Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bergama'da "Aynaları sökme modası" saçmalığı...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bayram için gittiğim Bergama'da geçen seneye oranla motosiklet sayısının ciddi oranda arttığını gördüm. 60.000 nüfuslu bu ilçede piyasada ne kadar motosiklet çeşidi varsa neredeyse hepsini görmek mümkün. Eh, bir motosiklet tutkunu olarak bunları görmek güzel. Ancak önemli 2 konu var:

1. Özellikle şehir içinde hiç kimsede, evet istisnasız hiç kimsede kask yok. Burada geçirdiğim 5 gün içinde şehiriçinde bir tane bile kasklı sürücü görmedim. Sadece şehirdışına çıkan yolda bir kaç kasklı sürücü gördüm o kadar. Onda da bir tanesinin kayışları yanda savruluyordu, bağlamamıştı.

2. AYNA SÖKME MODASI: Hadi kask meselesine alıştık, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler haricinde kask yaygın olarak kullanılmıyor gibi. Ben burada bu ikinci konunun üzerinde durmak istiyorum. Aynaları sökmek motosiklete nasıl bir hava katıyor, neye yarıyor anlayamıyorum. Bu ilçede göreceğiniz motosikletlerin neredeyse yarısında ayna yok. Yahu neredeyse aynaları olan adamı motorcu saymayacaklar gibi bir durum söz konusu

Bu durum başka yerlerde de olabilir, ben Bergama'da gördüm ve o yüzden bu ilçeden bahsediyorum. Bu tuhaf moda (evet özellikle moda diyorum çünkü yaygınlaşan bir davranış) bir an önce sonlandırılmalı ve herkes söktüğü aynayı tekrar takmalı bence. Kask kask kask diye burada herkese tavsiye vermekten bıkmış arkadaşlar varken bir de "aynalar, aynalar, aynaları takınnnn" diye uğraşmayalım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    Oradaki kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapmadı ortada alan memnun satan memnun

estelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 125 kt
    bu sadece orada değil ankara ilçelerindede geçerli. ayna sökmeye dikkat etmedim ama kimsede kask yok.

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    İzmir Bornova İzyuva Evka - 3 civarlarında bir tek kask takan ve aynalı bir motosiklet bulamassınız. daha dogrusu Çin Ürtimi boru egzostlu seleye yamuk oturan Çin Reysingçilerini Saymıyorum.

Ancak Benm sitemin sokagından ne hikmetse günde en az 30 tane 4 silindrli Motosikleter gecıor
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

Motosikleti
    Hyo GT250R
    Ayna sökme ilğinçmiş ve mantığınıda anlamış değilim

alper_satriani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nokia 6300 Gri
    aynasızlarrrrrrrrrr
    BAŞKALARINI SIK SIK AFFEDİN, AMA KENDİNİZİ ASLA

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı arslanfb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oradaki kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapmadı ortada alan memnun satan memnun
    Aynen katılıyorum.

İşin aslı kimseyi kask takmaya, aynasını sökememeye teşvik etmeye çalışmamalıyız.

Çünkü kanunlar bunları açık ve net olarak yasaklamış.

Burda teşvik edilmesi gereken, bilinçli veya bilinçsiz, iyi veya kötü niyetle, görevini yerine getirmeyen kolluk kuvvetleri.

Tabiki sadece bergama için değil, tüm il ve ilçelerimiz için.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet küçük ilçelerde böyle bir hastalık var! Aynaların motosikletin görüntüsünü bozduğunu düşünüyorlar. Hatta geçen Nisan ayında Ayvalık'tan kiralayıp Dikili'ye gitmek istediğim ybr ninde aynaları yoktu. Bende evden boşta duran tek bir bisiklet aynasını takmıştım.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

valla bende bergamalıyım yazları bir hafta da olsa gidiyorum tespitiniz çok doğru kask takmayı geçtim bu ayna sökme işini hiç anlamış değilim tamam küçük yer falan ama o kadar çok motosiklet varki her taraftan çıkabiliyo ve neredeyse bir çoğu çin motosikleti o kadar hızlı kullanıyolar ki gidenler bilir ana cadde olarak tek bir caddesi var ve yol üstünde bi hayli büyük karakol var.adamlar önünden vızır vızır geçiyolar bir allahın kulu da dur kardeşim hani ehliyetin kaskın aynan demiyo.hal böyle olunca vatandaş ne yapacağını şaşırıp hangi akla hizmetse aynaları söküyo
    biraz kontrol olsa böyle olmayacak ama nerde...
    :bestmt:

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Başka konularda da benzeri mesajlara rastladım. Motoru daha derli toplu ve karizmatik yapıyormuş aynaları sökmek, öyle savunuyor arkadaşlar kendilerini

Motosikleti
    fym masai 250cc
    bazılarıda aynaların motorun hızını kestiğine inanıyor yaf.
    Masai Grand Eagle 250 ESKİŞEHİR:cat:

by_001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5 cbr 929
    aynalari cikaran arkadaslar nasi serit deyistiriolar anlamadim ben

aynalari cikar git deseler ben gidemem galiba
    kawasaki er5 yamaha xjr 1300

1000RR, R1 vb. makinelerde aynalar aerodinamiğe etki ederek ciddi (1-3hp) güç kayıpları yaratabilirler. Bu yüzdendirki yarışmak için yaratılmış ve saliselerin dahi önemli olduğu makinelerde aynalar ya iptal edilmiştir, yada çok ufak bir şekilde grenajın içerisine yerleştirilmiştir. MotoGP motosikletlerinde ayna bulunmaz.

Ancak bu bahsi geçen motorlar dışında aynaları iptal etmenin tek mantığı "şekilcilik" sevdasıdır. 100cc'lik scooter'lara abarth egzost takan, orasına burasına The Doctor #46 falan yazan arkadaşların olduğu bir toplumda böyle şeylere şaşırmıyorum artık..
    Ne kadar [B]basit[/B]; o kadar [B]iyi[/B]... ::139::

szr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr125
    Antalya dada çok yaygın bu aynasız kullanım, iyi cesaret ne diyelim...

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Valla ben bır dee bu rezilliği Manisa da gordum Manisadan arkadaslar varsa kusura bakmasın ama tam bir Texsas kural yok kanun yok hıc bısı yok... Orda da motorucularda kask takmak ayıp sayılıyor herhalde vede ayna cogunda ayna yok gece 1 de Vestel tesısımı ne var onunda benzınlık motorla mola verdık orda mola suresınce 41 tane motor gectı o caddeden hıc bırınde kask yok ve gecen motorlarında 4 te 1 600 luk ss lerde helekı bır r6 lı cocuklar vardı 2 kısı bınmısler kask mont vs hıc bısı yok t-shirt lerle nasıl basıyorlar anlatamam...

Valla düzce de cok motor var ve burda kask takma oranı tahmınıne yuzde 95 lerde.. Kasksız gıtmek ımkansız eger bır polıs gorurse vay halınızee...
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

Motosikleti
    Aprilia RS 125 2010
    Aynasızlar bunlar yaaa aynasız motor kalpsiz bir insana benzer
    :thumright

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @aYe
    Çünkü kanunlar bunları açık ve net olarak yasaklamış.
    Performans egsozu kullanmak, emniyet şeridini kullanmak ve şehir içinde/dışında hız sınırını ihlal etmek de suç ona bakarsan
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bergamaya gittiğimde bende şaşırdım sinek gibi özellikle cup modelleri revaşta ama herkes bi alem farklı olmak için yapmadıklar değişiklik yok.Bir tane kask takanda yok kask takanada uzaylı gibi bakıyorlar.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @aYe

Performans egsozu kullanmak, emniyet şeridini kullanmak ve şehir içinde/dışında hız sınırını ihlal etmek de suç ona bakarsan
    Abi ne yaptın her suç aynı olsa hepsinin cezasıda eşit olurdu.

Ben seni caddede kasksız, aynalarını sökmüş dolaşırken hiç görmedim.

Ama bu yazdıklarını yaparken gördüm, ki senin kanunları karşına alacak asi bir karakterinde yok, demekki performans egzost takmak, hız limitini yer yer aşmak, emniyet şeridini ihlal etmekle, kasksız aynasız gezmek aynı şey değil, suç var suç var abi.

Şimdi polis beni kasksız aynasız görse motorumu parka çeker bağlar, çünkü diğer insanların hayatını tehlikeye atacak şekilde araç ve sürücü kusurlu.

Diğerleri içinse ceza kesip sözle uyarır ve yollarlar.

Hem masum değiliz hiçbirimiz, özelliklede ben.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @aYe
    Şimdi polis beni kasksız aynasız görse motorumu parka çeker bağlar, çünkü diğer insanların hayatını tehlikeye atacak şekilde araç ve sürücü kusurlu. Diğerleri içinse ceza kesip sözle uyarır ve yollarlar.
    Aksine, kasksız ve aynasız dolaşmak diğer insanların değil sürücünün hayatını tehlikeye sokar. Hız sınırının olduğu yerlerde hız sınırının 2-3 kat süratte seyir etmek ise hem kendinin hem de diğer insanların hayatını tehlikeye sokar. Bu yüzden Bağdat Caddesinde onlarca insan kaza sonucu hayatını kaybetmedi mi? Benim burada söylemek istediğim kasksız ve aynasız dolaşmanın abartılmaması gerektiğiydi çünkü suç suçtur, küçüğü büyüğü olmaz. Senin de dediğin gibi hiçbirimiz masum değiliz..
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler