Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir iki soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    saykoshey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-12R, Hayane?
    Selam arkadaslar,

Ayni sorulari tanisma formunda sormusdum ama orda "hosgeldin" tarzindan baska cevap alamadim, yanlis anlamayin hosgeldin diyen arkadaslara cok tesekur ederim ama birde sorularimi cevaplasalar. Gene neyse birde burda deneyim dedim.

Tanisma formundaki konu, resimler icin tiklayin:
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=8229

Su an hollandada yasiyorum, klavyem turkce olmadigi icin bazi harfleri yazamiyor. Bu yazadan sonra Ankaraya tasiniyorum. Su an Kawasaki ZX-12R (ismi Haydar) sahibiyim ama bunu Turkiyeye tasimasi zor is oldugu icin (gumruk, vergi, kargo) onu satacam ve Turkiyede yeni bir motosiklet almaya dusunuyorum.

BMW K1200S cok cekici ama benim gonlum yeni Kawasaki ZX-10R'de. Turkiyede motosiklet fiyatlari buraya gore cok uygun, tabi avro kur farki birazda yardimci olacak.

Turkiyede motosiklet hakinda bazi sorularim var. Birincilikle turkiyede motosiklet ehliyeti icin nereye basvurabilirim? Senelerdir motosiklet suruyorum ve derse gerek yok, sadece ehliyet almak istiyorum. Kayit, sigorta ve vergi islemleri nerde ve nasil yapilir?

Ankarada bilinmis ve guvenli Kawasaki satis ve servis noktasi varmi? Ben motorumu herkeze birakamam, aceminin elinde kalirsa gozum arkadakalir.

Ankarada motosiklet kulublari varmi ve bunlari nasil bulurum? Ozelikle yaz aylarinda bulusma, gezi ve tur organize eden bir kuluba katilmak istiyorum.

Yorumlariniz icin tesekur ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Daha bugün ilk Ankara buluşmasını yaptık. Sen gelene kadar geziler vs. rayına girmiş olur, bize takılırsın. Diğer yandan sportif amaçlı klüp olarak da Hitit Motosiklet Klübü var (yarışlara falan gireceksen).

Avrupa'yı bilmiyorum ancak Türkiye'de İstanbul hariç motosiklet konusunda biraz (aslında bayağı) yetersiz durumdayız. Ankara'da Kawasaki bayisi (ve servisi) Ulusan Motor ve bir arkadaşım çalışıyor orda. Zaten motorcu az olduğu için Ankara'da genelde tanırlar birbirlerini.

Türkiye'den yabancı bir ülkeye çıkışta emniyetten şu anda adını unuttuğum bir belge alıyorsun. Uluslararası ehliyet yerine geçiyor bu. Aynı şekilde ordan da buraya gelirken alabilirsin zannediyorum. Dilersen oradaki kuruluşlara bir sor. Ha ancak orda ehliyetin yoksa burda başvuracağın sıradan bir kurstan çok rahat ehliyet alabilirsin. Sertifikanı kurstan aldıktan sonra ehliyete çevirmen konusunda yine seve seve yardımcı oluruz.

Hepsine cevap verdim sanırım yüzeysel de olsa
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    Tesekur Prometheus kardes.

Ulusan Motor
    İnönü Mah.Yıldırımlar San.sit.91.Sok.No:8
    Batıkent/Ankara 0312 278 07 57

Cok guzel, bizim siteye cok yakin. Batikentde gormusdum, babamin ayni sanayide bir dukkani var, hatta bu yaz babamin dukkaninin resmini cekerken Kawasaki bayesinin resminide cekmisdim. Neden onceden aklima gelmedi? Artik Prometheus abi beni yolladi dersem bana iyi bakarlar ;)

Ehliyet olmazmi? Cok ayip ediyorsun. Turkiyede olsun ben ehliyetsiz sokaga cikamam. Ehliyet demek sigorta demek, allah korusun bir kaza yaparsan? Ozaman sigortasiz ne yapacaksin? Ode hasari kendi cebinden! Ama anladiklarima gore Turkiyede ayni dusuncede olan motorcu arkadas cok nadir bulunuyor.

Hollandada herseyi arastirdim (sadece ehliyet konusu degil ama hersey), su an elimdeki hollanda A (motosiklet), B (otomobil) ve E (buyuk takoz) ehliyetleri AB'ye bagli olan her ulkede sinirsiz gecerli. Diger ulkelerde anlasmasina gore degisiyor. Hollanda ve Turkiye arasindaki anlasmaya gore benim motosiklet ehliyetim Turkiyeye giris yapdigim andan gecici olarak 6 ay gecerli, 6 ay sonra bir turk ehliyeti almam gerekli.

Ama ben sunu dusunuyorum. Ben simdi bir motor aldim, bunu kayit yaptirmak icin bir turk ehliyeti isterler, buna sigorta yaptirmak icin bir turk ehliyet isterler ondan bence bir an once turk ehliyetimi alsam iyi olur.

Kayit, sigorta ve vergi konulari uzerinde biraz daha aydinlatirsaniz cok sevinirim. Ozelikle sigorta konusuna cok onem gosteriyorum. Primler, teminatlar, falan fulan.

Ha birde sunu soracakdim. Burada ZX-12R gibi bir guclu superspor motosikleti sigorta yapabilmen icin 23 yasdan buyuk olman gerek ve en azindan 3 sene kaza yapmaman gerek. Bu yasal degil ama sigortacilarin kendi aralarinda kurallar, Turkiyede boyle bir olay varmi?

Su an kis aylarinda motorumu evimin arkasinda olan garajda depoluyorum, burada hemen hemen her evin yaninda veya bahcesinde bir garaj var. Ankarada boyle bir olay yok. Sizler kis ayalarinda motorunuzu nerede depoluyorsunuz? Eminim sokakda birakmiyorsunuz.

Yardiminiz icin cok tesekur ederim.

Simdi ben bu yazdan sonra Turkiyeye donecem motor alacam diyorum ama tabiki anlatdigim kadar kolay degil bu isler. Once is, ev, araba, vs. ayarlamak istoyroum ve bunlar yerine oturunca yeni bir motor almak istiyorum. Ama bu yaz Turkiyeye donunce bir motor kiralayip size katilmak istiyorum. Google grubunuzuda anons edersiniz galiba nerde ve nezaman bulusdugunuzu?

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Şimdi şöyle başlıyayım. Sanırım ZX-10 alacakmışsın burdan. Almadan önce bir kursa yazıl ve ehliyet işini çöz önce. Maksimum 3 ayda ehliyet cebinde olur. (kaldı ki iş, ev, araba meselelerin de anca rayına girer sanırım 3 ayda) Sigorta olayı konusunda detay bilmiyorum ne yazık ki.

Diğer konu, kapalı garaj meselesi ise Ankara'da bir işkence ne yazık ki. Ben babamların şirkete ya da kendi çalıştığım şirkete koymayı düşünüyorum. Fakat toplu çabalarımız sonucu bir yer kiralayabiliriz de. Ancak sağlam organizasyon gerektiriyor bunu yapmak. Toplantılarımızın amacı da bu zaten.

Vergi meselesi ile oradan çok çok basit olduğu kesin. Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yılda 2 defa alınan bir vergi var, her yıl muayene (motor muayenesi) zorunluluğun var, bir de zorunlu trafik sigortası var yine yıllık.

Sen bir gel de hepsi birkaç adımlık şeyler. Sen gelene kadar değişir belki bir şeyler, gelir gelmez almayacaksan önemsiz yani. Türkiye'de neyin ne zaman ne olacağı belli olmuyor pek. Örneğin muayene olayının özelleştirilmesi gündemde. Fiyatları belki de katlanacak, kim bilir...
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

gureli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sayın SAYKOSHEY arkadaşım bende hollanda vatandaşıyım ve B_C_D_E ehliyetim var burada hiçbir kursa katılmadan sendeki ehliyeti ehliyetini geri vermeden değiştirebilirsin.gerekli olan evraklar :

D-YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Sürücü belgesinin noterden veya elçilikten tasdikli tercümesi
    Şoförler odasından dosya
    a) Müracaat Formu
    b) Askerlik Şubesi Belgesi (30 yaşına kadar erkek sürücü adaylarında)

Nüfus cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi (Yabancı uyruklular için ikamet tezkeresi)
    3 adet vesikalık fotoğraf (Vesikalık fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş olacak.)
    Sabıka kaydı
    Sağlık raporu (Devlet Hastanesi ve Özel Sağlık Kuruluşlarından)
    Kan grubu belgesi
    Yabancı sürücü belgesi aslı (İşlemden sonra iade edilmek üzere)
    Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıflarına göre ödenecektir)
    Sürücü belgesi ücreti 30.00 YTL.

SÜRÜCÜ BELGESİ HARÇ ÜCRETLERİ
    A Sınıfı Sürücü Belgesi (A1-A2 ) 54.90 YTL
    B Sınıfı Sürücü Belgesi 164.70 YTL
    F ve H Sınıfı Sürücü Belgesi 54.90 YTL
    Uluslararası Sürücü Belgesi 109.80 YTL
    Diğer Sürücü Belgeleri 274.50 YTL Harç Ücreti yatırılacaktır.

Yeteri kadar bilgi verebildim sanıyorum. Ayrıca Hollandada türkçe klavye kullanabilirsin yaşadığın şehri bilmiyorum ama bu klavye Hollandada var
    neyse yaza geleceğine göre gerek kalmadığını sanıyorum.

lizard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR125
    Alıntı saykoshey adlı üyeden alıntı
    Ama ben sunu dusunuyorum. Ben simdi bir motor aldim, bunu kayit yaptirmak icin bir turk ehliyeti isterler, buna sigorta yaptirmak icin bir turk ehliyet isterler ondan bence bir an once turk ehliyetimi alsam iyi olur.

Kayit, sigorta ve vergi konulari uzerinde biraz daha aydinlatirsaniz cok sevinirim. Ozelikle sigorta konusuna cok onem gosteriyorum. Primler, teminatlar, falan fulan.

Ha birde sunu soracakdim. Burada ZX-12R gibi bir guclu superspor motosikleti sigorta yapabilmen icin 23 yasdan buyuk olman gerek ve en azindan 3 sene kaza yapmaman gerek. Bu yasal degil ama sigortacilarin kendi aralarinda kurallar, Turkiyede boyle bir olay varmi?
    Motosikletini aldığında kayıt dediğin sanırım plaka ruhsat işleri. Bunlar için ehliyetin olmasına gerek yok. Sigorta yaptırmak için de ehliyet sormuyorlar sanırım.
    Vergiler ise yılda 2 kez ödeniyor. Motosikletin cc gücüne ve kaç yaşında olduguna gore degisiyor. Sigortalar biraz yüksek. Bende 2005 model YBR125 var. Bunun için 360YTL (Yaklasık 225 euro) yıllık sigorta ucreti istediler. Motosikletlere sigorta yapan pek fazla şirket yok. Genelde benim gordugum motosikletinin fiyatının %10'u gibi bir ucreti alıyorlar yıllık.
    Birde zorunlu trafik sigortası diye birsey var. O çok dusuk ucretli. Motosikletini aldıgında eger ilk sahibi isen aldıgın yer bunu yaptırıyor ilk sene icin. Bu da kaza anında karşı tarafın hasarlarını karşılamak için sadece.
    Sigorta yaptırmak için yaş sınırı da yok sanırım. 18den sonra yaptırıyorsun. Sigorta şirketleri genelde alacakları paraya bakarlar.

Benim bildiklerim bu kadar. Sanırım ehliyetini de burada biraz uğrastıktan sonra kalıcı ehliyete donusturebilirsin. Tekrar kursa gitmene gerek olacagını sanmıyorum.

didi73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Virago 1100
    Saykoshey selam, arkadaşlara katılıyorum, bende avrupadan geldim ve kafana takacak birşey yok. geldikden sonra bir iki adımda ehliyetini değiştire bilirsin. Yanlız burda motor almak avrupadan daha pahalı bunu bil, ayrıca eskiden motorlara sigorta yapmazlardı zorunlu trafik sigortası hariç, ama artık sanırım daha henüz bunu pek kimse bilmez motorlara kasko'da yapıyorlar ( çalınmaya karşı dahil).

Anlayacağın takma kafana, başarılar

Motosikleti
    Alıntı didi73 adlı üyeden alıntı
    Saykoshey selam, arkadaşlara katılıyorum, bende avrupadan geldim ve kafana takacak birşey yok. geldikden sonra bir iki adımda ehliyetini değiştire bilirsin. Yanlız burda motor almak avrupadan daha pahalı bunu bil, ayrıca eskiden motorlara sigorta yapmazlardı zorunlu trafik sigortası hariç, ama artık sanırım daha henüz bunu pek kimse bilmez motorlara kasko'da yapıyorlar ( çalınmaya karşı dahil).

Anlayacağın takma kafana, başarılar

Tsk ederim.

Hollandaya gore Turkiye motosiklet fiyatlari cok daha uygun. Burada %52.4 OTV ve %18 KDV veriyoruz. O yetmezmis gibi her ay 25 euro sigorta primi ve 20 euro vergi veriyoruz. Katalog fiyatlari hemen hemen ayni ama vergi cok buyuk bir fark yapiyor.

Ben kafami pek oraya buraya takmiyor. Sadece sunu dusunuyorum. Ben vatanima donunce ilk 3, 4 ay cok yogun gececek, o nedenle simdi nekadar on bilincli oraya gidersem islerim o kadar rahat olacak.

Ben tabiki bos bos turkiyeye donmuyorum, ben zaten bu isi son 2 senedir planliyorum. Bu zaman icinde cok siki sartlar altinda yasadim ve biriktirdigim bir miktar para var. Internetden araba, emlak, motosiklet fiyalarina bakdim ve buna gore bir plan yaptim kendime. Yani insallah para konusunda bir problem olmuyacak, istediklerimi alabilcem ve hayatimi burada nasil birakdi isem orada devam ettirecem.

Sizede sunu soyleyebilirim. Avurapda dogumus ve buyumus birisi olarak, Turkiye gibi bu koca dunyada hic bir yer yok. Avrupa Turkiyenin yaninda halt etmis. AB'ye girecegiz, hersey cok daha iyi olacak diye kendinize buyuk hayeller yapmayin. Avrupa ve ABD kendilerini buyuk gosterir ama aslinda hic birsey degil. Bunlari birakip biz kendi bildigimiz yolda ve kendi ozgurlugumuzde devam etmemiz lazim. Su IMF olayini bir an once kapatip kendi cagremize bakmak lazim.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    hayırlısıyla, buraya gelip, motosikletinle, yollarımızda bir kaç tur attıktan sonraki düşüncelerini de okumak isterim...
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    Alıntı gurzan adlı üyeden alıntı
    hayırlısıyla, buraya gelip, motosikletinle, yollarımızda bir kaç tur attıktan sonraki düşüncelerini de okumak isterim...
    Yahu birakin sunlari. Tamam biliyorum Ankaranin yollari pek iyi degil, trafik desekde oyle bir hal. Ama sizler bir Parisin, Amsterdamin, New Yorkun, Londranin, vs. trafigini gormenizi isterdim. Turkiyenin yollari Hollandaya gore cok kotu olabilir (Hollanda dunyada 1 numara) ama bizler bu yollarin bedelini yuksek vergi olarak oduyoruz. Benim maasimin %60 hemen hemen vergiye gidiyor. Turkiyede ayni sartlar altinda yasiyacagima eminim ama orada en azindan kendi vatanimda yasarim.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    haklı olabilrsin.
    klavyen de kuvvetli...
    ama ben yine de, motosikletinle, yollarımızda bir kaç tur attıktan sonraki düşüncelerini de okumak isterim...

inşallah herşey gönlünce olur.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    Hehe, tur attim Yazin Turkiyeye gidince ben hep motor kiralayip gezilere cikarim. Bu sene Kastanmonuya akrabalarin yani gittim. Dedigim gibi Ankara sehir ici berbat ama her buyuk sehir boyle. Otoban (hele Ankara - Istanbul otobani) super. Diger yollar idare eder. Ilgaz desem, eh Ilgaz bu iste yollari ben bildigim bileli tamirde. Motosikletle gitmesi cok kotu ama ne yapalim koskoca dagnin icinde yol. Izmir tunelini bitirdilermi? Bitirdilerse Ankara - Istanbul yollu tam Ghostriderlik bir yol, 2 saat icinde Istanbula nasil varilimis gostermek lazim :D

Motosikleti
    Yamaha Virago 1100
    Saykoshey, öncelikle sana başarılar dilerim. Benim senin gibi planlama fırsatı olmadı ama yinede burdayım ve mutlu, tabi oralarda vergi çok fazla ve sanırım artık orada eskisi gibi yaşanmıyor bu yüzden biran evel gel, motorunu al ve keyfine bak, fakat Antalya da çok güzel bir yer bence bir gelmeye değer ne dersin?

Motosikleti
    Alıntı didi73 adlı üyeden alıntı
    Saykoshey, öncelikle sana başarılar dilerim. Benim senin gibi planlama fırsatı olmadı ama yinede burdayım ve mutlu, tabi oralarda vergi çok fazla ve sanırım artık orada eskisi gibi yaşanmıyor bu yüzden biran evel gel, motorunu al ve keyfine bak, fakat Antalya da çok güzel bir yer bence bir gelmeye değer ne dersin?
    Tesekur ederim didi kardes. Simdi olay su. Benim butun aile akraba Ankarada ve az olsada Ankarada yer yol biliyorum. Amcaoglum bana Muglaya gel dedi ama benim meslegim uzeri is bulmak istersem Istanbul, Ankara veya Izmir gibi yerlere gitmem lazim. Ben Ankarayi az bucuk tanidigim icin Ankaraya gitmek istiyorum. Yeni hayat, yeni ortam, yeni sehir, birde yol bilmemek bence bunun altindan kalkamam.

Ama gene belli olmaz kaderin ne getirecegini, hep derdim "Turkiyeye gitdecem bu gavurlardan biktim artik" ama gercekten yapacagimi hic dusunmemisdim. Artik tak etti gonlume! Biktim, citdi biktim bu ulkeden! Vergisinden, politikasindan, iki yuzlugu hepsinden biktim. Bende once birkac arkadasim gitmisdi ve onlara hic birsey degismedi. Gene calisiyorlar, gene ayni hayat sartlar ama degisen tek sey kendi vatanlarinda mutlu olmalari.

Benim tek yandigim arkada biraktigim arkadaslar ve agabeyim olacak. Abim ve yengem donmek istoyor ama onlarin boyle bir imkani yok.

Cittiyim Turkiyede yasayan herkezin bir Avrupanin gercek yuzunu gormesini isterdim. Bizler buralarda hangi sartlar altinda nasil ezildigimizi ve simdi de bir kullan-at urunu gibi bir kenara attildigimizi gormenizi isterdim.

Zamaninda ihtiyaclari vardi babalarimizi kullandilar ve curutduler. Simdide yok Turklerin hepsi hasta, hepsi sosyaldan aliyor, hepsi soyle, hepsi boyle diye ayak yapiyorlar. Zamaninda agar islerde calisdirirken iyi oluyordu, zamaninda soru sormandan ceblerine iyi para girerken guzel oluyordu ama simdi bedelini cekemiyorlar.

Ama bunlarin hepsi politika ve dusunmek istemiyorum cunku sinirleniyorum, biz buraya motosiklet konusmak icin geliyoruz, politika degil.

Dedigim gibi belli olmaz, belki bir gun Antalya'ya gelirim ama simdilik soyledigim nedenler icin Ankarada kalmak istiyorum.

Motosikleti
    Yamaha Virago 1100
    Saykoshey tabiki senin tercihin, biliyorum oralarda yaşamak zor eskisi gibi değil,yinede tam bir şekilde kopamıyor insan, bu yüzden tourizimde çalışıyorum ama haklısın motorsliklet muhabeti yapalım. geleceğe bakalım, en önemlisi insanın kendisine hedef çizmesi ve bunu takib etmesi. herkeze tavsiyem bu..........vede kazasız sürüşler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler