Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yağ Tapasının Düşmesi ve Motosikletin Kayması

Motovento
    REKLAM ALANI
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar motorcu kardeşler,

Birkaç saat önce seyir halindeyken yerinden çıkan yağ tapasının yaşattığı tehlikeye değineceğim.
    Bunu anlatmamdaki asıl amaç; motosikletlerimizin rutin kontrollerini hiçbir zaman aksatmamamız... Yoksa bedeli ağır olabilir.

Kısaca yaşadıklarımı anlatayım;
    Bu akşam eve dönüş yolunda 110-120 hızlarında seyrederken aniden arka teker kaymaya başladı, adeta buzlanmış bir yoldan daha kaygan gibiydi. Bu kayma hemen akabinde yalpalamaya dönüştü ve hızlıca sağa sola atmaya başladı kendini. İlk etapta lastiğim patladı sandım, daha önceden yaşamıştım çünkü. Derken arka frene bile dokunmaya vakit kalmadan yalpalama aynı şiddetle öne de geçti ve o meşhur tank slapper mevzusu başladı. Sanki kızgın bir boğanın üzerinde rodeo yapar gibiydim. İşte şimdi ciddiye almaya başlamıştım olayı. Gerçi motosiklet kullanmak başlı başına ciddi bir iş, sadece o an normalden daha fazla bi ciddiyete büründüm. -Şükürler olsun ki o sıra yol müsaitti ve iki arabanın arasında değildim- Ardından depoyu bacaklarımla sıkıca kavradım ve gidonu kadın eli tutar gibi tuttum. Aklıma gelen tek şey buydu o an. Adrenalin salgısının verdiği şapşallıkla ön freni de tatlı tatlı sıkarak hızımı düşürdüm. Tank slapper biter bitmez ön freni güvenle sıktım ve sonunda sağ salim durdum. Motoru stop edip direkt lastiğin durumuna bakmaya yeltenirken yerde biriken kocaman motor yağını farkettim. Eğildiğimde de tapanın yerinde olmadığını...

Velhasıl motoru bir benzinliğe iterek götürdükten sonra Garaj'a yakın olan Yasdal abimden yardım istedim. Sağ olsun, yeni bir tapa ve motor yağıyla yardıma yetişti. Bende o sırada lastiğimi yıkayıp temizledim. Bu arada yağ değişim zamanı da gelmişti.

Sonuç olarak motorunuzu dinleyin, düzenli olarak elleyin, kontrol edin bir şey yapın. En azından yağ tapasını haftada bir elinizle yoklayın.

Güvenli ve huzurlu sürüşler dilerim...

(Not: motorumun ağırlık merkezi oldukça yukarıda ve ağırlığı da 210 kg civarlarında)
    eray_uluyazı bunu beğendi.
    www.motorumla.net

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    çok geçmiş olsun..motorunda yatak sarma falan durumu olmadığına sevinmelisin.. büyük bir kazayı ucuz atlatmışsın

Motosikleti
    SYM GT EVO 250 İ
    Çok geçmiş olsun, inan okurken heyecanlandım

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Geçmiş olsun

Şanslıymışsın ki kurtarmışsın. Normal şartlarda tankslapper durumunda ön frene dokunmak kötü bir tercih, arka teker yağlanmışken daha da kötü. Arka teker yağa bulanmış, ön teker de tankslapperdayken yapacak tek şey tankslapper bitsin diye dua etmek, ardından hafifçe ön fren kullanarak durmak olur.

Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun..motorunda yatak sarma falan durumu olmadığına sevinmelisin.. büyük bir kazayı ucuz atlatmışsın
    Ya motor umrumda bile değildi Koray, halledilir çünkü bir şekilde.
    www.motorumla.net

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu demek oluyor ki yağını değiştiren şahıs vidayı tam sıkmamış hemen gidip o adamı şeytmeli hımmmm yani uyarmalısın

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Geçmiş olsun.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Bir ihtimal olarak motorun ağır oluşu seni kurtarmış olarak düşünüyorum

mali_181 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an için motorsuz :(
    Geçmiş olsun ucuz atlatmışsın Allah hepimizi kazadan beladan korusun...

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu demek oluyor ki yağını değiştiren şahıs vidayı tam sıkmamış hemen gidip o adamı şeytmeli hımmmm yani uyarmalısın
    O şahıs benim. İyi sıktığımı hatırlıyorum, sadece yalama olmasın diye zorlamamıştım. Taa 3.500 km önce...
    www.motorumla.net

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağını kendisi değiştiriyor bu. Artık ne şekilde şey eder uyarır bilinmez

Moruk şaka bi yanada çok geçmiş olsun.
    Ulan hergün orasını burasını kurcalıyon motorun. Kıçını başını kontrol ediyon. Başına neler geliyo...
    Bide bana bak anasını satayım ratbike resmen bi halt olduğu yok
    Geliyom msn'e

---------- Post added at 23:18 ---------- Previous post was at 23:15 ----------

Hee donunu değiştirdin mi hacı eve gidince
    Motosikletli Kaplumbağa...

Olum hep bu Hyosung'un işi bunlar. Alıcam Triumph ya da MV Agusta, kurtulacağım bunlardan. :D

Hem ben yağı o kadar güzel değiştiririm ki, sorma yani...
    www.motorumla.net

v max - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zx636r ninja
    çok geçmiş olsun benzer bi olayda benim başıma gelmişti benzin komple kartere ordanda tahliye hortumuyla direk arka tekere gelmişti kırmızı ışıkta farketmiştim kokudan
    ''KARANLIĞA IŞIK TUT''

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Çok geçmiş olsun. Bu yazdıklarınızı dikkate alıp kontrol etcem her seferinde. Selamlar...

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    geçmiş olsun ççok büyük tehlike atlatmışsın...dediğin tank slapper genelde tek tekerden inerken oluyomuş...

http://www.youtube.com/watch?v=LZ1srcQMa_0

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun

Şanslıymışsın ki kurtarmışsın. Normal şartlarda tankslapper durumunda ön frene dokunmak kötü bir tercih, arka teker yağlanmışken daha da kötü. Arka teker yağa bulanmış, ön teker de tankslapperdayken yapacak tek şey tankslapper bitsin diye dua etmek, ardından hafifçe ön fren kullanarak durmak olur.
    İyi de babacım biraz daha gitsem parkeden arabalara patlayacağım. Yön de veremiyorum merete... Yavaşlamak için elimde olan tek şey limon sıkar gibi bir ön fren. Ha belki ayağa kalksam yine yavaşlatırım ama o kadar fanteziye gerek yok.
    www.motorumla.net

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Çok geçmiş olsun. Allahtan yatak sarmamış yoksa daha kötü sonuçlar dogurabilirdi.

Alıntı _w_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Allahtan yatak sarmamış yoksa daha kötü sonuçlar dogurabilirdi.
    Yemişim yatağını Ahmet Kardeş, ben yatağa düşmedim ya.
    Raphae1 bunu beğendi.
    www.motorumla.net

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de babacım biraz daha gitsem parkeden arabalara patlayacağım. Yön de veremiyorum merete... Yavaşlamak için elimde olan tek şey limon sıkar gibi bir ön fren. Ha belki ayağa kalksam yine yavaşlatırım ama o kadar fanteziye gerek yok.
    Tabii ki yapacak bir şey yok Ben de senin yerinde olsam aynı riski alıp yavaşça ön frenle durmaya çalışırdım, yine de tankslapperda ön fren ciddi risk.

Geçenlerde CBF'le artçılı giderken arka tekerim patladı, 90'la giderken motorun arkası bir anda yanıma geldi. Debriyaj ve hafif ön fren kullanarak kenara çektim, artçımı taksiyle gönderip ardından erkek iç giyim mağazası aramaya koyuldum Durana kadarki o 10 saniyelik sürede soğukkanlılık, tecrübe ve şanstan başka şeye güvenme şansı olmuyor. Aynı olay 3 sene evvel başıma gelseydi %80 düşerdim.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yemişim yatağını Ahmet Kardeş, ben yatağa düşmedim ya.
    aniden motor kitlenebilirdi. ucuz atlatmışsınız.ayrıca böyle bir şeyi paylaşmak bence çok faydalı oldu diğer kullanıcılar için

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)