Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Otomobil ve motosiklet farkı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Bugün Hürriyet'tin arşivini başka bir konu için tararken alttaki yazıyla karşılaştım:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...430&yazarid=82

Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

Otomobil ve motosiklet farkı

Kullanılmış otomobil ile kullanılmış motosiklet arasındaki KDV farkını biliyor musunuz?

İşletmede kayıtlı olan, kullanılmış otomobilin satışı yüzde 1 oranında KDV’ye tabi. Buna karşılık, kullanılmış motosikletin satışı, yüzde 18 KDV’ye tabi!..

‘Böyle bir uygulama nasıl olur?’ diye itiraz etmeyin. İlgili mevzuat böyle!..

Düzenlemeyi yapanlar, bu şekilde yapmışlar. Uygulama da böyle devam edip gidiyor!..

Motosikletle Boğaz Köprüsü’nden geçiş de ilginç. Motosikletle geçen de otomobille geçen de hatta aks durumuna göre bazı otobüs ve kamyonla geçen de 3 YTL ‘köprü geçiş ücreti’ ödüyor.

Bu arada, Motorlu Taşıtlar Vergisi boyutu da ilginç. 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren, motosikletlerden de tıpkı otomobiller ve minibüsler gibi ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi’ alınıyor. Örneğin silindir hacmi 1300 cm3 olan 3 yaşındaki bir motosikletin, 2005 yılı vergisi 667 YTL. Buna karşılık, 1600 cm3 hacmindeki 1 yaşındaki otomobilin vergisi 444 YTL, minibüsün vergisi 333 YTL. 25 kişilik yeni bir otobüsün Motorlu Taşıtlar Vergisi ise 834 YTL.

Yakında, motosikletin vergisi otobüsünkini de geçerse, sürpriz olmasın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    Şükrü Kızılot'a tebrikler, böyle motorcu gazetecilere ihtiyacımız var..

theOC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    daelim history 125
    Ben de bu yazıyı okumuş ve ülkemizde motosiklete her alanda yapılan haksızlığın vergi alanında da yapıldığını gördüğümde şaşırmış ve üzülmüştüm.
    Umarım bu yazı yetkili mercilerin dikkatini çeker de yaptıkları bu hatadan bir an önce geri dönerler.
    34 GS ....

Guclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benzeri haksız vergi uygulamaları alım satımda alınan fonlarda da var malesef , kanun üretenler yeterli düzeyde olmadığı sürece bu tip sıkıntılar olacaktır , yazık !
    Caffe La Notte / Suadiye Çınarlı Sokak

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    yazık çok yazık bu ülkede hiçbişey kolay kolay düzelmez abi , böyle fırsatçılar olduktan sonra
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    cidden yazık..

murat_by - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx250 twister
    ya beyler motosiklet ile ilgili oln degilde onun altındaki yazılar benim dikkatimi çekti
    murat_by

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler