Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Gözlüklüler için hangi kask !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KUBA - RAINBOW-100 CUB
    Selam arkadaşlar ;

Tam kapalı kaskların en iyisini olduğunu biliyorum ama gözlüklerim yüzünden kullanmam pek mümkün görünmüyor. Acaba hangi kaskı önerirsiniz, bir de yarı açık kasklar iş görürmü, yoksa gözlüklüler motora binmemeli mi ?
    Motosiklet = Özgürlük

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Wallace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway superlight, ybr125, kawasaki er5
    tam kapalı kask kullanıp gözlük takan bir çok kişi var. ortak noktaları gözlük çerçevelerinin ayaklarının yani kulağa giden kısımlarının ince yapılı olanlardan olması. yani ince bir gözlük çerçevesiyle tam kapalı kask kullanman mümkün.

Nolan N84 kullanıyorum. tel çerçeveli gözlükle bir sorun yaşamıyorum.

tek sorun, kışın gözlüklerin buğulanmasını önlemek çok zor. bu yüzden lens kullanmaya başladım.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Lazer Vertigo kask kullanıyorum, gözlük çok rahat takılıp çıkartılabiliyor. Üst model kasklarda gözlükle kullanılabilmesi için kulak hizasında yer bırakılır.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Esas soru, gözlüklüler için hangi kask değil kask için hangi gözlük olmalı..

Sapı kıvrık olmayan ve mümkünse elastik saplı gözlüklerle her türlü kask kullanılabiliyor gördüğüm kadarıyla..

Motosikleti
    CBF150 2009, F650 2003
    Lazer Vertigo kaskim ile numarali gozluk kullaniyorum. Numarali gunes gozlugum ilk taktigimda biraz rahatsizlik veriyor ama bir sure sonra kendini unutturuyor.
    Tek yegane, biricik! sıkıntı kaskı cıkartmadan gozlugu cıkartmak zorunda kalman, onu da cikartmak icin eldivenleri cikartmak zorunda olman bide kaski cikartirken onceden cikarttigin eldivenleri ve gozlugu koyacak saglam bi yer bulma ki motor yan ayaktayken yuzde yuz guvenli bir yer henuz bulamadim. :( Bu nasi eziyet hala anlamadim gitti kardesim yahu!
    Numarali gunes gozlugu ve dalis maskesi kullaniyorum, numarali vizor icat edildi mi acaba bileniniz var mi?
    (Bastan soliim bana kontakt lens tavsiye edeni uzerim ha ona gore, sonra darilma gucenme olmasin!)
    Re!S*33 bunu beğendi.
    [B]:pale: Part time motorcu :pale:[/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sapı kıvrık olmayan ve mümkünse elastik saplı gözlüklerle her türlü kask kullanılabiliyor gördüğüm kadarıyla..
    doğru tesbit budur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı flok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    , numarali vizor icat edildi mi acaba bileniniz var mi?
    Güzel fikir uygulamak lazım

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster

korkarım ki bu yanlış bir soru, zira bir gözlük alıp 10 - 15 yıl kullanabilirsiniz, ama 3 yılda bir değiştireceğiniz bir akesesuar için gözlük seçmek bence yanlış.

en iyisi kask alırken gözlükle denemek. ben lens ve gözlük kullanıyorum ama araç kullanırken lens takmayı tercih ediyorum. gözlüklerin odak noktası yüzünden aynaları kullanmak zor olabiliyor, ayrıca geceleri araç kullanırken ön camdan kırılan ışık gözlük camında bir daha kırılıyor ve her iki camda kirliyse karşıdan gelen farlar aşırı rahatsız ediyor.

abim schubert s1pro'yu gözlük ile çok rahat kullanabiliyor ama buğ işini çözebilmiş değil. sanırım gözlük ile kask takabilmenin püf noktası yanak pedlerinde kullanılan malzeme.

numaralı vizör ise tahmin ediyorumki gözlerinizin odak noktası vizörde sürekli değişebileceğinden dolayı mümkün olmaz. kaskın kafanızdaki duruşu milim kaysa bu sizi rahatsız eder ve gözlerinizi yorar
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Motosikleti
    KUBA - RAINBOW-100 CUB
    Gözlük ne feci bişeymiş yahu. 29 yaşında gözlük takmaya başlamakta acayip can sıkıcı. Astigmatın tedavisi var mı arkadaşlar acaba. Motora binmek, denize girmek, gece otomobil kullanmak ve daha pek çok şey işkenceye dönüşüyor.
    Motosiklet = Özgürlük

kapalı kask kullanıp gözlük takan arkadaşlarım var ve evet tam bi işkence :( çok zor oluyor umarım en kısa zamanda "yukarıda" arkadaşın dediği gibi numarali vizör icat edilir ;)

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı overcloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    korkarım ki bu yanlış bir soru, zira bir gözlük alıp 10 - 15 yıl kullanabilirsiniz, ama 3 yılda bir değiştireceğiniz bir akesesuar için gözlük seçmek bence yanlış.

en iyisi kask alırken gözlükle denemek. ben lens ve gözlük kullanıyorum ama araç kullanırken lens takmayı tercih ediyorum. gözlüklerin odak noktası yüzünden aynaları kullanmak zor olabiliyor, ayrıca geceleri araç kullanırken ön camdan kırılan ışık gözlük camında bir daha kırılıyor ve her iki camda kirliyse karşıdan gelen farlar aşırı rahatsız ediyor.

abim schubert s1pro'yu gözlük ile çok rahat kullanabiliyor ama buğ işini çözebilmiş değil. sanırım gözlük ile kask takabilmenin püf noktası yanak pedlerinde kullanılan malzeme.

numaralı vizör ise tahmin ediyorumki gözlerinizin odak noktası vizörde sürekli değişebileceğinden dolayı mümkün olmaz. kaskın kafanızdaki duruşu milim kaysa bu sizi rahatsız eder ve gözlerinizi yorar
    Bir gözlüğü 10-15 yıl kullanıyorsanız zaten problem orada..Her sene göz muayenesine gitmeniz ve değişen/değişmiş olabilecek göz numaranıza göre gözlüğünüzü yenilemeniz gerekir diye biliyorum..

Bu arada eğer gözlüğünüzün camı polarizeyse bahsedilen kırılmayı yaşarsınız ve göz rahatsız olur..

En ideali polarize olmayan ve düz saplı bir gözlük edinmek..

Motosikleti
    XL650V Transalp
    10 - 15 yıl aynı gözlük kullanmakta bir problem yok. gözlerin ilerlemesi belirli bir aşamadan durduğu için gözlük yenilemeniz bir süre sonra gerekmeyecektir. tabiki bu herkes için geçerli değil. son altı yıldır gözlerimde bir ilerleme olmadığı için halen aynı numara gözlük/lens kullanabiliyorum dolayısıyla gözlüğümde halen aynı. ailemde de bir çok kişi aynı durumda, zira göz muayenesi için sürekli gittiğimiz bir aile doktorumuz var..
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    gözlük kullananlar 6 ayda bir göz muayenesi olmalılar
    belli bir yaştan sonra göz numarası büyümez durur tespiti doğru değil
    göz numarası bilgisayar, kitap okumak, gazete okumak, tv ve strese göre değişebilir
    ben lens kullanıyorum yaklaşık 15 senedir
    lens de çok sağlıklı değil gözlük de
    en sağlıklısı şimdi lazer
    gözlük alerji yaptığı için kullanamıyorum hemen kaşıntılar başlıyor
    gözlüğü kaska göre mi kaskı gözlüğe göre alma konusuna hiç girmiyorum çünkü o konuda bir bilgim yok
    ama emin olduğum bir nokta var 6 ayda bir muayene şart e ben 4-5 ayda bir kesin göz muayenesi oluyorum
    göz numaram da miyop(yani uzağı görememe) -2.50
    saygılar

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    bendede lazer vertigo kask var ve 3 seneye yaklaşıyor kullanıyorum. arkadaşın 2 kaskı var ve onları gözlükle kullanamıyorum, çünkü yanak pedleri gözlük sapının geçişini engelliyor. kask alınacaksa deneme yapılarak, yanak pedleri ya olmayan, yada biraz gevşek olan kasklar alınarak sorun çözülebilir. bunun haricinde koruma kıyafetleri giyiliyorkende bazı işlem sırası oluşuyor. önce kask, sonra gözlük, sonra eldiven gibi. çıkarırkende tersten işlem tekrarlanıyor ve sadece kaskı çıkarmak istiyorsan bile bu işlemi tekrarlıyorsun. sıkıcı oluyor. ilerleyen yaşlarda gözlük kullanmaya başlamak tahminimce gayet zordur. ben 17 senedir kullanıyorum ve 8 yaşında başladığım için artık takmamak garip geliyor ve zaten gözlüksüz bi halt yapamıyorum.

Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı volkanix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gözlük kullananlar 6 ayda bir göz muayenesi olmalılar
    belli bir yaştan sonra göz numarası büyümez durur tespiti doğru değil
    göz numarası bilgisayar, kitap okumak, gazete okumak, tv ve strese göre değişebilir
    gözlük alerji yaptığı için kullanamıyorum hemen kaşıntılar başlıyor
    gözlüğü kaska göre mi kaskı gözlüğe göre alma konusuna hiç girmiyorum çünkü o konuda bir bilgim yok
    ama emin olduğum bir nokta var 6 ayda bir muayene şart e ben 4-5 ayda bir kesin göz muayenesi oluyorum
    göz numaram da miyop(yani uzağı görememe) -2.50
    saygılar

lazer de maalesef kesin çözüm değil. lazer ile gözlerini çizdirdikten sonra yine gözlük kullananmaya başlayan bir sürü insan var

nefret ediyorum bu gözlük olayından allahtan lens kullanabiliyorum ama bunuda çok uzun süreler takmamak gerekiyor

göz numarasının ilerlemesi yada ilerlememesi ise değişken bir olay, herkeste böyle olmadığını zaten belirtmiştim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı kestane adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kapalı kask kullanıp gözlük takan arkadaşlarım var ve evet tam bi işkence :( çok zor oluyor umarım en kısa zamanda "yukarıda" arkadaşın dediği gibi numarali vizör icat edilir ;)
    bence bu bir işkence değil,gözlük takmanın doğal sonucu
    Numaralı vizorler var,ancak ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır ve numaralı vizöre sahip kaskların fiyatı da oldukça uçuk.
    ben motorda lens kullandığımda toz toprak yüzünden rahatsız olacağımı bildiğim için özellikle gözlük kullanıyorum.

Motosikleti
    CBF150 2009, F650 2003
    Alıntı volkanix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saglikli yada degil diye kesin bir yargida bulunmak dogru degil kanimca. Burada gorus sagligi kastediliyorsa en guvenlisi kaliteli merceklere sahip gozlukler kullanmak, tartismasiz. Goz sagligi olarak degerlendirirsek tek riski herhangi bir kaza aninda merceklerin kirilip goze zarar vermesi, cozumu policarbon mercekler.
    Lens teknolojisi ne kadar gelismis olsa da her zaman enfeksiyon riski var, uzun sureli kullanim sonrasi kalici hasarlar yaratabiliyor.
    Lazer, su an daha guvenli de olsa, operasyonda kullanilan makina yasi ve teknolojisi, operatorun tecrubesi, operasyon oncesi yapilmasi gereken testlerin eksiksiz ve saglikli yapilmasi gibi sizin elinizde olmayan bir cok etken operasyonun basarisina etki ediyor. Kaldi ki ortalama 35 yas vivarina kadar artan miyopi bu yastan sonra gerileyip (bazen sifirlanip) yerini hipermetropiye birakiyor. Siz gozlukten kurtuldum diye sevinirken, ortayas sonrasi yakin gozlugu kullanmak zorunda kaliyorsunuz.
    Lafi uzatmaya gerek yok aslinda, gorme bozuklugu yasayan tum ama tum goz doktorlarinin gozluk kullandigini soylersem konu kapanir gibi geliyor.

Kapali kasklar icin optik vizor henuz piyasada yok,Nike, Oakley, Uvex gibi markalarda acik kasklar ile kullanmak uzere eski pilot tipi optik maskeler bulabilirsiniz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:19 ----------

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Numaralı vizorler var,ancak ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır ve numaralı vizöre sahip kaskların fiyatı da oldukça uçuk.
    Bahsettiginiz vizor kapali kasklar icinse marka ya da link verir misiniz?

Su an Arabistandayim, Oakley`in sporcular icin gelistirdigi policarbon camli polarize gunes vizoru arkasinda konumlandirilmis renksiz optik lensden olusan ama yalnizca acik kasklar (ozellikle Cross motorlor icin) ile kullanabileceginiz gozluklerin fiyatlari 370 SAR (150 TL) civarinda.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:27 ----------

http://www.oakley.com/innovation/optical_superiority
    aquarist4 bunu beğendi.
    [B]:pale: Part time motorcu :pale:[/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı flok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saglikli yada degil diye kesin bir yargida bulunmak dogru degil kanimca.
    Lafi uzatmaya gerek yok aslinda, gorme bozuklugu yasayan tum ama tum goz doktorlarinin gozluk kullandigini soylersem konu kapanir gibi geliyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:19 ----------

[/COLOR]

Bahsettiginiz vizor kapali kasklar icinse marka ya da link verir misiniz?

[/COLOR]http://www.oakley.com/innovation/optical_superiority
    Gözlüklü göz doktorlarına gittiğimde kendimi iyi hissediyorum
    ne lens,ne lazer önermeyecekler nasılsa

numaralı vizore sahip kask linki uzun süre "sık kullanılanlar" listemdeydi
    sonra başka kasklara yönelince silmişim ama ilk fırsatta araştıracağım.

Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bu bir işkence değil,gözlük takmanın doğal sonucu
    ben motorda lens kullandığımda toz toprak yüzünden rahatsız olacağımı bildiğim için özellikle gözlük kullanıyorum.
    eğer alışabilirseniz ve gözleriniz alerjik değilse lensi tavsiye ederim. kapalı kask ile lenste pek sorun olmuyor. bir tek bodrum seyahatimde kum taşıyan bir kamyonun arkasında sollama yapmak için uygun bir an beklerken (70 - 80km hız yapan, brandasız kum taşıyan bir kamyon düşünün..) kaskın içine toz dolmuştu, o anda kaskın havalandırma kanalları açıktı. tozlu yollarda çok sık olmasada yol çalışması olan toz yollarda kullanmıştım bir sorun yaşamadım, bunun dışında yazın vizörü açtığınızda gelen rüzgar yüzünden lenslerde kuruma olabiliyor ama bunların hepsi önlemini alabileceğiniz şeyler.

yinede lens kullananlar hiçbir zaman motora binerken gözlüğü yanından ayırmamalı.
    aquarist4 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)