Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Yeni ybr125 veya cbf150?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kırmızı CBF 150'10
    Tüm yazan arkadaşlara çok teşekkürler..
    Aslında iki motorda çok güvenilir motorlar. Eminim hangisini alsam beni üzmeyecekler . Fakat karar vermek gerçekten güç tam zıt özellikleri var. birinde olan diğerinde yok. diğerinde olan öbüründe yok.

Bence cbfnin artıları:
    1-) Bence CBFnin tipi daha güzel daha dolgun. arka lambalarına bile ayrı hayranım.
    2-)Arka süspansiyonun göbekten olması çok hoş
    3-)Dediğiniz kadarıyla selesi çok daha rahatmış ybrye göre.
    4-)ybrye göre daha güçlü motor daha fazla tork. (9.5 torka karşılık cbfnin 13 nm torku.)
    5-) vitesi göstermesi benim gibi bir acemi için bence iyi

YBRnin artıları:
    1-) Ne de olsa o bir 125 cc cbfden az bir fark da olsa az yakacak.
    2-) yeni nesil TPS sistemli karbüratörü [ama henüz yakıta ne kadar katkılı bilinmiyor:(( ]
    3-) sanırım forumlarda gördüğüm kadarıyla motoru daha temiz (yağ yakma sorunu yok onu kast etmek istiyorum) daha sorunsuz buldum.
    4-) devir saati
    5-)her zaman son çıkan teknolojiyi alma taraftarıyım ne de olsa cbf daha 3 senelik bir teknoloji. Ayrıca ybr yan sehpadayken motorunu çalıştırmıyor.( bu özellik olmayan motorların AB ülkelerinde satılması yasakmış bizzat hondacının ağzından duydum neden CBF 150 avrupa da yok sorumun nedenlerinden biriydi) gibi ufak tefek numaraları var

Bu özellikler benim görebildiğim özellikler lütfen yanlışım varsa uyarınız. Kendimi iyice çıkmazda hissetmeye başladım. saydığım özellikler motorların kendisine has olup diğer motorda olmayan özellikler (bence)
    Zaten temmuz veya haziran da alıcağım galiba o zamana kadar fiyatlardaki değişim de kararımda büyük rol oynayacak.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:15 ----------

Alıntı ınnowa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tps nasıl bir sistemmişki 1,9 lt yakıyor.o zaman enjeksiyonla aynı yakmış oluyor.nasıl olur böyle bir şey.

Yeni YBR nin TPS sistemi hakkında bilgi

Yumuşak bir sürüş, düşük hızda kontrol, mükemmel hızlanma ve yüksek hız hissi elde etmek için yeni bir 25 mm çaplı BS karbüratörü kullanıldı. (eski ybr VM22 mm)

Hızlanma için, karbüratör, kelebek valf tipi boğazını açıp kapatacaktır ve yakıt hava karışımı sağlayacaktır. Motorun içine hava çekmesiyle oluşan basınç negatif basınç tipinde oluşarak piston valfleri yukarı ve aşağı hareket eder ve Ventüri alanı değiştirilir ve talebe karşılık veren yakıt-hava karışımı bir VM aracılığıyla sağlanır, karbüratör kelebek valfını (piston) hızlanma işlemi ile zorunlu olarak çalıştırır ve Ventüri alanını değiştirir.

Avantaj olarak motor dönme hızı ile gaz kelebeği açılma açısı arasındaki ilişki oransal olarak yukarı veya aşağı yönlü olmasa da bu BS tipi her zaman verimli yakıt sağlar.

Bu yeni karbüratörün özelliğini iyileştirmek için TPS (Gaz Kelebeği Konum Sensörü) üç boyutlu harita kontrolüyle ateşleme zaman ayarını etkinleştirir.

Bu modelde gaz kelebeği açılma açısıyla ilgili bilgi veren harita kontrolü tarafından sadece motor dönme hızı değil ateşleme zaman ayarları da sağlanır.

Hem gaz kelebeği açılma açısını hem de motor dönme hızını en iyi zamanda ateşleme yaparak sağlar.

İnce ateşleme zamanlama ayarıyla başlangıç hızlanması, akıcı geçiş hızlanması, mükemmel sürüş kabiliyeti ve mükemmel yakıt tasarruf özelliği elde edilmiştir

alıntıdır ----------Kaynak Yeni YBR basın bülteni

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:23 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:20 ----------

Alıntı X-Fi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende önümüzdeki hafta sonu 2010 model ybr sahip olacağım inş. işe gidip gelmek için alıyorum motoru önüne birde yuvarlak far bulup takabilirsem daha yakışıklısı yok!

arkadaşım içine sinen hangisiyse onu al motordur sonuçda ikiside arıza çıkartabilir bozulabilir düşersen çizilir kırılır yağ yakmışta farı sönmüşte çekiş yokmuşta bu tür yazılanlara kanma sonuçda taş taşımıyacaksın bununla ikiside aynı bu motorların sen motorunu seversen hiçbişey gözüne görünmez halledilemiyecek şeyler değil.

Teşekkür ederim

Motoru aldıktan sonra bizi burda unutma :D motor hakkındaki deneyimlerini, izlenimlerini , artılarını- eksilerini ve yakıtını bizimle paylaşmayı unutmazsan çoookk sevinirim... hayırlı olsun şimdiden güle güle kazasız belasız kullanırsın İnşallah

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aquax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pcx 125
    hangisi daha güçlüyse her zaman tabikide o yemişim teknolojisini altı üstü 125 cc lik motor cbf 150 güç onda daha iyi ybr 125cc değilde 151 cc olsaydı tabikide ybr derdim

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler