Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Trafik - Cezalar - Kurallar - Yasalar ile ilgili herşey

Motovento
    REKLAM ALANI
    prifo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı
    prifo, baya süre olmuş sen geleli ama ben şimdi fark ettim. Hoşgeldin. Daha önce de düşünmüştüm. Burada habire atıp tutuyoruz, şu işi gerçekten bilen, bu işi yapan bir polis kardeşimiz bize bire bir burdan bilgi verebilecek olsa ne güzel olurdu demiştim. Bu açığı kapamış olduğun için sitemiz adına ayrıca teşekkürler. Bu kadar laftan sonra bir de soru sormadan olmaz;

Tam olarak sizin konunuz olmadığını biliyorum. Sadece bilgin var mı diye merak ettim. Egzozumu kestirerek birkaç perde susturucu çıkarttım. Aslında konunun seninle ilgili kısmı şu; trafik polisi egzozum aşırı ses çıkarttı diye ceza kesebilir sanırım, keserse ne kadar keser, genelde bu tip durumları görmezden gelmeyi mi tercih edersiniz. İkinci sorum ise, muayenede bu ses olayı yüzünden ok vermezler diye duydum. Ne kadar doğrudur, muayene istasyonları egzoz emisyon değerleri tutuyorsa, susturucu çıkmış veya çıkmamış diye ilgilenirler mi? Kardeşim bunun orjinal egzozu bu desem yalan söylediğimi nerden anlarlar ?

Cevapların için şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin ve iyi görevler..

karayolları trafik kanunu 30/b maddesi çevredekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanan sürücülere 45 ytl ceza öngörür. ayrıca normale döndürülene kadar trafikten men edilebilir veya normale döndürülmesi ihtar olunur. ihtarda verilen süre içinde teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde men edilir.
    çoğunuz bilmez ve fazla uygulanmaz ama trafik zabıtası muayenesi lüzumlu görülen araçları muayenesi olsa dahi muayeneye sevk edebilir.
    bu durumda olduğu gibi.
    ama seninde dediğin gibi genelde iş yükü ve aşırı yazışma ile sıkı bir takip gerektirdiği için görmezden gelinir.
    aynı şekilde bu husus muayene yapan görevlilerce de görmezden gelinir. karayoluna çıkan her taşıta sanayi ve ticaret bakanlığınca tip onayı belgesi verilir. araçların imal tadil ve montajı yönetmeliğine uygun olmayan araçlara bu onay verilmez. işi iyi bilen bir görevli, motorunun tip onayı belgesini ve araçların imal tadil ve montajı yönetmeliğini araştırarak orjinal olmadığını anlayabilir.o zaman da gider başka muayene istasyonuna yaptırısın.ülkemizde decibel cinsinden egsoz sesi ölçümü yapan muayene istasyonu yok. belki muayene istasyonları özelleşince bu husus üzerinde dururlar.

Alıntı viper_1 adlı üyeden alıntı
    prifo :
    Biliyorsun ki , yayalar , motorları takmıyor.Sanki hiç yokmuş gibi davranıyor.Bu da bizleri zor duruma düşürüyor.
    Motora siren takmayı düşünüyorum.Hiç olmazsa biraz caydırıcı olur.Ama sirenlerin hangi çeşitlerinin serbest (yasal) olduğu ve nasıl (trafikte çalmak serbest mi?) kullanıldığını bilmiyorum.Yardımcı olursan sevinirim.
    (Örnek:komşunun arabasında alarma var.Alarmın sirenine anahtar takmış.Trafikte de kullanıyor)
    siren olayı geçiş üstünlüğü için belli araçlarda vardır.diğerlerinde yasak.

Alıntı banro adlı üyeden alıntı
    Prifo bende yeni fark ettim.Marmaris tenmişsin.Geçen ağustos ta Marmaris-Muğla yolunda kamyonların arasında mecburen 80 le giderken bana cezayı senmi yazmıştın bakayım ???
    radara girmişsen yazmışızdır mecburen. radara girmeyene hızdan ceza yok.

haa bu vesileyle belki bilmeyenler vardır diye söylüyorum. hiç bir topikte daha önce değinilmemiş. motosikletlerin şehirler arası hız limiti 70 km.dir
    şehiriçi de 50 km.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gagagotti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    prifo biraz geç oldu ama hoşgeldin
    bütün yazılarını okudum teşekkür ederim çok faydalandım
    bi soruda ben sorayım hem A2 hemde B ehliyetim var bi sakıncası varmı ?

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı gagagotti adlı üyeden alıntı
    prifo biraz geç oldu ama hoşgeldin
    bütün yazılarını okudum teşekkür ederim çok faydalandım
    bi soruda ben sorayım hem A2 hemde B ehliyetim var bi sakıncası varmı ?

nasıl yani??

ayrı ayrı mı

ehliyet aynı zamanda kimliktir. aynı cins iki resmi kimlik olmaz. trafik kuruluşuna gidip birleştir bence.

SuperDude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    A2 ehliyet alinca subede size ehliyetinizi vermeden once B ehliyeti subede aliyorlar. Almadan A2 ehliyeti vermiyorlar. Cunku basvururken "B ehliyetim var" seklinde basvurmus olmaniz gerekiyor. Yani iki ehliyet olmasi mumkun degil ki.. Nasil olmus anlamadim. Birine "kayip" islemi yapip sonra ehliyeti bulduysanz o baska
    Havalı tiplerin içi boştur çünkü "hava" boşlukları doldurur. Balonun içinde de hava vardır...

ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    Ohooo, benim 8 ay önce sattığım otomobilim DF 286 olan plakasının dosyası trafik şubesinde yoktu. yani DF 286 diye bir plaka yoktu. fakat aracın üzerinde vardı. şubede saklanan dosyanın üzerine memur plakayı yazarken benim plakayı DF 256 diye yazmış. yani aynı otomobilin iki plakası vardı. allahtan plaka işlerini yapan muameleci hala aynı işi yapıyormuş da adam olayı çözdü.

yani Türkiye'de 2 plaka, 2 ehliyet gibi durumlar olabilir pek şaşırmamak lazım

Motosikleti
    regal raptor 250
    prifo öncelikle çok teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için
    gerçi size uzak olabilir köprülere girişte (boğaz köprüsü) emniyet şeritini kullanıyoruz yol tıkalı iken polis ağabeylerimiz sağolsun gözmü yummaktalar yoksa böyle bi hakkımız varmı. Eğer yoksa cezasını öğrenebilirmiyiz.

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı serdumeny adlı üyeden alıntı
    prifo öncelikle çok teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için
    gerçi size uzak olabilir köprülere girişte (boğaz köprüsü) emniyet şeritini kullanıyoruz yol tıkalı iken polis ağabeylerimiz sağolsun gözmü yummaktalar yoksa böyle bi hakkımız varmı. Eğer yoksa cezasını öğrenebilirmiyiz.
    emniyet şeridi sadece arıza yapan araçların trafiği tıkamamaları için ve geçis üstünlüğüne haiz araçlar içindir.

demek ki göz yumuyolar...

prifo merhaba naber bende trafik müşaviriyim arkadaşlara buradan yardımcı olmaya çalışıyorum senin gibi

Motosikleti
    bmw r1100
    çok iyi..

sen de tescil konusunda yardımcı olursun arkadaşlara.

hoşgeldin.

Forumdan Uzaklaştırıldı Thai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili prifo,
    Herkes size soru sormus ama ben bir elestiride bulunmak istiyorum. Oncelikle gecmis 11 sayfanin hepsini okudum ve bilgilendim yardimlariniz icin tesekkurler. Ancak su polislerin kask takmama mevzusu kafama takildi. Isim geregi hayatimin 4-5 ayi Turkiye'de geriye kalan 6-7 ayi da Malezya ve Tayland'da geciyor. Biliyorsunuz bu bolgede ekvatoral iklimden dolayi yazin hava sicakligi 35-40 derece arasi, kisin ise 28-32 derece arasinda degisiyor. Ve motorsiklet kullanimi son derece yaygin, tabii ki motorsikletli polisler de. Ancak havanin bu kadar sicak olmasina karsin hicbir polisi kasksiz ve cizmesiz goremezsiniz. Hatta kavsaklarda motorsikletini parketmis gorev yapan polisler dahi kaskini cikartmaz. Mutlaka "Police Type" tabir edilen yarim kasklardan vardir baslarinda ve eger gorevliyse asla cikartmazlar. Hatta hava kirliliginden dolayi agizlarina maske takarlar. (son zamanlarda artan dizel araclar yuzunden bu yaz motorsiklet kullanirken bende maske taktim herkes bana vebaliymisim gibi davrandi). Tayland ki , Turkiye'den en az 15 sene geri kalmis bir ulkede bile boyle bir uygulama varken siz polislerin ulkemizde kask takmamasini anlayamiyorum. Istisnai durumlar haricinde tabii ki..
    Digerler motorsiklet suruculerine ornek olmayi birakin 10 senelik memursaniz yasiniz epey vardir tahmin ediyorum ve colugunuz cocugunuz da vardir, en azindan onlari dusunun.
    Umarim bu sorun AB yolundaki ulkemiz icin gelecek gunlerde asilir.
    Lutfen yanlis anlamayim sozum size degil, giyabinizda motorsiklet kullanan tum polis memurlarina...
    Sevgi ve saygilar...

Selam prifo ;
    Abi , önemli bir sorum olacak , cevaplarsan tüm motorcu arkadaşlar adına memnun olurum.

Yolda gidiyoruz ( Daha doğrusu çarşıda! ) , motor çevirmesine girdik. Durdurdular...

Sırasıyla : Önce ehliyet-ruhsat , sonra kask ..... (bizi sorguya çekiyorlar)
    Bu sıralamayı bize yazar mısın?

Yani , motorumuzda ehliyet,ruhsat ve kask tan sonra ceza yiyebileceğimiz hangi kusur vardır.?

Bir arkadaşım , <"eğer ceza yazmak isterlerse,birşey bulurlar dedi?"> Doğru mu?

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Sevgili Prifo merhaba benim bir sorum olacak geçenlerde bir topic'te konusu geçti de. Motosiklet te yangın söndürücü bulundurmak gibi bir kural var mı? Olsada nereye koyulur? Bizi bu konuda bilgilendirirsen çok memnun olurum.
    Sadobey

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı Sadobey adlı üyeden alıntı
    Sevgili Prifo merhaba benim bir sorum olacak geçenlerde bir topic'te konusu geçti de. Motosiklet te yangın söndürücü bulundurmak gibi bir kural var mı? Olsada nereye koyulur? Bizi bu konuda bilgilendirirsen çok memnun olurum.
    araçlarda bulunması gereken gereçler 1 sayılı cetvelde sayılmıştır.yangın söndürme cihazı bulundurması gereken araç cinsleri arasında motosikletlere yer verilmemiştir. yani kesinlikle bulundurma mecburiyeti yoktur.

Alıntı viper_1 adlı üyeden alıntı
    Selam prifo ;
    Abi , önemli bir sorum olacak , cevaplarsan tüm motorcu arkadaşlar adına memnun olurum.

Yolda gidiyoruz ( Daha doğrusu çarşıda! ) , motor çevirmesine girdik. Durdurdular...

Sırasıyla : Önce ehliyet-ruhsat , sonra kask ..... (bizi sorguya çekiyorlar)
    Bu sıralamayı bize yazar mısın?

Yani , motorumuzda ehliyet,ruhsat ve kask tan sonra ceza yiyebileceğimiz hangi kusur vardır.?

Bir arkadaşım , <"eğer ceza yazmak isterlerse,birşey bulurlar dedi?"> Doğru mu?

soruyu pek anlamadım..

motosiklet kullanırken olmazsa olmazlardan bahsediyorsan saydıklarının yanında sigorta poliçesi olacak, ışık donanımları faal olacak, motor-şasi nolar, rengi ruhsattakini tutacak, lastik dişleri uygun olacak, vs..vs....

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Alıntı prifo adlı üyeden alıntı
    ışık donanımları faal olacak, motor-şasi nolar, rengi ruhsattakini tutacak, lastik dişleri uygun olacak, vs..vs....
    Sevgili prifo teşekkür ederim cevabın için. Peki ışık donanımı nedir açar mısın üçgen reflektör falamı. Yoksa sinyallerin tam anlamıyla çalışması anlamında mı?

Bir sorum daha olacak. Bir arkadaşa Bir ticari taksi arkadan çarpıp yaralamış. Motoruna da hasar vermiş ve kaçmış. Plakasını alıp karakolda ve muayene işlemlerinin hepsini yapmış. Başka yapması gerekenler nelerdir. Taksi şoförü ceza alacakmı. yoksa şahit falan istenecek mi? Bu soruyu sordum çünkü farzedelim ki gece otobanda oldu şahit olmayacaktır haliyle.
    Sadobey

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı Sadobey adlı üyeden alıntı
    Sevgili prifo teşekkür ederim cevabın için. Peki ışık donanımı nedir açar mısın üçgen reflektör falamı. Yoksa sinyallerin tam anlamıyla çalışması anlamında mı?

Bir sorum daha olacak. Bir arkadaşa Bir ticari taksi arkadan çarpıp yaralamış. Motoruna da hasar vermiş ve kaçmış. Plakasını alıp karakolda ve muayene işlemlerinin hepsini yapmış. Başka yapması gerekenler nelerdir. Taksi şoförü ceza alacakmı. yoksa şahit falan istenecek mi? Bu soruyu sordum çünkü farzedelim ki gece otobanda oldu şahit olmayacaktır haliyle.
    ışık donanımı motosikletlerde arka stop ve park lambaları ile far ve sinyalleri ifade eder.
    dediğin olayda kanunun 81. maddesi şöyledir:
    Trafik kazalarına karışanlar ile ilgili kurallar :
    MADDE 81 - Trafik kazalarına karışanlar:
    a) Hareket halinde iseler trafik için ek bir tehlike yaratmayacakşekilde hemen durmak, kaza mahallinde trafik güvenliği için gereken tedbirlerialmak,
    b) Kazada ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza trafiğican ve mal güvenliğini etkilemiyorsa sorumluluğun saptanmasında yararlıolacak kanıt ve izler dahil, kaza yerindeki durumu değiştir-memek,
    c) Kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini,adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasınıbildirmek ve göstermek,
    d) Kazayı; yetkili ve görevli memurlara bildirmek, bunlar gelinceyekadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmamak,
    e) Sürücüsü, mal sahibi veya ilgili kişilerin bulunmadığı sırada araç,eşya veya yüklere zarar veren sürücüler, zarar verdikleri araç, eşya veyamülkün sahibini veya ilgili kişileri bulmak, ilgilileri bulamadıkları takdirdedurumu tespit etmek ve zarar verilen şey üzerine yazılı bilgi bırakmak,ilgili zabıtaya en kısa zamanda bilgi vermek,
    Zorundadırlar.
    Yalnız maddi hasar meydana gelen kazalarda, kazaya dahil kişilerintümü, yetkili ve görevli kişinin gelmesine lüzum görmezlerse, bunu aralarındayazılı olarak saptamak suretiyle kaza yerinden ayrılabilirler.
    (Değişik : 21.5.1997 - 4262/4 md.) Anlaşma hali dışında maddi hasarlı,ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında, zabıtanın iznini almadan zaruretdışında olay yerinden ayrılan veya birinci fıkranın (b) bendi hükümlerineuymayan sürücüler ................ lira para cezası ile cezalandırılırlar.
    (Değişik : 21.5.1997 - 4262/4 md.) Bu maddenin diğer hükümlerine uymayanlar................ lira para cezası ile cezalandırılırlar.
    taksici bu madde hükmünce 92 ytl para cezasına çarptırılır. ayrıca arkadaşın davacı ve şikayetci olursa -ki yaralanmış diyorsun davacı olmasa dahi kamu davası açılır- diğer hususlara mahkeme karar verir. plakadan sürücünün adresi tespit edilip sıcağına araç bulunursa, her fiziksel temasta iz olacagıdan (kabortada boya kalıntıları gibi) şahide gerek yoktur.

batucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bilgisayar,futbol ve motor
    vizemin ve sigortamın süresi doldu yakalanırsam ne olur bi de motosiklet vize ve sigorta fiyatı ne?
    Herbalife ürünleri için pmden mesaj atın
    35 BTU 55

prifo abi meraba.şehir içinde motor la giderken trafik sıkıştı ve bende bir arabanın arkasına yanaştım ve durdum.arkamdan gelen arabalar illa da 2 arabanın arasına girmem için korna çalıyorlar.otomobil gibi benim de öndeki aracın tam arkasında durma hakkım yok mu?
    ters açıdan başka bir sorum şu; trafik sıkıştı ve ben öndeki aracın arkasında durmadım 2 araç arasında geçecek kadar boş mesafe var,trafiği de tehlikeye atmıyorum,araçlar arasından geçmem yasal mı?
    teşekkürler

Motosikleti
    bmw r1100
    Alıntı batucan adlı üyeden alıntı
    vizemin ve sigortamın süresi doldu yakalanırsam ne olur bi de motosiklet vize ve sigorta fiyatı ne?
    http://www.motosiklet.net/modules.ph...r=asc&start=72

"tankahaska" arkadaş trafik takipcisi vize sigorta fiyatını sorabilirsin.

Alıntı yigitto adlı üyeden alıntı
    prifo abi meraba.şehir içinde motor la giderken trafik sıkıştı ve bende bir arabanın arkasına yanaştım ve durdum.arkamdan gelen arabalar illa da 2 arabanın arasına girmem için korna çalıyorlar.otomobil gibi benim de öndeki aracın tam arkasında durma hakkım yok mu?
    ters açıdan başka bir sorum şu; trafik sıkıştı ve ben öndeki aracın arkasında durmadım 2 araç arasında geçecek kadar boş mesafe var,trafiği de tehlikeye atmıyorum,araçlar arasından geçmem yasal mı?
    teşekkürler
    adı üstünde taşıt yolu..
    motosiklette bir taşıt. diğer taşıtlar gibi şeridinde durmalısın. iki aracın arasından geçmeye çalışan bir motosiklet sürücüsünün kazasına bakmıştım. arabalardan biri kül tablasını dökmek için kapıyı açıyor. motosiklet kapıda kalıyor, sürücü öndeki konvoyda..

Motosikleti
    Asya 150 T
    merhaba prifo abey hoşgeldin
    şimdiye kadar yapmış olduğun açıklamalar için şahsım adına ve tüm motorlu arkadaşlar adına teşekkür ederim.
    Benimde birkaç sorum olacak.
    1- Motora takmış olduğumuz aksesuarlardan herhangi bir ceza yermiyiz , mesela; flaş lamba , neon ışık gibi.
    2- Kask takmamanın cezası ne kadar , hiç ikaz yapılıyor mu yoksa hemen ceza mı kesiliyor.
    3- Motorsikletle alakalı kanun ve kuralları detaylı bir şekilde inceleyebileceğimiz bir web sitesi var mı veya bir el kitabı falan varmı.
    4- Motorsiklette istepne lastik taşıma zorunluluğu var mı.
    5- Birde şehir içinde kullanımda kısa mesafede mesela bir kaç yüz metrelik sürüşte kask takmasak ta polis abeyimiz bizi çevirse ceza yermiyiz.
    Şimdiden vereceğin cevaplar için teşekkür ederim. Görevlerinde başarılar.

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    Motosikletin neresinde yedek lastik taşımayı planlıyorsun ?

Kısa-uzun mesafe diye bir kavram yoktur. Motosikleti hareket ettirdiğin anda ister 100km yol gidecek ol ister 50 metre, sürüyorsundur ve kurallar değişmez.

Kask takana ikaz diye bir kural söz konusu değil. Polis yazar yazmaz onu bilemem ama yasalar kask takmayana ceza kesilecek diyor.
    Kralını tanımam. Edirne Motorcycle Club!!!

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler