Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet kazaları ve bayan sürücülerin payı !..

Motovento
    REKLAM ALANI

Son günlerde, sitede açılan başlıklar içinde zaman zaman konu dönüp

dolaşıp bayan sürücülere gelmekte ve bayanların acemilikleri dikkatsizlikleri,

yaptıkları veya karıştıkları kazalar ön plana çıkmaktadır.

MT sitesinde, en azından 10 veya 15 adet bayan nick'i almış motor

sürücüsü olduğunu tahmin ediyorum ki, bayan olarak bildiğimiz bu

kişiler dahi ; yargısız infaz anında hemcinslerinin yanında yer

almadıkları veya o topiğe hiç uğramadıklarını gözlemlemekteyim..

Ayrıca ; anneniz, kız kardeşiniz, sevgiliniz, eşiniz, nişanlınız veya

işyerinden bayan arkadaşınız, komşunuz, öğretmeniniz vs vb..

4 teker veya 2 teker araç kullanmaktadır..

Yine farklı başlıklar içinde, bayanlar ile ilgili bir kısım üye yazıları

neredeyse savunmasız bu kesimi hedef gösterir hale getirmektedir.

Bir yazımda;

'' Bayan şöförlerin (sürücülerin) bazısı tehlikeli olabilir!..

Fakat hiçbir bayan;

dolmuş, minibüs, otobüs, tır , çimento veya tomruk kamyonu kadar tehlikeli

değildir'' diye bir cümle kullanmıştım.. Bu yorumumum arkasındayım..

MT üyeleri !.. acaba sizler bayan sürücüler hakkında ne düşünmektesiniz?

Ülkemiz genelindeki kaza sayısı ve bu kazaya karışan bayan sürücü

sayısı ve bu sayının erkek sürücü sayısına oranı yüzdesel (%) ve

adetsel olarak ne düzeydedir acaba?

Hangisi daha çok; hasarlı, ölümcül veya yaralanma ile sonuçlanan kazaya

karışmıştır?

Tüm erkek sürücüler mükemmel, bayan sürücüler kötümüdür?

Başkalarını eleştirirken, kendimizi eleştirme fırsatını da yine

kendimize tanıyormuyuz?

İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına denedikmi acaba ?

Yoksa hepimiz eğitimsiz bir trafik canavarımıyız?
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

sanırım bize çağrı var burada, evt bazı konulardaki bayan yorumlarını görüyorum ancak tartışmaya grmek istemiyorum, çünkü tartışmayı blmeyen , seviyeyi kaçıran ve hakarete varan laflar etmeye başleyen kişiler olabiliyor, bu da beni sinirlendiriyor ve üzüyor, o yüzden bende bazı konularla ilgili fikirlerimi yazmamaya karar vermiştim ama ısrarla bayan üyelerin konuşmasını istemişsinz, bende bu çağrıya kulak vererek kendi fikrimi buraya yazıyorum ama ltfen olayları ve yorumları lütfen kişiselleştirmeyiniz.

ben,son bir kaç kaza haberinden yola çıkarak,kazalarda özellikle bayanların hatalı olduğuna dair fikirlere katılmıyorum, .çünkü erkek sürücüleri allahın hergünü her kazayı yapıyor, yani bayan sürücülerde insan olduğuna göre, ve tıpkı erkekler gibi hata yapabileceklerine göre, olayı bayanlar dikkatsiz sürücüdür mantığına getirmek yanlış.

evt bazı bayanların trafiği felç ettiği de doğrudur, çünkü erkeklerin psikomotor davranışları bayanlara göre daha iyidir,ayrıca refleksleri ve el-göz koordinasyonları da bayanlara göre daha iyidir,bu kesinlikle fiziki yapıyla alakalı bir durum, bu kadar basittir bunun açıklaması.

yine de bütün bayanlar için genelleme yapmak doğru olmaz, ayrıca bu tarz davranışlar bayanları sürücülükten soğutur, o yzden bence tam tersi bayanların trafikte kendilerine olan GÜVENlerinin sağlanabilmesi için, daha da cesaretlendirilmeleri gerektğini düşünüyorum.

teşekkürler.

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    eftalya hanım demişsinizki :ben,son bir kaç kaza haberinden yola çıkarak,kazalarda özellikle bayanların hatalı olduğuna dair fikirlere katılmıyorum, .çünkü erkek sürücüleri allahın hergünü her kazayı yapıyor, yani bayan sürücülerde insan olduğuna göre, ve tıpkı erkekler gibi hata yapabileceklerine göre, olayı bayanlar dikkatsiz sürücüdür mantığına getirmek yanlış.

su yönünü düşenmediniz galiba ! demek istediğim 1000 tane erkek sürücü varsa 100 tanesi bayandır ve max. budur.umarım anlatabilmişimdir.
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

1.si eftelya değil, Ofelya.
    2.si de evet erkek sürücü sayısı fazla olabilir ama eğer oranlamaya vurursanız, benim dediğime geliyor.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Daha önce buna benzer konulardada birçok defa yorumlar yapmıştım.
    Şimdide yapacağım yorum öncekilerden farksız olacağı aşikar.
    15 yıl öncesine kadar bayan sürücülerin toplumdaki izlenimleri trafik canavarı yönündeydi.
    Fakat bugün baktığımızda bayan sürücüler trafigin bir parçası haline geldiler.
    Bazı bayanlar heyecanlarının kurbanı olsada bu işi erkeklerden daha iyi yapan bayanlarıda trafikte görüyoruz.

Türk toplumunda bayan sürücülere karşı hep bir ön yargı oluşmuştur.
    Kullandıkları aracın hakkını vermedikleri düşünülür biz erkekler tarafından.
    Fakat türkiye yollarında kullandığınız aracın markasının, beygir gücünün, 100km hıza kaç saniyede ulaştığının bir önemi yoktur. Çünkü ülkemizin yolları yüksek hızlara elverişli değildir, bu yüzden hız limitleri en makul oranda belirlenmiştir. Benim gözlemlerime göre bayanlar bu hız limitlerine olabildigince sadık kalıyorlar, çünkü gerçek trafik kuralı ve olması gereken odur...

Fakat türk toplumunda kalıplaşmış bir zihniyet vardır ;

Buda ''Abi benim altımda mercedes var, ne gidecem 120-140 ile? basarım 240...'' zihniyetidir.
    Unutmamak gerekir ki belirlenen hız limitleri araçların marka model ve beygir güçlerine göre değil ülkemizin yol şartlarına göre belirlenmektedir.
    İşte bunu idrak edebildiğimiz an bayanların bu işte biz erkeklerden bile profesyonel olduklarını anlayacağız.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    1. pardon özür dilerim çünkü ilk defa sizi görüyorum..
    2. pek zannetmiyorum ...
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ayrintili bilgi için
    bakiniz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bayan şoförlerin trafikte olmasına karşı değilim.
    İlk yaptığım kazaya kadar böyle düşünüyodum.
    Piyangoda vura vura bana vurdu.
    Ne zaman ışıklarda veya seyir halindeyken bayan şoför görsem acayip tırsıyorum.
    Mutlaka ondan uzak durmaya çalışıyorum.

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    bir ara okuduğum bir yazıdan edindiğim bilgi ile kadınların aslında erkeklere göre olan bir üstünlüklerinin kendileri için bir dezavantaja dönüşmesinden bahsediliyordu. şöyle ki: hatunkişi olayları beynin iki tarafı ile yorumlarken, erkişi tek tarafı ile yorumlar, ve sonuçta hatunkişinin iki tarafı ile yorumlaması çözüm süresini uzatıp kararsızlık anının uzun sürmesine sebep verir, o yüzden kavşağın veya yolun ortasında tutarsızlık gösteren bolca hatun sürücü görürüz.

erkek sürücülerden trafik teröristi sayıca belki fazladır, ama oranladığımızda şöyle bir oranla karşılaşırız muhtemelen, erkeklerin %10 terörist, hatunların %90ı terörist. bahsi geçen terçr trafik terörü. bu oranlardan yola çıkınca iyi kullanan hatunkişilerde var sonucuna ulaşırız ki, böyle bir başlığın tüm hatunları hedef almadığını gösterir. minibüs, kamyın vs taşıtlar için oran en az %90 belki daha fazladır ki buradan da şeyh şamilin dediği gibi bunların da hatun kişiler kadar en az belki daha fazla tehlikeli olduğu sonucuna varırız.

hatun sürücüler kurallara erkeklerden daha çok uyuyor doğru bir tespit ama bu yüzden sorunların ortaya çıkması olası değilmi. yazılı kurallar ve toplum kurallarının birbirinden farklı olduğu ülkelerde kurallara harfiyen uymak kazayı beraberinde getirir, trafikte kurallara göre yönlenip öngörümlü hareket edilmediği için. yazılı ve yazısız kurala bir örnek:
    -yazılı olan : kırmızı ışıkta durulur.
    -toplum kuralı : Ankara'da sağa dönüşlerde kırmızı ışıkta durulmaz! ilk başlarda bu kuralı öğrenene kadar afallıyordum. sağa dönüş ışıklarda durduğumda arkama gelen herkes korna çalıyor ve yeşil yandı sanıyordum. bir diğer kural yol boşsa kırmızı ışıkta durulmaz! bu bahsettiğim sadece 4tekerler değil, sitemizden ankaradaki motosiklet sürücüsü arkadaşlarımın da uyduğu kurallar. çok şaşırmıştım başta. ayak uyduruyormuyum bu kurala? hayır.

belki de ayak uydurmazsak kaza yaparız, düşüncesinden bir anda büyük bir kesim sıyrılsa herşey saat gibi işlese hatun sürücüler şu anki sürüş stilleriyle en tehlikesiz hale gelecekler. ama bana biraz ütopik geliyor bu kurallara göre yaşamak, elden geçirilmediği sürece. motorumla 70le gitmek saçma geldiği için uymuyorum. almanyadan gelen insanlar otobandaki hız sınırına şaşırıyor, duble yolların otoban olmadığına da şaşırıyor.

yanlışlıklar zinciri...

hatunkişiler 4 teker kullanmasın ama 2teker hepsi kullansın :D daha önce bir topic de belirttiğim gibi cesareti olan karar verme süresi kısa olan refleksleri hızlı olanlar çıkarlar böylece trafiğe.
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrintili bilgi için
    bakiniz.

'' dam üstünde saksağan/tavuk !...''

Burada ülkemiz gerçeği içinde yorum yapmaya çalışırken,

her zaman olduğu gibi konuyu amacından saptırmaya

çalışanlar muhakkakki çıkacaktır.

Bir düşünür derki ; onların söyleyecek fazla söylemleri yoktur,

onları dikkate almayınız.
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Yaş Tutmuyo alacam inş.
    Benim kendi fikrim bazı bayanlar gayet güzel kullanıyor bızım sokakda bir abla var mesela çok güzel araba kullanıyor. Ama bazılarıda çok stres ve heyecan yapıyor oylemı donsem boylemı donsem falan bence bu stres ve heyecanı yendıklerınde bu sorunun kalmıyacağını düşünüyorum.

22 yıldır otomobille-bisikletle 1,5 yıldır da motosikletle trafikteyim.

Sadece tek kazam oldu tek şeritli yola mecburi ters girdim anayola çıkarken 126 Bis'li bir hanım tırın rahat dönüp geçebileceği yerden arkadan toslamayı başardı.

Genel olarak söylüyorum direksiyon hakimiyeti-yolu kavrama-hissetme-viraj alma-savrulma vb. gibi durumlarda hayatta kalma-hissetme-refleks gibi şeylerden mahrumdurlar.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ''

Burada ülkemiz gerçeği içinde yorum yapmaya çalışırken,
    ülkenin gerçeklerini, ülkenin dilini kullanarak yorumlarsan kimse çikintilik yapmaz.
    Bu sokak, agzi, bu kro muhabbeti, ülkenin gerçegi degil....
    Siz oyle saniyorsunuz.
    Ayrica o dusunure soyleyin, bos dusunuyor.
    Yormasin kafasini boyle seylere.
    Baska seyler dusunsun.
    Her kimse...

Motosikleti
    şeyh şamil,

bayan konusunda coq'a katılıyorum. bayan kelimesi ne zaman nasıl çıktı anlamadım ama kadın kelimesi kaba, bayan kelimesi kibar gibi bir gizliden mana ortaya çıkarıldı. bayan lafına ben de gıcık oluyorum, ve yorumun konuyu amacından saptırmak olduğunu düşünmüyorum. bir sıfatın isim-zamir yerine kullanılmasına karşıyım sadece. ki o sıfatın çok daha güzel bir sıfat karşılığı varken sıfat yerine de kullanmak biraz garip. sıfat kullanacaksak hanım, isim ise kadın diyelim. tabi birde bu noktada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor, "kadın olmayan kızlar var". bu da yine bir yozlaştırılmaktan kaynaklanıyor. bebeğiniz erkek mi, kız mı gibi bir cümlenin yanlışlığı var ortada. erkek çocuk olamazki! erkek yetişmiş oğlan çocuğudur, tıpkı kadının yetişmiş kız çocuğu olduğu gibi. ama oğlan kelimesine hangi süperzekalar farklı anlamları yükledilerse kimse kullanamaz oldu. ki oğlan kelimesi oğul'dan türemiş bir laftır. bir anne-baba çocuğuna oğlum mu diyor yoksa erkeğim mi? peki neden cinsiyetini tabir ederken erkek kullanılıyor oğlan yerine.

kısacası coq'un verdiği linkteki kampanyayı destekliyorum. kadınlar hakkında konuşulan bir başlıkta bu konunun geçmesi de yerinde bir durum olmuştur kanımca.
    B rh(+)

Motosikleti
    Yamaha Virago XV535 kismetse...
    Trafikte bayan sürücülerden dolayı sıkıntı çektiğimiz oluyor tabiki. Bayan sürücüleri incelersek, trafiğe uyum sağlayamayanların ve kaza riski doğuranların oranı hiçte küçümsenmeyecek kadar çok olacaktır. Ancak buradan yola çıkarak tüme varım yapılması tabiki haksızlık olur. Zira benim kurstaki hocamda, şirketimdeki patronumda aktif bayan sürücüler ancak çok iyi araç kullanıyorlar.
    Oftelya'nın söylediğine de katılıyorum. Genele bakarsak bayanların refleksleri erkeklere göre daha zayıf. Bunun yanısıra trafikte erkeklere göre daha tedirginler.
    Aslanlar kendi yazarlarına kavuşuncaya kadar, kitaplar avcıyı övecektir.

'' metanecho '' ben; haklı veya haksızlık kavramı peşinde değilim.

Bay-bayan-adam-hanım-herif-kadın-erkek-kız-kızan-oğlan vs

ya da herneyse !.. bu konuları farklı bir başlık altında değerlendirmekte

yarar görüyorum. Aksi halde daldan dala atlama olacak ve asıl konu

rayından çıkacaktır diye değerlendirmekteyim..

Motosikleti
    evet endişeni anlıyorum ama benim düşüncemde kadın kelimesinin bolca geçeceği bu topicte kadın kelimesi kullanılsa en azından bilinçaltında okuyanlarda, farkında olmadan da olsa doğru bir kullanım olur.

neyse en güzeli bayan-kadın konusu üzerine daha fazla yazmamak, gerekli olan fazlasıyla yazıldı, yoksa dediğin gibi konu amacından uzaklaşmış olacak. ;)
    B rh(+)

Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet endişeni anlıyorum ama benim düşüncemde kadın kelimesinin bolca geçeceği bu topicte kadın kelimesi kullanılsa en azından bilinçaltında okuyanlarda, farkında olmadan da olsa doğru bir kullanım olur.

neyse en güzeli bayan-kadın konusu üzerine daha fazla yazmamak, gerekli olan fazlasıyla yazıldı, yoksa dediğin gibi konu amacından uzaklaşmış olacak. ;)

Değerli kardeşim '' metanecho '' bu konuda herhangibir endişe taşımıyorum.

Kimsenin avukatlığını da üstlenmiş değilim. Dikkatimi çeken konu ve konu

içeriği hakkında kendi görüş ve değerlendirmemi yazdım ve yine değerli

üyelerden görüş talep ettim..

Her iki konuyu birlikte de ele alabiliriz. İnşallah sapla saman biribirine

karışmaz.

Kısaca bahse konu mevzumuza değinecek olursak; kadın veya bayan,

kullanım yer ve amacına göre farklılık göstermektedir.

Örnek:

kadın voleybol takımı yerine ;bayan voleybol takımı

bayan hakim yerine ;kadın hakim,

bayanlar hamamı yerine ; kadınlar hamamı,

kadın öğrenci yerine ; bayan öğrenci

kadın sürücü yerine ; bayan sürücü,

kadın yüzücü yerine ; bayan yüzücü,

kadın şarkıcı yerine ; bayan şarkıcı,

genç kadın yerine ; genç bayan

Kulağa daha hoş geliyor diye düşünmekte ve yorumlamaktayım.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    erkeklerin yarattığı tehlikeler, dikkatsizlik, sallamama veya kasten oluyor
    bayan şoförlerinkini ise herhangi bir mantığa oturtmak mümkün değil. misal, otoyolda, emniyet şeridi boş olmasına rağmen, sağ şeritte iki arabanın arka arkaya park ettiğini, sürücülerininde dışarıda muhabbet ettiğini bi gözünüzün önüne getirin. hayal etmesi bile zor ama bunuda yaptılar
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Honda
    Konuyu defalarca tartistik.
    Forumda arama yaparsaniz, bizi bayan, bayginlik geçirten suruculerle ilgili açilmis onlarca konu bulabilirsiniz.
    Bayan kelimesine, bekaretlerine halal gelecek diye sahip çikan bir suru hanim arkadaslarin oldugu topiclere de rastlamaniz mûmkûn.
    Araçlarin yapisindan, trafigin duzenine kadar erkek baz alinarak yapilmis duzenlemelerin yan etkileri bunlar.
    Dûnya döndükçe bu tartisma da surup gidecek.

Bu bûtûn tuvaletlerin psüvarlardan yapildigi bir ulkede, kadinlarin da o tuvaleti kullanma hakkinin dogurdugu sorunlar kadar açik bir sorun.

Rolleri degisin bakalim ne olacak?
    Trafik kurallarini kadinlar koysun.
    Araçlar, kadinlarin istedigi gibi sekillendirilsin.
    Yollarin duzeni kadinlar tarafindan yapilsin.
    Ondan sonra goreyim ben su super erkek suruculeri.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)