Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hızlı gittiğini fren yapınca anlarsın...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    “Ne kadar hızlı gittiğini fren yaptığında anlarsın…” Motosiklet eğitmeni Rahmi Barutçu’nun, sadece 20 kilometrelik hız farkının nelere yol açabileceğini öğrencilerine anlatmak için yaptığı ilginç gösteri, motosiklet sürücülerinin hiç de yabancı olmadığı bu sözü doğrular gibiydi. Barutçu, öğrencilerin 50 kilometre hızla fren yaptığı yerde, 70 kilometre hızla giderken fren yaptı. Ancak durmak bir yana, 50 kilometre hızla engele çarptı.

Rahmi Barutçu, Autodrom’da yaptıkları ARA Kontrol eğitiminde hangi konular üzerinde durduklarını anlattı: "ARA Kontrol eğitiminde, yavaş manevra hareketleri ve makine kontrolü üzerinde duruyoruz. Herkes bir şekilde motorla bir yerden bir yere gidiyor. Ancak makineyi yavaş süratlerde kontrol etmeyi becerdiğiniz sürece, motoru yüksek süratte daha rahat ve güvenli kontrol edebilirsiniz. Bu işin temeli, yavaş hareketlerdir. Motor ne kadar yavaşlarsa, yani 25 kilometre hızın altına düşerse, kontrol o kadar zorlaşır. Bu çalışmaları yapıyoruz ki kontrol sistemleri yerini bulsun."

Fren deneyiyle ne anlatmaya çalıştınız?
    "Motorda bazı fizik kanunları geçerlidir. Öğrencimizin 50 kilometre hızla ön ve arka fren yaparak durduğu noktaya, ben aynı motorla bu kez daha hızlı yaklaştım. Öğrencinin durduğu noktaya duvar kağıdı açıp engel oluşturduk. Onun fren yapmaya başladığı noktada ben de 70 kilometre hızla giderken fren yaptım. Ancak 50 kilometre hızla ön-arka fren yapılarak durulan yerde duramadım ve o duvar kağıdının içinden geçtim. Kağıda çarptığımda hızım yaklaşık 50 kilometreydi. Öğrenciler 50’den 0’a düşerken, ben 70’ten sadece 50’ye düşmüş oldum. Yani onların durduğu noktadan, ben 50 kilometre hızla geçiyor oluyorum.

Orada eğer bir kamyon olsaydı, benim kamyona vuruş hızım da saatte 50 kilometre olacaktı. Gösterge saatinde sadece 2 santimetre fark eden, bu kadarcık hız değişiminin nelere yol açtığını öğrencilerin görmesini istedim."

İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    işin doğrusu bilmiyordum bu kadar farkedeceğini :D

Motosikleti
    ilk ile müstakbel arası yaya
    Bu tarz eğitimlerden, yeni başlayanlar için, en faydalı olanları hangileridir acaba. Bütçeyi de delmeden hangi sıranın izlenmesi faydalı olur. İşi bilen bir arkadaşın peşine takılmak çok mu mantıksız olur acaba ?
    Yıldızlara ulaşmak için zıplamalısın.ulaşamasan da ayakların yerden kesilir...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı tikos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz eğitimlerden, yeni başlayanlar için, en faydalı olanları hangileridir acaba. Bütçeyi de delmeden hangi sıranın izlenmesi faydalı olur. İşi bilen bir arkadaşın peşine takılmak çok mu mantıksız olur acaba ?
    Bence yeni başlayanlar için ilk olarak internette hummalı bi araştırma aşaması gerekiyor. Nedir ne değildir? yapabilirmiyim yapamazmıyım diye teknik ve teorik bilgileri içeren bir internet sitesi... ( MT gibi.. ) Daha sonra Honda ve BMW gibi önde gelen markaların piyasaya sürmüş oldukları eğitim cd'leri.. Kendilerinde gerektiği kadar sogukkanlılık ve sürüş kabiliyeti olduklarına inandıklarında ve birazda trafiği okuma bilgisi olduğunda internet üzerinden yaşadıkları çevreye yakın bir eğitim parkurunda profesyonel kişilerce eğitim almaları... Gerçi her ne kadar bütçeyi delmeden bu işi çözeceğiz desekte aldığımız eğitim neredeyse full koruma parasına eş değer...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

kimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    Çok faydalı bence..

Motosikleti
    Honda 1000 RR
    Rahmi abiyi tavsiye ederim.En azından Bu konuda Gerçekten Profesyonel biri... Ayrıca Çok ta ilgili olduğunu söyleyebilirim.. Özel ders ücretleri konusunda Bir görüş derim.Seni maddi konuda Üzeceğini zannetmiyorum..
    [B]AnıL DOĞRU[/B]
    anildogru@mynet.com

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en iyi şoför frene en az basandır!!!

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Eğitim almak istiyorsanız Türkiye'de bu konuda çok fazla seçeneğiniz yok. Okumak ve teorik bilgi elbetteki yararlı. Ama bir eğitim ile pekişmediği sürece veya uygulama olmadığı sürece bunlar havada kalan şeyler.

Havacılıkta bir tabir vardır: "Havacılık kuralları kanla yazılmıştır" diye. Bu aynen motosiklet içinde geçerlidir bence. Çünkü yaptığınız en ufak bir hata veya dalgınlık sonuçta sakatlık veya ölümle sonuçlanır.

Peki siz hiç kitaplardan okuyarak pilot olup jet kullanan birini biliyor musunuz?

Yıllarca motosiklet kullanıp, binlerce kilometre yapabilirsiniz. Ama bu bir şeyleri yanlış yapmadığınız anlamına gelmez.

Bütçeyi delmeden Türkiyede alınabilecek en iyi eğitimi Honda firması vermektedir. Kursalarına katılım 3-4 yıl önce baya zordu (sıra açısından) şimdi nasıl bilmiyorum ama mutlaka gs-2 ve gs-3'ü alın. BMW'nin riders academy kursları da iyi ama Hondaya göre daha pahalı.

Bir de bazı kişilere çok önemli olmayabilir ama kişisel kurslarda içerik eğitimi veren kişiye göre farklılık gösterebilir. Kurumsal kurslarda ise belli bir içerik vardır ve kursu veren kişiler o içeriği vermek üzere yetiştirilmiştir.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ne istersen var
    en kısa basandır yani sert ve kısa deneyimsizler denemesin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler