Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Kontra Tekniği ..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KYMCO LİKE 125 cc '2011
    sukutırla olur mu bu taktik yoksa yere kapaklanır mıyız ?
    [COLOR="DarkRed"][U][I][B]" ... [COLOR="Navy"]motosiklet[/COLOR] üstünde ölürsenizde her [COLOR="Black"]motosikletçi[/COLOR]'nin istediği gibi görevinizi tamamlamış olursunuz."[/B][/I][/U][/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Titan
    Alıntı Free_AnGeL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok hocam ne kusuru bugün Telefonla Nuray usta ile konuştum, Onun bana dediği senin tekerler bi asfalta alışsında daha 0 teker biraz yola alışsın ben sana öğretirim

Ama laf arasında ayriyetten sola döneceksen sola sağ'a döneceksen sağ tarafa itilecek diye dedi )
    Konu hakkında bilgim yok ama burda tam tersini anlatıyor. http://www.motosiklet.net/forum/moto...i-videosu.html
    [B][COLOR="#696969"]Mondial RS 151 - 2008 / 2011[/COLOR][HR][/HR] [COLOR="#FF0000"]Honda Titan - 2011 / ?[/COLOR][HR][/HR] :bestmt:[/B]

MotoGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400 [2024]
    Bir de bu işin uzmanından dinleyin bakalım

http://www.uzmantv.com/virajlarda-mo...kontra-verilir
    2009 Honda Cbr 125r -> 2006 As 200 Gy -> 2010 S&T GT 250R -> 2012 150 MCX RoadRacer -> 2013 Kuba XCG 150 -> 2017 Pulsar RS 200 -> 2024 Dominar D 400

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pisko-lock ve soykan67

Şimdi viraja girmeden düz yolda ilerliyoruz sağa dönüş var ve bunu gördükden sonra viraja girmeden sağ elciği hafif ittiriyor ve ardından gidonu toplayıp motosikleti virajın içine yatırıp giriyoruz

Doğru mu anladım acaba ? Yarımlarınız için çok teşekkür ederim daha öğreneceğim çok şey var

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Yok hocam ne kusuru bugün Telefonla Nuray usta ile konuştum, Onun bana dediği senin tekerler bi asfalta alışsında daha 0 teker biraz yola alışsın ben sana öğretirim

Ama laf arasında ayriyetten sola döneceksen sola sağ'a döneceksen sağ tarafa itilecek diye dedi )
    Sola döneceksen sağa, sağa döneceksen sola çevrilir yada sola döneceksen sol elinde ittireceksin gidonu, sağa döneceksen sağ elinle iteceksin gidonu.Tabi bu teknik bununla sınırlı olabilecek kadar basit değil.

Bakınızı kontra tekniğini en güzel gösteren video:

http://www.youtube.com/watch?v=Y7fn1XndE3o

Motosikleti
    Dominar D400 [2024]
    Alıntı MotoGT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de bu işin uzmanından dinleyin bakalım

http://www.uzmantv.com/virajlarda-mo...kontra-verilir
    Sağ viraja döneceksek Sağ avuç içimizle gidonu ittiriyoruz..
    2009 Honda Cbr 125r -> 2006 As 200 Gy -> 2010 S&T GT 250R -> 2012 150 MCX RoadRacer -> 2013 Kuba XCG 150 -> 2017 Pulsar RS 200 -> 2024 Dominar D 400

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne tarafa döncekseniz direksiyon ters tarafa dönecek işte
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    Honda Titan
    Titanla bunu denesem ne olur :D
    [B][COLOR="#696969"]Mondial RS 151 - 2008 / 2011[/COLOR][HR][/HR] [COLOR="#FF0000"]Honda Titan - 2011 / ?[/COLOR][HR][/HR] :bestmt:[/B]

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    Teşekkürler...

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250r "11
    Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sola döneceksen sağa, sağa döneceksen sola çevrilir yada sola döneceksen sol elinde ittireceksin gidonu, sağa döneceksen sağ elinle iteceksin gidonu.Tabi bu teknik bununla sınırlı olabilecek kadar basit değil.

Bakınızı kontra tekniğini en güzel gösteren video:

http://www.youtube.com/watch?v=Y7fn1XndE3o
    Hocam bu drift olmasın?

Madem örnek isteyenler, hâlâ "sağa dönerken sağa mı sola mi ittireceğiz?" diyenler için;

REMEMBER! Push right, go right. Push left, go left!

http://www.youtube.com/watch?v=dqcRPv-rOi8

Motosikleti
    Dominar D400 [2024]
    sakal bıraksam bi işe yarar mı

Motosikleti
    cbf 150
    Bir kaç kere denedim, arada şeytan dürttükçede deniyordum hatta birisinde arka lastiğin altına girmek üzere olan yoldaki sigara paketii fark ettiğimde az kalsın alemin diline etiket olacaktım. O olaydan sonra sağlan bir eğitim almadan bu işe bir daha kalkışmamaya karar verdim... Ne zaman "kontra tekniği"nin geçtiği bir başlık görsem hep aklıma o çocukluğumdaki eski "Contra" oyunu gelir. Sanırım ikiside action çağrışımı yapıyor benim için.

Şu yazıyı okuyun lütfen! Bu yazıda doğruyu ve yanlışı göreceksiniz! http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post2415307

Counter Steering denen ve Türkçe'ye kontra basmak olarak geçen teknik 15 km/s ve altında bir hızla giderken kendini hissettirmez ancak yine etkilidir, kişisel tavsiyem bu hızın üzerinde kontra tekniği ile viraj alınması altında ise bisikletle nasıl viraj alınıyorsa yani sadece gidon çevirerek virajın öyle alınmasıdır.

Aslında kontra tekniği tamda bizim otoyollar içindir, asıl bizim otoyollar için olmayan şey motorla olan açınızı değiştirerek motor ekseni ile kendi ekseninizi bozmanızdır, yani sağa yatıracağım diye, bedeni motor üstünde sola hareket ettirmek vs.. bunlar doğru değildir ve yarış pistlerine göredir. Motorla bir bütün halinde hareket ederken ve aranızdaki açıyı bozmadan gidonu bir miktar kırmak motorun yatırılmasında kolaylık sağlar. Ayaklarınızla basmak ya da vücut gücüyle çevirmek inanın daha zordur.

Virajda kontrayı ne kadar erken bırakırsanız virajı o kadar geniş, ne kadar geç bırakırsanız o kadar dar alırsınız. Ancak kontranın da belli bir oranı vardır, kontra yapacağım diye eğer gidonu çok kırarsanız veya elciği çok iterseniz o zaman arka tekeri kaydırabilirsiniz ve virajda lowside ya da highside düşüşler yaşanması muhtemeldir.

Virajda karşınıza çıkan bir tehlikeden kontrayı erken ya da geç bırakarak kurtulabilirsiniz ancak virajlar için daha önemli bir nokta şudur, çıkışı göremiyorsanız hızlı girmeyin, eğer bunu yaparsanız ve yolda herhangi bir engel, yükseklik, çukur, köpek, yabani hayvan vs... ile karşılaşırsanız kontranın çözemeyeceği bir durumla da karşılaşırsınız.

Birde şunu ekleyeyim iki şekilde ezberlenir kontra

Sola dönen viraj varsa Sol
    Sağa dönen viraj varsa Sağ

elçik hafif itilir. Sol-Sol ve Sağ-Sağ itme şeklinde aklınızda kalsın.

Videolar vs.. kaynaklara bakarsanız bazılarının bunu çekmek olarak olarak anlatır. Sola dönerken solu itersiniz aynı zamanda sağı kendinize çekmiş olursunuz. Ya da sağa dönerken sağ elciği hafif itelersiniz bu durumda sol elciği hafif kendinize çekmiş olursunuz.

anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    demekki ben doğru biliyormuşum :D
    TAKARIM KASKIMI GİYERİM MONTUMU VERİRİM GAZIMI ALIRIM YOLUMU

gti_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250
    hocam Senin bildiğin yanlış Sola döneceksen Hafif sola itersin Sağ'a döneceksen hafif sağ Tarafa .. Forumda ve diğer bir çok Sitede bu şekilde anlatılıyor .
    Hayır, aslında aynı şeyden bahsediyorsunuz fakat anlaşamıyorsunuz. Eğer sola dönecekseniz sol elciği ileriye doğru itersiniz, lastik sağ tarafa bakar konumdayken siz usul usul sola dönersiniz. Yani siz "sola döneceksen sola itersin" derken bunu kastetiyorsunuz fakat anlatımınız hatalı. Sola itmezsiniz, solu itersiniz ve ön tekerlek sağa bakar konuma gelir. Bu teknik "Superman" olarak da adlandırılır, hani süpermen uçarken ne tarafa gidecekse o elini ileriye iter ya, oradan akılda kalma durumu vs. olabilir.

Eğer bu kadar korktuysanız ya fazla hızlı girdiniz viraja ya da fazla kontra verdiniz. Hafif hafif artırarak deneyin madem temiz asfalt buldunuz. Çok yüksek olmayan, yol ve trafik koşullarına uygun bir hızda çok hafif itme kuvvetiyle denerseniz bir sorun yaşamazsınız. Zaten bu kontra tekniği ile gidonu abartı olarak ters yöne bakacak şekilde çevirmiyorsunuz, çok hafif bir açıyla çeviriyorsunuz, bu da motosikletin geometrisine uygun olarak sizi döndürüyor. Olay bundan ibaret aslında.

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Sizi Şiddetle Kınıyorum .!!!!!

Dikkatli okuyunuz,
    Ben kontra tekniği Nasıl yapılır ?
    Kontra tekniğinde Yatışlar dönüşler nasıl olur veya başka bir şekilde '' SORU '' sormadım ..

ben Başımdan Geçen Traji komik bir olayı buradaki dostlarımla Paylaştım .. Bilinçli veya bilinçsiz kimse Doğduğu gibi öğrenmedi bir şeyi Çalıştı uğraştı öğrendi .. Bende ilk denememde Yatırdım motoru döndüm ve açık ve net olarak Bilen birinden bu konuda yardım alacağımı yazdım ... !!

burası Sohbet bölümü değilmi ? tekrardan söylüyorum ki Bir soruma cevap aramak için değil başımdan geçen bir olayı paylaşmak için bu konuyu açtım ..

---------- Post added at 21:00 ---------- Previous post was at 20:57 ----------

hocam Senin bildiğin yanlış Sola döneceksen Hafif sola itersin Sağ'a döneceksen hafif sağ Tarafa .. Forumda ve diğer bir çok Sitede bu şekilde anlatılıyor .
    İstediğini yapabilirsin neden üzerine alındın anlamadım mesajım sana değildir. Dikkatli okursan tüm yazılanları kime yazıldığını anlarsın
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Free_AnGeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Alıntı gti_king adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır, aslında aynı şeyden bahsediyorsunuz fakat anlaşamıyorsunuz. Eğer sola dönecekseniz sol elciği ileriye doğru itersiniz, lastik sağ tarafa bakar konumdayken siz usul usul sola dönersiniz. Yani siz "sola döneceksen sola itersin" derken bunu kastetiyorsunuz fakat anlatımınız hatalı. Sola itmezsiniz, solu itersiniz ve ön tekerlek sağa bakar konuma gelir. Bu teknik "Superman" olarak da adlandırılır, hani süpermen uçarken ne tarafa gidecekse o elini ileriye iter ya, oradan akılda kalma durumu vs. olabilir.

Eğer bu kadar korktuysanız ya fazla hızlı girdiniz viraja ya da fazla kontra verdiniz. Hafif hafif artırarak deneyin madem temiz asfalt buldunuz. Çok yüksek olmayan, yol ve trafik koşullarına uygun bir hızda çok hafif itme kuvvetiyle denerseniz bir sorun yaşamazsınız. Zaten bu kontra tekniği ile gidonu abartı olarak ters yöne bakacak şekilde çevirmiyorsunuz, çok hafif bir açıyla çeviriyorsunuz, bu da motosikletin geometrisine uygun olarak sizi döndürüyor. Olay bundan ibaret aslında.
    Hocam Ben biraz hızlı girdim viraja kontra yaparkenden Ondan Yusuf durumu oldu
    Bu arada bayrak Arnavutluk Köken bizimde Arnavutluk Tiran
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

Motosikleti
    Honda Msx125 olacak gibi
    Kontra tekniği öyle abartıldığı kadar zor değil.Ben yol durumu müsait olduğu zaman kullanıyorum, ama öyle her virajda değil.Önceleri düz yolda giderken elcikleri 1-2 santim ittirerek motorun verdiği tepkileri ölçtüm.Kontra tekniğini kullanırken motor zaten kendi yatıyor.Ayrıyeten yatırmana gerek yok. Bence bu yüzden yusuf durumu olmuş.
    I've woken now ,to find myself , in the shadows all I've created.

Free_AnGeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Hocam aradan bir kaç gün geçsin tekrar denerim bugun bi kask vardı geri kalanları almamıştım yanıma :((((

Ama bu işi kapana kadar full koruma ile yapıcam Salaklığım tutar deviririm motoru Rezil olmayı bir yana bırak gider ayak yaralanmayım
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bir arkadasimiz linki vermis ama bastaki yaziya bakip geçmeyin diye tekrar vermek istiyorum.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...i-videosu.html
    Yukaridaki linkte yazilan 6-7 sayfa var.
    Tek tek okuyun.
    Kafanizdaki muhtemel sorular o linkte soruldu ve cevaplandi.
    Ama dedigim gibi, anlamak için bastan sona okumaniz gerekiyor.
    Yine de kafaniza takilan bisey olursa orada sorun cevaplayalim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)