Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Sürüş Tekniği Bilmecesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Var
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    remzi abi de arka teker disk resmi koymuş ama motosiklet değil, araba diski olduğunun da farkındadır. di mi remzi abi
    Tabiki farkindayim bir araba freni oldugunu.. Sende beni iyice aptal yaptin yani heeeeee Onu koymak sadece eftelyanin yazisindan aklima geldi..
    Yazi su..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:26 ----------

Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dönüp dolaşıp aynı şeyi söylüyorsunuz ya sinir oluyorumm .

herşeyi geçtim , ağırlık olarak düşünürsek 50 kglık bir ağırlığı durdurabilmek için gereken kuvvet 500 N olsun , 100 kglık bir ağırlığı ( aynı hızla hareket ediyor ) aynı mesafede durdurabilmek için daha fazla kuvvet harcarsınız yani 1000 N . dolayısıyla aynı mesafe içinde durdurabilirsiniz . fizikçi arkadaşlar kızmasın yeni formül üretmiş diye ama
    cok fazla kuvvet harcamak... Ozaman bu freni yapan adamlar bukadar masrafa girmeseydi... Daha zayifini koyup frene daha SIKI basin millet deselermis olurmus sanirim...

Basit bir sorunun nerelere geldigini gördüm yine.. 119 cevap..
    Neredeyse kavdalar .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Donald amca geldi
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Donald amca geldi
    Kiyamaz bana.
    Ayni familyadaniz.

Gerçi Dedem Korkut geldi.
    Boy boyladi,
    soy soyladi gibi olacak ama
    bu isi ya horoz, ya ordek çozer.

Ulem tam da yatacaktim.
    ah su Amerikalilar!
    Saatleri bile ters.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger daha fazla baski uygulama imkani varsa, ayni baskiyi tek kisiyken uygularsiniz ve daha kisa surede durursunuz.

Yani sorunun mantigi yanlis.
    Mesele durmak meselesi.
    En kisa zamanda durmak uzerine bir mevzuyu konusuyoruz.
    Her iki durumdada frene uygulanacak kuvvet ayni olacaktir.
    çunku amaç en kisa mesafede durmak.
    Dur ben tek kisiyim, manete az basayim, yok su an iki kisiyim, manete çok basayim seklinde bir frenleme teknigi yoktur.

Konuyu Eftelya'ya ben açtirdim.
    Amacim,hangisinin daha once durur meselesinden daha ziyade, tek kisi ve iki kisi frenleme teknigini tartismak.
    Kusura bakmayin, fazla vaktim yok son aylarda, arada bir ziyaret edip okuyorm bakipyorum tartisma nerelere gidiyor gibilerden. Biraz maydanoz olayim dedim...

Coq orijinal sorunun yanitini tabii ki cok guzel aciklamis bence. Elbette agir bir kutleyi durdurmak cok daha zordur, daha buyuk guc ister. Ayni sartlar altinda test ettiginizde hafif kutle dahaaz direncle/surtunmeyle/gucle durdurulabilir. Bu esittir daha kisa yol demektir zaten.

Hizlanma ve yavaslama + ve - yonde hiz degisiminden ibarettir. Ayni olayi hizlanma olarak gozunuzun onune getirirseniz cozumu daha kolay gorursunuz. iki kisi ile motosiklet daha kisa surede azami hiza cikabilseydi Rossi arkasina iki yolcu almadan piste cikmazdi vallahi...

Neyse ben bu yukardakinda tartisacak bir sey gormuyorum, daha da anlamakta zorlanan olursa su ornegi vereyim. Sadece lokomotifinde fren tertibati olan iki tren dusunun ikiside yanyana 100km/h hizla esit sartlarda gidiyor ama birinde 2 digerinde 20 kum yuklu vagon var. Ayni anda mumkun olan en iyi freni yapiyorlar, hangisi once durur? Hani tren svmezseniz yuku/yuksuz kamyon dusunun...

Coqun sordugu daha dogrusu sormak istedigi soruya gelelim. Iki kisi ile fren teknigi ne olmali ki daha kisa surede/mesafede durabilelim....

Biliyorsunuz en etkin fren teknigine "progresif fren teknigi" diyoruz. Bu teknik uzerinde calisilarak gelistirilen, sonunda mevcut fiziksel kosullarda mumkun olabilecek en etkin frenlemeyi ( - hiz degisimini) saglayan teknik.

Motosiklette kac kisi olursak olalim, yuk ne kadar agir yada hafif olursa olsun;

Amac durmak ise, arka frene var gucumuzle basariz, durana kadar bir daha ayagimizi arka frenden cekmeyiz. (cunku kitlenir ve cekersek high-side/ asirma dususune yol acar/acabilir bu risk alinmaya degmez)

Ayni anda debriyaji sonuna kadar cekeriz. Motosiklete + hizlanma yonunda katki saglayacak hicbir seye ihtiyacimiz yoktur. Zaten arka tekerlek muhtemelen kitlenmistir. Ve yani arka tekerlekle artik hic isimiz kalmamistir.

Bu yaptiklarimizin motorun durdurulmasiyla hic bir alakasi yoktur. Motosiklet hala ayni hizla yoluna devam etmektedir. Motoru durduracak olan ön frendir, ona gelelim...

On fren de yie debriyaj ve arka frenle birlikte uygulanmaya baslanir. Ancak bu fren basincinin uygulanmasi "tedrici"- "progresif" olarak yapilir. Nasil? Once fren bir miktar basinc uygulanir yuk one transfer olur, yuk transfer oldukca surtunme yuzeyi artar, arttikca biraz daha guc uygulanabilir, surtunme artar, arac yavaslar, biraz daha yuk aktarilir, emek biraz daha basinc artirilabilir. Kisaca yuk aktarildikca uygulanan basinc da artirilir, arttikca yavaslar en sonunda artik arka tekerlek yerden kalkana kadar - yani yukun tamami- on tekerlege binene kadar on tekerlek bloke olmaksizin basinc artirilabilir. Buna "stoppie" deniyor, cogunuz biliyorsunuz.

Frenleme problemlerini iyi anlayabilmek icin "surtunme" konusuna bakmak gerekir. Iki tur surtunme vardir ki bunlara "dinamik" ve "statik" surtunme diyoruz. Aralarindaki fark buzlu bir yolda yururken tecrube ile gorebileceginiz acikliktadir. Ayagnizda alti civili ayakkabilar varsa, rap rap yuruyorsaniz bu "statik surtunme" sayesinde oluyor. Eger vizir vizir kayiyor yuruyemiyorsaniz buna "dinamik surtunme" yol aciyor. Kayaklarla tepeden asagi inen kayakci, patenci, kaydiraktan kayan cocuk "dianmik surtume" ile hareket ediyor.

Hernekadar kulaginiza yanlis gibi gelecek de olsa bizim yurumemiz, otomobil/motosiklet tekerleginin asfaltla bulusmasi, ve bizim hareketimizi / hiz degisikliklerimiz saglamasi "Statik Surtunme" sayesinde gerceklesiyor.

Aralarinda ne fark var?... Statik Surtunme surtunme yuzeyine uygulanan basinc, surtunme yuzeyinin buyuklugu ve surtunen cisimlerin surtunme katsayisiyla dogru orantilidir. (Paletli bir tankin ilerleyisini gozunuzde canlandirin)

Oysaki "Dinamik Surtunme"de yuzey buyuklugu ve yuzeye uygulanan basincin hicbir onemi yoktur. Dinamik olarak surtunen cisimler fiziksel engellemelerle durdurulabilir. Kayakcinin zigzaglar cizerek yon degistirmesi gibi.

Sadede gelebiliriz. Normal yolunda giden bir motosikleti yolunda tutan sey "Statik Surtunme" dir. Yani lastigin yola temas ettigi yuzeye uygulanan basinc, lastigin kalitesi (iyi bir surtunme katsayisi), asfaltin kalitesi (iyi bir surtunme katsayisi) ve yuzeyin buyuklugu bizi yolda tutar, viraj aldirir, hizlanip yavaslamamizi saglar. Oysa tekerlek kitlendiginde statik surtunme yerini dinamik surtunmeye birakir ve artik kontrol bizden tamamen cikar. Nasil ki patinaj yapan arac oldugu yerde sayarsa, kitli tekerleklerle frenlemis giden aracda kontrolsuz olarak hiz vektoru nereyi gosteriyorsa oarya gider. Artik yuzeye uygulanan basincain, lastik ve yol kalitesinin bir onemi yoktur. Sadece bir yere carpinca durabilirsiniz.

ABS nin araclari daha kisa surede durdurabilmesinin sebebi budur. Hicbir ustaliga (progresif fren yapma ustaligi) gerek kalmadan surucu tekelekleri kilemeksizin mumkun olan en yuksek basinci uygulayabilir...

Iki kisi/tek kisi fren tekniginde belki sadece vucut pozisyonundan bahsedilebilir. Durma amacli frenlemelerde arka tekerlek cabuk kitlenmesin diye vucudu geriye kaydirmakta yarar vardir. Iki kisiyken bunu yapamazsiniz, ama zaten arkada biri oldugu icin buna pek gerek te kalmayacaktir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    misal üstünde tek kişi olan bir motosikleti durdurmak için frenlere;
    10 birim basınç uygularsanız tekerleri kilitlemeden en kısa mesafede durursunuz, 11 birim basınçta ise frenler kilitlenir

üstünde iki kişi olan motosikleti durdurmak için frenlere;
    10 birim basınç uygularsanız tek kişi olan halinden daha uzun mesafede durursunuz
    12 birim basınç uygularsanız tek kişi hali ile aynı mesafede durursunuz
    14 birim basınç uygularsanız tekeri kilitlemeden en en kısa mesafede durursunuz, yani tek kişi halinden daha kısa mesafede durursunuz
    15 birim basınç verirseniz tekerler kilitlenir

buyrun böyle birşey düşündüm

birde şunu aktariyim
    fren mesafesi (ki bundan kasıt tekeri kilitlemeden fren mesafesidir) tekerlerin kilitlenmesinden 1 kademe öncesi ile alakalıdır yani sürtünme ile alakalıdır. sürtünme de birim alana düşen kuvvet ve sürtünme kuvveti ile alakalıdır. soruda bahsedilen yol durumu ve lastik durumunun aynı olduğu kabul edilirse geride bir tek birim alana düşen kuvvet kalır. kuvveti fazla olan yola daha çok sürtüneceğinden-yol tutuş daha iyi olacağından frenleme ivmesi daha yüksek olabilir. yani daha kısa mesafede durulabilir

çok tşk ediyorum , bende sayfalardır bunu anlatmaya çalışıyorum

Metehan,
    iki tane market arabasi dusun.
    Bunlardan birisi bos olsun, digerine de 100 kg agirlik koyalim.
    Sonra bunlara hareket verip, ikisini de ayni hiza çikaralim.
    Sonra bunlari tutarak durdurmani isteyelim.
    Hangisini daha once durdurabilirsin?

coq bizde bundan bahsediyoruz işte , çok güzel örnek vermişsin , boş olan marken arabasını 10 newtonluk bir kuvvet uygulayıp durdurursun , dolu olanıda 30 newton uygulayıp durdurursun . anla artık lütfennn işi gücü bırakıp kendimi fiziğe adayacam yoksa

einstein'in ruhunu çağırtmayın bana

Motosikleti
    Honda
    Resat hocam çok sagol.
    Zahmet verdik.

Eftelya;
    fren manetine 30 newtoluk guç uygulayarak ayni mesafede dururuz, mantigi fren sistemlerinde yanlis.
    O zaman 60 newtonluk guç uygulayan senden daha kisa surede durur.
    70 uygulayan daha da kisa surede durur gibi bir saçmalik ortaya çikar.

Ustelik bu dogru olsa bile, ayni gucun tek kisiyle surulen motosiklete de uygulanabilecegi gerçegi var.

Zaten birine 10 newton guç yeter, iki kisi olunca 30 newton uygular ayni mesafede dururuz dedigin anda bile tek kisiyle daha kolay durulacaginin itirafini da yapmis oluyorsun.

Frene ihtiyacimiz oldugunda amacimiz durmaksa, bunu en kisa surede tamamlamak isteriz.
    O anda fren manetine ne kadar baski yapacagimiza, surus aliskanliklarimiz, acil bir durumda ise, yapmis oldugumuz antremanlar sayesinde edindigimiz, tecrube devreye girer.
    Yani iyi bir surucusuysek, o anki hizimiza bagli olarak, ne kadar mesafede duracagimizi az çok kafamizda hesaplayabiliriz.

Aracin durmasi fren sistemleriyle dogrudan alakalidir.
    Ornegin, motosikletin 10 kati agirligindaki bir otomobil, motosikletten çok daha once durabilir.
    Otomobili durdurmak için harcayacagin guç, motosiklete uyguladigindan çok daha az da olabilir.
    Yani konuyu farkli orneklerle ele almaya çalisiyorum ki kafan yatsin.

Neyse, DD hocam, isin teknik kismini guzel ozetlemis.
    Diger soruya geçelim.

Resat hocam çok sagol.
    Zahmet verdik.

Eftelya;
    fren manetine 30 newtoluk guç uygulayarak ayni mesafede dururuz, mantigi fren sistemlerinde yanlis.

Ustelik bu dogru olsa bile, ayni gucun tek kisiyle surulen motosiklete de uygulanabilecegi gerçegi var.

Zaten birine 10 newton guç yeter, iki kisi olunca 30 newton uygular ayni mesafede dururuz dedigin anda bile tek kisiyle daha kolay durulacaginin itirafini da yapmis oluyorsun.

Frene ihtiyacimiz oldugunda amacimiz durmaksa, bunu en kisa surede tamamlamak isteriz.
    O anda fren manetine ne kadar baski yapacagimiza, surus aliskanliklarimiz, acil bir durumda ise, yapmis oldugumuz antremanlar sayesinde edindigimiz, tecrube devreye girer.
    Yani iyi bir surucusuysek, o anki hizimiza bagli olarak, ne kadar mesafede duracagimizi az çok kafamizda hesaplayabiliriz.

Ornegin, motosikletin 10 kati agirligindaki bir otomobil, motosikletten çok daha once durabilir.
    Otomobili durdurmak için harcayacagin guç, motosiklete uyguladigindan çok daha az da olabilir.

Diger soruya geçelim.
    diğer soru benden olsun 250 kph tan sonra tek teker yapamıyorum. artçı alsam işe yarar mı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    DD'ye tşkler ama onun söyledikleri de mantıklı gelmiyor bana en sonunda dayak yicem galiba
    ama mantıksız geliyor napimm

Resat hocam çok sagol.
    Zahmet verdik.

Eftelya;

hayır yanılıyorsun bence , neden , çünkü senin tek kişiyken yapabileceğin maksimum frenleme için ( tekerler kaymadan ) 30 newtonluk güç lazım , fazlası tekerlerin kaymasına neden olur . yani 60 newton yada 70 newton uygulayamazsın . ama iki kişiyken uygulaman gereken güç 60 newtondur . fazlası tekerin kaymasına neden olur , daha az olursa da geç daha geç durursun . ki burda frene yapılan baskıdan kasıt maneti sıkma gücün değildir , hareket etme isteğine karşı koyan güçtür , yani fren gücü ...

Diger soruya geçelim.

soruda karşılaştırılan herşey aynı , fren sistemi , yolun durum , hava durumu vs vs herşey aynı . sadece birinde tek kişiyle fren yapıyorsun , diğerinde artçıyla birlikte , yada bir patates çuvalıyla birlikte , fark etmez , anlatılmak istenen daha ağırken ...

CBR700F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Marauder
    cevaplar doğru fakat sorunun hazırlanışına biraz daha kafa yormanız şart bence.
    Bu krallığın tacı kask , tahtıda motordur.
    "htmetin"

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S

bir de ağırlık transferi meselesi var

pek çok kişi, daha ağırlaşan kütle ve sürtünme üzerinde kafa yorarak açıklamalar yapmış.

ben burada dikkatlerden kaçan bir konuyu vurgulamak istiyorum. artçı yokken, motor artı sürücünün ağırlığı, varsayalım ön ve arka tekerlere %50-50 oranında dağılıyorsa; artçı varken yük dağılımı arkaya doğru kayar, yani ön-arka sözgelimi %40-60 olur. Bu durumda,
    - arka freninizi (artçısız duruma göre) arka tekerinizi kilitlemeden, daha fazla sıkabilirsiniz.
    - tersi olarak ön freninizin etkisi azalacaktır, deneyimli sürücü fren kullanma tekniğiyle bu etkiyi bir derece azaltsa da gerçekte yaşanacak budur.
    - hepsine ek olarak ağırlık artıyor, dolayısıyla artçı varken daha uzun mesafede durabilirsiniz.

artçı varken daha kısa mesafede durduğunu gören, tecrübe eden arkadaş varsa, bilsin ki arka frene çok asılıyor, ön freni yeterince kullanmıyor; yani artçısı yokken aslında daha kısa mesafede durmayı öğrenebilir.

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pek çok kişi, daha ağırlaşan kütle ve sürtünme üzerinde kafa yorarak açıklamalar yapmış.

ben burada dikkatlerden kaçan bir konuyu vurgulamak istiyorum. artçı yokken, motor artı sürücünün ağırlığı, varsayalım ön ve arka tekerlere %50-50 oranında dağılıyorsa; artçı varken yük dağılımı arkaya doğru kayar, yani ön-arka sözgelimi %40-60 olur. Bu durumda,
    - arka freninizi (artçısız duruma göre) arka tekerinizi kilitlemeden, daha fazla sıkabilirsiniz.
    - tersi olarak ön freninizin etkisi azalacaktır, deneyimli sürücü fren kullanma tekniğiyle bu etkiyi bir derece azaltsa da gerçekte yaşanacak budur.
    - hepsine ek olarak ağırlık artıyor, dolayısıyla artçı varken daha uzun mesafede durabilirsiniz.

artçı varken daha kısa mesafede durduğunu gören, tecrübe eden arkadaş varsa, bilsin ki arka frene çok asılıyor, ön freni yeterince kullanmıyor; yani artçısı yokken aslında daha kısa mesafede durmayı öğrenebilir.
    bir önceki sayfada ben de bunu yazmıştım. sadece arka frene basarak denerken artçı varken daha çabuk duruyor benim moto. artçının ağırlığı arka tekere daha çok bindiği için

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

+1 Fren kullanmayı bilmeyen gaza basmasın önce frenlemeyi öğrenmek lazım.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı Donald_Duck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS nin araclari daha kisa surede durdurabilmesinin sebebi budur. Hicbir ustaliga (progresif fren yapma ustaligi) gerek kalmadan surucu tekelekleri kilemeksizin mumkun olan en yuksek basinci uygulayabilir...

Iki kisi/tek kisi fren tekniginde belki sadece vucut pozisyonundan bahsedilebilir. Durma amacli frenlemelerde arka tekerlek cabuk kitlenmesin diye vucudu geriye kaydirmakta yarar vardir. Iki kisiyken bunu yapamazsiniz, ama zaten arkada biri oldugu icin buna pek gerek te kalmayacaktir.
    bütün yazı güzeldi ama abs kısmı yanlış olmamış mı?
    abs'nin çalışma sistemi gereği disklere veya kampanalara uygulanan güç sürekli olmuyor bas çek şeklide kesik aralıklı oluyor.bu durumda bir güç kaybı ve iş kaybı gerçekleşiyor çünkü anlık birim zamanda tekerlekler serbest kalıyor bu durumda aracın fren mesafesi uzuyor ki bu yapılan testlerle ortaya çıkan bir durum ki defansif sürüş eğitimlerinin hepsinde ani frenleme esnasında araca yön vermemiz gerekmiyorsa abs sistemi fren pedalını geri ittirse dahi üzerine daha büyük bir basınç uygulayarak sonuna kadar basın derler lastikleri kilitlememiz için.
    yanlışmı düşünüyorum ?

birde aslında konu çok karmaşık bir şekilde anlatılmış (bu sadece sizin için geçerli değildi)

aslına bakarsak bir arkadaş istihap haddinden bahsetmiş yani araç üstündeki sistemlerin en başarılı şekilde çalışabileceği desteklediği dayanabileceği son nokta. bu noktanın aşıldığı her an frenleme etkisini kaybedicektir ama bunun haricinde aynı frenlemeyi kullanabilecektir (rossiden örnek verilmiş ama yarışlarda herşey sürücünün ağırlığıda hesaba katılarak belirlenen max. performans için optimum şartlar yaratılmakta araçta)

yani şartlar tümüyle değişkendir aslında istihap haddi ağırlıklarına bakarsak tüm motosikletler tek kişi üzerine dizayn edilmekte performans için ama zevk meselesi 2 kişi daha güzel olabiliyor insanlarıda memnun etmek lasım birşeyler yaparken daha fazlası istenir neticede ve yol şartları için dizayn edilmesinden birazda 2 kişilik yapılmakta...
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosikleti
    Honda
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bütün yazı güzeldi ama abs kısmı yanlış olmamış mı?
    abs'nin çalışma sistemi gereği disklere veya kampanalara uygulanan güç sürekli olmuyor bas çek şeklide kesik aralıklı oluyor.bu durumda bir güç kaybı ve iş kaybı gerçekleşiyor çünkü anlık birim zamanda tekerlekler serbest kalıyor bu durumda aracın fren mesafesi uzuyor ki bu yapılan testlerle ortaya çıkan bir durum ki defansif sürüş eğitimlerinin hepsinde ani frenleme esnasında araca yön vermemiz gerekmiyorsa abs sistemi fren pedalını geri ittirse dahi üzerine daha büyük bir basınç uygulayarak sonuna kadar basın derler lastikleri kilitlememiz için.
    yanlışmı düşünüyorum ?

...
    DD hocam motosikletten bahsediyor Ilkay.
    ABS li motosikleti ABS sistemi olmayan bir motosikletten daha once durdurabilirsiniz.
    Cünkü eger egitim almis bir motosiklet pilotu degilseniz, butun gucunuzle frene asilamazsiniz.
    (bknz:eftelya'nin anlayamadigi konu)

Yani motosiklette frenlere istedigimiz gucu uygulama luksumuz yoktur.
    Sert fren teknigini bilmiyorsaniz, frene asildiginizda oyun biter...
    Ama ABS li sistemde frenlere tum gucunuzle asilabilirsiniz.
    Bu da normal frenden daha kisa mesafede dusmeden durabilmeniz anlamina geliyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Allah aşkına birisi motoruna atlayıp denesin şunu çıldırıcam yoksa

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Vay beaa uzun zamandır böylesine işe yarar ve seviyeli tartışılabilen bir konu görmemiştim. Geyik konulardan kurtulup en az haftada 1-2 tane böyle tartışma konularının açılması lazım.

Eftelya bak ne diycem önümüzdeki haftada "kontra teknigi bilmecesi" başlıklı bir konu aç onuda tartışalım ondan sonraki haftada "yagmurlu havalarda sürüş teknigi bilmecesi" başlıklı konu aç tartışalım. Gerçekten bu faydalı bir konu olmuş. 7. Sayfadan sonra kimsenin kafasında frenleme ile ilgili bir soru işareti kalmamıştım sanırım. Sen hariç tabi. Frenleme teknigini açıklayan bir konu olsa bukadar ilgi görmezdi ama soru sorulup seçenekler verildiginde konuya olan ilgi normalin üstünde oluyor.

Bu arada DD'yi görünce yarım bıraktıgım kitabı aklıma geldi. Bu akşamdan itibaren hemen okumaya başlıyorum.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Donald_Duck adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Amac durmak ise, arka frene var gucumuzle basariz, durana kadar bir daha ayagimizi arka frenden cekmeyiz. (cunku kitlenir ve cekersek high-side/ asirma dususune yol acar/acabilir bu risk alinmaya degmez)

Ayni anda debriyaji sonuna kadar cekeriz. Motosiklete + hizlanma yonunda katki saglayacak hicbir seye ihtiyacimiz yoktur. Zaten arka tekerlek muhtemelen kitlenmistir. Ve yani arka tekerlekle artik hic isimiz kalmamistir.

Bu yaptiklarimizin motorun durdurulmasiyla hic bir alakasi yoktur. Motosiklet hala ayni hizla yoluna devam etmektedir. Motoru durduracak olan ön frendir, ona gelelim...

On fren de yie debriyaj ve arka frenle birlikte uygulanmaya baslanir. Ancak bu fren basincinin uygulanmasi "tedrici"- "progresif" olarak yapilir. Nasil? Once fren bir miktar basinc uygulanir yuk one transfer olur, yuk transfer oldukca surtunme yuzeyi artar, arttikca biraz daha guc uygulanabilir, surtunme artar, arac yavaslar, biraz daha yuk aktarilir, emek biraz daha basinc artirilabilir. Kisaca yuk aktarildikca uygulanan basinc da artirilir, arttikca yavaslar en sonunda artik arka tekerlek yerden kalkana kadar - yani yukun tamami- on tekerlege binene kadar on tekerlek bloke olmaksizin basinc artirilabilir. Buna "stoppie" deniyor, cogunuz biliyorsunuz.

.
    Reşat abinin kelamlarının üzerine kelam olmaz ama ben hayatım boyunca durma esnasında DEBRİYAJA basmadım...sağlıklı bir frenlemede debriyajın rolü sıfır diyorum...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:25 ----------

Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay beaa uzun zamandır böylesine işe yarar ve seviyeli tartışılabilen bir konu görmemiştim. Geyik konulardan kurtulup en az haftada 1-2 tane böyle tartışma konularının açılması lazım.

.

Geyik içeren konuları süratli bir şekilde konu dışına alırsanız ana sayfada bu tarz konular yer alır...yani sizde şikayet ederseniz bu durumdan vay halimize...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Honda
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Reşat abinin kelamlarının üzerine kelam olmaz ama ben hayatım boyunca durma esnasında DEBRİYAJA basmadım...sağlıklı bir frenlemede debriyajın rolü sıfır diyorum...[COLOR="Silver"]

..
    Ben anlatacam sana biseyler ama daha kafan kontra teknigine bile basmadi.
    Onu bir çozsek gerisi çorap sokugu gibi gelecek ama, bir yerde bir tikaniklik var.
    Hani basireti baglanmis derler ya.

Eftelya da fren manetini sonsuz saniyor.
    Hani ne kadr guç uygularsak dibine kadar gider hesabi.

Hani ikinizi nikah masasinda gorsem;
    "durun siz kardessiniz"
    diye dalarim içeri.

ps: Bu debriyaj çekme meselesini de konusalim. Kiziyorum ediyorum ama ettigin bir çuval lafin arasindan ise yarayacak konular da çikiyor. Belki de seni ondan seviyorum bilmiyorum, ben de anlamadim.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    DD hocam motosikletten bahsediyor Ilkay.
    ABS li motosikleti ABS sistemi olmayan bir motosikletten daha once durdurabilirsiniz.
    Cünkü eger egitim almis bir motosiklet pilotu degilseniz, butun gucunuzle frene asilamazsiniz.
    (bknz:eftelya'nin anlayamadigi konu)

Yani motosiklette frenlere istedigimiz gucu uygulama luksumuz yoktur.
    Sert fren teknigini bilmiyorsaniz, frene asildiginizda oyun biter...
    Ama ABS li sistemde frenlere tum gucunuzle asilabilirsiniz.
    Bu da normal frenden daha kisa mesafede dusmeden durabilmeniz anlamina geliyor.
    bunları bilmiyor değilim ama abs'li olan araçta bile abs sisteminin olması bazen beni rahatsız eden bir durumdur (hatta çoğu zamanda olabiliyor duruma göre)
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Ben anlatacam sana biseyler ama daha kafan kontra teknigine bile basmadi.
    Onu bir çozsek gerisi çorap sokugu gibi gelecek ama, bir yerde bir tikaniklik var.
    Hani basireti baglanmis derler ya.

Eftelya da fren manetini sonsuz saniyor.
    Hani ne kadr guç uygularsak dibine kadar gider hesabi.

Hani ikinizi nikah masasinda gorsem;
    "durun siz kardessiniz"
    diye dalarim içeri.

ps: Bu debriyaj çekme meselesini de konusalim. Kiziyorum ediyorum ama ettigin bir çuval lafin arasindan ise yarayacak konular da çikiyor. Belki de seni ondan seviyorum bilmiyorum, ben de anlamadim.
    ya abi debriyajı sonuna kadar çekme işini çözmedim...frenleme esnasında debriyaja basarsak motor boşta sayılır ve kompresyondan düşen motor hızlanır...ee hani duracaadık...neden boşa alıyoruz...

love me too...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler