Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Rodaj nedir arkadaşlar...

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bi motor alacaktım adam ilan detayına (rodajı itinayla yapılmıştır) demiş bu ne demek.......

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Aykut009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    arkadaşım sanırım böle bi konu açılmıştı.bi arama yaptırsaydın keşke

Motosikleti
    mondial 125 mh drift
    motoru sakin kullanmış güzel kullanmış ii acmış yüksek devirlere ani cıkış yaparak motoru yormamış demk

Terrorizer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 600f
    Rodaj insanın kendine yakışanı giymesidir
    Şaka bir yana motorun fabrika çıkıştan sonra belirli bir süre daha itinalı kullanılması gereklidir. Her motorun farklı gereksinimleri vardır ki klavuzlarında gereken koşullar belirtilir. Ama özetle sakin kullanılması sürekli aynı hızlarda devirlerde kullanılmaması vs. diyebiliriz.

Daha detaylı bilgiyi arama yapıp bulabilirsiniz.
    xismailaydin bunu beğendi.
    ★★ ----- Decaying organic matter ----- ★★

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı the imam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru sakin kullanmış güzel kullanmış ii acmış yüksek devirlere ani cıkış yaparak motoru yormamış demk
    imam sen olayı böyle tanımlarsan bizim gibi cemaat ehli ne yapsın..

onca sene motor okudum yükseklisansta onca der aldım. şu rodaj konusunun böyle içine ettin ya bişi demiyorum.

kendimi alır giderim buralardan..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kanuni Racer 200 // Northwing SLR 150
    arkadaslara ıglenelıyıci yorumlar yapmak yerıne daha mantıklı sekılde bıldıgın sekılde acıklayabılırsın

Motosikleti
    mondial 125 mh drift
    helal olsun sana..

balikesirli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selm arkadaslar siteye az önce üye oldum ve ilk yorumum...

gerçekten bir çok arkadaş gibi benimde bu konuda biraz takıntım var rodaj nedir veya rodojı düzgün açılmış düzgün yapılmış veya bir motorjun rodojı düzgün olması için illaki sıfırmı olması lazım rektefeye girmiş motor içinde geçerlimidirbu ve bunun gibi rodaj hakkında detaylı bir bilgiyi nerden alabiliriz veyahutta bu bilgiye sahip olan arkadaşlarımız var ise bize bu konuda yardım etmek isterlermi ?

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı StoneOfDeath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslara ıglenelıyıci yorumlar yapmak yerıne daha mantıklı sekılde bıldıgın sekılde acıklayabılırsın
    sen yorumla ikimizin yerine

Alıntı the imam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helal olsun sana..
    imam kardeş,
    bakma arkadaş ta çok yeni.

biraz takılmış olsaydı, bizim yorumların hepsinin arkadaşça olduğunu anlardı.
    bizim kimseyi iğnelemek gibi bir niyetimiz yok. egosal problemlerimiz hiç yok

burda birine takılırsın ama kimse kötü niyetle yapmaz bunu. yarın birgün toplantılara katıldığında sende anlarsın

seytans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt 250 HRC ;) - yamaha dragstar 650
    aldığınız sıfır motor belirli km boyunca motor içindeki aksamın düzgün biçimde birbirine uyumu birbirine baskı yapan yerlerin ve sürtünen yerlerin alıştırılması gibi basit olarak.0 km bi motor aldığınızda örnek olarak belirli km çeyrek gaz ama önemli olan sürekli çeyrek gazda gitmek diğil süreki sabit hızda gittiğinizde 0 km motorunuzun içindeki o yeni parçalar hep aynı baskıda çalışacaktır.sabit gaz yerine değişken hız uygunlanmalıdır ve bu esnada aşırı sıcaklıktanda kaçınılmalıdır direk alıp sıkışık trafiğe sokmayın makinayı.en uygun ortam akşam ve geceleri serin günlerde.hızını belirli artırıp düşürerek değişken hızlarda içerde değişken parçalara baskı değişiceği için.tabi büyük birde sabır işidir.yeni aldınız otobanda çeyrek gaz yada herhangi bir yolda hiçte güzel bi durum diğil fakat uzun süreli motorun sağlığı için geçerli.arkadaşın dediği gibi rektefiye gibi oldugunda silindir-piston-segman değiştiğinde 2.el bir motorda gene rodaj dönemi olur fakat 0 km motora göre daha kısa sürmektedir. yardımcı olabildiysem ne mutluu
    [B][COLOR="Red"]Ne EvLi Ne İLişKide 7/24 ÇeLişKide[/COLOR][/B] :P

Alıntı asfalt meleği adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    imam sen olayı böyle tanımlarsan bizim gibi cemaat ehli ne yapsın..

onca sene motor okudum yükseklisansta onca der aldım. şu rodaj konusunun böyle içine ettin ya bişi demiyorum.

kendimi alır giderim buralardan..

yaw arkadaşım ne var yani şimdi uzun uzun detaylı şekilde rodajımı anlatsın adam...adam faydalı olmak istemiş sende yerin dibine sokmuşsun...bilmemek yada yanlış bilmek ayıp değil öğrenmemek ayıp...

yeni başlayan ve bu konuda hiç bilgisi olmayan birine anlayacağı şekilde kestirmeden kaba saba ve eksikte olsa anlatmış işte...

saygılar...

iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    motosikletin ilk kullanılan km leri demek.
    motor içiğn çok önemlidir. ilk 1000km özellikle motoru cok sıkıştırmamak gerekiyo

silindirler felan yerine oturuyor.

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC
    Sıfır motor veya Rektifiye dediğimiz motor yenileme işlemi sonrasında, dönen ve sürtünen parçalar arasında ne kadar hassas çalışılırsa çalışılsın, belli bir sıkılık ve uyumsuzluk vardır.
    Rodaj evresi tabir edilen bu zaman diliminde; Fabrikasyon ve teknik verilere uygun olarak belirlenen hız limitlerinin üstüne çıkılmaması tavsiye edilir. Sebebi de yukarda izah edildiği üzre; parçaların birbirine alışmaması ve sıkılığı olup, bu evre için belirlenen tavsiyelere uyulmaması halinde;Parça yüzeylerinde çizik ve hasar oluşur. Bu da ilerde, kompresyon kaybına ve motorun verimsiz çalışmasına neden olur. Hepsi bu...!
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    birçok kez incelendi. formlarda arama yap. rodaj deyip arasan kaç tane açıklama çıkar allah bilir. sana bir örnek..

http://www.motosiklet.net/forum/fayd...rda-rodaj.html

kısaca tanımı:
    Rodaj, motor ve aktarma organlarındaki parçaların birbiriyle uyumlu çalışması amacıyla yeni kullanılmaya başlanan motorların bir süre fazla zorlamadan ve ısıtmadan çalıştırılmasıdır. Yeni modellerin rodaj süresi eski modellere göre daha kısadır. Yeni modellerinde rodaja gerek olmadığını söyleyen bazı firmalar da vardır. Rodaj yaparken gaz pedalına sonuna kadar kesinlikle basılmamalıdır. Özellikle sürtünmeyi arttırdığından gaza düşük devirlerde çok yüklenilmemelidir. Çünkü sürtünme sonucu yüksek bir ısı oluşuyor ve bu başta da yazıldığı gibi silindirlere zarar vermektedir.

çok teknik olmadan.. rodaj süresince...
    ani duruş kalkış yapılmaz.
    yüksek sürat yapılmaz.
    bir viteste gidilebilecek hızın 3/4 ünden fazla hız yapılmaz.
    sürekli vites değiştirilir. (50 ile giderken bir üçe bir beşe tak demek değil bu.. aracı farklı devir aralıklarında zorlamadan kullanmak demek..)
    uzun süre kullanılmaz.
    motor çalışmaya başlayınca hemen hızlanılmaz gibi vs..

yani senin anlayacağın itinalı davranacaksın. her rektefiye işleminden sonra da geçerlidir bu..

rodaj süresi bitiminde de yağı değiştirirsin..

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çalışan parçalar birbirine iyi alışmış demek kısaca
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı PlayLoud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaw arkadaşım ne var yani şimdi uzun uzun detaylı şekilde rodajımı anlatsın adam...adam faydalı olmak istemiş sende yerin dibine sokmuşsun...bilmemek yada yanlış bilmek ayıp değil öğrenmemek ayıp...

yeni başlayan ve bu konuda hiç bilgisi olmayan birine anlayacağı şekilde kestirmeden kaba saba ve eksikte olsa anlatmış işte...

saygılar...
    yazdık ya arkadaşım tanımını . allahaşkına ne yerin dibine sokması.. daha ilk mesajında adamla alay edecek değiliz ya. amma alıngansınız

birisi daha yeni bir soru sorumuş. diğeri ikinci mesajında tanımlamış arkadaşın sorusunu.. ben de takılmışım kendimce.. şurada insanı kendini açıklamak zorunda bırakıyorsunuz ya.. bir şey demiyorum.

saygılar da ne demek kardeş? hörmetler.. der gibi..

saygılar kelimesini eklemek yanlış olur bir kere. ben senin bana bir şeyler söylerken art niyetli olmadığını biliyorum. bunu bildiğim için cevap veriyorum sana. seninde ben art niyetli değilim diye dip not düşmene gerek yok eğer her sözün altında bir şey arasak burası mahalle kahvesini geçer.

buradakilerin bir farkı olduğu ortaya çıksın ama değil mi?

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çalışan parçalar goodfellas olmuş yani
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    Mondial 162 MC
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çalışan parçalar birbirine iyi alışmış demek kısaca

Kısaca bu,doğrudur.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    bu nasıl bir karar verip yargılama sürecidir anlamadım.. ya biz esnekliğimizi kaybediyoruz. ya siz daha çok vakit geçirmelisiniz formlarda

Motosikleti
    Mondial 162 MC
    Biraz sabır, biraz saygı biraz da sevgi. Hallolmayacak hiç bir şey yok.
    Bizlerin ortak paydası belli. " Sabırla Koruk Helva olur"

*Koruk: Olgunlaşmamış ekşi üzüm.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)