Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

ilk trafiğe çıkış anıları...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    şuan motor yok..peugeot 407 cup. land rover
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk kullandığım motor ( ondan önce chopper cıydım onu saymıyorum benim olayım kros muş sonradan anladım ) 200cc bir crosstu. 4 zamanlı 20 bg civarı bir alet. Gittik boş bir araziye benim chopper arazi girişinde kaldı. Atladım bunun arkasına elimde kamera çekim yapacağız hesapta. Arkadaş gazladıkça gazlıyor şoka girdim ulan naısl gidiyor bu melet diye. Neyse yaptık ettik çekimi ( Okuldan kaçmıştık bu arada ) en son versene bir deneyeyim dedim. Arkadaş verdi. ilk başta artistik bir kalkış yapayım dedim kafama geçiyordu makina ( yani o zaman kadar teker yapmadığım için 20-30 cm çok gelmişti bana). Neyse indirdik devam ettik. Motoru 2 ye atıyorum bırakıyorum debriyajı yine bağıra bağıra gidiyor. İçimden amma da kısaymış vites aralıkları dedim 3 e attım hala bağıra bağıra gidiyor ama devirde tıkanma yok gayet gidiyor yani. En son arkadaş arkamdan bağırdı "2 ye al patlatacaksın makinayı" diye de vites değiştiremediğimi fark ettim. Ne bileyim sıralı şanzımanmış. Ben normal vites gibi yukarı çekiyorum kolu. Meğer aşağı basmak gerekiyormuş

Sonra dönüşte değişti motorları ve crossla asfalta çıkmanın tehlikesini ve zevkini asfaltı öptüğümde anladım. Hayatımda motordan ilk düşüşümdü ama çok zevkliydi.Tam arkamdan da polis geliyormuş (asayiş) görmedim. Yaklaştı bir şey var mı dedi. Yok dedim. Ehliyetin var mı dedi. Elimi çıkaracakmış gibi cebime götürdüm, kalsın geçmiş olsun dedi gitti.

Liseli velette ne arar ehliyet halbuki...

O gün motorun satılık ilanını verdim, 1 ay sonra da ilk crossumu aldım. İşte motosiklet hayatım o gün başladı. Onu da ilk aldığım gün aldığım yerde düşmüştüm. Rolantisi 6000e ayarlıymış yani bozukmuş ayarı, ve ben bunu motor almanın heyecanı ile 1.vitese takıp debriyajı bıraktığımda fark ettim. Lap diye kaçtı altımdan terbiyesiz.
    vitesli kullanmadım.
    başlayınca göreceğim bakalım ne kadar zormuş.
    nasıl yani... vites yükseltirken aşağımı çekiliyor o ayak ucundaki demir??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı hatis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vitesli kullanmadım.
    başlayınca göreceğim bakalım ne kadar zormuş.
    nasıl yani... vites yükseltirken aşağımı çekiliyor o ayak ucundaki demir??
    ben ilk kullanışımda vitesli motoyu sanki kırk yıllık motorcu gibi kullandımm aynı korkular bendede vardıı araba kullanıyoson gayet rahat kullanırsın relax ol sadece okadar...
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Sadece 15 dklık scooter kullanmamla içimde motor hevesi başladı ve babamdan bana motor almasını istedim babamda tmm dedi gittik scooter alcağımıza cub aldık.

Neyse motoru bizim dükkanın önüne getirdiler kamyonetle sıfır motor belli heryeri ambalajlı
    hem önde hem yanda kahvehane var tıklım tıklım herkes motora bakıyo 2 kişi motoru aşağıya indirdi

adam motoru elime bıraktı tam gidiyorduki dedim abi biz bu motoru nasıl kullancaz adam hemen motoru çalıştırdı seri bi şekilde bu bir bu iki.... vites yükseltiyon böyle yapınca vites düşüyo hadi kolay gelsin... Tabi ben bişe anlamadım...

babam karşıdan bağırıyo oğlum sür bakalım .... Herkes bana bakıyo

anam dedim inşallah bir aksilik olmaz beni bir heyecan bastı
    motorun üstüne binmemle heyecandan 2 bacağımada kramp girdi ondan sonra taktım bire bastım gaza güzel kalkış yaptım sonra attım 2 ye bi 10 dk sonra geri geldim kardeşimi arkaya attım çıktık ana yola 70-80 gidiyoz çukur mukur dinlemiyoz takur tukur dümdüz basıyoz
    ilk sürüşüm böle işte.

Motosikleti
    bu konunun devamı bizler için çok yararlı bence arkadaşlar.
    lütfen profesyoneller burayaa

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 & cygnus rs
    şuan 18 yaşımdayım 11 yaşında dükkanımızda olan 73cc kinetic'i kaçırmakla başladı motor hayatım.1 sene kaçırabildiğim kadar sürdüm baktı babam engel olamıyor kuzenimle boş bir alanda sürüp iyice kaptım işi.13 yaşımdada yazlıkta trafik olmayan alanlarda kullanmak şartıyla 50 cc mondial aldım.zaten onla düşe kalka işin ayrıntılarını öğrendim.15 yaşında cygnus rs'mi aldım 125 cc yamaha scooter halada biniyorum onada.O aralar kuzenimde keeway superlight vardı arabadada tecrübem olduğu için(babam oto galerici küçük yaşlardan beri araba kullanma imkanım oldu) zorlanmadan alıştım vitesli motora 2009 yılındada 16 yaşımda tutturdum ybr 125 diye birazda para biriktirince annemde saolsun yardımcı oldu aldım 0 ybr 125 hiçbir çaba harcamadan yürüdüm gittim motosikletimle.şuan çokta tecrübeli ve iyi bir sürücü olduğumu düşünüyorum tabi her sürüşte ayrı bir tecrübe ediniyor insan. ve 18'inde sınava giriyorum ocak 20 gibi elimde inşallah ehliyet rahat rahat trafige çıkabileceğim sonunda tabi full koruma
    Motosiklet sadece ulaşım aracı değildir,Özgürlüktür!!İsyandır!!:wiinkk:

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    vala ben ilk arkadaşın pedallı scuterini kullandım ileri gittim yolun bitişinde geri dönerken gazla frene aynı anda bastım evin bahcesine motorun yarısı girdi:D o gazla fren olayını hiç anlıyamamıştım.
    şuan kullandığım arabamı motorumla takas ettim adam anahtarını bana bende motorun anahtarını ona verdim.kardeş dedim ben bu arabayı nası götürücem dedi aynı motordaki gibi devriyaj vites 4lüyü yak sagdan git işte dedi:D ben o acemilikle kafamı nası ceviriyorum arabanın içinde motordaki gibi kadının biri bana deli gibi kornaya basıp bagırdı düşünün kadın beni fırcaladı ya:D sonra gültepede trafine girdim arkamdaki araçtan amcanın biri geldi dedi arkadaşım gaza o kadar basma kaldırırken arabayı abi dedim ilk kez kullanıyom eve kadar gitsem yeter:D sonra az ilerde taksi çıktı önüme freni bulamadım yani heycanlandım aslında devriyaja falan hepsine bastım:D uyanık taksici carpıcamı anlayınca ön tekerini bana cevirdi tekere carptım hafiften ama ehliyeti bakkaldanmı aldın fln dedi camdan bagırdı halbuki bilmiyoki arabayı alalı 1 saat olmuş ve 5 sene önce 3-5 kere babamın arabasını kacırdıgım tecrübemle kullanıyorum. arabamın 4 bir yanı sürtünme izi dolu ön tampon 2 kez deişti 1 kez direye 1 kez tamircinin demir kapısına vurdum:D arabayı kaportacıya hiç götürmedim cünkü sagım solum belli deil şuan sanki araba kendi gidiyo motoru nası kullanıyosam bundada öle oldum.kaza yapmadan ögrenilmiyo.
    vala beyler ilk motorum zat150 di onla arabaya kafadan girdim ayağımda platin var aman çok dikkatli olun bence biyerler kırıldımı eskisi gibi hiç olmuyo ki motor kullanıyosan kesin biyerlerin kırılıyo cevremde hiç kırıksız motor kullanan arkadaşım yok ben yaşamış biri olarak söylüyorum gazla hopla zıpla ama sakın dikkatini dağıtma biriyle konuşma etrafına bakma.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:14 ----------

Alıntı aras1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şuan 18 yaşımdayım 11 yaşında dükkanımızda olan 73cc kinetic'i kaçırmakla başladı motor hayatım.1 sene kaçırabildiğim kadar sürdüm baktı babam engel olamıyor kuzenimle boş bir alanda sürüp iyice kaptım işi.13 yaşımdada yazlıkta trafik olmayan alanlarda kullanmak şartıyla 50 cc mondial aldım.zaten onla düşe kalka işin ayrıntılarını öğrendim.15 yaşında cygnus rs'mi aldım 125 cc yamaha scooter halada biniyorum onada.O aralar kuzenimde keeway superlight vardı arabadada tecrübem olduğu için(babam oto galerici küçük yaşlardan beri araba kullanma imkanım oldu) zorlanmadan alıştım vitesli motora 2009 yılındada 16 yaşımda tutturdum ybr 125 diye birazda para biriktirince annemde saolsun yardımcı oldu aldım 0 ybr 125 hiçbir çaba harcamadan yürüdüm gittim motosikletimle.şuan çokta tecrübeli ve iyi bir sürücü olduğumu düşünüyorum tabi her sürüşte ayrı bir tecrübe ediniyor insan. ve 18'inde sınava giriyorum ocak 20 gibi elimde inşallah ehliyet rahat rahat trafige çıkabileceğim sonunda tabi full koruma
    güzel bi başlangıç ehliyet alınca polisler çevirmiyo sanki tepende ehliyetli levhası varmış gibi:D
    Motosiklet mucidi

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650A 2010 Siyah
    Motora merak sarınca forumları vs okudum, gittim "Motosiklet Teorisi" kitabını aldım Reşat Arbaş'ın..
    ilk motorumu almadan önce eğitime gittim.
    Yamaha Süleyman Memnun un 2 günlük güvenli sürüş eğitiminde Scooter ve Vitesli motor u (YBR125) doğru düzgün kullanmayı öğrendim.

Ardından motor kıyafetlerimi tamamladım.

ilk motorumu (Hyosung GT250 Comet) alırken motor ustası bir arkadaşımdan yardım aldım, o kurcaladı sorunu vs var mı diye. Ardından da motoru ona emanet ettim, evin otoparkına bıraktı.

Mahallede kısa turlar ile başladım. Sonra Honda Güvenli Sürüş 2 eğitimine gittim.
    Ehliyete A2 yi eklettikten sonra motora atlayıp şehirler arası yola çıktım :D

Her yıl bir eğitim alıyorum kesin. Honda GS3 ü iki defa aldım..
    En son bu ay Murat Denizhan hoca nın eğitimindeydim.

Motosikleti
    Mondial 150 rf
    motor üzerinde durmayı öğreneli çok uzun süre oluyor , küçüklük yaşlarıma dayanıyor fakat ilk trafiğe 17 yasımda çıktım , çoğu kez diğer sürücülerin korna ve sellektörlerine maruz kaldım , çabuk karar verebilme yeteneğimi geliştirmek trafik alışkanlığını kazanmak bayağı uzun sürdü , çoğu yerde aynaya bakmayı sinyal vermeyi bile unutuyordum, şimdilerde ise nasıl olduda başıma bi kaza gelmedi diye düşününce çok şanslı oldumu anlıyorum, büyük şans eseri başıma bişi gelmedi , aradan 4 yıl geçti çok şükür biniciliğimi bayağı geliştirdim

Thisfalse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şuan Yok
    İlk motorumu aldığım zaman bayii bin biraz gez dedi ve ben ilk motorum olduğu için gülerler diye orada sürmedim
    Babam eve getirdi motoru.Evin önünde 1 kaç gün trafiğe çıkmadan kullandım.Baktım ki işi kavradım tamamdır dedim trafiğe çıktım
    Her Zaman Kötüyü Söyle. O Zaman Kahin Olma Şansın Artar.

Motosikleti
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vala ben ilk arkadaşın pedallı scuterini kullandım ileri gittim yolun bitişinde geri dönerken gazla frene aynı anda bastım evin bahcesine motorun yarısı girdi:D o gazla fren olayını hiç anlıyamamıştım.
    şuan kullandığım arabamı motorumla takas ettim adam anahtarını bana bende motorun anahtarını ona verdim.kardeş dedim ben bu arabayı nası götürücem dedi aynı motordaki gibi devriyaj vites 4lüyü yak sagdan git işte dedi:D ben o acemilikle kafamı nası ceviriyorum arabanın içinde motordaki gibi kadının biri bana deli gibi kornaya basıp bagırdı düşünün kadın beni fırcaladı ya:D sonra gültepede trafine girdim arkamdaki araçtan amcanın biri geldi dedi arkadaşım gaza o kadar basma kaldırırken arabayı abi dedim ilk kez kullanıyom eve kadar gitsem yeter:D sonra az ilerde taksi çıktı önüme freni bulamadım yani heycanlandım aslında devriyaja falan hepsine bastım:D uyanık taksici carpıcamı anlayınca ön tekerini bana cevirdi tekere carptım hafiften ama ehliyeti bakkaldanmı aldın fln dedi camdan bagırdı halbuki bilmiyoki arabayı alalı 1 saat olmuş ve 5 sene önce 3-5 kere babamın arabasını kacırdıgım tecrübemle kullanıyorum. arabamın 4 bir yanı sürtünme izi dolu ön tampon 2 kez deişti 1 kez direye 1 kez tamircinin demir kapısına vurdum:D arabayı kaportacıya hiç götürmedim cünkü sagım solum belli deil şuan sanki araba kendi gidiyo motoru nası kullanıyosam bundada öle oldum.kaza yapmadan ögrenilmiyo.
    vala beyler ilk motorum zat150 di onla arabaya kafadan girdim ayağımda platin var aman çok dikkatli olun bence biyerler kırıldımı eskisi gibi hiç olmuyo ki motor kullanıyosan kesin biyerlerin kırılıyo cevremde hiç kırıksız motor kullanan arkadaşım yok ben yaşamış biri olarak söylüyorum gazla hopla zıpla ama sakın dikkatini dağıtma biriyle konuşma etrafına bakma.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:14 ----------

güzel bi başlangıç ehliyet alınca polisler çevirmiyo sanki tepende ehliyetli levhası varmış gibi:D
    bayağı güldüm amma sonu kötü bitti.geçmiş olsun

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Alıntı mezit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ilk kullanışımda vitesli motoyu sanki kırk yıllık motorcu gibi kullandımm aynı korkular bendede vardıı araba kullanıyoson gayet rahat kullanırsın relax ol sadece okadar...
    Ben pek arabada kullanamam ama yerinde kaldırıyorum motorumu alınca da fazla sorun yaşamadım sadece ara sokaklarda trafik sıkıştığında panik yapıp muhtemelen 2. viteste 7k devirle debriyajı bi saldım ön teker biraz yerden ayrıldı Leventten arka sokaklardan m.köye gittim dere yolundan benzin alcaktım çünkü neyse m.köyde e5 çıkınca biraz rahatladım beylikdüzüne götürene kadar motoru baya alışmıştım ama stresten fazla sıkmıştım gidonu bileklerim 3 gün acıdı
    Derbi Gpr 125 -> Sym Joymax -> Honda Forza 300 ABS -> Yamaha X-Max 400 ABS

Yaş 35 , motor almayı hep istemişimdir ancak aileden tepki gelince evlenene kadar beklemek zorunda kaldık Sebebi o dönemlerde hep spor hızlı arabalar kullandım , hıza merakım yüzünden endişeli idiler , bence çokda iyi yapmışlar. Yaşla beraber daha dikkatli , daha temkinli ve az risk alıyorsunuz. Hayatımda hiç motor kullanmadım , lise döneminde epeyce bisiklete binmişliğim var denge ile ilgili sorun yok. 3 hafta önce netden cbf 150 buldum ve başlangıç motoru olarak aldım. Sahibinden rica ettim satıştan sonra ben araba o motor.da evin kapalı garajına kadar geldik. Akşam dayanamadım garaja indim, aleti çalıştırdım , bir kalkış az daha garajdaki arabalara giriyordum.
    Pratik ile olabilir fakat risk alacak zamanlar geride kaldı. Honda nın güvenli sürüş eğitimine katıldım , 2 gün ciddi faydası oldu. Sonrasında yola çıktım , sıkıntısız 2 haftadır kullanıyorum. Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem benim gibi tecrübesiz iseler , mutlaka eğitim almaları yönünde.

smao - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR
    Hikayeye bak sen

O zamanlar ilk okuldaydık 5 sınıf civarı o zamana kadar hep uzaktak uzağa bakardım hoşuma giderdi. bir gün böyle toprak bir meydanda pancar motorundan daha kötü motoru olan küçük araçlar var go kart tarzı ama on kat gereksizi gittim baktım işte inceledim filan başında ayyaş bir adam oturuyor. kafasına göre sen bir sen binme sen kaza yaparsın diyor neyse herkesi bindi indi. ben arkada adamın mobiletini gördüm şimdi diyorum adama desem veririmi filan vermez dedim ama sorayım ayyaş ayağı kalkamıyor ben buna bineceğim dedim tamam kafanı gözünü yarma dedi yok yani motoru düşünüyor tamam dedim arkadaşlarım bana bakıyor. hiç biri cesaret edemedi ben atladım gittim gaza baıyorum gidiyor basıyorum gidiyor sonra durmam gerektiğini anladım frenleri denedim arka olduğuna kanaat getirdiğimi sıktım adamın önünde tozları kaldırım durdum . teeey bende bir hava f 16 pilotunun uçaktan iniş sahnesi sanki ...
    o gün bu gündür elimi attığım motora binerim tabi motosikletin sahibinin endişesini göz ardı etmek olmaz tabi sakin sakin .
    Yarın bugünden daha usta olmalıyım.

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Bundan 2 sene önce, ılık bir haziran akşamıydı... (Van'da bir köyde çalıştığım için yaz akşamı da olsa sıcak olmuyor... )

Okul bittiğinde köydeki arkadaşlardan birisi Kanuni Racer 200 ile bahçeye geldi... Bende çok hevesliyim ama daha motorun üstüne bile oturmamıştım o güne kadar. Arkadaş benim hevesli hevesli baktığımı görünce "al hocam köpeğin olsun" dedi... Baktım çocuklarda eve gitmiş rezil olacak pek kimse yok etrafta, atladım motosiklete... Okul bahçemiz çok geniş çünkü çevre duvarı yok Güzelce kaldırdım motosiklet gitmeye başladı ayağımı koyacak yer bulamadım, sonra bi yer denk getirdim ayağımla ama hiç rahat değildim giderken, meğer artçının pedalındaymış ayağım tabi vites ve arka fren kullanamıyorum haliyle, biraz turladıktan sonra yavaşça bastım ön fren manetine, umduğumdan daha zor durdum, kazasız belasız o günü atlattığımdan beri para biriktirmeye çalışıyorum motosiklet için
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

serimotorcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Racer 200 S
    İlk kullandığım 150 cc bir scooter'dı.
    Neyse aldık motoru daha ilk akşam sözde alıştırma yapıyoruz.
    Viraja yaklaştım bi yandan dönmeye çalışıyorum bi yandan da freni sıkıyorum.
    Derken ön frene sağlam bi asıldım .. asılmamla beraber kendimi motoru yatırdığım yönde yerde buldum Herşey bir anda oldu.Anlayamadım.
    Scooter küçük tekerli olduğu için yatmaya biraz daha meyilli.Önde de arkadaş vardı kendi motoruyla gidiyordu o da . Beni aynadan takip ediyormuş bi anda aynadaki ışıklar kayboldu arkama baktığımda yerdeydin dedi
    O akşam baya bi soğumuştum motordan .Baya pişman oldum keşke almasaydım motor falan diyordum kendi kendime ama şimdi hepsi geçti çok şükür. İyi ki başlamışım diyorum
    Hayata Vizö'RR'deN Bakmak AyrıcalıktıR...

0 Rh (-)

Motosikleti
    Hyosung XRX 125
    Motoru aldığım yer ile aramda 4-5 Km gibi mesafe vardı. Aldım geldim hiç bir sıkıntı yok motoru servise verdiğimde benden habersiz frenin hassasiyetini değişmişler ve sanıyorum zinciri de gerdiklerinden fren iyice sert hale gelmiş. Ben bunun farkına varmadan şehir içine daldığımda çemberdeki araba olmadık yere duruş yapınca arka frenle beraber kuyruk yanıma doğru geldi allahtan yol boştu da gazı açmamla istemeden şov yaparak çemberi dönebildim

Size tavsiyem servisten çıkınca freni kontrol edin. Stop lambasınında müşürünün ayarını yapmayı öğrenin kimisi onu çok gevşek bıraktığı için frene basınca ışık yanmayabiliyor

Motosikleti
    bu konıu güncel kalsın diye hep yorum yazıyorum. teşekkürler arkadaşlar....

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Alıntı hatis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu konıu güncel kalsın diye hep yorum yazıyorum. teşekkürler arkadaşlar....
    ev sahibi gelmezse misafir gelmez tabi
    pratikte bisiklet kullanmasını bilen motosiklet kullanabilir genelde.
    dengeyi iyi sağlamalı
    gaz-fren denge olayını ,iyi ayarlamalı
    az biraz altındaki motosikletin özelliklerini bilmeli,dostunuzu incelemeli
    ilk zamanlar boş bir parkurda tecrübe çalışmaları yapmalı
    ilk yol deneme sürüşlerinde diğer araçlardan uzak durmalı
    kullanacağımız motosikletin bakımlı olmasına dikkat etmeli
    deposunun boş olmamasına özen göstermeli
    motosiklet üzerindeyken heyecan yapmamalı,sağa sola artistik hareketlerden kaçınmalı
    unutmamalı siz motosiklete hangi komutu verirseniz motosikletiniz onu yapar
    unutmadan başta olmalı ama sona ekliyeyim
    motosiklet ekipmanlarınızı mutlaka kullanınız
    devamı sonra
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Motosikleti
    gt250R Siyah
    çok güzel konu okurken çok zevk alıyorum.teşekkürler

sternboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    artık yok..
    ben ehliyetimi almadan önce ilk 125cc çinli bi motosikleti kullanmıştım bi 10 dk ama sahibi benden daha iyi kullanıyosun kaç yıldır kullanıyosun demişti ilk deneyimim olduğunu bilmiyodu sonra direksiyon sınavında kullandım 5 dk bile değildir bikaç ay sonrada düzceye gidip motorumu alıp adapazarına döndüm okadarcık tecrübeyle
    81VATAN__54MEKÂN

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)