Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung/S&T Kanuni Gv250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    hoysong gv 250 2006
    Alıntı Cevahir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ulen hırs yapıp tamirmi etsem neyapsam
    bi uğaşıyım bakıyım
    merhaba cevahir arkadaşım aynı problem bendede var ustama söledim ve sürekli ful gösteriyo ustamda onun tamirinin mümkün olmadıgını söledi bilgin olsun kural kandan yenisini sipariş edicem bende montajınıda kendim yapıcam basit bişiy zaten bilgin olsun

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    oraya bende baktımda dostum o şamandıranın bizim cevahire uyup uymadığından emin olmak için ankaradaki servise sordum. uymaz dediler onlar s&t kanuni enjeksiyonlu modeller içinmiş maalesef.

olmazsa son bir umut yarın kuralkanı arıyım.
    Belki takılı falan kalmıştır şamadıra. Benzin musluğunun yanında 2 tane vidası var. Onları söküp bakabilirsin. Nasıl olsa bozulacak bir şey yok zaten bozuk. Dopu boşaltmayı unutma tabi. Ayrıca şamandıranın stkanunilerde farklı olduğunu sanmıyorum. Hem görünüş aynı, hem de değiştirilmesine gerek yok. Benzin pompası falan olsa tamam. Bence sen başka bir servisi daha ara.

Motosikleti
    HYOSUNG Gt650 YENİ TARZIM :D
    Arkadaşlar

hyosungsource.com dan sipariş verecek olan olursa parası neyse veriyim, türkiyede bulamadığım aşağıdaki linkteki şamandıraya ihtiyacım var. Bunu yenilemezsem deposu hep full gösteriyor keratanın.

http://www.hyosungsource.com/index.p...dauk7l90mu89r0

benım samandırada bozuk mtooru aldıgımda bu yana pek uzerıne dusmedım sıpars yada uygun fıyata bulan arkadasım olursa bana da almasını ısterım parası ne ıse vermeye hazırım.

samandıra dedım bu cok onemı yok ustelemeddım.hyosung parcasını benım memlekette bulmak zor pesını de kovalamadım haberleselım arkadaslar

YÖRÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200 GS
    arkadaşlar herkese iyi akşamlar..

cevahi ve bektaş46 umarım tez zamanda halledersiniz motorların problemlerini..
    ama hyosource dan alışveriş rahatlıkla yapabilirsin.ben birkaç kere yaptım.çok hızlı bir şekilde geliyor ürünler.zira e bay den yaptığım alışverişlerin geliş süreleri 20-30 günü buluyor ama koreden 10 gün içinde çok rahat bir şekilde geliyor.

bu arada size en son çok iyi fiyata denk getirdiğim bir ürünü göstericem: artçınız ile seyir esnasında iletişim kurmak ve sohbet etmeye konuşmaya yarayan kablolu intercom cihazı.cihazı Türkiye'de 40-60 tl arasında satıyolar.ama ben ebay'de ücretsiz kargo ile sadece 9.90 $ a buldum.yani bana 16 tl ye geldi.hemen sipariş verdim.ne kadar ekmek o kadar köfte ama bir arkadaşım kullanıyor ve fena olmadığını ve işini rahatlıkla gördüğünü söyledi.henüz kullanmadım siparişi yarın kargoya verecekler muhtemelen ama ilgilenen arkadaş olursa bu fiyattan kaçırmasın diye konuyu sizlere açtım.işte linki:
    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...3748&viewitem=

bir de geçenlerde bu konuyu açmıştık ama şimdi geriye dönüp tekrar o sayfayı bulamıcam sanırım çok vaktim yok..bizim orjinal aküler 12v 6ah olarak görünüyor kullanım kılavuzunda.sis farı takmayı planlıyorum.12v 9ah ile değiştirsem aküyü sizce tesisata bir zarar verir mi?bir de sis farı için yeterli olur mu?bilgili arkadaşlar beni bu konuda aydınlatırsa çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

herkese kazasız belasız seyirler..
    SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR!!!

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Alıntı YÖRÜK adlı üyeden alıntı Mesajı göster

cevahi ve bektaş46 umarım tez zamanda halledersiniz motorların problemlerini..
    ama hyosource dan alışveriş rahatlıkla yapabilirsin.ben birkaç kere yaptım.çok hızlı bir şekilde geliyor ürünler.zira e bay den yaptığım alışverişlerin geliş süreleri 20-30 günü buluyor ama koreden 10 gün içinde çok rahat bir şekilde geliyor.

bu arada size en son çok iyi fiyata denk getirdiğim bir ürünü göstericem: artçınız ile seyir esnasında iletişim kurmak ve sohbet etmeye konuşmaya yarayan kablolu intercom cihazı.cihazı Türkiye'de 40-60 tl arasında satıyolar.ama ben ebay'de ücretsiz kargo ile sadece 9.90 $ a buldum.yani bana 16 tl ye geldi.hemen sipariş verdim.ne kadar ekmek o kadar köfte ama bir arkadaşım kullanıyor ve fena olmadığını ve işini rahatlıkla gördüğünü söyledi.henüz kullanmadım siparişi yarın kargoya verecekler muhtemelen ama ilgilenen arkadaş olursa bu fiyattan kaçırmasın diye konuyu sizlere açtım.işte linki:

bir de geçenlerde bu konuyu açmıştık ama şimdi geriye dönüp tekrar o sayfayı bulamıcam sanırım çok vaktim yok..bizim orjinal aküler 12v 6ah olarak görünüyor kullanım kılavuzunda.sis farı takmayı planlıyorum.12v 9ah ile değiştirsem aküyü sizce tesisata bir zarar verir mi?bir de sis farı için yeterli olur mu?bilgili arkadaşlar beni bu konuda aydınlatırsa çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Benim akü 12 Volt 8 amper. Ön farı 55 watt yaptım. Bir çiftte sis bağladım sorum yok. Fakat sisler biraz farklı, ikisi toplam 6 watt.
    Sirkeciden aldığım bir çift dandik ötesi sis farının içine üçerli takımlar halinde 1'er watlık power led monte ettim. aydınlatma olarak sürüş anında tek başlarına yeterli değiller ama farla birlikte kullanıldığında oldukça iyi. En azında motorun ilk haline göre bariz bir şekilde önümü görebiliyorum. Ayrıca sisleri parklara bağladığım için farı açmadan sadece sislerlede gidebiliyorum. Görünürlükleri gayet iyi ve aküye yüklenmiyor. Halojen ampül kullanırsan en düşükleri 35+35=70 watt.
    Aküye hayli yük çıkarır. Sürekli kullanılmadığında sorun olacağını sanmam ama.
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Alıntı mayildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim akü 12 Volt 8 amper. Ön farı 55 watt yaptım. Bir çiftte sis bağladım sorum yok. Fakat sisler biraz farklı, ikisi toplam 6 watt.
    Sirkeciden aldığım bir çift dandik ötesi sis farının içine üçerli takımlar halinde 1'er watlık power led monte ettim. aydınlatma olarak sürüş anında tek başlarına yeterli değiller ama farla birlikte kullanıldığında oldukça iyi. En azında motorun ilk haline göre bariz bir şekilde önümü görebiliyorum. Ayrıca sisleri parklara bağladığım için farı açmadan sadece sislerlede gidebiliyorum. Görünürlükleri gayet iyi ve aküye yüklenmiyor. Halojen ampül kullanırsan en düşükleri 35+35=70 watt.
    Aküye hayli yük çıkarır. Sürekli kullanılmadığında sorun olacağını sanmam ama.
    8ah yada 9ah alsak tesisata ekstradan yük getirmez,tesisatı komple değiştirmek zorunda kalmayız öyle değilmi?bir de ne marka akü kullanıyorsunuz?

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    (Markayı reklam olmasın diye tersten yazdım :-)) hsoB 12V-8Amp.
    Forumdan ögrendiğim kadarı ile amperin artmasının tesisata bir zararı yokmuş. Daha öncede çok konusu geçmişti. İşten anlayanların cevabı hep zararı olmayacağı şeklinde.

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Merhaba İlker,
    Akünün ampersaatini yükselttiğin zaman ve akü uçlarına da bunu tüketecek kadar bir yük bağladığın zaman aküden çıkıp dağıtım noktasına (sigorta kutusuna giden) ana kablonun kesiti (yani çapı) önem arz eder. Kablo kesitini arttırman gerekebilir (bunun için bir hesap yapılması gerekir ama şöyle de düşünebiliriz. 6Ah den 9Ah yaklaşık %50 akım artışı için kablo kesitini arttırmak mantıklı olacaktır. Böylece olası kablo yanması probleminden kurtulmuş olursun. Kablo kesitini büyütme işini, su borusu ve içinde akan su gibi düşünebilirsin, aynı mantık
    [B][COLOR="Navy"]Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır... Bertrand Russel[/COLOR][/B]
    [B][I][U][COLOR="Red"]Canan Taş[/COLOR][/U][/I][/B]

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Alıntı canantas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba İlker,
    Akünün ampersaatini yükselttiğin zaman ve akü uçlarına da bunu tüketecek kadar bir yük bağladığın zaman aküden çıkıp dağıtım noktasına (sigorta kutusuna giden) ana kablonun kesiti (yani çapı) önem arz eder. Kablo kesitini arttırman gerekebilir (bunun için bir hesap yapılması gerekir ama şöyle de düşünebiliriz. 6Ah den 9Ah yaklaşık %50 akım artışı için kablo kesitini arttırmak mantıklı olacaktır. Böylece olası kablo yanması probleminden kurtulmuş olursun. Kablo kesitini büyütme işini, su borusu ve içinde akan su gibi düşünebilirsin, aynı mantık
    mayildiz çok teşekkür ederim..

ya canan abi kabloluru değiştirmek mantıklı olacak ama ben motor üzerinde ne kadar kablo varsa tüm tesisatı komple değiştirecek miyim yani?ben onu beceremem ki..tüh ya.elektrikçiye bayılacaz baya yine desene ya şansımı deneseydim belki yanmaz kablolar ha ne dersin?

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Yok İlker ciim, münferit olarak her bir elemana giden kablo (sinayl, far, stop, sis farı gibi) kesitinde bir problem yaşamazsın. Ama aküden 2 tane kablo çıkar, o kablolar bir yerde daha küçük kablolarla bağlanır. İşte o noktaya kadar olan kısmı, yani aküden dağıtıma kadar olan kısmı (ki genelde bu sigortanın olduğu yere kadardır) değiştirmek gerekir. Bu konuda da standartlar vardır zaten, eğer kablo 4 mm2 lik se, 6mm2 likle çözebilirsin. Bir üstü de 10 mm2 dir.
    [B][COLOR="Navy"]Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır... Bertrand Russel[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    mayildiz çok teşekkür ederim..

ya canan abi kabloluru değiştirmek mantıklı olacak ama ben motor üzerinde ne kadar kablo varsa tüm tesisatı komple değiştirecek miyim yani?ben onu beceremem ki..tüh ya.elektrikçiye bayılacaz baya yine desene ya şansımı deneseydim belki yanmaz kablolar ha ne dersin?

Eğer benim kullandığım gibi düşük wattlı led bir sistem kullanırsan tüketime fazla bir farkı olmayacağından mevcut sistem bu artışı tolere edebilir. Ama yüksek watt lı sisler kullanırsan canantaş'ın yazdıklarını dikkate almak gerekebilir.

Zaten mevcut tüketim 55 far+5 stop+5 park+5 gosterge desen toplam 70 watt tüketim var. 76 olsa tesisat bunu ipler mi? Benimki iplemedi

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Alıntı canantas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok İlker ciim, münferit olarak her bir elemana giden kablo (sinayl, far, stop, sis farı gibi) kesitinde bir problem yaşamazsın. Ama aküden 2 tane kablo çıkar, o kablolar bir yerde daha küçük kablolarla bağlanır. İşte o noktaya kadar olan kısmı, yani aküden dağıtıma kadar olan kısmı (ki genelde bu sigortanın olduğu yere kadardır) değiştirmek gerekir. Bu konuda da standartlar vardır zaten, eğer kablo 4 mm2 lik se, 6mm2 likle çözebilirsin. Bir üstü de 10 mm2 dir.
    hımm sadece aküden sigortaya giden kablolar diyorsun..yaw motor da ta antalya'da yaw.hemen gidip bakayım diyorum ama olmuyor ki..neyse ben bu işi halledeyim o zaman..peki 12v 12ah alsam uygun ölçüde bulabilir miyim ki?canan abi çok teşekkürler..

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    12v 12ah akü bildiğim kadar ile boyut olarak uyumsuz İlker...

Motosikleti
    Hyosung GV250
    Merhabalar,

Benzin şamandırası olayının felsefesine dün indim arkadaşlar
    Bu şamandıra meselesinin bu kadar yaygın bir dert olduğunu bilmiyordum.

öncelikle yorumlar sorular ve cevaplarını yazayım.

Alıntı kilitci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yerinde olsam söker bakardım kırık mı var kopuk kablo mu var belki de basit birşeydir.Tabi depoyu sökmek gerekebilir sökmeden olsa bile benzini iyice boşaltmak lazım.
    evet kardeşim tavsiyelerine uyarak bi söktüm baktım, baktımki mevzu derin önce yapamayacaz diye moralim bi bozuldu.

Alıntı floy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba cevahir arkadaşım aynı problem bendede var ustama söledim ve sürekli ful gösteriyo ustamda onun tamirinin mümkün olmadıgını söledi bilgin olsun kural kandan yenisini sipariş edicem bende montajınıda kendim yapıcam basit bişiy zaten bilgin olsun
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belki takılı falan kalmıştır şamadıra. Benzin musluğunun yanında 2 tane vidası var. Onları söküp bakabilirsin. Nasıl olsa bozulacak bir şey yok zaten bozuk. Dopu boşaltmayı unutma tabi. Ayrıca şamandıranın stkanunilerde farklı olduğunu sanmıyorum. Hem görünüş aynı, hem de değiştirilmesine gerek yok. Benzin pompası falan olsa tamam. Bence sen başka bir servisi daha ara.
    sökmeden önce biriki yeri aramıştım zaten biri kuralkanınki hyosunga uymaz dedi diğeride getir bi bakalım dedi başka bi marka söyledi onu uydururuz oraya dedi fiyat sordum 60tl deyince vazgeçtim. Slayerrr in dediği gibi zaten bozuk daha ne olabilirki deyip uğraşmaya karar verdim. floy kardeşim sipariş vermeden önce yazımı sonuna kadar oku belki gerek kalmaz.

Alıntı bektas46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benım samandırada bozuk mtooru aldıgımda bu yana pek uzerıne dusmedım sıpars yada uygun fıyata bulan arkadasım olursa bana da almasını ısterım parası ne ıse vermeye hazırım.

samandıra dedım bu cok onemı yok ustelemeddım.hyosung parcasını benım memlekette bulmak zor pesını de kovalamadım haberleselım arkadaslar
    kardeşim umarım yazacaklarım umarım seninde sorununa çare olur.

Gelelim yaptıklarımıza ve fotolara,

Önce olayın merkezine ulaşmak için sürücü selesini, hemen sol altındaki kapakta bulunan kilidi kontak anahtarıyla çevirerek seleyide yukarı çekerek öndeki tırnağından kurtarıyoruz. sonra seleyi ön tarafa doğru çekerek arkadaki takıldığı yerden kurtarıp sökmüş oluyoruz. (amma ayrıntıya girdim haa )

Seleyi sökünce depoyu sökmek için iki vida çıkıyor karşımıza. onları sökmek depoyu sökmek için yeterli olmuyor tabii. deponun altında iki hortum var birde kablo bağlantısı. biraz payları var depoyu bir kişi kaldırıp diğeri bağlantıları ayırmaya yardım etmeli. kablo bağlantısını sökmek kolay fişli bir soketi var bu şamandıranın kablosu. hortumlardan uzun olan karbüratöre gidiyor depodaki benzin azaldıkça hava alması için yapılmış sanırım. deponun altındaki benzin musluğundan çıkan hortum önemli zira benzin musluğunu off konumuna getirmeyip hortumu çıkarırsanız şakır şakır benzin akar. ben duruma uyandığım için başıma gelmedi.

depoyu motordan ayırdıktan sonra şamandırayı sökebilmemiz için benzini boşaltmamız gerekiyor. boş ve temiz bir kaba benzini ister benzin musluğunu açarak ister depo kapağından boşaltıyoruz. Dikkat! benzin çok tehlikelidir olay esnasında bırakın ateşle yaklaşmayı sigara içmediği halde kullanan birini bile yanınıza yaklaştırmayın.

deponun altındaki iki vida ile depoya monte edilen kablolu şeyi (şamandıra) vidalarından söküp yavaşça dışarı çıkarıyoruz.

ben sorun olabilecek herşeyi sırayla yazayım. sıkıntı yaşayanlar hepsini kontrol etsin.

1.şamandıranın fişi çıkmış olabilir.
    2.şamandıranın kabloları sarsıntıdan dolayı dibinden kopmuş olabilir.
    3.şamandıranın ucundaki minik sosise benzeyen şey ucundan çıkmış olabilir.
    4.gelelim benim soruna şamandıranın ortasındaki benzin seviyesini algılayan yer mekanik olarak gevşemiş oluyor.

Resimdeki motivasyonu artırıcı etkenleri (çay,revani tatlısı) tavsiye ederim.

arızayı tespit ettikten sonra çözüm için baya bi akıl yürüttük. çözüm olarakta şaşmandıra telinin şamandıranın ölçüm yapan yerinden geçip diğer ucundan çıkan tarafına mini bir yay yapıp bir ucunu oraya lehimleyerek sorunu çözdük.
    Böylece ölçüm yapan yerin içerisindeki kontaklar eskiden birbirine temas etmezken artık sağlam bir şekilde deyer oldu.

çalışıp çalışmadığını ise ohm metre ile ölçerek ve şamandırayı depoya monte etmeden önce sadece kablosunu bağlayıp kontağı açarak bariz bir şekilde benzin göstergesinden dünya gözüyle görüp ondan sonra yerine geri monte ettik. İnşallah uzun süre sorun çıkartmaz. Çıkartırsada artık uğraşmayıp yenisini almayı düşünüyorum.

umarım ihtiyacı olan herkese yardımcı olabilmişimdir. Fotolar pek kronolojik olmadı ama idare edin.
    puser bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Cevahir, resimli anlatım süper olmuş. Benim şamandıra da çeyrek deponun biraz altına düştümü göstermiyor. Ne zamandır sökecem üşeniyorum. İlk güneşli haftasonunda yaparım artık.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Süper olmuş, havalar ısınsın bende sökücem

Motosikleti
    Suzuki VL800 Volusia
    Anlatım, öğretim süper olmuş
    Hep böyle paylaşımcı ve eğitimci olman dileği ile, bu başlıkta kal sürekli

acoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS650
    Cevahir; Maşallah cevher gibi değerli bilgiler verdin, harika bir anlatım, teşekkürler...
    Şarköy'de Sigortacı...

kilitci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Cevahir; çok iyi bir iş çıkartmışsın resimlerle anlatım da süper.Arızanın hallolmasına sevindim güle güle kullan.

İlker merhaba.Senin sipariş verdiğin interkom aletinden ben de getirtmiştim.şehir içi kısa mesafeler için uygun fakat biraz motorda sürat artmaya başladımmı çok fısırtı falan yapıyor konuşulanlar net duyulmuyor.Yine sen de bi denersin inşallah memnun kalırsın.

Akü olayına gelince daha öncede yazmıştım amper ne kadar büyürse akünün boyutu da o kadar büyüyor dolayısı ile yüksek amperli akü yerine olmayabilir yoksa tesisata herhangi bir zararı olmaz.Sisleri taktıktan sonra Canan abinin dediği gibi kablo kalınlıklarını arttırmak gerekecektir veya araya bir röle bağlanabilir bence röle bağlamak daha mantıklı hem orjinal tesisatıyla oynanmamış olur hem de yükü röle çekeceğinden diğer aksamlara zarar gelmez.

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    Alıntı kilitci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlker merhaba.Senin sipariş verdiğin interkom aletinden ben de getirtmiştim.şehir içi kısa mesafeler için uygun fakat biraz motorda sürat artmaya başladımmı çok fısırtı falan yapıyor konuşulanlar net duyulmuyor.Yine sen de bi denersin inşallah memnun kalırsın.

Akü olayına gelince daha öncede yazmıştım amper ne kadar büyürse akünün boyutu da o kadar büyüyor dolayısı ile yüksek amperli akü yerine olmayabilir yoksa tesisata herhangi bir zararı olmaz.Sisleri taktıktan sonra Canan abinin dediği gibi kablo kalınlıklarını arttırmak gerekecektir veya araya bir röle bağlanabilir bence röle bağlamak daha mantıklı hem orjinal tesisatıyla oynanmamış olur hem de yükü röle çekeceğinden diğer aksamlara zarar gelmez.
    teşekkür ederim arkadaşım.bu interkom cihazı ne kadar yüksek seslerde sıkıntı yaşatır bize acaba..bizim tarzımız yüksek hızla alakasız olduğu için 90-100 km/s lerde sıkıntı yaşatır mı ki? neyse zaten ne kadar ekmek o kadar köfte olayı sonuçta.gelsin de deneyelim bakalım.size yazarım tecrübelerimi.

cevahir çok iyi ve öğretici bir açıklama olmuş.teşekkürler emeğin için..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler