Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletli Doktorlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Motosikletli doktorlar hayat kurtaracak

Büyük şehirlerde trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, turizm bölgelerinde ve dar yolların bulunduğu yerlerde kara ambulanslarıyla ulaşılmasında güçlük çekilen vakalara motosikletli doktorlar müdahale edecek. Bunun için oluşturulan ekipler için özellikle motosiklet tutkunu hekimler seçildi.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, bu yıl içinde acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 30 motosikletin 16 ile dağıtıldığını bildirdi.

Bu hizmetin 3 büyük ilin yanı sıra, tarihi ve turistik yerlerde ve dar yolların bulunduğu bölgelerde verileceğini anlatan İnan, motosikletli sağlık ekiplerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Muğla, Antalya, Mersin, Konya, Nevşehir, Samsun, Aydın, Denizli, Trabzon ve Van'da görev yapacağını belirtti. İnan, İstanbul, Ankara ve İzmir'de bu görevi üstlenecek 4-5 ekip oluşturulduğunu bildirdi.

Büyük şehirlerde sabah ve akşam trafiğin yoğun olduğu saatlerde ulaşılmasında güçlük çekilen ve dar yolların bulunduğu bölgelerdeki acil vakalara bu ekiplerle daha hızlı ulaşılmasının amaçlandığını kaydeden İnan, her motosiklette ikişer paramedik veya bir doktor ile bir paramedikin görev yapacağını söyledi.

Ambulans motosikletlerin olay yerinde her türlü acil tıbbi müdahaleyi yapacak donanıma sahip olduğunu anlatan İnan, bu araçlarda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve atel, yanıklarda kullanılacak setler bulunduğunu belirtti.

Uygulamayı geri bildirimlere bağlı olarak yaygınlaştırabileceklerini ifade eden Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, ''Acil vakalarda 'altın dakika' denilen, kalbi duran bir hastanın müdahaleden sonra hayata döndürülebileceği ilk 5 dakika çok önemlidir. Motosikletli ekipler gezici olacak ve hızla olay yerine intikal edecek. 5 dakikanın altında intikal süresi yakalayabilirsek ölümleri yüzde 25 oranında azaltmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Motosikletli ekiplerin ilk müdahalesinin ardından gerekirse kara ambulanslarının vakaya en yakın yere ulaşacaklarını ve hastayı hastaneye nakledeceklerini bildiren İnan, ''Ankara'da Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir ekibimiz var. Ama Ankara'da Kızılay ve Sakarya Caddesi'nde, İstanbul'da ise Kapalı Çarşı, Cağaloğlu ve Beyoğlu'nda, dar sokakları olan ambulansların girmekte zorlandığı mekanlarda hizmet verecekler'' şeklinde konuştu.

-MOTOSİKLET TUTKUNU DOKTORLAR SEÇİLDİ-

Tutkunu olduğu motosikletiyle artık hayat kurtaracak doktorlardan birisi de Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Aykut Erda.

Motosiklet tutkusunun çok küçük yaşlarda başladığını, 18 yaşından beri de kendi motosikleti olduğunu anlatan Erda, ''Ben çok eski motorcuyum. Zaten bu göreve de kendim talip olmadım, teklif geldi. Ben de severek kabul ettim. Ekipteki bütün arkadaşlar eski motorcular. Bu nedenle bu görev bize teklif edildi'' dedi.

Bu yıl motosikletiyle binlerce kilometre yol kat ettiğini ifade eden Erda, ''Hem motosiklet kullanıp hem de hayat kurtarmak zor olmayacak mı?'' sorusu üzerine, ''Motosiklet zaten benim günlük hayatımda kullandığım bir araç. Arabaya pek binmiyorum. 2 motosikletim var. Bu benim için dinlenme aracı da denebilir. Aynı zamanda cross-offroad da yapıyorum. Doktorluk zaten işim. İkisi bir araya geldi'' ifadesini kullandı.

(AA)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    İşte insanlık için en güzel hizmet,
    teşekkürler paylaşım için

Doru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anlatım dili

Güzel olmuş. Başka bir bakış açısyla bakacak olursak ; "damdan düşenin halinden , damdan düşen anlar " .Yani toplumumuz da bizim halimizi anlayacak çeşitli meslek gurupları artacak böylece. Biz o kadar bağırıyoruz. "ya sıkıştırıyorlar, üstümüze kırıp yol hakkımızı elimizden alıyorlar " vb... diye . Şimdi hiç olmazsa basın da doktorlarımızın sesi de yükselir böylece.
    Atın yiğidine doru , adamın yiğidine deli derler.

kempes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA SILVERWING400 2006
    Helal olsun bu doktorlara,belki onların sayesinde motor kullanlarda bir nebze olsun farkedilecek,isteyen otomobil sürücüsü istediği kadar motorları fark etmesin,çevremde ne kadar motor şeytan işi diyen esnaf arkadaşım varsa şu an hepsi arabalarını evde bırakıp motor ile işe geliyorlar,Kadir topbaş metrobüs ayağına İstanbul u daraltmaya devam ettikçe ileride motor kullananların sayısı da artacak bence Allah tüm motorcuları kazalardan korusun

Yakında motosikletli itfailerde çıkar

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Alıntı Zımba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakında motosikletli itfailerde çıkar
    Onlar zaten 1 sene oldu çıkalı

http://www.motosiklet.net/forum/gunc...ikletleri.html

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Way be

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:38 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:37 PM ----------

Çıkmayan yokmu?

AYGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel bir adım atılmış

tebrik ederim düşünenleri

umarım doktorları sıkıştırmazlar

O motor varkenmi sıkıştırcaklar?

AYGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Zımba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O motor varkenmi sıkıştırcaklar?
    olur mu olur

scooter sıkıstırmıyolar bitek

Motosikleti
    vz 800 marauder oldu :)
    ya adamlar hayat kurtarmak için canla başla çalışacaklar,canlarını ortaya koyacaklar! sizde iyi iyi bizide artık farkederler modundasınız? bu ne komşuda pişer bizede düşer zihniyeti şok oldum.
    Bu zamanlarda alınan en radikal ve akılcı seçimlerden biri bu arada harika bi çalışma inşallah vatana millete hayırlı olur.
    Paylaşım için teşekkürler
    zavallı şeytan..bana ne verebilirsinki?-faust

Bu doktorları kurtaracak başka bir doktora ihtiyaç kalmaz umarım

Alıntı AYGÜL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olur mu olur

scooter sıkıstırmıyolar bitek
    Sanmam

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:30 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:28 PM ----------

Alıntı karasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu doktorları kurtaracak başka bir doktora ihtiyaç kalmaz umarım
    Gerçekten öle Bide bunlar kaza yapıpda başka doktorlara muhtaç olmasınlar

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    hayyyy yaşayın bee arasıra böyle şeyleride düşünebiliyorlarmış demek.bravo
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    JİNLUN JL 250-5 ELEGANCE
    süper bişey helal olsun en azından kaza yerine daha çabuk varıp ilk müdehaleyi yapabilirler.Tabi yurdumun güzel insanı yardım edecem diye kazazedeyi linç etmezse
    [COLOR="Red"][I][U][B]::shhh::ÖLMEKTEN DEĞİL UNUTULMAKTAN KORKARIM::shhh::[/B][/U][/I][/COLOR]

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Helal olsun hepsine...
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

ceyhun__22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    çok oldu bunlar toplanalı yaa bunlara isim ne koysak diye düşündüydük bi ara forumda..!

Motosikleti
    yamaha xt 660r \ ybr 125ESD
    Hayırlı olsun vatana millete...

snaken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zc
    zaman gösterir herşeyi ben pek umutlu degilim düzgün yapcaklarını işlerini karakol polisleri gibi kahvede oturmasınlarda
    OTOBÜSCÜ DEYİLİZKİ HOSTESİMİZ OLSUN

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    yamaha yzf r1
    Gerçekten güzel uygulama , artık gönül rahatlığıyla kaza yapabiliriz arkadaşlar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler