Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dur ihtarını görmeden geçtim. Yardımcı olurmusunuz

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar öncelikle olayı net bi şekilde anlatmaya çalışayım. 31.12.2009 tarihinde arkadaşımın arabasıyla Emniyet genel müdürlüğünün arkasındaki sokakta park ettiğim yerden çıkarken araca alışamadığım için birkaç patinaj ile kalktım bu sırada EGM park yeri girişindeki görevli bana Dur işareti yapmış. Ben farketmedim ve yoluma devam ettim daha sonradan arkadan tek sefer düdük sesi duydum o sırada farları yakmadığımı farkettim ( hava karanlıktı ) bunun için sandım ve farkarı yaktım sinyalimi verdim sakince döndüm hiçbir hareket yoktu birkaç metre ilerde kırmızı ışıkta durunca yanıma yanaşan sürücü '' sanırım dur ihtarına uymadınız '' dedi. Pek aldırış etmedim yola devam ettim.

Kafama takılanlar şunlar. Bu durumda Kapıdaki görevli (muhtemelen asayiş şube memuru) bi şekilde plakaya ceza yazabilirmi yazarsa 47/1-a ( Trafik zabıtası veya özel kıyafetli veya işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak) dan ceza mı alırım? sanıyorumki olay anında yakalayıp kontrol yapmadıkları için ehliyetsiz olduğum için ayrıyetten cezada yemem yani en olmadı ehliyetli birisi üstlenir..
    Açıkçası 120 lira falan olan 47/1-a nın ücretini ödemeyi göze aldım asıl sorun kaçtığımı falan düşünülebilirmi yada rutin çevirmelerden birinde araç bağlanabilirmi ?
    Şu da varki yakalamak istese zaten yürüyerek bile yakalayabilirdi 5-10 km hızla trafikte ilerliyordum. Zaten EGM ye giriş yapan araçları yönlendiren görevliydi (muhtemelen asayiş memuru) dur işaretini yapan ciddi birşey olsa en kötü ihtimalle bir anons verse zaten 5 metre geçmeden yakalayabilirlerdi.
    Bu konuda yorumlarınızı alabilirmiyim acaba? Şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Muhtemelen bir şey olmamıştır ama yarın bir trafik polisine yanaşıp böyle böyle ben dur ihtarını duymadım sanırım, arkamdan gelen başka bir araç bana haber verdi geri döndüğüm de de polis arkadaş yerinde yoktu acaba bir sorun olurmu plakadan kontrol edermisiniz diye sorabilirsiniz..

Bu şekilde siz, polise başvurursanız sıkıntı olmaz..

Ama patinaja kalktım, memur arkadaşın düdüğünü duydum ve aldırış etmedim derseniz işler değişebilir..

Bu arada size düdük çalan polis memuru hangi şubeden olursa olsun plakanızı diğer ekiplere bildirebilir..Yani şubesinin ne olduğu önemli değil..
    Ama gerçekten dur ihtarına uymadığınızı düşünmüş olsalardı ekipler anında çevirirlerdi..Bu tür durumlarda en olmadık yerden ekip arabası çıkıp durduruyorlar..

Anlıyorum.. Fakat ehliyetsizim :/ birkaç gün internetten takip edeceğim ceza varmı yokmu diye. varsa paşa paşa ödeyeceğim.. Yakalamak istese yürüyerek bile yakalayabilirdi pek sallamadı gibi geldi bana. En kötü ihtimalle ehliyetli birisi üstlenir fakat durduk yere çevirmede ve ya parkda aracın çekilmesi korkum.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ehliyetli birinin suçu üstlenmesini gayet normal bir davranış biçimi olarak kabullenmeniz ve burada açıkça dile getirebilmeniz vahim. geçmiş olsun.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ehliyetli birinin suçu üstlenmesini gayet normal bir davranış biçimi olarak kabullenmeniz ve burada açıkça dile getirebilmeniz vahim. geçmiş olsun.
    Suçlu olduğumu kabul ediyorum zaten farketseydim yinede dururdum (kimileri en iyisini yapmışsın dursaydın araç bağlanırdı dese dahi) :/ 18 yaşındayım birkaç yıldırda trafik tecrübem var hiç çevrilmedim fakat şans bu ya arkadaşımın arabasıyla olay başıma geldi,üstelik tam EGM'nin arkasında. bunlar yetmezmiş gibi birde araca patinaj attırarak kaldırdım az buz bi patinajda değildi.. . Olan oldu bundan sonra ne yapacağım önemli olan. Bilgisi veya tecrübesi olan birinden bu durumda usul nedir öğrenmek amacıyla buraya yazdım olayı. Teşekkür ederim geçmiş olsun dileğiniz için

71Hakan71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    sıkıntı yapma zaten cevirmek isteselerdi cevirirlerdi seninde dedigin gibi.madem ehlıyetsızsın enazından polislerin oldugu yerde dikkat et davranıslarına kardeşim.malum bazı polisler heyacan arıyor.sırf kazayla pati cektin diye senin bile bilmedigin bi cezayı keserler.ınternnetten plaka sorgulattırma olayı var.polise gidip sorma bence ters birine denk gelirsin ugrastırır.Ehliyeti almadanda direksiyona geçmesen iyi olur.

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    bende bisey oldugunu sanmam.zaten tam yeni yil aksami kim ugrasacak pati ceken soforlerle.hem bu yasa disi degil sanirim.
    RIDE or DIE

Alıntı 71Hakan71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sıkıntı yapma zaten cevirmek isteselerdi cevirirlerdi seninde dedigin gibi.madem ehlıyetsızsın enazından polislerin oldugu yerde dikkat et davranıslarına kardeşim.malum bazı polisler heyacan arıyor.sırf kazayla pati cektin diye senin bile bilmedigin bi cezayı keserler.ınternnetten plaka sorgulattırma olayı var.polise gidip sorma bence ters birine denk gelirsin ugrastırır.Ehliyeti almadanda direksiyona geçmesen iyi olur.
    Teşekkür ederim zaten çok sağlam bi ders oldu bana hani derler ya bir musibet bin nasihatten iyidir diye o durum işte... İnternetten bakıcam yarın bir kaç gün bakıcam ceza gelirse ödiycez direk artık. 47/1a nın ( ihtara uymamak) cezası 120 lira gibi birşeydi sanırım. Araç bağlanmaz umarım korkum o.

Birde yemin verdim ceza tarzı bişey yoksa LÖSEV yardım kutusuna 120 lira bağış yapacağım [Genelde o kutulara para atarım zaten ama akıllanmamın şerefine ceza kadar bırakacağım]

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:00 ----------

Alıntı McWarnaly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bisey oldugunu sanmam.zaten tam yeni yil aksami kim ugrasacak pati ceken soforlerle.hem bu yasa disi degil sanirim.
    cezasının tama açılımını bilmiyorum fakat trafiği tehlikeye sokmak tarzı bir olaydan 83 lira ceza kesebiliyolar patinaja, zart diye kızaklayarak durmaya polisin insiyatifi ile ilgili . Zaten sorun dur ihtarını görmemiş olmam...

Arkadaşlar bu durumlarda prosedür nedir nasıl işler yasal bir açıklaması olan yokmudur acaba ?

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı BlowOff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bu durumlarda prosedür nedir nasıl işler yasal bir açıklaması olan yokmudur acaba ?
    Dediğim gibi eğer rafiğe bildirirlerse ceza gelir..Dur ihtarıan uymamaktan vs.
    Tek ve en uygun çözüm trafik polisine sormak..

YAzdım bunları ben..Hala nedir merak konusu olan anlamadım?

TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Ceza bildirimi öyle hemen gelmez.

Yırttım artık ceza gelmedi diye düşünürken 2-3 ay sonra da gelebilir.

Birde gelen cezayı 1 hafta içinde peşin ödersen indirimli ödersin.

Umarım bu tahminler olmaz sende ceza ödemezsin geçmiş olsun bu arada.

Motosikleti
    arora KS150-23
    eger polis plakayı görmüşse dur ihtarına uymamaktan plakaya ceza gönderebilir.benm başımada 2 defa geldi :( baglanma gibi bi problem ise söz konusu bile olamaz.büyük ihtimal ceza gelecegini tahmin etmem çünkü yılbaşı dolasıyla polislerin işi başından aşkındır zaten pek dikkat etmemiştir..
    [B][COLOR="Blue"]AŞK BİR SABUNSA KÖPÜRT BENİ PAKİZEE :queen:[/COLOR][/B]

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediğim gibi eğer rafiğe bildirirlerse ceza gelir..Dur ihtarıan uymamaktan vs.
    Tek ve en uygun çözüm trafik polisine sormak..

YAzdım bunları ben..Hala nedir merak konusu olan anlamadım?
    Merak ettiğim aracın bağlanıp bağlanmayacağıydı çünkü bu ülkede polisin dur ihtarına uymadığı için arkasından ateş açılanlar dahi var .. Ama cevabımı aldım teşekkür ederim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:25 ----------

Alıntı TORAMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza bildirimi öyle hemen gelmez.

Yırttım artık ceza gelmedi diye düşünürken 2-3 ay sonra da gelebilir.

Birde gelen cezayı 1 hafta içinde peşin ödersen indirimli ödersin.

Umarım bu tahminler olmaz sende ceza ödemezsin geçmiş olsun bu arada.
    Biliyorum eski arabamızı satarken 7 ay öncesinin sol şerit ihlali cezasını ödemiştik teşekkürler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:27 ----------

Alıntı ayarsızWELED adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eger polis plakayı görmüşse dur ihtarına uymamaktan plakaya ceza gönderebilir.benm başımada 2 defa geldi :( baglanma gibi bi problem ise söz konusu bile olamaz.büyük ihtimal ceza gelecegini tahmin etmem çünkü yılbaşı dolasıyla polislerin işi başından aşkındır zaten pek dikkat etmemiştir..
    Benim tahminim böyle bugunden itibaren internetten takip edicem 1-2 gün bakalm ne olacak ceza gelecekmi . teşekkür ederim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    inşallah yakalarlar seni ve gereken cezayı alırsın , hava kararınca farları yakman gerektiğini , dönerken sinyal vermen gerektiğini bildiğin gibi ehliyetsiz olarak araç kullanmaman gerektiğini de biliyorsundur sanırım ...

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Buna benzer bir olay gelmişti başıma. Işıklara yaklaşırken ( otomobille) biraz hızlıydım ve öndeki aracın dibine girene kadar fren yapmadım sonra kazıkladım freni. Müzik açıktı ve amaç biraz atraksiyondu. O sırada arkadan bir çift Yunus geliyormuş. Düşeceklerdi az daha. Ben sonradan gördüm. Tam yeşil yandı giderken fark etttim arkamdan koşuyordu arabaya. Ben durmadım devam ettim, istese yakalayabilirdi ilerde... Ama ne ceza ne de başka bir şey olmadı. Uğraşmak istemiyorlar sanırım bu tür şeylerle.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    muhtemelen hiç bir şey olmaz.

Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inşallah yakalarlar seni ve gereken cezayı alırsın , hava kararınca farları yakman gerektiğini , dönerken sinyal vermen gerektiğini bildiğin gibi ehliyetsiz olarak araç kullanmaman gerektiğini de biliyorsundur sanırım ...
    16 yaşımdan beri trafikteyim lütfen şimdi arabayı ehliyet değil şoför kullanır muhabbetine çevirmeyelim suçlu olduğumu kabul ediyorum demiştim ihtarı farketseydim aracın bağlanacağını bile bile de dururdum çünkü dur ihtarına uymadığı için insanların arkasından ateş açılan bir ülkede yaşıyoruz.

zamisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer - HD Sportster 883 C
    Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne beddua ettin oyle adama ya insan düşmanına etmez boyle valla

Ben ehliyetsiz araba kullanma konusunda insanlarla tartışmaya korkuyorum açıkçası Allah göstermesin bir yakınını ehliyetsiz birine kurban vermiş biriyle konuşuyo olabilirim çünkü. Ama aracı ehliyet kullanmaz dediğim gibi 10-11 yaşımdan beri direksiyonda 15-16 yaşımdan beri net trafikteyim şimdi benimle 100 metre gidip U dönüşü yaparak ehliyetini almış birini trafikte kıyaslıyamıyorum.
    Soracaksınız neden yakalandın neden bu topic'i açtın aracın farlarının yanması için önce uzuna sonrat tekrar kısaya çekmem gerektiğini unutmuşum biraz sorunlu bir araçtı zaten patinajın nedeni de Debriyaj balatası namına birşeyin araçta kalmamış olmasıydı.. Herkezin fikridir saygı duyarım ama arkadaşın Pişman olduğumu dile getirdiğim yazıyı okumasını sonra yazmasını isterdim.

siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    35 42 Merkez... Aranan şahıs bulundu.
    Biz de sizi arıyorduk beyefendi. Konuyu yazmanız çok iyi oldu...
    Yollar size, sizler Allah'a emanet.....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler