Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet için OGS adaletsizliği...

Motovento
    REKLAM ALANI
    osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Kara yolları ve köprülerdeki gişe geçişlerinde yığılma ve trafik aksamalarını önlemek amaçlı oluşturulan OGS mutlaka ki çok kullanışlı ve modern bir sistem. Bence; Kara yolunu kullanan bir araca sahip olan kişinin nasıl ki zorunlu trafik sigortası yaptırması yasa ile mecbur tutuluyor ise, her araç sahibinin de mutlaka bir adet OGS cıhazı satın alınması mecburiyeti getirilmeli diye düşünüyorum. Artık Ülkemizin birçok yerinde paralı otobanlar hızla yayılıyor. Taşrada kullanılan bir aracın paralı otobana girmeyeceği konusunda da bir sınırlama yok. Kartlı ve peşin ödeme gişelerinin de kaldırılması düşünüldüğüne göre OGS cıhazı olmayan bir aracın gişelerde tıkanıklığa ne şekilde sebep olacağını hepimiz biliyoruz.
    Araçlar dingil sayısına göre sınıflara ayrılarak ücretlendirmeye tabi tutulduğuna göre; Motosiklet kara yolunu kulanan motorlu araçlar içinde dingil sayısı, Taşıdığı kişi sayısı, Net ağırlığı, Motor gücü, silindir hacmı vs. olarak tüm araçlardan en geri planda olanı olduğuna göre hangi değerlendirmeye tabi tutularak otomobillerle aynı miktarda bedel tahsil ediliyor. Bunu anlayan bir arkadaşımız varsa açıklama getirmesini rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    osman kardeş,senin fikrini destekliyorum ama bildiğim kadarı ile zaten motorlara yasal olarak OGS verilmiyor ama yıllardır motorunda kullanan arkadaşlar var.bende yasaları çiğnememek için,gittim yasal olan KGS kartı aldım.kullanıyorum ama bir OGS gibi pratik değil.gişeye gir,eldiveni çıkart,kartı çıkart,tekrar geri yerine koy,eldiveni giy,vitese at hareket et,tabii arkadaki araçlar korna çalmazsa
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    Honda CBF 150/ Honda Titan 125
    Sanki motosikletler dışlanıyor bu ülkede gibime geliyor..
    [B]Bir tutkudur içimizdeki özlemi yollara vuran..[/B]:bestmt:

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikletlerden alınan bedelin adaletli olmadığı yıllardır aşikar maalesef..

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Malesef akıl bali bir insanın açıklayabileceği bir düzen değil bu.
    Herşey bir yana adaletsizlik kasıtlı olarak yapılmaya devam ediliyor..Eskiden KGS de indirime tabi olan motosikletler bir süre önce bu indirimin de kaldırılmasıyla 4 tekerlilerle aynı ücretten köprü geçişi yapıyor.
    Yani devletimizde klasik anlayış olan "düşünülmemiş" zihniyetinden ziyade kasıtlı olarak kolaylıkların önüne engel koyuluyor.

Aslında mantıklı bir insanın cevap bulması zor demiştim..
    Lakin memleketimizin akaryakıtta dışa bağımlılığı nedeniyle ülkedeki genel tüketimin düşmesini kimse göze almıyor..Zira taşlar yerinden oynayabilir.

ben arabamda kullandığım ogs yi motorumda da kullanıyorum ,her gün köprüyü ve paralı yolları kullanmadığım için ,araba parasına geçiş bedelini o kadar kafama takmıyorum ,önemli olan beklemeden geçmek benim için özellikle yaz aylarında çok tıkanan paralı yolun istanbul anadolu yakasındaki gişeleri ile köprü geçişlerinde süper işe yarıyor..

sizin konunuza gelince büyük bir kesim motorsiklet kullanıcıları zaten köprü ve paralı yol geçişlerinde para ödemeden geçiyor dolayısıyla devlet bu konuyu önemsemiyor olabilir

Alıntı Kıkırdak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanki motosikletler dışlanıyor bu ülkede gibime geliyor..
    Halbuki birçok yönden teşvik edilmesi lazım; ama bizim yöneticilerimizde o beyin nerde?

Onlar ancak, dünyanın en pahalı benzinini nasıl daha çok satabilirim derdinde..

Tüm dünyada Hybrid otomobiller vergi indirimiyle teşvik edilirken, bizim ülkemizde Hybrid bir otomobilden, normalin 3 katı vergi alınıyor.
    Buyurun buradan bakın olaya; herşey gayet açık ve net:
    Devletinin milletini düşünmediği, doğaya saygı ve ileriye dönük bir dünya görüşü yerine, ufak hesapların peşindeki geri kalmış bir ülkeyiz işte.

Motosikleti
    yamaha fjr1300 '01
    ben de kgs kullanıyorum ama eldiven çıkartmadan kartı çıkartabiliyorum, hatta depo üstü çantası aldım, daha da rahat çıkartıyorum, anlatıldığı kadar belalı bir durum yok bence..

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malesef akıl bali bir insanın açıklayabileceği bir düzen değil bu.
    Herşey bir yana adaletsizlik kasıtlı olarak yapılmaya devam ediliyor..Eskiden KGS de indirime tabi olan motosikletler bir süre önce bu indirimin de kaldırılmasıyla 4 tekerlilerle aynı ücretten köprü geçişi yapıyor.
    Yani devletimizde klasik anlayış olan "düşünülmemiş" zihniyetinden ziyade kasıtlı olarak kolaylıkların önüne engel koyuluyor.

Aslında mantıklı bir insanın cevap bulması zor demiştim..
    Lakin memleketimizin akaryakıtta dışa bağımlılığı nedeniyle ülkedeki genel tüketimin düşmesini kimse göze almıyor..Zira taşlar yerinden oynayabilir.
    Ondan sonra neden millet plakayı kapatıp geçiyor oluyor.. Yapsınlar arabayla yarı yarıya fiyatta OGS, bakın kaçak geçiş yapan motosiklet kalıyor mu gişelerden.

Motosikleti
    Sayın motosiklet kullanan arkadaşlar; Mt de bu topiği açtıktan sonra hırsımı yenememiş olduğumdan KGM ogs çağrı merkezinden yetkili bir arkadaşı telefonla aradım.
    Haksız tahsılat konusunda şıkayetimi belirttim. Görüştüğüm arkadaş Mevzuatta motosikletlere OGS satışı ile ilgili bir yasanın olmadığını, satış şubelerinden istenmesi durumunda engelsiz satıldığını söylediklerinde; Neden o zaman Hangi araçta kullanılacağının beyanını ve ruhsat fotokopısını istiyorsunuz dediğimde de bu konuda çok haklı olduğumu ve kendilerinin de hergeçen gün sayısı artan motosikletçilerin mağduriyetinin önlenmesi için KGM nin bir yasa teklifi sunulduğunu (Motosiklet 6.Sınıf kategoride olacakmış)fakat onaydan geçip geçmeyeceği konusunda kendilerinin de henüz bir bilgiye sahip olamayacaklarını belirtiler.
    Tüm motosikletli arkadaşların Ad soyad ve motosiklet plako nosu ile bir topik altında birleşerek KGM 'ye toplu meil göndermeyi öneriyorum...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:31 ----------

Alıntı avkan65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben arabamda kullandığım ogs yi motorumda da kullanıyorum ,her gün köprüyü ve paralı yolları kullanmadığım için ,araba parasına geçiş bedelini o kadar kafama takmıyorum ,önemli olan beklemeden geçmek benim için özellikle yaz aylarında çok tıkanan paralı yolun istanbul anadolu yakasındaki gişeleri ile köprü geçişlerinde süper işe yarıyor..

sizin konunuza gelince büyük bir kesim motorsiklet kullanıcıları zaten köprü ve paralı yol geçişlerinde para ödemeden geçiyor dolayısıyla devlet bu konuyu önemsemiyor olabilir
    Hadımköy gişesinden motosikletimle geçerken üç dört deneme yapmama rağmen gişe motosikletimi kaale almayıp kart vermedi. Arkamdaki araçların da beni zorlaması sonucu geçip gittim.
    Fakat postacı cezalı geçiş tebligatını evimin adresine getirmekte hiç geri kalmadı

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı osmanba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın motosiklet kullanan arkadaşlar; Mt de bu topiği açtıktan sonra hırsımı yenememiş olduğumdan KGM ogs çağrı merkezinden yetkili bir arkadaşı telefonla aradım.
    Haksız tahsılat konusunda şıkayetimi belirttim. Görüştüğüm arkadaş Mevzuatta motosikletlere OGS satışı ile ilgili bir yasanın olmadığını, satış şubelerinden istenmesi durumunda engelsiz satıldığını söylediklerinde; Neden o zaman Hangi araçta kullanılacağının beyanını ve ruhsat fotokopısını istiyorsunuz dediğimde de bu konuda çok haklı olduğumu ve kendilerinin de hergeçen gün sayısı artan motosikletçilerin mağduriyetinin önlenmesi için KGM nin bir yasa teklifi sunulduğunu (Motosiklet 6.Sınıf kategoride olacakmış)fakat onaydan geçip geçmeyeceği konusunda kendilerinin de henüz bir bilgiye sahip olamayacaklarını belirtiler.
    Tüm motosikletli arkadaşların Ad soyad ve motosiklet plako nosu ile bir topik altında birleşerek KGM 'ye toplu meil göndermeyi öneriyorum...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:31 ----------

Hadımköy gişesinden motosikletimle geçerken üç dört deneme yapmama rağmen gişe motosikletimi kaale almayıp kart vermedi. Arkamdaki araçların da beni zorlaması sonucu geçip gittim.
    Fakat postacı cezalı geçiş tebligatını evimin adresine getirmekte hiç geri kalmadı
    Hocam şöyle bir durum var yalnız..
    KGS lerde motosiklet 6. sınıf olarak gözüküyor ve ona uygun olarak indirimli kategoriden geçiş yapabiliyordu..
    Şimdi bu adamların dediğine göre motosiklet 6. sınıf değilmiymiş? zaten 6. sınıfta yer alıyor..Acaba bu dedikleri OGS için mi?

Bu arada dediğin gibi bazı otoyol gişeleri gerçekten algılamıyor motosikleti..motoru karayoluna yan çevirdiğimde algılamıştı bir keresinde

KGM'ye toplu mail gönderilmesine ben de katılıyorum.

Denildiği üzere OGS'lerin motosikletli için satışı yok. KGS'de ise çıkartırken belirtiyorsunuz ve 6. sınıf olarak veriyorlar ve bir miktar daha ucuza geçebiliryorsunuz.

KGS'de okutma için o kadar uğraşmanıza da gerek yok. Ben elimin üzerine yerleştirip eldiveni takıyorum rahatlıkla okuyor.

Araba için OGS alıp motosiklette de kullanılabilir tabi ama tek sakıncası geçiş esnasında OGS'yi okuyamazsa kaçak geçiş ücreti ödemeniz gerekir. OGS cihazı plakaya bağlı satıldığı için bunun kurtarırı da yok.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Alıntı Noxan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Denildiği üzere OGS'lerin motosikletli için satışı yok. KGS'de ise çıkartırken belirtiyorsunuz ve 6. sınıf olarak veriyorlar ve bir miktar daha ucuza geçebiliryorsunuz.

KGS'de okutma için o kadar uğraşmanıza da gerek yok. Ben elimin üzerine yerleştirip eldiveni takıyorum rahatlıkla okuyor.

Araba için OGS alıp motosiklette de kullanılabilir tabi ama tek sakıncası geçiş esnasında OGS'yi okuyamazsa kaçak geçiş ücreti ödemeniz gerekir. OGS cihazı plakaya bağlı satıldığı için bunun kurtarırı da yok.
    evet aynen öyle.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Motosikletlere OGS verilmiyor zaten fakat kendi aracında OGS olanlar motosiklete takıp kullanıyorlar.

Motosikleti
    KGS lerde motosiklet 6. sınıf olarak gözüküyor ve ona uygun olarak indirimli kategoriden geçiş yapabiliyordu..
    Şimdi bu adamların dediğine göre motosiklet 6. sınıf değilmiymiş? zaten 6. sınıfta yer alıyor..Acaba bu dedikleri OGS için mi?

Bu arada dediğin gibi bazı otoyol gişeleri gerçekten algılamıyor motosikleti..motoru karayoluna yan çevirdiğimde algılamıştı bir keresinde
    KGS de motosiklet 6.sınıf. Evet bu dedikleri motosikletlere OGS satılabilmesi için KGM' ne önerilen bir tetklif.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:17 ----------

Alıntı speirs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlere OGS verilmiyor zaten fakat kendi aracında OGS olanlar motosiklete takıp kullanıyorlar.
    Ben bugün İstanbul / Büyükçekmece - Sinanoba şubesinden motosiklette kullanacağımı beyen ederek bir adet yeni OGS cihazı talebinde bulundum. Banka yetkilileri kendi aralarında görüşerek birinci sınıf araç kategorisinde işlem yaparak benden Motosikletin ruhsat fotokopisı, Kimlik fotokopım alınarak bir sözleşme metni imzatıldıktan sonra engelsiz olarak cıhazı bana sattılar. ( Yanı motosiklet ruhsatına OGS cıhazı satılamaz denilmedi)

Alıntı osmanba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok hocam ben ceza anlamında söylemedim yukarıda yazdığımı ,motrsikletlere ogs verilmmemesinin nedeni olarak yazdım, hani nasılsa geçen kgs ile geçiyor ,bir çoğuda kaçak geçiyor nasılsa diye kaale almıyor olabilirler

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Motosiklet'lere OGS verilmemesinin sebebi geçiş esnasında genellikle tek elle okutmak için dışarı çıkartılırken tehlikeye sebep olması.O nedenden ötürü motosikletlere OGS verilmiyor.
    KGS 6. sınıf sadece ziraat bankası köprü gişelerinden alınabiliyor.Daha önceleri normal banka şubelerinden temin edilebiliyordu ama bu uygulama maalesef kaldırıldı.Zaten 6. sınıf indirimi de kalktı.

Aslında bunca zamandır motosikletlere uygulanan bir adaletsizlik var ama bu nereye kadar devam edecek hala sabırla beklemekteyim.Bir an önce sesimizi duyurmamız lazım derim, toplu e-mail işi bir nebze olsun işe yarar gibime geliyor.
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

army - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 RT
    Sevgili arkadaşlar garanti bankası motosikletlere OGS veriyor.Başvuruyorsunuz hesaba yada kredi kartına bağlatıyosunuz,üç gün içinde kurye adresinize teslim ediyor.Ben koluma spor yaparken kullanılan mp3 çalar lastikli kılıflarından aldım.koluma takıp rahatlıkla geçiyorum tavsiye ederim.
    "TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!!"

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    osman kardeş,senin fikrini destekliyorum ama bildiğim kadarı ile zaten motorlara yasal olarak OGS verilmiyor ama yıllardır motorunda kullanan arkadaşlar var.bende yasaları çiğnememek için,gittim yasal olan KGS kartı aldım.kullanıyorum ama bir OGS gibi pratik değil.gişeye gir,eldiveni çıkart,kartı çıkart,tekrar geri yerine koy,eldiveni giy,vitese at hareket et,tabii arkadaki araçlar korna çalmazsa
    okadar uğraşmaya gerek yok bence ben cüzdana yerleştiriyorum direk okutuyorm çıkartmadan okuyor aşağıda yazan arkadaşların eldiven taktikleri gibi...

Alıntı Noxan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Alıntı army adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaşlar garanti bankası motosikletlere OGS veriyor.Başvuruyorsunuz hesaba yada kredi kartına bağlatıyosunuz,üç gün içinde kurye adresinize teslim ediyor.Ben koluma spor yaparken kullanılan mp3 çalar lastikli kılıflarından aldım.koluma takıp rahatlıkla geçiyorum tavsiye ederim.
    çoğunuzun haberi yok sanırım ama motosikletler için ugulanan 6. sınıf kaldırılacak yakında hatta kgs'ninde komple kaldırılması gündemdeydi en son yine 6. sınıf kategorisi kaldırılarak yani 1. sınıftan ödeme yaparak geçicez yine

1. sınıf bile kendi arasında o kadar adaletsizki
    köprüden geçiş ücretlendirmeleri lastik sayısı ve araç ağırlığına bağlı olarak köprüdeki asfaltın bozulmasına göre hesaplanıyor normalde (eskiye dönüp bakarsak köprünün yapım ücretini ödemeside vardır kaldırılacaktı sonradan ama yalan...)
    buna göre bakarsak 1. sınıfta yer alan bi yük taşıyan minübüsle a veya b segmenti hafif küçük arabaların farkına bakarakta anlaması zor bir durum değil zamanında bunun içinde olay çıkartı milletimiz acaba kim bunları hatırlar çok merak ediyorum?
    motosikletleride 1. sınıfa sokup böyle zaman içinde unutturacaklar çok boyun eğen bir milletiz ota b.ka maalesef
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler