Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Boxer 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı benhasan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sigorta için fiyat 380 lira çıkıyor nasıl düşürebiliriz acaba bilgisi olan var mı
    hanımın üzerine alıcam motoru 33 yaşında
    Zararli çıkarsın. Erkek ve yaşı yüksek birini bul.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    suor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer 150
    Beyler selam,

Motorun ön tarafından önceleri ara ara şimdi ise sürekli bir zırıltı sesi geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Motorundan böyle bir ses gelen var mı?

Motosikleti
    Puch Maxi 1992
    Arkadaşlar merhaba. Üşenmedim, yakıt tüketimiyle ilgili bir grafik hazırladım.

Boxer; 100km yolculukta 40 km/h sabit hızla ortalama 1,8 lt yakıt tüketiyor; 60 km/h hız ile de 2 lt yakıyor; 80 km/h hız ile de 2,4 lt yakıt tüketiyor; 100 km/h hızlardaki yolculuklarda ise 100 km'de 2,8 lt ortalama yakıt tüketimine sahip.

Yakıt tankı 13,5 lt yakıt aldığına göre(yedek hariç) 40 km/h sabit hızla gidersek ki çok sıkıcı olsa dda gittiğimizi varsayalım, 13,5 lt'lik yakıtımız bu yakıt tüketimlerine göre 750 km boyunca bize yetecektir. Yani; 750 km yolu 40 km/h hızla gidersek 13,5 lt'lik yakıtımız bitecektir. Ki 750 km yolu 40 km/h hızla bitirmemiz 18 saat 45 dakikamızı alacaktır.

Aynen bu hesaba göre; 60 km/h sabit hız ile gidersek 100 km'de 2 lt yakıt tüketeceğimiz için, 13,5 lt'lik bir depo yakıt ile 675 km yol gidebiliriz. Ki bu yolculuk 11 saat 15 dk'mızı alacak.

80 km/h sabit hız ile gidersek 100 km'de 2,4 lt yakıt tüketeceğimizden 13,5 lt yakıt ile 563 km yol katedeceğiz; ki bu yolculuk 7 saat sürecek ve yakıt bitecek.

100 km/h sabit hızla gidersek eğer; 100 km'de 2,8 lt yakıt tüketeceği için 13,5 lt yakıt ile 483 km yol yapacağız. Ki bu hızlı yolculuğumuz 4 saat 50 dk'mızı alacak ve yakıt ddepomuz boşalacak.

Görüldüğü üzere ne kadar yavaş gidersek o kadar az yakacağız ve cebimize binen yük azalacak. Ne kadar yavaş olursak 1 depo yakıtla katedeceğimiz yol ise bir o kadar artacak.

Bu hesaplamaların yanına benzinin lt fiyatını da dahil edersek grafikte görüldüğü gibi benzin fiyatı ne kadar artarsa ve motosiklet hızımız da 100 km/h hızlara dayanırsa cebimizden çıkacak para aynı oranda değil; parabolik olarak ve daha yüksek oranlarda artacaktır. Tabloyu dikkatlice incelerseniz göreceksiniz.
    Malum benzin ülkemizde ucuz olmadığından bu parabolik eğrinin altına geçmemiz için yavaş seyahat etmemiz gerekecektir. Lastik sürtünmesi de yakıtı etkilediğinden siz iyisi mi lastik alırken ince yanaklı lastiklere bakın.

Bu grafiği inzellin ve diğer arkadaşların verdiği yakıt tüketimi değerlerine göre hazırladım.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Bu grafik ve tablo Boxer 150 için hazırlanmıştır. İşinizi görür inşallah.

---------------------------------------------------------------------------------------

Bunlara ek olarak boxer 150 kullanım klavuzundan parça değişim tablolarından aldığım verilere dayanarak parçaların fiyat araştırmasını yaptım. fiyatları kuralkan'ın satış sitesinden aldım. İnceleyebilirsiniz

https://satis.kuralkan.com.tr/ypproduct.aspx

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Tablolarda birşey dikkatimi çekti. Boxer'ın kendi kullanım klavuzunda fren hidroliğinin vs. değiştirilmesi gerektiği felan yazılı. Ne kadar saçma ki boxer'ın frenleri hidrolik değil. Anam babam telli balata fren. Bu da gösteriyor ki klavuzu hazırlayanlar da baştan savma hazırlamış. Yapayım da nasıl olursa olsun demişler herhalde. rezillik, başka bişey demiyorum.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Alıntı suor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler selam,

Motorun ön tarafından önceleri ara ara şimdi ise sürekli bir zırıltı sesi geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Motorundan böyle bir ses gelen var mı?
    O ses büyük ihtimalle sübapları hareket ettiren piyano denen kolların yayrsızlığından dolayı kaynaklanıyordur. motoru bakıma götürdüğünde üst kapağı açıp piyanoya bağlı somunları sıkarak, boşluğu alarak ayar yapacaklar; o ayarla birlikte hem ses kaybolacak, hem de yakıt tüketimi daha sağlıklı bir hal alacak. Kendin yapmaya kalkma. ustaya götür. Gitmişken karbüratör ayarını da yaptır. Muhtemelen onda da bir gevşeme olmuştur. Sana kolay gelsin.
    altan3544, ebleksin, suor ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    tvs scooty+2011ybr125+2016 cbf150+2017 crfrally
    harika bi çalışma elinize sağlık yalnız aklıma takılan honda cb125 ace ile boxer arasında kaldm titreşim hangisinde fazla günlük düşük kmlerde kullanım için hangisi daha sağlam bi motordur sizce???

Motosikleti
    Puch Maxi 1992
    Grafikte farklı renklerdeki çizgiler; benzinin litre fiyatına bağlı değişimi gösteriyor. Grafiğin sol kenarı 1 km'deki yakıt tüketimini kuruş cinsinden gösteriyor. Alt kenar ise yolculuklarda yapılan sabitlenmiş hız değerlerini gösteriyor. Mesela 60 km/h sabit hız ile bir yolculuk yapıyoruz, benzinin litresini 2 TL olarak varsayalım -ki Türkiye'de imkansız- ; mor çizgide 80 km/h hizasında değerimiz 4,8. Yani 1 km'de 4,8 kuruş yakıt tüketiriz. Bu şekilde tabloyu incelersek benzin fiyatı arttıkça grafiğin burnu olağanüstü bir şekilde dikleşiyor. Bu ilginç durum bize müsrif olmamayı öğretiyor

Grafik; üstündeki tabloya göre hazırlandı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:40 ----------

Alıntı altan3544 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harika bi çalışma elinize sağlık yalnız aklıma takılan honda cb125 ace ile boxer arasında kaldm titreşim hangisinde fazla günlük düşük kmlerde kullanım için hangisi daha sağlam bi motordur sizce???
    cb125 sürmediğim için bilemeyeceğim kardeşim. yalnız arkadaşlar ön dişliyi 38 yapınca hızın arttığını; titreşimin azaldığını sürekli yazıyorlar. Bir dene istersen.

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Şu lastiklere benzincide hava basabilen oldu mu acaba ?

benhasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Joyride+wolf 250
    Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
    yakıt konusunda gerçekten iddalı
    ben de depomu fulledim ama bir türlü bitmiyor maşallah

Ümit IŞIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar, boxer için 38 dişli nereden alabilirim. (Oktay motor yok dedi)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:00 ----------

Birde Ön çamurluk tavsiyelerinizi bekliyorum.

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    arkadaşlar bu 150 f veya 150 s ile boxser ikisinide kullanan arkadaşlarım yazabilire sevinirin ikisiniz deneme fırsatım olmadı son hız rahat bir şekilde sıkıştırmadan giderken en rahat giden hangisi ve kullanım olarak en rahatı hangisi birazdan gidip almayı düşünüyorum
    cevaplar hızlı olursa makbüle geçer.saygılar

Slm Arkadaşlar bajaj boxer Almayı düşünüyorum pişmanlık getirir mi acaba tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    Alıntı spil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu 150 f veya 150 s ile boxser ikisinide kullanan arkadaşlarım yazabilire sevinirin ikisiniz deneme fırsatım olmadı son hız rahat bir şekilde sıkıştırmadan giderken en rahat giden hangisi ve kullanım olarak en rahatı hangisi birazdan gidip almayı düşünüyorum
    cevaplar hızlı olursa makbüle geçer.saygılar
    neyse ben karar verdim sonuç boxser olacak
    SUZUKİ BURMAN UH 200

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    İlk alırken bayiden far ayarını ve aküyü kontrol ettirn akü boşa yakın
    Farda 3.katı gösterebilir çünkü

Hayırlı olsun diyelim

AurorAbeam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kalmadı :(
    Doğru karar.

Son hız konusunda bir kıyaslama yapamam çünkü denemedim bile Boxer ilk motorumdu, satıp başka bir şeye, ondan da 150F'e geçtim. 150F'e alışınca dedim ki; boxer bedavaymış. Yazık oldu boşuna 150F aldım, o da satışta şu an. Boxer parasının karşılığını misli misli veren bir motor ama 150F için aynı şeyi söyleyemem. Şimdiden hayırlı olsun. Titreşimi önemsemezseniz hiç bir sıkıntı yok. İmkan olduğunda da gidonun içini kumla doldurup ağızlarını silikonla kapatın. Ve bulursanız gidon topuzu takın biraz ağırından. 10 numara olur rahatsız da olmazsınız.

Ve evet arkadaşın dediği gibi far ayarını kontrol ettirin, olmazsa kendiniz de yaparsınız. Doğru ayarlanınca harika bir farı var hele uzunlar şahane.

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    Gidonun içine kum değilde kurşun dökmeyi Dusunuyorum birde elcikleri daha farklı bir elcikle degişicem

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:15 ----------

Aslında titreşimi önemsiyorum fakat ne kadar titrediğine bağlı rahatsız edecek düzeyde mi acaba
    Selede ve gidonda peg lerde hissediliyormu

AurorAbeam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kalmadı :(
    Gidonun içine kum değilde kurşun dökmeyi Dusunuyorum birde elcikleri daha farklı bir elcikle degişicem

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:15 ----------

Aslında titreşimi önemsiyorum fakat ne kadar titrediğine bağlı rahatsız edecek düzeyde mi acaba
    Selede ve gidonda peg lerde hissediliyormu
    Yüksek devirde rahatsız edebiliyor. Tamam öyle müthiş derecede selede, depoda, pegde. Ama artçı peginde baya baya var. Aynı şekilde gidonda da. Artçınız ayaklarım uyuştu diye şikayet edebilir siz bende bir şey yok derken.

Ama tekrar söylüyorum; bütçeniz o kadar ise alın. Çok takarım titreşimi derseniz o fiyata anca salcano wolf alınır titreşimsiz.

Motosikleti
    mondial drift ,yamaha ybr ,mondial z-one 180
    Motorun fiyatinda bir degisiklik olacak mi yani artis olarak. Gelecek yil fiyati nasil etkilenir cevaplarinizi bekliyorum.

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    Ay başından itibaren zam var diyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:29 ----------

Alacak olanlar elini çabuk tutsun benim kardeşim pulsar aldı dün aldıktan sonra duymuş dolar artışından dolayı zam kapıda bende bu gün veya yarın düşünüyorum

jemalizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    bunlar herhangi bir veriye değil, kullanımdaki net değerlere göre hazırlanmıştır,

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:19 ----------

bu tablo basittir,
    Benzin aldığınızda, fişi alıyorsunuz, arkasına kalemle yada km nin fotoğrafını çekerek, fişdeki değerleri tabloya yazıyorsunuz ve bunu 2000 3000 km kadar aralıksız yapıyorsunuz, motorun ne kadar yaktığı cuk diye çıkıyor ortaya.
    Flickr
    http://www.flickr.com/photos/109845783@N04/
    ..kanlı resimler ressamı..

Aquarist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Alıntı jemalizm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunlar herhangi bir veriye değil, kullanımdaki net değerlere göre hazırlanmıştır,

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.n...dbf4ef9af6587e

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:19 ----------

bu tablo basittir,
    Benzin aldığınızda, fişi alıyorsunuz, arkasına kalemle yada km nin fotoğrafını çekerek, fişdeki değerleri tabloya yazıyorsunuz ve bunu 2000 3000 km kadar aralıksız yapıyorsunuz, motorun ne kadar yaktığı cuk diye çıkıyor ortaya.
    Bu değerler yedek depo dahil olarak mı hesaplandı?
    jemalizm bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Boxer alalı bir ay oldu hala ölmedim ehliyetimi yakında alacam benim sıkıntım lastik karadeniz bölgesi hava çok yağmurlu rampada falan şastik fena kayıyor bana boxer uygun vitajlarda rahat yatacak yağmurda kaymayacak lastik önermenizi istiyorum bu hayati bir durum ölümlerin çoğu lastik ile alakalı lütfen yardım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)