Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kontra Tekniği Videosu !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25

İyi seyirler.
    nabukat ve Yeşi| bunu beğendiler.
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    videolar açılmıyor hocam bi el atsan
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Paylaşım için saolsunnn bülentt
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Bülent izlemiyoruz abi bir daha eklesene
    [B]Dün Dünle Gitti Cancağazım, Artık Yeni Şeyler Söylemek Lazım... [/B]

paylaşım için tşkler .

Motosikleti
    Yamaha MT25
    Tamam heyecan yapmayın problem orgeneral tarafından düzeltildi işte
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

edit yirmibes karakter..

ulkumuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 151
    hocam çok güzl video ama anlamadıgım bişey var sag yatarken solamı dıreksıyon kırıcaz
    Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder

Motosikleti
    R1_8
    o değil herkes nasılda editlemiş yazılarııı,bülent bunlar bişeyler yazmıştı anlatamam

Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı ulkumuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam çok güzl video ama anlamadıgım bişey var sag yatarken solamı dıreksıyon kırıcaz

KONTRA TEKNİĞİ

Motosiklet sürücülüğüne adımını atan herkesin öğrenmesi şart olan sürüş esas tekniklerinin başında 20km/saat hızın üzerindeki her hangi bir hızda dönüş ve manevra için uygulanan kontra tekniği gelmektedir.

Bu tekniğin esası sola dönüş için gidonun sol elciğini ileri itmek sağa dönüş için sağ elciğini ileri itmektir. Gidonu ileri itmek, kendinizden uzağa itmek aşağıya yere doğru bastırmak değil. Yere doğru bastırırsanız sadece gidonu eğmeye çalışmış olursunuz. Görünüşte basit olan bu teknik psikolojik nedenlerden dolayı uygulamada o kadar basit değildir. En azından uygulamalarla tekniği pekiştirip kendinize uygulamada güvenene kadar bu böyledir.

Açısal ivmelenme (jiroskopik güç) nedir:

Ön teker döndüğü müddetçe motosikletlerin eğilimi daima dik durumda kalmak yönünde olacaktır. Ön tekerin dönmesi ile açısal ivmelenme motoru daima dik tutmak yönünde çalışacaktır. Dönen ön teker motoru yıkarı doğru dengeli bir şekilde durması yönünde zorlayacaktır. Siz kontra bastığınızda karşı yönde düzeltme gücünü uygulayan açısal ivmelenmeye karşı şayet yerçekimi güçleri sizin yönünüzde ve sizle beraber olmasa asla motoru kıpırdatamazdınız. Siz kontra basmayı geçici ve ölçülü uyguladığınız için motor düşmeyecek tam tersi dik kalma yönünde hareket edecektir. Çünkü tek başına yer çekimi kuvvetleri açısal ivmelenmenin gücünden küçüktür.

Kontra basarken yere değil de gitmek istediğiniz yöne, dönüşün içine doğru mümkün olduğunca ileriye bakmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu hem beyninizin hızı algılama etkisini azaltarak sizin rahat olmanızı sağlayacak hem de potansiyel tehlikelere karşı tetikte olmanızı ve dönüş hattınızın her safhasını takip edebilmenizi sağlayacaktır. Unutmayın baktığınız objeye doğru yönlenirsiniz. Bu yüzden bakışlarınızı daima gittiğiniz yere değil gitmek istediğiniz yere çevirin. Bu yer, gitmek istediğiniz yer değişken bir süreç olduğundan hedefinizin üzerine motorunuzla gelmeden bakışlarınızı yol üzerindeki bir sonraki yere, bir sonraki referans noktanıza çevirmiş olmanız gerekmektedir. Bir obje üzerinde bakışlarınız 1-2 saniyeden fazla takılı kalıyor ve bir sonraki merhaleye geçmiyorsa siz bakışlarınızı yanlış kullanıyorsunuz demektir.

Motosiklet kontra basmakla düşer mi?

Bundan kastiniz lastiklerin yer tutunma güçlerinin sonuna gelip kaymasıyla düşmekse evet düşer. AMA bu çok fazla bir yatış açısı ister ve siz kasıtlı olarak motoru aşırı yatırmadıysanız mümkün değildir. Zaten pedallar, egzoz, yan ve orta sehpa ayakları siz bu traksiyonu sıfırlayarak kaymayı başlatacak yatış açılarına varmadan sizi ikaz edecektir. Bu donanımlar yeri kazımaya başlasa bile henüz siz kayma, düşme noktasında değilsiniz ve motoru kaldırabilirsiniz. Bunlar yarışlardaki dönüşlerde hep yeri kazır ama siz bu şekilde dönüşler yapmaya sebep olacak kontralara başladıysanız bu yazının amacından uzaklaşmışsınız demektir.

Aşağıda bir yarış uç yatış açıları ile dönen sürücülerin resimleri verilmiştir. Dikkat ederseniz hiçbiri düşmemektedir.

Dikkat.: Dönüşün içine bakmaktadırlar, direk olarak önlerine değil.

Tekrarlarsak:

. Motorlar ön tekerin dönmesi sonucu oluşan açısal ivmelenme(momentum) sayesinde çok dengeli olarak kabul edilen seyahat araçlardır.
    . 20km/saat hızın üzerinde sola dönmek için gidonun sol elciğini ileri itin, sağa dönmek için sağ elciğini ileri itin.
    . Motoru yatırmak için uygulanması gereken kontra basma gücü motoru dik durumuna kaldırmak için gerekenden daha fazladır. Motor aslında kalkma işini %100 kendisi yapar da diyebiliriz.
    . Kasıtlı yapmadıkça motoru kontrada düşürme şansınız %0.001 dır.
    . Daima gitmek istediğiniz yönün içine doğru mümkün olduğunca ileri bakmak kontra tekniğini uygulamanızı kolaylaştıracaktır.
    Yönlendirme(Steering) – Kafa açısı(rake-kaster) ve Lastik yere basma izi (trail):

Bir motoru diğer bir motordan daha iyi dönüş yapabilen bir motor yapan sebep nedir?
    Kafa açısı resimde de görüldüğü gibi kafa takımının tüplerinin aks merkezinden geçen yere dikey doğruyla yaptığı açıdır. Kafa açısı büyüdükçe ön tekerlek motordan uzaklaşacaktır.

Lastiğin yere basma mesafesi kafa açısı büyüdükçe yada sürücü ağırlığını öne kaydırdıkça artacaktır. Aks merkezinden yere dik doğrultuda geçen çizginin yerdeki temas noktası ile kafa takımı tüplerinin yerdeki temas noktası arasında kalan mesafedir.

Kafa açısı büyüdükçe lastik yere temas mesafesi büyür ve motorun düz yol dengesi artar, viraj dönüş kabiliyeti düşer. Tersi durumda; kafa açısı küçüldükçe ön teker motora yaklaşır, lastik yerle temas mesafesi azalır ve motorun viraj dönüş kabiliyeti artar ama düz yolda ki dengesi azalır.

1. Kafa açısı.: 32 derece
    Yer temas mesafesi.: 15.2cm
    Aks açıklığı.: 171cm
    Sonuç.: Bu motor düz yolda daha dengeli ama dar açılı dönüşlerde nispeten daha dengesiz olacaktır. Uzun aks mesafesi de düz yol sürüş dengesi için artı katkı yapacaktır. Turing, cruiser tipi motorlar böyledir.

2. Kafa açısı.: 24 derece
    Lastik yere temas mesafesi.: 9.5cm
    Aks açıklığı.: 139cm
    Sonuç.: Bu motor bir turing den yada cruiser den çok daha çabuk ve keskin açıyla dönüş yapabilecektir. Ama bir cruiser yada turing kadar düz yolda dengeli olmayacaktır. Kısa aks açıklığı da bu yönde etki yapacaktır. İyi dönüş ama buna karşın nispeten kötü düz yol dengesi.
    --------------------------

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

saol hacı bayagı bılgılendım

Motosikleti
    Yamaha MT25
    Alıntı efendy_iso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o değil herkes nasılda editlemiş yazılarııı,bülent bunlar bişeyler yazmıştı anlatamam
    Okumazmıyım isocum okudum bir an renkten renge girdim utancımdan. Neyseki imdadıma skull yetişti.

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    guzel paylasım ellerıne saglık dsotum
    ::winkwink[B]zeki çevik ve ahlaksızım beni böle seven manitanın hastasıyım::winkwink[/B]

Motosikleti
    Honda CBR 600f Hemde Gümüş...
    Eline saglık guzel videolar...
    HONDA 600f -2008- >> Kawasaki Er6 N -2007->> Derbi 125 Nude -2006-

Artik No Kawasaki Yes Honda =)

ulkumuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 151
    * Syriana
    Hocam ellerine sağlık
    Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder

frdndl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bana cok anlattılar ama hala nası oluyoda ters yöne dönüyooo anlamıyorum yaa

yine de saolasın
    sen kal aşk ben giderim buralardan

Alıntı efendy_iso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeminle tam asenasın asıl sen neler yazdın Bülent arkadaşım keske print screen yapsaydım

Motosikleti
    R1_8
    Alıntı frdndl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana cok anlattılar ama hala nası oluyoda ters yöne dönüyooo anlamıyorum yaa

yine de saolasın
    bigün uygulamalı olarak anlatırım ama ilk önce motor sürmeyi öğrenmen lazım

Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeminle tam asenasın asıl sen neler yazdın Bülent arkadaşım keske print screen yapsaydım
    benim haberim yok

Motosikleti
    ah agility ah....
    Çok yararlı bir başlık olmuş,mantığıma yatmadı en baştan dedim kendi kendime " madem sola dönülecek neden gidon sağa itiliyor diye" ama sonradan düşününce ve videolar da izlenince anlaşılıyor gayet başarılı bir yöntem
    Emeğine sağlık Syriana

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    paylaşım için teşekkürler
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler