Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

aprillia pegaso 650 mi, suzuki freewind 650 mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    arkadaşlar merhaba,

öncelikle foruma yeni katıyorum.. çok kısa kendimi tanıtayım.. adım sinan izmir bornovada oturyorum. 30 yaşındayım.. yıllardır bisiklet kullanıyorum ve çok uzun yollar gittim iki tekerlek üzerinde.. şimdilerde yaşın verdiği yaşlılık olsa gerek bir motor almayı düşünüyorum.. doğa hayranlığından dolayı bana çok rahat hitp edeceğini düşündüğüm enduruya karar kıldım..

hiç aklımda değilken bankadan onaylanan kredimle motor arayışına başladım ve nelere dikkat edeceğimi pek bilmiyorum.. CBR 600 sahibi çok çok yakın bir arkadaşımla kısıtlı bütçemle 2003 mnodel 36000 km de aprilla pegaso 650 de karar kıldık. çevremdeki arkadaşlar ve fikir sorduğum kişiler genelde yedek parça sorunundan dolayı pek tutulmadığını söylediler. forumlarda araştırdığım da ve pek güncel olmayan yazılarda bu problemi dile getirenler olmuş. ama ne gibi parçaların temin edilmediği yazılmamış. bu km de bu motorda ne gibi sorunlar yaşayabilirim yada yada üstesinden gelemeeceğim ne sorunlar çıkarır pek bilmiyorum açıkçası.. ama halen üretimine devam etmesinden dolayı bu motora oldukça sıcak bakıyorum..

bir diğer motorda 2001 model 40000 km suzuki freewind 650. bu motor içinde üretimde olmamasından dolayı aynı sorunlar bu motor içinde söz konusu olabilir diye bir mantık yürütüyoruz. ama oturup düşündüğümde marka güveni ve 8 yaşında bir motorda olmayacağını tahmin etmekteyim..

bu iki motorda bütçem için oldukça uygun ve hangisini düşünmem gerektiğini bilemiyorum.. yardımlarınızı rica ediyorum

ve şimdiden teşekkürler teşekkürler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    bmv f650 neden düşünmüyosun?ben daha yeni suzuki freewind 650 aldım aldıgım gibi 1 lira masraf yaptım itelediler bana yani temiz enduro bulmak çok zor almadan önce iyice araştır ustayla bak bu 2 modelinde parcası pek zor bulunuyo ve ustası piyasada yok gibi bişi 3 ustaya götürdüm suratıma bakıyolar bu motorun markası ne diye çok masraf çıkardı bana ama motorumdan memnunum bastınmı gidiyo bende bisikleti çok severim bu arada siteye hoş geldin
    Motosiklet mucidi

aguila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fazer büyüyünce V.MAX
    öncelikle hoşgeldin diyorum..pegaso da parça sıkıntısı yok...apriliabikers. sitesini bi dolaşırsan oradaki arkadaşlar dan gerekli bilgileri alabilirsin..diğer seçenek olan suzuki ise tek problemi modeli.. ikiside kendini kanıtlamış makinalardır..endurocu .com sitesine bir topak aç oradanda suzuki hakkında bilgi edinirsin...
    by K@d@k@L

Öncelikle belirteyim her iki modeli de kullandım.

Pegasoların enjeksiyonlu modellerinde sürekli bir sorun çıkıyor.Enjeksiyon sistemi pek başarılı değil.Eski karbüratörlü modeller daha başarılı ancak hem enjeksiyonlu hem karbüratörlü modelin kronik bir sorunu var:Marş rublesi.Parçası bulunmuyor yada çok zor, aramak gerekiyor.Çoğunlukla da yurt dışından bulunabiliyor.Eğer illa pegaso alacak olsam temiz bir karbüratörlü model alırdım.

Yeni seri pegasolar eskilerden farklı.4 valfli yamaha xt 660 motoru kullanıyor.Eskiler avusturya yapımı 5 valfli rotax kullanıyor ve çok benzin yakıyor.Eğer yeni model yamaha motorlu pegaso alacaksanız hiç düşünmeden alabilirsiniz.Gayet sağlam ve başarılı.Aslında bu pegasoların eskiler ile hiçbir alakası da yok.Tamamen başka bir motor ama adı yine pegaso.

Suzuki freewind ise basit yapısı ile hem sağlam hem de pegaso ya oranla daha az yakıt sarfiyatına sahip.Supap ve karbüratör ayarları yapılmış sorunsuz karbüratörlü bir pegaso ile freewind'i karşılaştırırsak, pegaso 100 km de 5-5,5, freewind 4,5-5 litre yakıt sarfiyatına sahip.

Freewind hava ve yağ soğutmalı, önde yağ radyatörü var.Pegaso su soğutmalı ve su pompası arıza yaparsa hararet tavan yapıp contayı yakar.Su seviyesi kontrolü, antifiriz ekleme gibi fazladan bakımlara ihtiyaç duyar.Ayrıca geçmişi bilinmeyen bir su soğutmalı motorun radyatör durumundan emin olamazsın.Tıkanmış yada tıkanmaya yakın olabilir.Radyatör fanı arıza yapar, müşiri arıza yapar.Bunlar hep yaşanmış şeyler.Freewind de böyle bir sorun yok.Denge noktası da daha aşağıda ve şehir içinde kullanımı pegasoya oranla biraz daha rahat.

Peki pegaso çok kötü bir motormudur.Kesinlikle hayır.Pegasoların sorunu mekaniğin "m" sinden anlamayan kullanıcıların elinde telef olması, iş bilmez tamircilerin tecavüzüne uğramasıdır.Model az sayıda bulunduğu için ustası da çok azdır.

Sonuçegaso daha hızlıdır, daha seridir ama çok yakar.Parçasını bulmak gerçekten güçtür, motordan anlayan tamirci de pek yoktur.

Freewind, v-strom un selefi olan bir model.Tabi pegaso strada da olduğu gibi aslında bununla v-strom arasında da pek bir bağlantı yok.Ama sorunsuz olarak bilinir.

İki motor karşılaştırıldığında ben kesinlikle freewind derim.Mesela bedavaya verseler ikisinden birini seç deseler freewind'i seçerim.

Yine de şunu unutma.Model ne kadar sağlam bilinirse bilinsin önemli olan bakımlı olup olmadığı.Hurda olmuş freewind yerine bakımlı bir pegaso iyidir.Biliyorum iyice karıştı ama bu tür 2. el motosiklet karşılaştırmaları bence iki model yerine mevcut iki motorun hangisinin daha bakımlı ve iyi durumda olduğuna bakılarak yapılmalı.

Model karşılaştırması sadece yeni motorlarda yapılabilir diye düşünmekteyim.2. el iki motorun karşılaştırmasının yapılabilmesi için her iki motorunda bakım geçmişini ve kullanıcılarını bilmek lazım.

Şunu da yazayım ki akıllar iyice karışsın

Yüksek hacimli arıza çıkarma ihitmali olan bir motor yerine sıfır bir ybr 125 almak yapılacak en mantıklı iştir.Motor tamiri araba tamiri gibi değil.Adam sanayide kamyon şanzımanı indiriyor 100 lira alıyor.Motosiklet tamircisi bir yağ değiştiryor 200 lira alıyor.Böyle de manyak, mantıksız bir servis bakım olayı var haberin olsun.

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bmv f650 neden düşünmüyosun?ben daha yeni suzuki freewind 650 aldım aldıgım gibi 1 lira masraf yaptım itelediler bana yani temiz enduro bulmak çok zor almadan önce iyice araştır ustayla bak bu 2 modelinde parcası pek zor bulunuyo ve ustası piyasada yok gibi bişi 3 ustaya götürdüm suratıma bakıyolar bu motorun markası ne diye çok masraf çıkardı bana ama motorumdan memnunum bastınmı gidiyo bende bisikleti çok severim bu arada siteye hoş geldin
    çok teşekkür ederim hoşbulduk.. f650 yi evet çok beğendim.. çok güzel bir motor.. çok çok kısa olarak hep istediğim ama bir türlü niyetlenemediğim bir şey motor sevdası.. 2 hafta önce bankada başka bir iş için gittiğimde ya ben bir kredi istiyorum dedim.. ne kadar düşünüyorsunuz dediler bende 5.00o tl istedim.. niyetim 3.500 ytl ye bir motor almak ve geri kalanı ile bir kaç eksiğimi tamamlamaktı.. kredi onaylanıp araştırma yapınca almışken iyi bir şey al diyen çok kişi oldu ve gelen kredinin üzerini zorlayıp 6.500 kadar çıkabiliyorum.. dolayısıyla f650 ye sanırım sahip olmam zor.. elimdeki para karşılığı tarz olarak alabileceğim seçenekler biraz kısıtlı dolayısıyla bu motorlara yöneldim.. bisikletim hala duruyor vazgeçmiş değilim bu arada.. onunda keyfi ayrı güzel.. her km. de alın teri var neticesinde.. :D

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Alıntı sinancetiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok teşekkür ederim hoşbulduk.. f650 yi evet çok beğendim.. çok güzel bir motor.. çok çok kısa olarak hep istediğim ama bir türlü niyetlenemediğim bir şey motor sevdası.. 2 hafta önce bankada başka bir iş için gittiğimde ya ben bir kredi istiyorum dedim.. ne kadar düşünüyorsunuz dediler bende 5.00o tl istedim.. niyetim 3.500 ytl ye bir motor almak ve geri kalanı ile bir kaç eksiğimi tamamlamaktı.. kredi onaylanıp araştırma yapınca almışken iyi bir şey al diyen çok kişi oldu ve gelen kredinin üzerini zorlayıp 6.500 kadar çıkabiliyorum.. dolayısıyla f650 ye sanırım sahip olmam zor.. elimdeki para karşılığı tarz olarak alabileceğim seçenekler biraz kısıtlı dolayısıyla bu motorlara yöneldim.. bisikletim hala duruyor vazgeçmiş değilim bu arada.. onunda keyfi ayrı güzel.. her km. de alın teri var neticesinde.. :D
    bende bi bisiklet almalıyım paslandım iyice demir gibiydim şimdi bi yokuş bile çıkamıyorum motora binen insanlar hep hamlıyo birde motor alırsan söliyim bisikletten düşmey benzemiyo motordan düşmek :D bisiklete artık binebilirmiyim bilmiyom sol bilegimde platin var sakat iş motor
    Motosiklet mucidi

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    ve sanırım yardımlarınız için size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.. ve motorların linkini yolluyorum..

http://www.sahibinden.com/gercek_fiy...XQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/suzuki_fre...XQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/20_000_km_...XQQdisplayitem

sanırım bu daha da yardımcı olur.. bende bu kadar tanıyorum motorları.. yalnız pegasonun sanırım marş filibirinde çözümlenememiş bir sorunu var ve arka stop lambası devrildiği için kırılmış..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:44 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:35 PM ----------

Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bi bisiklet almalıyım paslandım iyice demir gibiydim şimdi bi yokuş bile çıkamıyorum motora binen insanlar hep hamlıyo birde motor alırsan söliyim bisikletten düşmey benzemiyo motordan düşmek :D bisiklete artık binebilirmiyim bilmiyom sol bilegimde platin var sakat iş motor
    çok yakın bir arkadaşımın CBR 600 motoru var ve çok sohbet ettik motor konusunda .. mülayim ve diikatli bir kullanıcı olmaya çalışacağım.. ama bir gün elbet asfaltın tadını alacağım ama umarım çok küçük bir tadımlık parça olur..

birde ben şanslıyım sanırım o kadar yiyorum .. bir şey olduğu yok.. yediklerimle fil 1 hafta yetinir.. :D:D

Motorun dış görünüşüne, boyasına, çantasına,koruma demirine, rüzgar siperliğine falan aldanmamak lazım.Bunların hepsi sonradan alıp takılabilen parçalar.

Kuşadas'ında motor kiralayan bir yer var.Burada kiralık freewind de var diye biliyorum.Bu ilandaki motor oradan çıkma olabilir mi?Öyleyse çok dikkatli incelemek lazım.

"Temiz motor" ne demek? Benim motorum arızalı diyen var mı?Motorun dış görünüşü güzel diye gerçekten motorunun iyi durumda olduğunu zanneden kullanıcılar var.Adam yalan söylemiyor, haberi yok gerçekten.

Motora ilk defa başlayanlar için küçük hacim önerilir ve doğru bir tavsiyedir.Emeklemeden koşmak olmaz.Ybr lerin ikinci ellerinde çok uygun fiyata temiz olanlar var.Satarkende zararınız olmaz.En azından 1 yıl küçük hacimli motor kullanmanızı öneriyorum.Biliyorum büyük hacime niyetlenmişsiniz bu noktadan dönmek zor ama mantık hiçbir zaman yanılmaz.Ben duygularımla hareket ederek aldığım her motorda kazım yedim.

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    Alıntı jawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun dış görünüşüne, boyasına, çantasına,koruma demirine, rüzgar siperliğine falan aldanmamak lazım.Bunların hepsi sonradan alıp takılabilen parçalar.

Kuşadas'ında motor kiralayan bir yer var.Burada kiralık freewind de var diye biliyorum.Bu ilandaki motor oradan çıkma olabilir mi?Öyleyse çok dikkatli incelemek lazım.

Motora ilk defa başlayanlar için küçük hacim önerilir ve doğru bir tavsiyedir.Emeklemeden koşmak olmaz.Ybr lerin ikinci ellerinde çok uygun fiyata temiz olanlar var.Satarkende zararınız olmaz.En azından 1 yıl küçük hacimli motor kullanmanızı öneriyorum.Biliyorum büyük hacime niyetlenmişsiniz bu noktadan dönmek zor ama mantık hiçbir zaman yanılmaz.Ben duygularımla hareket ederek aldığım her motorda kazım yedim.
    evet yorumunuza katılıyorum çok yakın arkadaşımda aynı şeyi söyledi..

2 tekerlek konusunda asla mukayese etmiyorum ama uygun frenleme viraj kullanımı konusunda pek yabancı değilim .. ve bir kaç kişide küçük cc de başla dedi ama en iyi şoför en iyi bildiği arabada ve en iyi bildiği yolda kaza yaparmış.. o yüzden sadece almışken iyi bir şey alıp tanıyıp üzerinde öğrenip keyfini çıkarmak istiyorum.. ve çekinmeden ve içtenlikle söylemeliyim düne kadar kredi almamış olsaydım böyle bir motor düşünmeyecektim.. her zaman niyetim olacaktı ama almayacaktım..

O zaman umarım sorunuz bir motor denk gelir.Keyifli kazasız sürüşler diliyorum. Motosiklet dünyasına hoş geldiniz.

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    yardımın ve bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim.. tüm motor tutkunları için kazasız keyifli sürüşler..;)

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    pegaso daha şık duruyor....
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pegaso daha şık duruyor....
    merhaba .. ve kesinlikle iki modelde çok yakışıklı ... sanırım pegasoda karar kılacağım yarın gösterip almayyı düşünüyorum..

Motosikleti
    bütçe nedir hocam....
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    6500 limitlerimde..

Motosikleti
    xt660 önerecektim ama fiyatlar çok uçuk...bakındım şimdi biraz ...kolay gelsin...

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    xt660 önerecektim ama fiyatlar çok uçuk...bakındım şimdi biraz ...kolay gelsin...
    teşekkürler...

usta inan çok araştırdım.. sahibinden.com da.. tabiki sorunlar olacaktır motorda ama.. çözüm bulabiliyor olmak çok önemli.. kafamdaki en büyük soru işareti bu ... bütçemi zorlayarak bir motor alıpta yedek parçasını bulamamktan korkuyorum açıkçası..

Motosikleti
    işin çok zor...gönlündeki aslanı bulmak çok zor...ben 91 den beri bulamadım...

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    aklımdaki tek soru servis ve yedek parça..

Motosikleti
    şimdilik sadece bisiklet
    arkadaşlar paylaşımlarınız için teşekkürler...

peki honda NX4 falcon için ne düşünüyorsunuz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler