Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    99 Model TiTaN satıldı:( 2000 SeYHaN 301 pert offf
    arkadaşlar ben mz imi komple boyatmak istiyorum. şimdiki rengi mavi-gri. mavi kısmı yine mavi kalacak oraya dokunamıyorum malum motoru yeni aldım devir bende değil devir sahibini de uğraştırmak istemiyorum. neyse. arkadaşlar jantları ve gri kısmı hangi renklere boyarsam daha güzel durur? ben jantlara, blok kapaklarındaki mz yazısına ve amortisör helezonlarına impreza jant sarısı, grilere de beyaz düşündüm de kafamda kuramıyorum nasıl olacak hiç fikrim yok. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden

na sar et méne o'lura, ya ris se nind é ol urr:P

titan arıyooommmmm

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ismetv8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw r 26 1957,Mz 250 1990

Herkese selamlar,

Mz sayfalarında yeniyim,önce teşekkür ederim tüm paylaşımcılara forumu 2 yıldır takip ediyorum 1 yıldan fazlada üyeyim yaş 44 de geldikten sonra eskiye bir özlem başladı,başlaması ilede motor arama başladı önce 16 yaşımdayken dayımın arkadaşının bir Bmw r 26 sına binmiştim yıllardır unutamadım ve ilk olarak bir r26 bulup aldım toparladım(1 yıl önce aldım 20 gün önce bitti)şimdi pazardan pazara biniyorum yetmedi, jawa unutulurmu 1 hafta öncede 1967 model bir 250 görünce dayanamadım onuda aldım ufak ufak onada başladım sanırım kışın sonunda bitecek,derken mz lerede bir merak vardı onuda 3 gün önce hurdacıda görünce bi inceliyim dedim oda ne!yağ karteri hava soğtmalı hep yapmak isteyipde yapamadığım şey hazır olarak bana bakıyor kaç para usta?350 lira, iyi peki 1 eski buzdolabı+2eski çamaşır makinası ve döküm kömür sobası ?abi bu motur çalışıyo üste 100 lira ver al git, acık düşündüm taşındım aldım gitti, nakliye hurdacıya ait!
    Jawa, Bmw ayrı makinalar Mz apayrı lafı uzattım kusura bakmayın her zaman yaptığm gibi ilk bujiye baktım kahverengiye yakın idare eder yağ?damlaya damlaya 100 gramneyse 250 gram mazot+10 numara yağ 500 gram doğru şanzımana,depoya nolur nolmaz 2 litre+ 40 gram yağ benzin karışımı ,sıra aküde ups'in 12v 12 a lık akü hemen devrede taktım önce jikleyi buldum 2-3 defa çektim çeyrek gaz +kick start sonuç bir patırtı bol duman çalışıyo alet mz hikayesi böyle başladı hoşuma gidenler:5 vites,ön disk fren,yağ soğutma kanallı şanzıman,alternatör ac şarj sistemi 12 volt(Bmw ve jawa 6 volt)
    2.gün karbüratör hasta şamandıra göz yaşlarını dışarı döküyor açtım biri ezik kollar lehimlenmiş,memeler telle temizlenmekten 2 misline çıkmış,karb.gaz pistonu aşırı boşluklu,75 lira sıfır karbüratör+1 litre 90 no yağ7,5 lira+8 lira platin +ngk kısa paso buji 7,5 lira,giriştik işe üst ölü nokta,çeyrek tur hava ayar vidası yağı değiştirme tamamdır iki jikle +çeyrek gaz 3.cü kickde tın tın tın+bol dumanbir 50 km köy yolu, dönüş ve soğmasını bekleme,sonuçlar:buji yağlı+1 litre şanzıman yağından 150 gram eksik? kaçak sızıntı yok5 litre benzine 125 gr 2 zamanlı yağı komuştum (yağ pompası iptal edilmiş bu arada),Şİmdi yardımlarınızı bekliyorum: yine bir köy yolu testi daha Sapanca taraflarında bol yokuşlu virajlı tenha, dönüş kontrol:700 gram şanzıman yağı kalmış acaba başına gelen varmı? krank keçesinden şanzıman yağını almış olmasından şüpheleniyorum aşırı duman atıyor hava ayarını baya açtım hava filtresi yeni takmıştım yardımlarınızı bekliyorum mesleğim :elektronik teknisyeniyim elektrikle çalışan (akü ile)iş makineleri ve elektroniğin her dalı ile ilgiliyim elektrik problemlerinizde her türlü sorularınızı bekliyorum ateşleme,şarj,tesisat gibi
    şimdiden teşekkürler

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ismetv8 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım kaçak var... Keçeyi değiştirmen gerekicek...

Genelde kaçakları üstten pistona değil de zincire verir... Bu şekilde zincir bakımı istemez...

Çok masraf açacağını sanmıyorum... Yaptırmakta fayda var....

Güle güle bin... Tekerine taş değmesin...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Forumdan Uzaklaştırıldı
    mz ler güzel motorlar ama tipi biraz kıcık bende yamaha rx 115 waRdı mz ciler beni gördümü yenıma gelip aragaz werirlerdi çok 251 lik mz lerden kapıştım çoguzaman başabaş gittim 251 le
    benim rx 115 çok bakkımlıydı 2 kişiyle 150 görüyordu mzlerin tipi biraz güzel olsa alırım ama tipi bana göre değil yinede saglam we güzel motor mz ler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:06 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:02 AM ----------

ha bu Arada benim ilk dewriyajlı motorum yamaha rx 115
    16 yaşında başladım rx 115 kullanmaya
    1 ay önce sattım 2009 ybr aldım 2 zamanlı motora alışkın oldugum için ybr bana çok hantal geliyor şu mz leri kullanmak hiç nasip olmadı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6

slm

Alıntı rx155 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mz ler güzel motorlar ama tipi biraz kıcık bende yamaha rx 115 waRdı mz ciler beni gördümü yenıma gelip aragaz werirlerdi çok 251 lik mz lerden kapıştım çoguzaman başabaş gittim 251 le
    benim rx 115 çok bakkımlıydı 2 kişiyle 150 görüyordu mzlerin tipi biraz güzel olsa alırım ama tipi bana göre değil yinede saglam we güzel motor mz ler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:06 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:02 AM ----------

ha bu Arada benim ilk dewriyajlı motorum yamaha rx 115
    16 yaşında başladım rx 115 kullanmaya
    1 ay önce sattım 2009 ybr aldım 2 zamanlı motora alışkın oldugum için ybr bana çok hantal geliyor şu mz leri kullanmak hiç nasip olmadı
    Slm nerden, kaç modeldı RX115 kaça sattınız

Motosikleti
    Alp bey,

Hızlı cevabınız için çok teşekkür ediyorum zamanınız oldukça başınızı ağrıtmak isterim,Mz lerin şanzıman sistemi farklı geldi Jawa ve Minsk le uğraştım daha önce, onlara göre daha profesyonel,iş makinelerinin elektronik kumandalarıyla uğraşıyorum mekanik de kendi çapımda, bu keçeyi kendim değiştirebilirmiyim alternatör tarafında kaçak yok temiz ama zincir hakikaten bakımlısanırım debriyaj tarafındaki keçe problemli,birde şu yağ benzin karışımı 1 litreye 20 gram uygunmu tavsiyeniz nediryağ pompası iptal edilmiş sistem duruyor ama şimdilik devreye almayı düşünmüyorum bu durumda benzine yağ karıştırarak kullanmakta problem yaratırmı,her gün 8 km yol gidiyorum işe gidiş dönüş şimdilik 1 hafta böyle kullanmak zorundayım,bayram tatilinde vakit ayırabiilirim herhalde
    Malum havalar soğuyor şanzıman için kışlık tavsiyeniz nedir elimin altında 15w40 ve 20w50 bol miktarda var
    Bir rica daha şanzıman altındaki sol taraftaki yaylı civata: yay var bilya yok muhtemelen yağ değişimi için sökmüşler ve bilya gitmiş viteslerde özellikle sabahları 1 e çok zor geçiyor vites değişimlerinde bir yay basıncı hissetmiyorum gibi bir şey bundan olabilirmiöyleyse bu bilya nasıl olmalı yay bir kanalın içinde,civatanın üstünde bir boşluk var sanki bilya yayın üstüne basınç uygulayınca oraya oturacak gibi ,her halde civatayı sıktığımızda yay bilyayı bir yerlere bastırıyor ama çapı hakkında bir fikrim yok
    Bu arada vardığım kanaatler tamamen sizlerin paylaşımlarınız ve servis videolarını seyretmekten ve birazda kendi kontrollerim den ibaret
    henüz şanzımanı açmadım ilk fırsatda açacağım
    Türkçem için kusura bakmayın 3 yıl Rusya ve Türki cumhuriyetlerde çalıştım ve döneli1 yılı biraz geçti
    iyi dilekleri ve paylaşımlar için için herkese sonsuz teşekkürler yakında fotolarıda ekleyeceğim
    Sağlıklı kazasız günler herkese

Motosikleti
    kimse bana yardım etmeyecek galiba neyse belki bulurum bi hayırsever vatandaş dostlar bu mz arka kuyruk ne kadar acaba bi bilginiz var mı

titan arıyooommmmm

sinka251 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    yayı azkoydunada bujiyi buluyorsa sorun debriyajın arkasındaki krank keçesindendir değiştir sorun kalmaz benim kide oyledi şanzuman yağsını krangın oraya alıyo keçe bozulduğunda yani bujiyi bular

Motosikleti
    size bi daha bişey sormayacam

titan arıyooommmmm

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı ghost.rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    size bi daha bişey sormayacam
    dediğin gibi jantlara impreza sarısı güzel gider. motoruda impreza mavisine boyattıktan sonra motorunu daima iki çeker ve impreza motoru ile donatırsan tadından yenmez diye düşünüyorum.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ghost.rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse bana yardım etmeyecek galiba neyse belki bulurum bi hayırsever vatandaş dostlar bu mz arka kuyruk ne kadar acaba bi bilginiz var mı
    15-20 liradır.... Fazla değil..........

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:10 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:03 PM ----------

Alıntı ismetv8 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alp bey,

Hızlı cevabınız için çok teşekkür ediyorum zamanınız oldukça başınızı ağrıtmak isterim,Mz lerin şanzıman sistemi farklı geldi Jawa ve Minsk le uğraştım daha önce, onlara göre daha profesyonel,iş makinelerinin elektronik kumandalarıyla uğraşıyorum mekanik de kendi çapımda, bu keçeyi kendim değiştirebilirmiyim alternatör tarafında kaçak yok temiz ama zincir hakikaten bakımlısanırım debriyaj tarafındaki keçe problemli,birde şu yağ benzin karışımı 1 litreye 20 gram uygunmu tavsiyeniz nediryağ pompası iptal edilmiş sistem duruyor ama şimdilik devreye almayı düşünmüyorum bu durumda benzine yağ karıştırarak kullanmakta problem yaratırmı,her gün 8 km yol gidiyorum işe gidiş dönüş şimdilik 1 hafta böyle kullanmak zorundayım,bayram tatilinde vakit ayırabiilirim herhalde
    Malum havalar soğuyor şanzıman için kışlık tavsiyeniz nedir elimin altında 15w40 ve 20w50 bol miktarda var
    Bir rica daha şanzıman altındaki sol taraftaki yaylı civata: yay var bilya yok muhtemelen yağ değişimi için sökmüşler ve bilya gitmiş viteslerde özellikle sabahları 1 e çok zor geçiyor vites değişimlerinde bir yay basıncı hissetmiyorum gibi bir şey bundan olabilirmiöyleyse bu bilya nasıl olmalı yay bir kanalın içinde,civatanın üstünde bir boşluk var sanki bilya yayın üstüne basınç uygulayınca oraya oturacak gibi ,her halde civatayı sıktığımızda yay bilyayı bir yerlere bastırıyor ama çapı hakkında bir fikrim yok
    Bu arada vardığım kanaatler tamamen sizlerin paylaşımlarınız ve servis videolarını seyretmekten ve birazda kendi kontrollerim den ibaret
    henüz şanzımanı açmadım ilk fırsatda açacağım
    Türkçem için kusura bakmayın 3 yıl Rusya ve Türki cumhuriyetlerde çalıştım ve döneli1 yılı biraz geçti
    iyi dilekleri ve paylaşımlar için için herkese sonsuz teşekkürler yakında fotolarıda ekleyeceğim
    Sağlıklı kazasız günler herkese
    Normalde 2 zamanlı motorlara 1 litreye 40 gram denir.... Senin de yağ pompan olmadığına göre 40 gram karıştırman gerekir....

Mz de yağın biraz fazla olması zarar vermez... Sadece dumanı fazla atar... Uzun yolda sıkıştırmaya gelmez ama... Uzun yolda 30 gram koymanı tavsiye ederim..........

Şanzumanda 90 numaradan aşağısı olmaz.... Hiç mi hiç tavsiye etmiyorum... Yoksa zarar verirsiniz....

Tapadaki bilya olmassa vitese geçiremessiniz... Bir nevi güvenlik gibi düşünün.... Yolda giderken tapa gevşiyor ve düşüyor..Yağ boşalıyor.... Vitesi geçiremeyeceğiniz için durmak zorundasınız....

Belki yapan adam da bunu düşünmüş olabilir...Bu benim fikrim di....

Eğer bilyayı takıp çok sıkarsanız gene vitese geçiremessiniz.... Çok garip bir motordur mz...

Bilya boyutunu yayın başına bakarak hesaplayabilirsin..... Yaydan biraz büyük olması gerekir ki yay tutsun....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Önce herkesin bayramını kutluyorum,
    Alp bey cevaplarınız ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum bilyayı yayın olduğu boşluğa tatlı oturacak şekildesatın aldım taktım ilk denemede iyice sıktım sonuç mükemmeltüm vitesler çok rahat hatta devrini buldumu kendi debriyaj kullanmadan geçiyor ama tavsiye etmiyorum

Şarj sorunu yaşayanlar için şöyle bir paylaşım:eğer şarjınız düşükse,yüksekse hiç yoksa bakacağınız yerler: düşük şarj yada hiç şarj yapmamama durumunda :alternatör kömürlerinize ve bastığı bileziklere bakın kömürler bitmişse ki bunu mz de rahat anlayabilirsiniz kömür yatakları ayarlı
    kömürler azaldıkça vidaları gevşeterek bileziklere doğru bastırabiliyorsunuz ama bir yere kadar, eğer artık çok azaldıysalar yenilemeniz gerekecek yay basıncı fazla olmayacak tatlı bir şekilde değecek fazla basınç bilezikleri bozabilir bilezikler bozulursa eskiden değişebiliyordu şimdi kimse uğraşmıyor yani yeni rotor almanız gerekiyor

2.bakacağımız yer:diyot tablası,diyot tablasında toplam 9adet diyot var bir tanesinin yada fazlasının açık devre olması( 6 adedi tofaş şarjlarında kullanılanlarla aynı)az şarj yada hiç şarj yapmamasına neden olur bu diyotlar 2 ayrı aliminyum tabakaya al alta takılı tablaya sıkı bir şekilde deliklerine oturturulurlar soğutma ve hemde iletkenlik açısından böyle olması gerekiyor çünkü diyotların dış yüzeyleri aynı zamanda diyotun diğer bağlantı ucunu oluşturuyor yani diyotdan çıkan bir kablo bir kutup diğer kutupda diyotun kendi gövdesi, piyasadan alıp bozuk olanı kendiniz değiştirebilirsiniz aynı ebatta uygun bir lokmayla lastik çekiçle vurarak yerinden çıkartıp yenisini çakabilirsiniz,diğer diyotlar silisyum diyot tabir ettiğimiz siyah diyotlar bunlarda tabloda en üstte 3 adet ,elektronikçilerden temin edebilirsiniz mutlaka 10 amperlik olması gerekiyor

Konjektör:Elektronikcat:bozuksa her iki problem yaşanabilir aşırı yada hiç şarj etmemesi gibi bunuda piyasada çok rahat bulabilirsiniz elo yada sanel marka en çok bilinenler sanel tavsiye ediyorum uçlar 15 - 67 iki adet, eskisi ile farkı yok biraz dışı değişik daha dayanıklı, sağlılklı şarj 13,8 voltta şarjı kesiyor hemen altında devreye girip işini layıkıyla yapıyor 12volt aküler için max şarj voltajı14v dir genelde ama ben 14 gördümü sıkılıyorum madem elektronik 13,13,8 de stabil olmalı dıştan takma konjektör olarak tabir ediliyor piyasada rahatça bulunabiliyor(çoğu alternatörde içeride bulunuyor artık ve yeterince soğumuyor)
    Şimdilik bu kadar, sorularınızı her zaman beklerim,tekrar huzurlu mutlu bayramlar

Sergeant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2005 kle, 2007 kymco ck

al bi mz canından bez

selam uçan teneke mz ciler istanbul kanuni yeşilyurtta fabrikada kalmış sıfır mz var 2000 fiyatı 94 orjinal alman meraklısı varsa haberiniz olsun
    Now the world is gone. Im just one.

borabuhara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    transalp 700
    Biz motoru aldık ya bu motorlar piyasaya çıkmaya başladı artık sergeant arkadaşım

Mz 301 ETZ 1994 Model

arkadaslar bende 94 model Sport 301 Mz var ama garbiratör tamirtakım elemanları bozuk ve bizim buralarda yenı model garbiratör olduqu ıcın parcasını bulamadım Ve sürekli benzın kacırıyor sadece iğnesi değişcek o yüzdende komple garbiratör almak istemıyorum.. Yardımcı olursanız sevınırım...

Sergeant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2005 kle, 2007 kymco ck
    Alıntı borabuhara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz motoru aldık ya bu motorlar piyasaya çıkmaya başladı artık sergeant arkadaşım
    sen zaten motoru alalı çok oldu üstad gerçi yakında dağılmaya başlar bu sıfır kmyi bi düşün istersen sıfırı oldumu en azından bi 3 ay masraf cıkarmadan binersin
    Now the world is gone. Im just one.

borabuhara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    transalp 700
    Sergeant ne dağılması motorun resimlerini koymuştum bi bak istersen üzerindeki aklına ne gelirse motor hariç, silindir üst kapak,tekerlekler, direksiyon,tüm elçikler,fren gaz debriyaj, balatalar, marş mili, yayı,aynalar, başka bir çok parçada hepsi çalışır vaziyette olmasına rağmen keyfe keder hepsini yenileriyle değiştirdim zaten pek vaktim olmuyo binmek için bugüne kadar max 400km olmuştur , 50 binde km de duruyo motorun kendi fiyatından fazla malzeme alıp takdırdım yenilemek için motor 2000 model ama herşey 2009 beni idare eder yani..

Motosikleti
    HİÇ MOTORUM OLMADI OLMAZDA
    slm millet benım bı mz 251 var fakat göstergeler eskı km saati 91 model ve onları degıstırmek ıstıoymr 2000 model kanunılerdekı gıbı dıjıtal olurmu takılırmı yanı

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Bildiğim kadarıyla MZ 150-251-301 serilerinde dijital gösterge kullanılmadı.

Motosikleti
    YBR istiyor..
    mz ler 100 km de kaç lt yakıyor ? ve her benzin koyduğunda motora yağ koymak gerekiyormuş ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler