Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

satış hakkında acil yardım.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    arkadaşlar istanbuldan bir motosiklet aldım. motosikleti arkadaşımdan aldım. arkadaşımda satış vekaleti var. yani motosiklet bir başka sahsa ait ama satış işi benim arkadaşta.

soru şu ki ben bu motosikleti satacagım. alıcıda buldum. arkadaşımdaki vekalet ile uzaktan noter satışı yapılabilir mi.

yada arkadaşım vekaleti bana yanında olmadan devredebilir mi.

yada motosikletin asıl sahibi başkasına(yani benim arkadaşa vekalet vermesine ragmen bana uzaktan vekalet çıkarabilir mi?

bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Motorun asıl sahibi siz olmaksızın size yada herhangi birisine vekalet verebilir.
    Eğer ruhsatın üzerinde yazan şahsa ulaşabiliyorsanız direk kendi adınıza vekalet alıp kargo ile kendinize ulaştırılmasını sağlayın.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    öncelikle verdiginiz bilgi için teşekkürler.

motosikletin asıl sahibine ulaşılır fakat bu kişi zaten şubat ayına kadar bir başkaşınısatış için vekil kılmış. ektradan bana satış vekaleti gönderebilir mi. gönderebilirse benim yanında olmam gerekir mi?

bir başka yöntemde aracın esas sahibinin vekil kıldıgı kişi vekaletini bana devredebilir mi? devredebilirse benim yanında olmam gerekli mi?

Motosikleti
    cawa
    Vekalet başkasına devredilirmi bilmiyorum ama araç sahibi daha önce verdiği vekaleti fesh eder yeni vekalet verir. Zor bir işlem değildir.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    anladım.

peki bu fesetmek için vekalet verdigi şahısın olması gerekir mi. gerekmezse fesetmek için noter ücret alır mı. son olarak aracın esas sahibi şehir dışına yani bana vekalet verecegi zaman benim yanında olmam gerekiyor mu? ben ocak 15-20 arası istanbulda olacagım. aracı satacagım kişi satış almadan almam diyor. bende başka motosiklet buldum aracı satmadan alamam. bu nedenle beklemek istemiyorum.

Motosikleti
    cawa
    Malını satmak isteyen mal sahibi kişi herhangi bir nedenle bir kimseye vekalet vermesi gerekiyorsa. Sadece kendisinin notere gitmesi yeterlidir. Vekaleti alacak kişinin olması gerekmez. Gereken bazı kimlik bilgileriniz bilmesi yeterlidir. Aynı şekilde vekaleti fesh etmek içinde kimseye ihtiyacı olmaz. (çok yakın zamanda bir değişiklik olmadıysa hep böyle yapılıyordu)

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için. o zaman araç sahibine ulaşıp adıma vekaletname çıkarmasını ve kargoyla bana göndermesini söyleyelim. böylelikle satışı gerçekleştireyim.

bu konuda güncel bilgisi olanlardanda farklı bir bilgiye sahip olan varsa paylaşımını esirgemesin.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    ahmet ruhsat sahibi...
    mehmete vekalet verecek...
    ama mehmet de cengize satacağı araç için noter satışına gidemeyecek..vekaletle halletmek istiyor..
    bu durumda ahmet ,mehmete vereceği vekalette..mehmetinde dilediği kişiye vekalet verebilmesini sağlacak..bu kelimeyi noterler bilir..
    sonuçta ahmetin vediği vekaletle mehmet cengize noterden satış yapabileceği gibi,cengizin belirlediği bir kişiye vekalet vererek bu satışı cengize o kişinin yapmasını sağlayabilir.ama bu durumu ben olsan istemezdim...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

yorulmaz50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600 f imm
    kardeş satacağın kişi kayıt vekaleti olan kişinin yanından birine alım vekaleti gönderecek vekalet olan arkadasın alıcıya satış yapacak
    kazasızz belasız ...

ntticaret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı jack hammer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için. O zaman araç sahibine ulaşıp adıma vekaletname çıkarmasını ve kargoyla bana göndermesini söyleyelim. Böylelikle satışı gerçekleştireyim.

Bu konuda güncel bilgisi olanlardanda farklı bir bilgiye sahip olan varsa paylaşımını esirgemesin.
    araç sahibinin vekil tayin ettiği kişi yada kişiler aracı kendi adlarına alamazlar, vekalet sahibi başkasına satabilir. Yani araç sahibi sizi o aracı satabilmesi için vekil tayin ediyor ki zaten bu işlemi başka bir arkadaşınıza yaptığını söylemişsiniz. O vekaleti olan arkadaşınız size satış yapabilir. Eğer ruhsatta adı geçen yani halen resmi olarak mal sahibi olan kişi vekaleti size verirse kendi üzerinize aracı alamazsınız.
    Biber muhakkak yakar; ya girerken ya çıkarken...

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    Alıntı yorulmaz50 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş satacağın kişi kayıt vekaleti olan kişinin yanından birine alım vekaleti gönderecek vekalet olan arkadasın alıcıya satış yapacak
    konuyu tekrar özetlemek gerekirse araç sahibi istanbulda. şatış için vekalet verdigi şahıstayani benim arkadaşım) istanbulda. motosiklet bende ben aracı teslim edip satışı kim yapabilir.

sizin bahsettihinizden anladıgım satacagım şahıs buradan istanbula belirlenen bir şahsa alış vekaleti gönderecek. arkadaşımda alış vekaleti olan kişiye satış yapacak. satışı alan kişide aldıgı evragı antalyaya gönderecek

bu durumda benim motosikleti teslim ettigim kişi ne yapacak.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için. o zaman araç sahibine ulaşıp adıma vekaletname çıkarmasını ve kargoyla bana göndermesini söyleyelim. böylelikle satışı gerçekleştireyim.

bu konuda güncel bilgisi olanlardanda farklı bir bilgiye sahip olan varsa paylaşımını esirgemesin.
    Ruhsat sizde ise vekalet vermesi kolay olmaz,çünkü,ruhsatsız vekaletname için adıma kayıtlı bütün araçları ifadesi kullanılması gerekir.Buda şahsın işine gelmeyebilir.Adıma kayıtlı falan aracın satışı için demesi içinde elinde ruhsat olması gerekir.Adın ve T.C kimlik numaran sana vekalet verebilmesi için yeterlidir.Vekil olan kişinin vekaletinde başkasını vekil tayin etmeye yetkilidir yazmıyorsa başkasına vekalet veremez.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    Alıntı ntticaret adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araç sahibinin vekil tayin ettiği kişi yada kişiler aracı kendi adlarına alamazlar, vekalet sahibi başkasına satabilir. Yani araç sahibi sizi o aracı satabilmesi için vekil tayin ediyor ki zaten bu işlemi başka bir arkadaşınıza yaptığını söylemişsiniz. O vekaleti olan arkadaşınız size satış yapabilir. Eğer ruhsatta adı geçen yani halen resmi olarak mal sahibi olan kişi vekaleti size verirse kendi üzerinize aracı alamazsınız.
    ben zaten kendi üzerime aracı almayacagım aracı satacagım müşteride hazır. fakat noter satışı olmadan almam diyor. bu durumda sadece zaman olarak tıkandım. ben zaten 15 gün sonra istanbula gidecegim. araç sahibinden vekalet alıp antalyaya döndügümde satış yapabilirim. fakat ben 15 gün beklemek istemiyorum. çünkü motosiklet satışından gelecek paranın üzerine ekleyip başka bir motosiklet alacagım istanbuldan.

benim istedigim cevap araç sahibi ve vekalet verdigi kişi antalyaya gelmeden yada ben istanbula gitmeden nasıl noter satışını yapabiliriz.

bir arkadaşımız demiş araç sahibi verdigi vekaleti feshedip benim adıma vekalet çıkarsın ve aldıgı vekaleti kargoyla göndersin bende satış yapayım. sanırım en kolay yolu bu. varsa başka bilgisi olan paylaşsın.

diger bir arkadaş motosikletin noter satışını alacak kişi vekalet sahibi arkadaşımın yanında olan birine alış vekaleti göndersin demiş. açıkçası bu daha iyi olur fakat açıkçası nasıl olacak anlamadım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:14 ----------

Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ruhsat sizde ise vekalet vermesi kolay olmaz,çünkü,ruhsatsız vekaletname için adıma kayıtlı bütün araçları ifadesi kullanılması gerekir.Buda şahsın işine gelmeyebilir.Adıma kayıtlı falan aracın satışı için demesi içinde elinde ruhsat olması gerekir.Adın ve T.C kimlik numaran sana vekalet verebilmesi için yeterlidir.Vekil olan kişinin vekaletinde başkasını vekil tayin etmeye yetkilidir yazmıyorsa başkasına vekalet veremez.
    ruhsatı kargoyla gönderirim sorun degil. diger bir yol ise vekaletnamede başkasına vekil tayin etmeye yetkilidir ibaresi varsa bana hemen vekalet gönderebilir mi ben yanında olmadan.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Ruhsat sahibiyle aranızda problem yoksa hemen ruhsatı ve adını t.c. kimlik numaranı gönder.O da sana vekalet çıkarıp göndersin.Vekalet için senin İstanbul'da olman gerekmez.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    çok teşekkür ederim. verdiginiz bilgiler için. en güzeli ruhsatı ve kimlik fotokopimi arkadaşıma göndereyim pazartesi oda gidip araç sahibiyle birlikte adıma vekalet çıkarıp ruhsat ile birlikte geri göndersin bende buradan satış yapayım.

Motosikleti
    cawa
    çok teşekkür ederim. verdiginiz bilgiler için. en güzeli ruhsatı ve kimlik fotokopimi arkadaşıma göndereyim pazartesi oda gidip araç sahibiyle birlikte adıma vekalet çıkarıp ruhsat ile birlikte geri göndersin bende buradan satış yapayım.
    En güzeli budur. Yalnız ruhsat sahibi sorun çıkarırsa. (bir vekalet verdim nedir lan bu ikincisi çocuk oyunumu bu diyebilir. ) Arkadaşınız direk kendi üztüne alsın ruhsatı. Nasıl olsa ruhsat almakla vekalet almanın masrafları neredeyse aynı artık. Daha sonra arkadaşınız sizi vekil tayin edip gönderir evrakları.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    yok sorun çıkaramaz. sonuçta cebinden para çıkmayacak. ayrıca sattıgı motosikletin tam devrini kim istemez. sonuçta bir kazaya karışsa kendi başı agrır. biraz önce arkadaşlar konuştum yarın ruhsatı kargoyla gönderecegim pazartesi eline geçer ve vekaleti alıp bana gönderecekler. bende buradan satış yapacagım.

bilgi ve tecrübesini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. umarım bu topik böyle problem yaşayan arkadaşlara ışık olur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)