Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Ruhsatlar değişti, motosiklet tek kişilik oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ruhsatlar değişti, motosiklet tek kişilik oldu

Hürriyet Gazetesinden Alıntıdır
    16.10.2009, Cuma

MOTORLU taşıtların trafik tescil belgeleri, AB uyum çalışmaları kapsamında yenileniyor. Eski tescil belgelerinde sürücü hariç taşınacak yolcu kapasitesinin yazıldığı “İstihap Haddi” bölümü, yeni belgelerde sürücü dahil “Koltuk Sayısı” olarak yer aldı. Yeni belgeler hazırlanırken, eski belgelerdeki bilgiler aynen yazılınca motosikletler tek kişilik oldu. Yanlışlık düzeltilmeyince motosikletinde artçı taşıyanlara peş peşe cezalar gelmeye başladı.

Motosiklete artık 2 kişi binemeyecek

İçişleri Bakanlığı, standart getirmek ve AB’ye uyum sağlamak için trafik tescil belgelerinin yenilenmesine karar verdi. Yeni trafik tescil belgelerine araç tip ve onay numarası ile vergi numarası bölümleri konuldu. Muayene alanı da 3’ten 6’ya çıkartıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere rağmen bir çok trafik tescil bürosu, eski tescil belgelerindeki bilgileri aynen yeni belgelere geçirdi. Motosikletlerde, sürücü hariç taşınabilecek yolcu kapasitesinin yazıldığı “İstihap Haddi” bölümündeki 1 rakamı, yeni belgelerde sürücü dahil “Koltuk Sayısı” olarak yazıldı. Böylece motosikletler, ruhsat bilgilerine göre tek kişilik olmuş oldu. Motosikletlerin iki kişiyi taşıyabileceğine açıklık getiren Trafik Kanunu’nun 66’ncı Maddesi’ne rağmen, trafik kontrollerinde, ruhsatında sürücü dahil 1 kişi yazan motosiklet sahiplerine artçı taşıdıkları için ceza kesildi. Ruhsatlarında 1 kişi yazan motosikletler, TÜV Türk’ün yaptığı muayenede de koltuk sayısı 1 olmasına rağmen 2 kişi bindiği gerekçesiyle ağır kusurlu bulundu.

POLİSLERİN YANLIŞI
    Sahibi olduğu iki motosikletten birinin 1, birinin 2 kişi taşıma kapasiteli tescil edildiğini anlatan Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Koordinatörü Berna Canyoran, “Araçların tescil işlemlerinde dikkate alınan uygunluk belgelerinde koltuk sayısı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bu bilgiler polisler tarafından dolduruluyor. Dolayısıyla bu bölümdeki farklı sayılar memurların tamamen kendi yorumları ile yazılmış durumda. Yanlışlığın düzeltilebilmesi için Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuracağız” dedi.

TEKNİK MUAYENEDEN GEÇEMEDİ
    İkiteker.org sitesi üyelerinden Hakan İlhan da, motosikletini muayene için TÜV Türk’e götürdüğünde yaşadıklarını şöyle anlattı:
    “Muayeneyi yapan görevli ‘Bu motosiklet kaç kişilik’ deyince, ‘2 kişilik’ dedim. Görevli ağır kusurlu olarak muayene işlemini sonlandırdı ve onay vermedi. Ruhsatta yazan yolcu sayısının AB standarlarına göre yeniden düzenlendiğini, artık sürücü dahil taşıma kapasitesinin yazılması gerektiğini, bunun da trafik şubedekilerin hatası olduğunu söyledi. Trafik tescil bürosunda yanlışlığın düzeltilmesi için teknik şartnamesini istediler. Yanlışlığı, motosikletimin tescil bürosundaki dosyasından çıkan bir belgeyle çözdüm.”

Artçım var diye ceza yedim
    Bursalı motosiklet tutkunu Şenol Sel de ruhsattaki koltuk sayısı nedeniyle ceza yiyenlerden. Yeğeniyle birlikte Mudanya’dan Bursa’ya giderken trafik polisleri tarafından durdurulduğunu anlatan Şenol Sel, “Polisler ruhsatta 1 kişi yazıyor, sen iki kişi biniyorsun’ diye ceza kestiler. Makbuza ceza maddesi olarak 47/1c yazdılar. Araştırdığımda bu ceza maddesinin trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak suçunu düzenlediğini gördüm. Polisler koltuk nedeniyle hangi maddeden ceza keseceklerini de bilmiyorlardı.

Kanuna göre yolcu taşınabilir

Motosikletlerin yolcu taşımaları konusunu Trafik Kanunu’nun 66’ncı maddesinin c bendi düzenliyor. Ceza maddesi şu şekilde: “Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.”

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    Mondial 150 Zc

of

ruhsata değişecekmi

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    "Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de."

diyen arkadaş, Polislerin ruhsat doldururken hatanın yapıldığı haberde vurgulanıyor. Galiba iyi okumuyoruz!
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    İlginç.. Hemen ruhsatıma bakma gereği duydum. (S.1) KOLTUK SAYISI (Sür.Dahil) yazan hanede 2 yazılı.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Haydaaaaa şimdi birde bumu çıktı başımıza.Zaten bu hükümet en sonunda motosiklete binmeyi yasaklayacak Türkiye de."

diyen arkadaş, Polislerin ruhsat doldururken hatanın yapıldığı haberde vurgulanıyor. Galiba iyi okumuyoruz!
    Bunlara sebeb olanlar avrupa birliğine uyacağız diye zırt vırt her şeyi değiştirenler değilmi?Her şeyimiz uyduda ruhsatımız kalmıştıÖncelikle İşçinin memurun emeklinin maaşlarını avrupa sevyesine getirsinlerde daha sonra bunlarla uğraşsınlar
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Saçma sapan yasalar.. Ne kadar uğraşsak ta bizi ABye almayacaklar..

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Benim ruhsatta da 1 kişi yazıyor
    Bu konuya motosikletleri bize plaka ruhsat teslim satan lavukların dikkat etmesi lazımdı aslında

Forumdan Uzaklaştırıldı UmARsIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM900
    Ahahaha o zaman motorlu polisler de iki kişi binemeyecek :D

Motosikleti
    şu anda yok
    Hakkatten ben de sürücü dahil 1 yazıyor...

Motosikleti
    150 cc Chopper
    Alalal diyesim geldi şimdi. Benim motorun ruhsatında İstiap haddi 1 ( bir ) yazıyordu. Bende ozamanlar demekki motora iki kişi binmek yasal değildir diye tahmin etmiştim ve inanmıştım hiçde kurcalama gereği duymadım. Polislerin olduğu bölgelerden de iki kişi geçtiğim çok olmuştu nasılsa polis bu duruma karışmıyor galiba diye düşünmüştüm. Yani eskiden yasak değildide benim 150-5 Jinlun ruhsatı neden 1 yazıyor. Yok şimdi yasaklandı ise veya yasaklanacak ise ben de zaten 1 yazıyor ruhsat değişmeye gerek varmı
    galiba ben hiçbirşey anlamadım. yoksa doğrumu anladım. varmı bir anlayan.
    [B]Uzunlarım Yanmıyor, Yol ver Geçeyim...:P:P[/B]

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı agecu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alalal diyesim geldi şimdi. Benim motorun ruhsatında İstiap haddi 1 ( bir ) yazıyordu. Bende ozamanlar demekki motora iki kişi binmek yasal değildir diye tahmin etmiştim ve inanmıştım hiçde kurcalama gereği duymadım. Polislerin olduğu bölgelerden de iki kişi geçtiğim çok olmuştu nasılsa polis bu duruma karışmıyor galiba diye düşünmüştüm. Yani eskiden yasak değildide benim 150-5 Jinlun ruhsatı neden 1 yazıyor. Yok şimdi yasaklandı ise veya yasaklanacak ise ben de zaten 1 yazıyor ruhsat değişmeye gerek varmı
    galiba ben hiçbirşey anlamadım. yoksa doğrumu anladım. varmı bir anlayan.
    Yanlış anlamışsın. Motorunda artçı için oturacak yer var ise motorun iki kişiliktir ve ruhsatta sürücü dahil 2 kişi yazması gereklidir. 1 yazıyorsa senin ruhsatın yanlış yazılmıştır, düzelttirmen gerekli. Yazıda anlatılan bu.

Doobly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Sürücü dahil "2" yazıyor bende. Yırttım galiba

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Alıntı yunuskocak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakkatten ben de sürücü dahil 1 yazıyor...
    aynen 1 kişi yazılıydı zaten,

fakat fazla kaile alınmıyordu,
    devlet bu yazıyı duyurdu ise,
    polısler artık dıkkate alacaklardır,
    ve gerekırse yunuslarda ve şahinlerde 2Kişi yazılabılırde,

inş sıkıntı yaşamadan unutulur gider.
    ben kolay kolay tek gezmıyorum çünki,
    insan tek sıkılıyor yahuu ;)
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    evet geçen bizimde yeni ruhsatlarda dikkatimizi çekti,
    bu hatayı yapan yanlış yapan MEMURLARI kınıyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS Apache
    Alıntı UmARsIZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahahaha o zaman motorlu polisler de iki kişi binemeyecek :D
    onlar bi kılıf uydururu merak etme

Motosikleti
    150 cc Chopper

Sadece bir varsayım.!!!

1 Maksat ruhsat değiştirilmesi (2) iki kişi yazılması için.
    2 Ruhsat değişmesi için ekstra para harcanması.
    3 Belirli cc lere serbestlik (yüksek), düşük cc lere yasaklama getirilebilir. ( muhtemelen )

Gariban (ben) tek başıma olmak istemiyorum. Yani illana bizi yalnızlığamı itecekler.
    [B]Uzunlarım Yanmıyor, Yol ver Geçeyim...:P:P[/B]

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    geçen günlerde forumda cbr125 li arkadaşların motorlarında istihap haddi 1 yazıyormuş onu tartışıyorlardı motor tek kişilik mi diye,hatta ceza yiyen olmuştu...benim ruhsatta olması gereken yani 2 yazıyor 1 yazanların ki hatalı düzeltme yollarına başvursunlar...polisler zaten motorculara farklı gözle bakıyorlar ruhsata işlerken kasten 1 yazmaları da bence normal
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

by_001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5 cbr 929
    Alıntı trhakan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onlar bi kılıf uydururu merak etme
    evet uydurur.. camları film li araçlara ceza yazılırken

polislerin aracında cam filmi vardı..gerekceleri : şuçlu taşıyoruz

hiç bir avrupa ülkesinde cam filmi yasak deil türkiyede yasak

(yassah hemşerim )
    kawasaki er5 yamaha xjr 1300

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Ruhsat

Arkadaşlar,
    Sürücü kelimesi geçmeyen yani eski ruhsatlarda istihap haddi kısımındaki 1 kişi taşınabilir anlamındadır.Aynı kutucukta kg veya kişi soruyor.Kg yük taşıyanlar,kişi de yolcu taşıyanlar araçlar için taşıma sınırını belirten limiti yazmak için.Sürücü sözü bu ruhsatlarda geçmiyor.Bu da sürücü+1 demektir.
    Problem yeni ruhsatlarda görülüyor.Ruhsatı değiştirirken konuyu hatırlayıp uyarmak lazım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler