) ................... kardeş tam isteğimi yazmışsın . pekii orjinal çıkma platinli tabla ve bobinini nerden bulurum.

Motosikleti
    MZ/96 - 301
    Alıntı concorde787 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mz lerde elektronik ateşleme devirli kullanımlarda hep sorun yaratmıştır.... Tamamen mekanik motor olan mz ler için tamamen mekanik ateşleme en uygundur... Yakıtı minumum seviyeye düşürebilir, performansı istediğiniz gibi artırabilirsiniz.....Mekanik ateşleme dediğimiz PLATİN ateşlemedir.... Ayarı tam yapıldığında Mz den alacağınız keyfi tarif etmek imkansızdır.... Eğer tutturamassanız ayarı bir o kadar da nefret etmeniz olasıdır.... (yazan: alp tunay) ................... kardeş tam isteğimi yazmışsın . pekii orjinal çıkma platinli tabla ve bobinini nerden bulurum.
    Arkadaşım, 3 gün önce ben platin taktırdım, MZ'e uygun biraz kalitelisinden buji taktık, bujinin sürtündüğü mekanizmada ustamda varmış yaptı bir şeyler.

Yalnız bujiyi takarken usta bujideki ince yayları elektrik kabloları platinde takılı iken hata ile metale dokundurdu, orijinal oturağın altındaki yuvarlak bobini yaktı, başka MZ.den çıkardı benim motora monte etti, bu hususu bilginiz olsun diye yazdım. Platinden sonra çalışma, performans iyi şimdilik, tek takıldığım biraz yüksek devir yaptığım zaman gömlekten lakırtı çoğaldı, ustam sorun değil dedi. Sizin bu hususta bilginiz varsa ve yazarsanız sevinirim. Saygıyla kalın.
    [COLOR="Magenta"][I][B]LÜTFEN DAHA YAVAŞ, ÇÜNKÜ YAŞAMAK ÇOK GÜZEL.[/B][/I][/COLOR]:rendeer:

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı concorde787 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş tam isteğimi yazmışsın . pekii orjinal çıkma platinli tabla ve bobinini nerden bulurum.
    Ya hurda bir mz den alıcaksın ya da Mz parçalarını satan yerlere Sipariş vericeksiniz... Sağ yan kapağı komple almanız gerekir... Tam bir fikrim yok..Elektroniklerde platine dönüşüm mümkünmü diye?..Parça ilavesi gerekiyormu unuttum yahu.... Bir arkadaşımızda vardı 2000 model seyhan... Elektronikti... Ama sorun yapıyordu ara sıra....

Alıntı motomz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım, 3 gün önce ben platin taktırdım, MZ'e uygun biraz kalitelisinden buji taktık, bujinin sürtündüğü mekanizmada ustamda varmış yaptı bir şeyler.

Yalnız bujiyi takarken usta bujideki ince yayları elektrik kabloları platinde takılı iken hata ile metale dokundurdu, orijinal oturağın altındaki yuvarlak bobini yaktı, başka MZ.den çıkardı benim motora monte etti, bu hususu bilginiz olsun diye yazdım. Platinden sonra çalışma, performans iyi şimdilik, tek takıldığım biraz yüksek devir yaptığım zaman gömlekten lakırtı çoğaldı, ustam sorun değil dedi. Sizin bu hususta bilginiz varsa ve yazarsanız sevinirim. Saygıyla kalın.
    Kontak açıken değiştirmiş platini... Ve o yuvarlak dedğiniz (Meksefe) denilen parçayı yakmış....
    Yüksek devirde lakırtının çoğalması Avans ayarının (Platin ayarı) tam olmamasından kaynaklanıyor... 2 zamanlı makinalarda genelde gömlekten zannettiğiniz sesler gelir... Korkmanıza gerek yok... 2 zamanlıda bir aksama olsa zaten motor çalışmaz.... Her sesi kafanıza takmayın....
    Üst ölü noktasından dönüşe geçtiği sırada patlaması haline ayarlanan platin , motorun uyuyarak çalışmasını sağlar.... Tam tersi olursa yani sıkıştırma yaparken üst ölü noktaya gelirken patlamaya ayarlanan platin motorda vuruntu ve ses e sebep olur.... Belki hızında değişiklik olmaz ama çekişi düşer...

585858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1955 r25 Mz 1990 251 Honda cb 125 e
    benimde başıma gelen birşey var paylaşmak istedim.motor çalışmamazlık yapıyordu yada çalışıp stop ediyordu, daha sonra hiç çalışmadı sorunu ne yaptıysak bulamadık sonra akşamüstüne doğru bi platin ayarı yapalım dedik ve platinin gövdeye elektrik atlaması yaptığını gördük, plaatini değiştik tek marşta aldı.yani karanlık hafiften çökmeseydi arzayı bulamayacaktık aklınızda bulunsun.

bulbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz etz 1992
    merhabalar benim carburatorun hava filtresi tarafinda 3 tane delik var biri hava diyelim diger ikisi ne ise yariyor acaba baska carbutorlerde 2 li bazilarinda tekli kullandigim cabrutor ise bvf 30n3-1

Merhaba arkadaşlar yazdığınız bütün bilgilerin hepsini olmasada zmanım yettiği kdr bir kısmını okudum we baya faydalı bilgiler. yanlız benim mz motorla ilgili sorunum biraz farklı elimde 150 lik mzden war motorun üstünde bulunan dinamoyu ( resimdeki Rotoru) ne yaptıysam sökemedim. bunu söken arkadaşlar warsa ltfn bir yrdm etsin tam olarak nasıl sökülüyor.Birde ben biraz araştırdım rotorun içine vida gibi bişiy sokup döndürünce açılıyormuş ama ben bişiy olur diye denemedim eğer öyleyse nasıl bi numara vida (o içine giren vidanın adı ne olabilir) olur weya baska bi yöntem warmıdır yrdm eden ilgilenen herkeze teşşekkür edrm Saygılar.

bir kaç resim

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    O alete Çektirme derler.... Bir alettir..Sadece vida değil...

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O alete Çektirme derler.... Bir alettir..Sadece vida değil...

saolasın peki onun bi numarası felan warmıdır standartmıdır onlar?

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    ortadaki somunun boyutunda aladaksın... Ya da bir ustadan isteyeceksin... Sakın başka yöntemlerle açmaya kalkma.... Mili eğer ya da dişi ezersen tamiri imkansızdır...

Motosikleti
    2017 nmax155. 2012 hyosungGV250
    Kontak açıken değiştirmiş platini... Ve o yuvarlak dedğiniz (Meksefe) denilen parçayı yakmış....
    Yüksek devirde lakırtının çoğalması Avans ayarının (Platin ayarı) tam olmamasından kaynaklanıyor... 2 zamanlı makinalarda genelde gömlekten zannettiğiniz sesler gelir... Korkmanıza gerek yok... 2 zamanlıda bir aksama olsa zaten motor çalışmaz.... Her sesi kafanıza takmayın....
    Üst ölü noktasından dönüşe geçtiği sırada patlaması haline ayarlanan platin , motorun uyuyarak çalışmasını sağlar.... Tam tersi olursa yani sıkıştırma yaparken üst ölü noktaya gelirken patlamaya ayarlanan platin motorda vuruntu ve ses e sebep olur.... Belki hızında değişiklik olmaz ama çekişi düşer...[/QUOTE] avans konusunda bayağı bir uzmanlığım var. yani ne demek olduğunu çok iyi biliyorum . bu 93 model olan benim makinada ilk elektronik ateşleme sistemi kullanılmış . yeni modellerdeki ateşleme sistemi devir arttıkça avansı biraz daha erken e alıyor. bunu avans tabancası ile test ettim . fakat benim makinada galiba bu erken e ateşleme alma düzeneği yok . eğer teknik kitapçıkları var ise statik ( relantidedki) avansın kac derece olduğunu söylemen mümkünmü. çünkü üst devirlerde avans olması gerekenden fazla olursa güç düşüyor.....

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ortadaki somunun boyutunda aladaksın... Ya da bir ustadan isteyeceksin... Sakın başka yöntemlerle açmaya kalkma.... Mili eğer ya da dişi ezersen tamiri imkansızdır...
    Tmm ozmn ben en iyisi yarın bi ustaya gidip orda sökerim onu ztn motorda bi yer daha war orayıda sökmeyi denicem.

Burada krank konulunun altıına koyduğum anahtarla aşa inmemesini sağladım

İlk başta hareketi o krank wermek için resimde görüldüğü gibi demirle yaptım.
    denedim ama denemez olsaysaydım keşke

Resimde işaretli olan yerler kırıldı 2 tane o dişli gibi şeyden bide o demir biraz yamuldu

Bunu tamamen soküp şanzumanı benim diğer motora takcamda o yüzden bunun o resimde işaretli olan yerleri kırdık bunun başka yere zarar wermeden sökülmesi için nasıl yapmalıyım
    ötekini sökerken oda kırılmasın Yrdmların için saol.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Motor vitesteyken havalı tabanca ile açacaksın.Sert ve kısa darbe vurulması lazım... Yoksa imkansız.... İşallah mili eğmemişsindir...

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://rs272tl.rapidshare.com/#!dow...130141F9D3|0|0
    bu linkten tamir bakım kılavuzu var ama almanca sayfanın sonlarında tamir için kullanılan aletlerin teknik çizimlerini vermişler sana lazım olanları bir tornacıda yaptırabilirsin dosya pdf şekinde yaklaşık 140mb kolay gelsin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler