Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Dizlik Kazalarda Ne Kadar Güvenilir??

Motovento
    REKLAM ALANI
    cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Merhaba iki teker tutkunu Dostlarım , sizden bi konu hakkında bilginize ihtiyacım var. Motosiklete bindiğim zaman tam koruma olmak kendimi daha iyi hissettiriyo ve bana güvende veriyo yalnız bişey eksik kaldı dizlik...

Önceden LS2 nin açık kaskım vardı onu sizden öğrendiğim bilgilerle aynı marka kapalı kaska çevirdim, gene sizin paylaşımlarınızdan yararlanarak tam koruma bir motosiklet montu aldım, Deri botumda var, eldivenide hallettim sayılır sıra geldi Dizliğe...

Şİmdi sizden öğrenmek istediğim , ben dizlik alsam kazalarda , düşmelerde dizlerimi tam anlamıyla koruyabilirmi yani kaza anında dizimden çıkıp fırlarmı Ya da 50 Tl ye onu alacağıma üzerine 50-100 Tl daha koyup Tam koruma bir motosiklet pantolumu alayım Tabi genelde Demir Atımı gezi amaçlı yani en az 50 km lik gezilerde kullanıyorum ve Kışın kullanmıyorum

Siz saygıdeğer Dostlarımın düşüncelerine göre bu işide halledeceğim ,Şimdiden hepinize teşekkür ederim

Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-03
    Dizlik alırken

1- dizliğin kenarlarında motorunu cizmemesi için yumuşak zımbırtılar olanlardan bul bulamazsan dene motorabindiğinde neresi motorun deposuna temas ediyorsa al bi mouse padden kes temas koruma noktası yap ( dikkat özellikle mafsallı dizliklerde kenarlarında metal civatalar olanlar depoyu fena çizer bizzat çizmişliğim vardır )
    2- dizliğin mümkün mertebe iç kısmı pofuduk olsun amaç burda çarpmanın kinetik enerjisini sönümlemektir ne kadar pofuduk içi var o kadar iyi
    3- dış yüzeyi tercihen kaygan ve takılma olasığı az olan bi şekilde olsun kaza alında yere takılırsa da çok sağlam montaj bağlantısı olmasın ki takılırsa dizinden çıkıp gitsin
    4- markası hiç farketmez ( satanlar böle demez öve öve yerlere koyamazlar sanki nasanın uydu tasarımıdır onların dizlikleri ) ))

Dizlik dokunulmazlık garantisi vermez tabii ama olası bir kazada dizinizi ve kaval kemiğinizi hatırı sayılır derecede koruyacaktır.

Pantolon durumuna gelince. Bence harici dizlik, korumalı motor pantolonundan daha iyi koruma sağlayacaktır. Çünkü pantolon içerisindeki dizlikler dize tam oturmayabiliyor, boşluklu oluyor. Yani kaza anında olması gereken yarde olmayabiliyor. Ayrıca koruma alanı olarak harici dizliklere göre çok az alanı koruyor. Ama gene de pantolonlar sürtünme koruması (ki en az darbe koruması kadar önemlidir) ve ek kalça korumaları nedeniyle kullanılması gereken şeyler. Yapabileceğin en güvenli şey her ikisini de edinmek. Pantolon içindeki dizlikleri çıkarıp önce harici dizliklerini giyip üzerine motor pantolonunu giyebilirsin. Böylelikle kaza anında yerinden çıkma riski de olmaz. Ben dizliklerimi her zaman pantolon içine giyerim. Hem daha rahat oluyor hem de robocop gibi görünmüyorsunuz. Üstelik çok daha güvenli.

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tam koruma bir pantalon al en iyisi... boşver dizliği...tam manasıyla korumuyor.... valla ayak kopmalırında dizliğin hiç bir faydasını göremezsin dost acı söyler. emin ol bu kadar... git kendine tam korumalı bir pantalon al kardeşim. ki bizim burda sitede bir arkadaşımızın başına geldi dizlik koruma ful adamın ayak koptu ve kan kaybından cennete gitti... Allah rahmet etsin.... çok acı...
    103 hp

Motosikleti
    Yamaha MT-03
    Alıntı KRAL1146 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam koruma bir pantalon al en iyisi... boşver dizliği...tam manasıyla korumuyor.... valla ayak kopmalırında dizliğin hiç bir faydasını göremezsin dost acı söyler. emin ol bu kadar... git kendine tam korumalı bir pantalon al kardeşim. ki bizim burda sitede bir arkadaşımızın başına geldi dizlik koruma ful adamın ayak koptu ve kan kaybından cennete gitti... Allah rahmet etsin.... çok acı...
    Ayak kopmasını pantolon nasıl önlerki ?
    ozgurcakici ve antilop_skul bunu beğendiler.

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya sonuçda dizlikde önleyemez...bu konularda her şey sürücüye ve karşıdan gelen aracın refleksine kalmış herşey... sonuçta hiç bir koruma malzemesi organ kaybını önler diye garanti vermiyor... en kaliteli kask takıp da kafası kopan bir sürü motosiklet sürücüsü var ... cennette buluşuyorlardır umarım... dostlarıyla.
    103 hp

omersirin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gara Yılan, Nam-ı Diğer Bandit 650 SA ve F 800 S
    Dustum,dizlerimin ustunde suruklendim, dizlerimde dizlikler vardi.Iyi ki takmisim dizlikleri.
    ozgurcakici bunu beğendi.
    Türkiye köylüsü çalışkandır ve kafasının değerini bilir! Rüya dediğin şey de bizden oluşur işte / Ve minicik ömrümüzü yine bir uyku noktalar. (We are such stuff. As dreams are made on; and our little life. Is rounded with a sleep)

Bu arada en iyi dizlik kullandığın dizliktir. Dolayısıyla kullanışlı ve rahat birşey al ki her binişinde üşenmeden giyesin. Yoksa bir süre sonra bir kenara atarsın.

Çok dizlik kullandım.. tecrübelerimi aktarayım.

Dainese: Süper koruma, inanılmaz rahatlık. Ama giymesi çok zahmetli, kayışları geçirmek dakikalar sürebiliyor, eldivenliyken deredeyse imkansız. Ben kullanmayı bıraktım. Artçım olursa ona veriyorum. Ayrıca kayışlar tokalardan zor geçtiği için bir süre sonra yıpranıyor. Diz kapağı çok çıkıntılı olduğu için pantolon içine giymek çok zor. Diz kısmı pantolonu kasıyor. Dolayısıyla pantolon dışına giymeye mahkumsunuz. Ama bir kere giydikten sonra onun kadar rahatını ve korumalısını bulmanız zor. Haa.. bir de pahalı.

Zandona: Ucuz etin yahnisi bol olur. Kayışları çok iyi değil.. Kullandıklarım arasında dizden en çabuk kayanı. Çabucak da eskiyor. Koruma alanı biraz küçük. Ama hiç yoktan iyidir.

ICON FIELD ARMOR LEG PROTECTOR: Türkiyede satılmıyor. Amerika fiyatı 60 dolar. İnanılmaz geniş koruma alanı var. Hatta bacağınızın yanlarını ve arkasını da sürtünmeye karşı koruyor. Pantolon içine giymek üzere tasarlanmış. Pantolonunuz hafifçe bolsa hiç belli olmuyor. Fakat diz kapağını koruyan bölüm ayrı bir parça ve aşağıya doğru kayabiliyor. Bacak yapısına da bağlı. Arkadaşımda o sorun olmadı. Ben de ona verdim. Muhtemelen üretilmiş en iyi dizliklerden biri. Linki:
    http://www.ridersdiscount.com/street...adult/8650.php

Bunun dışında Knox'un mafsallı dizliklerini denemiştim. Beğenmiştim. Dainese'in tasarımına benziyor. Ama çok daha pratik ve daha ucuz. Motomax'da satılıyor. Türkiye'de satılanların arasında en beğendiğim dizlik.

Thor Quadrant Knee Guard: Şu an kullandığım dizlik ama maalesef Türkiye'de bu da bulunmuyor. Ama bence üretilmiş en pratik dizlik. Gene pantolon içi için tasarlanmış. Hatta pantolon üzerine giyemiyorsunuz çünkü diz bölümünde kayış olmadığı için havada kalıyor. Kayış sistemi inanılmaz pratik, giyip çıkarmak bir kaç saniye sürüyor. Rahatlığı da iyi. Dizden kayma olmuyor. Fiyatı da uygun, tabii yurtdışında getirtme ya da alma imkanınız varsa. http://www.ridersdiscount.com/offroa...adult/8651.php
    hasmet bunu beğendi.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    En en kötüsü bile hiç olmamasından iyidir.
    Ben pantolonların yumuşak korumalarına hiç güvenemedim. Ayrıca yumuşakta olsa sertte olsa tam dize oturmuyor. Bu nedenle hep harici koruma kullanıyorum.
    Seni ölümden korumaz fakat yere ilk temas eden yerin dizin olduğundan kullanmanın faydasını tartışmaya gerek yok. Ufacık bir kaza sonucu yaralanıp alçı ile dolaşmaktan daha pratik.
    bindiregandi bunu beğendi.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Alıntı KRAL1146 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu forumda gördüğüm en saçma cevap. Tebrik ederim.

Standart bir dizlik, motor pantolonlarının içindeki trışka dizliklerden bin kat daha iyi diz koruması sağlar. Motor pantolonu ise kaliteli birşey ise sürtünmeye karşı etkilidir. Ayak kopması için etkili bir pantolon ben görmedim. Varsa bizi aydınlatın. Bilekleri ve ayakları korumak için iyi bir çizme giyin.

Dediğim gibi.. en iyi koruma için motor pantolonu alın. İçindeki sürekli yer değiştiren dandik dizlikleri çıkarıp atın. O dizliklerin yerine adam gibi bir dizlik alıp pantolon içine giyin.

Ayrıca çizme en az dizlik kadar önemlidir. Hatta bence daha önemlidir. Deri botla neyi kastettiniz bilmiyorum ama motor için tasarlanmış, korumalı bir çizme (ya da en azından bileği yüksek bir ayakkabı) kullanmazsanız tam koruma sağlamış olmazsınız. Ayak bilekleri kazalarda en fazla hasar alan bölgelerin başında gelir. Bilek eklemleri çok karmaşıktır ve kırık tedavisi çok zordur. Hatta bazen ayağın kesilip alınması gerekir.
    freesea77 bunu beğendi.

angorstatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 2006
    ben dizliği bir türlü sevemedim ve rahat edemedim. motorumu aldığım zaman almıştım şu an gardrobun tepesinde biryerlerde duruyor.
    pantalonda da diğer arkadaşların söylediği sıkıntıyı ben de yaşadım. diz korumaları aşağıda duruyor. ancak motora bindiğinde dizlerime oturuyor. (benim kullandığım pantalon difi, en azından ben de bu şekilde oluyor).
    kıyafet konusunda tamamen yanlış işler yaptım. geçen hafta tekstil tulum almaya karar verdim. biraz pahalı olmasına karşın avantajları çok fazla bence.
    1- sırt, dirsek, omuz, diz ve kalça korumalara ekstra ödemiyorsun.
    2- günlük kıyafetin üzerine rahatça giyiliyor. dolayısı ile gittiğin yerde üzerinden çıkarıp günlük kıyafetinle dolaşabiliyorsun.
    dizlik yerine pantalon almanı tavsiye ederim
    motorda motor, ille de motor

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dizlik tavsiye etmem
    rahatsız ediyor ya çok sıkı olur ya çok gevşek yol boyunca uğraş dur.
    Bide mecburen giyilen kıyafetin üstünde oluyor
    kötü duruyor genelde üstündeki azcık bol bişeyse.

Pantolonu giymesi daha kolay tek sıkıntı giyiceğin koşula göre iyi seçmek.
    Kalın bi pantolon yazın Cehennem olur ama güzel yazlık
    ve korumalı bi pantolon en ideali senin için bence.
    We are many...

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Mrb,

Dizlik kullanımı motor ile bir yere varmak amaçlı kullanımda yeterli.Ancak pantolon üstüne giyilmesi halinde ilk darbe sonrası yerinde durmayacaktır. Pantolon içinr giyilmesi ise göreceli yer değiştirmesini çıkıp gitmesini engeller-zorlaştırır.

Ancak motor sürme amaçlı-gezi amaçlı sürüşlerde tam korumalı içlik kesinlikle tavsiye ederim. Diz-kaval kemiği-kuyruk sokumu-kalça koruma içerikli dar kesimli olarak marka ürünlerde mevcut. Ama belirttiğim gibi işe giderken giymek zorlayabilir, çünki pantolonu çıkartıp bir de bunu üzerinizden çıkartmanız gerekmektedir. Diğer handikap ise performans sürüşte hareketi kısıtlamakta-bol pantolon olsa dâhi.

Geriye tek çözüm kalıyor o da diz-kaval korumalı deri pantolon. O da ne kadar tercih edilir tartışılır.

Saygılar,

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Beyler kendi kullanamadığınız birşeyi tavsiye etmem diyip kestirip atmayın.
    Bende bugün bir arakdaşın yanına uğradım ve yaklaşık 3 saat boyunca dizlikle oturdum. Arkadaşlar rahatsız oldular ama ben rahatsız olmadım. Neden iyice alışmışım artık.Varlıklarını bile hissetmiyorum.
    Kardeşim pantolonda kullan dizlikte. Faydası olur zararı olmaz.
    Biraz olsun zerre kadar kafası çalışan biriside kullanma diyemez.
    Tamamen alışma meselesi dir. İki kere takıp yok ben rahat edemiyorum diye düşünme. Bir süre sonra alışırsın. Düşünki bir zamanlar motorun üzerinde de rahat edemiyorduk....
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    bende pantolon korumalarına hiç güvenmiyorum,o yüzden harici dizlik kullanıyorum.olmamasından iyidir.10 km sürat ile giderken ön lastiğin kayması sonucu olduğum yere düştüm çapraz ve yan bağlar yırtıldı 6.5 ay bekledim iyileşmesini,dizimde dizlik yoktu ,o gün bu gündür genelde dizlik kullanırım sıkıcı olsa dahi
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    dizlik iyidir ama bir kaç şartı var:

1- korumalı pantolon sıcak havalarda aşırı terletir, bu sağlığını bozabilir. sıcak havalarda normal pantolon üzerine en iyi korumadır ( özellikleri konusunda güzel yorumlar gelmiş. çifti 30 tl filan )
    2- korumalı pantolon, yüzey sürtünmelerinde aşırı deforme olur ve sert temaslarda yine pek korumaz ama kalça ve sağ - sol koruması varsa tabii ki bu özelliğyle dizlikten iyidir.

geçmiş zamanda 2 ayrı kişi çok kısa aralıklarla kaza topiği açmışlardı.

ikisi de öndlerine çıkan araca dizlerini çarpmışlardı.
    koruma pantolonlu olan arkadaşın dizi kırılmıştı
    dizlik kullanan kişi arabanın benzin deposunda göçük yarattığını anlatmıştı. kendisinde hasar yoktu. ama düşseydiler farklı olurdu. keşke yazlık koruma pantolon ve kışlık korumalı pantolon olarak alabilsen.

ben yaptığım kazada

protect
    dizlik
    eldiven
    motoçizme giymiştim.

komple plastik kaplıydım yani. 85 metre kaymıştım ve sadece düştüğüm taraftaki kaburgalarımdan 4 tanesi çatlaktı. ama dizliklerim ve protectim çizikler içindeydi.

şimdi sonuş nedir dersen;

son saydığım yazlık korumaları yaz mevsimi için, kış için ise alt - üst deri takım kullanmalısın derim ben.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    İlk motordan düştüğümde dizliklerim ve eldivenlerim vardı. Ellerim ve dizlerim üstünde 4 ayak epey sürüklendim, durdum, ayağa kaltım, üstümü silkeledim hiç bir sorun yok.
    Olmasalardı muhtemelen diz kapağım fena bir hasar almıştı ve belkide aksayarak yürüyor alabilirdim. Çok özel bir marka model falanda değiller. Her heyde bulabileceğin türden mafsallı dışı sert plastikten içi az bi yumuşak tabaka ile kaplı dizlikler. Yanlarınada küçük keçe parçaları yapıştırmıştım motoru çizmesin diye.
    ozgurcakici bunu beğendi.
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

meyto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv250
    ayak bileginden diz altına kadar olan bölgeyi korumak istiyorsaniz. futbolcuların giydigi tekmelik lerden alın cok etkili olacaktır ve. pantalonun icinde kamufle olur
    A.Volkan bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    3 sene önce 20 lira verip bir çift çin malı dandik dizlik aldım. Çok kaliteli olmamalarına rağmen (ilk cümleden anlamışsınızdır) büyük ihtimalle dizlerimi birden çok kere ciddi yaralanmalardan korudular.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)