Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Çin Malları Satışa Devam Etsin Mi ?

Katılımcı sayısı
32. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet

21 65.63%
  • Hayır

11 34.38%
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

AB Uyum Yasaları Doğrultusunda Çin Malına Hayır!

Motovento
    REKLAM ALANI
    MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Arkadaşlar Ab üyesi ülkelerde Çin malının satışı yasak ve birçok avrupa ülkesinde de bu böyle, ister Ab üyesi olsun ister olmasın.

Pekii "piyasada bu kadar Çin malı motosiklet kullanan varken geçtide MeTaL ne diye böyle bir düşüncesizlik yaparak bu başlığı açtı" diye sorarsanız cevabıda şu olurdu herhalde. Ab üyesi ülkelerde Çin malının satışının yasak olmasının sebebi Çinde üretimi arttırmak ve gideride azaltmak için küçük yaşta işçi çalıştırılıyor. Ab üyesi ülkeler ve birçok Avrupa ülkeside bunu boykot etmek amacıyla malların ülkerine girşini yasaklıyor. Alımı ve satışı yasak olan Çin malları ülkeye girmeyince ne olacak? İnsanlar motosiklet veya elektronik malzemeleri kullanmasın mı? Tabii ki kullanacaklar ama en kalitesini ve bu kalitede de bol çeşit istiyorlar. Bu doğrultuda da Türkiyeye girmeyen ve girse dahii fiyatları çok yüksek olan motorları onlar gayet ucuza ve en iyi hizmetle alıyorlar. Türkiyede de Ab uyum yasaları doğrultusunda herşeye ambargo gelmişken hatta ve hatta kokoreçe bile yasak gelmişken neden halen halkı kandırır gibi Çin malları satılıyor ve bu mallardan zarar görenler hakkını alamıyor?

Ben diyorum ki ; Çin malları satılmasın ve bizde artık ucuza kaliteli aletlere binelim ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    patatessogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doğru söylüyorsun ama AB ye girebilecez mi acaba hem çinler satılmayacak hem de AB ye giremeyecez diyelim ki o zaman ne olacak beni motor hırsızı mı yapacaksın? Şöyle Bir kampanya başlatalım Kokoreçe EWET Çine hayır Zaten o Banu alkanın oynadığı reklamı görseler hemen kabul edecekler ama.Ayrıca kokoreççilerden komisyon almıyorum

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Ab yasaları gereğince vatandaşa zararı olsada uygulanan önergeleri ve kuralları TBMM kabul ediyor. Bize faydası olan ve Ab uyum yasalarının gereklerinden biris olması gereken Çin mallarının satışını ise cebine o mallardan para giren kişiler tarafından kabul etmiyorlar sanırım. Çin mallarının ülkeye girişi yasaklanırsa gümrük ve tekel bakanlığı nasıl para yiyecek? Nasıl o kadar motorlu araçtan vergi alacaklar? Benim kafamı bozan nokta bu işte! Kendi menfaatleri için yüzbinlerce insanın zararını ve maduriyetini gülerek seyredenler! Çin malına hayır kardeşim bizde artık kaliteli ve ucuz fiyata motosikletlere arabalara binmek istiyoruz. Bizde sadece yabancı sitelerde gördüğümüz motorlara binmek istiyoruz! ...

konuya etraflıca bakmak lazım, bence büyük ülkelerin dünyadaki pazar paylarını kaybetmeleri çindeki çocuklara duydukları acıma duygusundan daha önde geliyordur. eğer çocuklara acısalardı ve maçaları yeseydi direk çin hükümetine baskıyı koyarlardı, akılları sıra çini boykot ayağına kendi mallarını bize satacaklar ve pazar paylarını koruyacaklar. ben kimseyi bu konuda boykot etmem kusura bakmayın... hatırlarsanız bir arada mc donalds ı boykot ediyorlardı, neymiş efendim, oyuncakları çinde aç susuz çocuklara yaptırıyorlarmış... eee hala öyle, oyuncaklarda made in china yazıyor... vah vaahh nede çocukları düşünürmüş bu amerikalılar, para için sineğin yağını çıkarır bunlar be... maymun gözünü açıversin bi zahmet artık...

buda bir yönden bakış açısı, daha başka bakış ve görüş açılarıda elbet vardır

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Arkadaslar AB uyum yasalari Cin Malina Hayir derken. Nasil her konuda arastirmadan yorum yaptigimizi bir kez daha goruyorum. Gecen hafta Blair neden Cin'deydi. Neden 2005 kotasinda degisim yaptilar. Bunlari iyi dusunmek lazim. Avrupa devletleri karini dusunurken biz de hala cin mali mi alalim derdindeyiz. Ulkenin refahi ve kari Avrupa birligi uyum yasalarindan daha onemli degilmi?

Iyi o zaman Cin den alisverisi keselim. Cin mallarini Avrupa'dan mi alalim? Satis politikalari icin cikarilmis tartismalari gundeme tasimanin mantigi yok.

Cin'de cocuklar calisiyormus falan safsatalari biz de cocuk calismiyor mu? Ben gucume bakarim parama gore alisverisimi yaparim Cin malini da tercih ettigim zamanlar oluyor. Eskiden de Cin mali aliyorduk simdide belki farkinda degildik simdi dikkat ediyoruz.

Ulkenin refahi icin ne uygunsa onu yapalim. Bu Ulke'nin cok calismaya ihtiyaci oldugu kadar iyi ticari politikalara da ihtiyaci var. Ve halkin Devletine cok guvenmesine.
    Sadobey

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    ChatnoiR, AB diyorum America demiyorum . Ayrıca o Mc Donalds Çindeki çocuklara oyuncak yaptırdığı için değil Ermeni Oykırımına destek verdiği için boykot ediliyordu . Sadobey, sende tam olarak okumadın sanırım yazdıklarımı. "Çin malı almayalım boyket edelim Ab uyum yasalarına uyalım" demedim ben arkadaşım. Demek istediğim kokoreç yasağını bile gündeme getiren hükümet o kadar Ab yasalarını uygulamya geçirmek istiyorsa Çin mallarınında girişini yasaklasın bizde adam gibi motorlara adam gibi fiyatlara binelim demek istedim. Sen sanıyor musun ki Çin malları ülkeye girdiği müddetce hayatında Yamaha xT 50 veya TZR50 görebileceksin? ... görürsün ...

maynax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    henüz yok ama olacak
    o zaman türkler üretsin türklerin ürettiğini alalım yalanmı şimdi siz kanuni dersiniz ama kanuninin çeşidi az daha bir sürü şey

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Çin Mali olmasa 0 motor alamazdim. IYI ki varmis.
    Sadobey

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    maynax, Kanuni Türk markası olabilir ama Çin malı satıyor veya adi İngiliz malları, sen sanıyor musun ki Kanuni motorlarını Türkiyede üretiyor? Sadobey, Çin malı olmasaydı sen o Jinluna verdiğin paraya Yamaha Dragstar 250 alırdın güzel kardeşim. Neyse sen bildiğin gibi takıl bakalım dikkat ette altında patlamasın, sonra ortada kalırsın ...

maynax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    henüz yok ama olacak
    hayır ama sonuçta bunun la türkler uğraşıyor senin anlatım tarzın yanlış bak bu yıl çin malı motorlar türk piyasasına girmeseydi çoğu insan motor almayacaktı yinede iyi ki çin malı türkiyeye gelmiş

baturalps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gelmesini bekliyoruz
    Alıntı ChatnoiR adlı üyeden alıntı
    konuya etraflıca bakmak lazım, bence büyük ülkelerin dünyadaki pazar paylarını kaybetmeleri çindeki çocuklara duydukları acıma duygusundan daha önde geliyordur. eğer çocuklara acısalardı ve maçaları yeseydi direk çin hükümetine baskıyı koyarlardı, akılları sıra çini boykot ayağına kendi mallarını bize satacaklar ve pazar paylarını koruyacaklar. ben kimseyi bu konuda boykot etmem kusura bakmayın... hatırlarsanız bir arada mc donalds ı boykot ediyorlardı, neymiş efendim, oyuncakları çinde aç susuz çocuklara yaptırıyorlarmış... eee hala öyle, oyuncaklarda made in china yazıyor... vah vaahh nede çocukları düşünürmüş bu amerikalılar, para için sineğin yağını çıkarır bunlar be... maymun gözünü açıversin bi zahmet artık...

buda bir yönden bakış açısı, daha başka bakış ve görüş açılarıda elbet vardır
    +1259

avrupa birliğinin öncelikli amaçlarından biri kendi içinde büyümek, bu yüzden ambargo koymaları mantıklı. adamlar istediği şeye ambargo uygulayabilir buna kimsenin itiraz hakkı yoktur fakat tepki gösterme hakkı vardır elbette, olabilicek tepkileri azaltmak adına aralara duygusal sebepler ekliyorlar. bu ambargonun asıl sebebi kalitesi veya kimler tarafından üretilmiş olması değildir. serbest piyasada herkesin seçme özgürlüğü vardır bu yüzden karar tüketiciye bırakılmalıdır. çin malı eğer kalitesiz ise 2-3 katını verip kaliteli bir mal almayı seçebilir insanlar.

bütün dünyada kullanılan bilgisayar donanımları ve yazılımları nerde nasıl üretiliyor bunu biliyormusnuz? bunlara niye ambargo konmuyor? mert olan adam bunlarada ambargo koyar ve kendi yazlımını ve donanımını üretir! çine ambargo varda diğer ülkelere niye yok?

çok kötü koşullar altında bırakın çocukları yetişkin bir insanın çalışmasını bile kabullenemem şahsen. bu yüzden bunları tartışmak mantıksız.

sonuç olarak serbest piyasa niye kuruldu? niye tekeller yok dünyada? her bir bireyin isteği malı alma hakkı olmalıdır, eğer bireyin gerek duygusal gerekse politik garezi varsa tercihini ona göre yapabilir, eğer bir ülke bunu yapıyorsa altında ya maddi bir kazanç yada politik bir garezi vardır.

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    maynax, senin görüş açın ve genel kültürün zayıf sanırım. Arkadaşım Çin malı gelmese Japon, Endonezya, Kore, Taiwan malı gelecekti. 50 cc 100 cc 125 cc bir sürü Yamaha, Honda gelecekti! Aralarında mükemmel bir rekabet başlayacaktı. Senin CBR125 e verdiğin 5.000 YTL ye yakın para olacak 3.000 YTL neyse ya takılın siz ÇanÇinÇon mallarıyla size yakışanda bu zaten . baturalps, arkadaşım ben bilg.mühendisiyim. Türkiye dışında ve Türkiye gibi geri kalmış bütün ülkelere Çin gönderiyor bilgisayar parçalarını ama gel gelelim Ab üyesi ve America gibi gelişmiş sayılan ülkelere bilgisayar parçalarını Finlandiya ve America üretip gönderiyor. Öyle iki kartın üzerinde Made in Chine yazdığını görüpte "her bilgisayar parçasınıda Çin üretiyor ona bakarsanız" demekle bitmiyor iş, bir binayı yıkmak kolaydır, zor olan ya binanın destek noktalarını bulup yıkılmaz hale getirmektir ya da yıkılacak binanın yerine bir eğitim kurumu açmaktır ...

LaCiVerTSaRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE 500
    AB olmazsa BA var artık ( Büyük Avrasya ) ( BA = Rusların Türkiyeye Teklif ettiği yeni oluşum )

Dostlar kaliteyi ucuza alacaksak ve Türkiye kazanacaksa bu işten Çin Malı satılmasın tabiki.

Çin malına biniyorum neler konusuyorum Bu ne YamanÇelişki.
    Akıllı efendi uslu sür motorunu ADAM desinler..
    Kaskını Tak Takmayanları Uyar..!!!
    http://www.setcom.com.tr

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    LaCiVerTSaRi, işte abi budur ya! Senin gibi tarafsız ve objektif insanlara ihtiyacımız var. Helal olsun ne diyim ...

SAVASXXL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP XL 650 V
    Laf olsun diye ortaya bişey atmayın lütfen...
    Avrupa birliği ne göre Çin mallarına yasak gelmiş oylemı külahıma anlatın.....
    Ben cep telefoncuyum kendı piyasamdan örenkler vereyım...
    Motorola dünya devi değilmi?? pekiiiiiii Motorola'nın en büyük 3 fabrikası nerede??????????
    Siemens Alman firması(en büyük eu üyelerınden birisi) onun 2 en büyük fabrikası nerede ???????????
    İki sorununda cevabı ÇİN .....
    Lütfen şunu almayın bunu almayın derken 2 defa düşünün Avrupa -Amerika ve gelişmiş ülkeler az gelişmekte olan ülkelere gaz verirlerki ayıkmasınlar ucuza mal almasınlar dıye ama giderler yine Çin de 3-5 tane fabrika açarlar ...
    Ben o yavşakların uşağı olmayı tercih etmiyorum Çin malı kullanırım evet ama küçük yaşta çocuk çalıştırmaya HAYIR ...
    (her ne kadar Turkiye de çocuk çalıştırmakta olsada buna karşı çıkacağımıza elin Çinlisine karışırız oda ayrı mesele )

Kafamda aslında daha çok şey var ama derin konular girmek istemıyorum...
    [B][COLOR="Red"]AĞIRADAM...[/COLOR][/B] [COLOR="Blue"][B]SAVAŞ BİÇER İSTANBUL A Rh (+) HONDA TRANSALP XL 650V[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]SAVAŞ-BARIŞ-ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ....[/B][/COLOR]

Arkadaşlar, Çin mallarını hiç kimse bize çok kaliteli diye zorla satmıyor. Sistemden kaynaklanan yüksek vergiler ve maliyetler yüzünden kullanılabilir diye tabir ettiğimiz motosikletler değerinin çok üzerinde Türkiye piyasasına giriyor. Piyasaya Çin malları hakim olunca aynı malı bu sefer iki katına satmaya başlayacaklar. ''Ayağınız alışşın abi hesabı'' yapılıyor şimdi. Girişimciler, sanayiciler Türk malı ucuz motosiklet yapıp piyasayı Çinin elinden kurtarmak yerine Çinlilerin yaptığı üç kuruşluk motoru alıp bize 10 kuruşa sattılar. Anlıyacağınız Türkün zekası bir kez daha kendini göstermiş oldu. Ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz. Bu arada Çin sanayicileri kutlamak lazım. Bende olsam aynısını yaparım. Dışa bağımlı olmak en kötüsü. Kendimiz üretelim. Ulan türk malı motor olsa herkes gider çin malı alır. Her zaman olduğu gibi bunda da treni kaçırdık.
    motorize07 [MT Antalya Burada]
    Her Tip Yol ve Hava Şartlarının Motorcusu
    Gittiğin Yol, Yol Değil. YAMAHA XT600 E

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MeTaL adlı üyeden alıntı
    neyse ya takılın siz ÇanÇinÇon mallarıyla size yakışanda bu zaten...
    MeTaL dostum her şeye eywallah da bu laf ne?? Bende çin malı kullanıyorum,çin malları kalitesizdir evet ama bu benimde kalitesiz olduğum anlamına gelmiyor...Şu anki piyasada aynı fiyatlara daha iyi mal varda biz mi almıyoruz???Tamam dediğin doğru olabilir yurt dışında bizim 5 milyara aldığımız motorlar 3 milyar ama şu an piyasada bu yok...Herkez ister kaliteli malları kullanmayı kaliteli şeyler almayı seninde demek istediğin şey bu kaliteli mallara daha ucuza kavuşmamız için bi takım şeyleri göz önüne almamız ona göre hareket etmemiz gerekiyor.Ama bu ambargolar vs. bu gün uygulanmaya başlansa inan bana piyasanın oturması gene yıllar sürer bu süre içinde motor almak isteyen insanlarda avcunu yalar ve sonuçları düşünülenden çok farklı da olabilir (çin malları elektrik malzemeleri piyasasına girmemişken bir siemens şalterin fiyatı ile şu anki fiyatı arasında çok fark var...Yıllar önceki fiyatları bile şu ankilerden pahalı peki şu an para kazanmıyorlar mı? Kazanıyorlar ama daha mantıklı kar marjlarıyla...)Neyse dostum bende şunu söylemek isterim ki söylediklerimden yanlış anlaşılmasın bende kaliteyi daha ucuza almak isterim bu türkiyeninde işine geldikten sonra bende bu düşünceye katılırım...Ama şu an bunun yapılamayacağı da aşikar...

assi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway 150 superlight 34 zd 0765
    metal kardeşim,sana hak vermemek mümkün değil.Lakin durumumuz ancak çin malına yetiyor.Türkiyede Şöyle delikanlı sadece kar değil hizmet etmeyi düşünen bir sanayicimiz de olmadığı için mecbur kalıyoruz çin motorlarına. boykot bizi sadece motor hayalimizden uzaklaştırır ve ben daha fazla sabretmek istemiyorum.japon alsam en az 2 sene . yok yok.iyiki çin malı var.aslında ne yazıkki yerli imalatımız yok

droral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 125T, Kymco Grand Dink 250, Honda Today
    Sayın metal, sormak isterim, bindiğiniz Yamaha motorların bile bazı modelleri Çin'de üretilmiyor mu acaba? Örneğin ilk akla gelen Alman Bosch'un, Siemen'sin, Holandalı Philips'in, (hatta Japon Sony'nin bile) Çin'de fabrikaları yok mu acaba? Bu Avrupa neyi nasıl boykot ediyor onu anlamadım. O zaman kendileri önce oradaki fabrikalarını kapatsınlar!

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    İki sene öncesine kadar piyasada böylesine Çin malı motor mu vardı? Yoktu. Peki amcamlar neden yurtdışında sattıkları modelleri Tr'ye hala ucuz olarak getirmiyorlardı ya da başka bir soru fiyatlar hiç bu kadar donmuş muydu? Ya da Honda 125cc lik racing replikalarından birini Tr'ye getirmeyi daha önce düşünmüş müydü? Derbi neden yıllardır Tr'de satılmıyordu da yeniden gelesi tuttu?

Özellikle şu anda satılan Çin mallarının kaliteli olmadığını (kaliteli olan Çin malı yok değildir, yanlış anlaşılmamalı), alıp kullananlar dahil herkes biliyor. Ancak, bu kadar rağbet görecek fiyatlara satılıyor olmasalardı, ne cbr125r ı görebilirdiniz, ne 2006'da gelecek olan DERBI'leri, ne BUELL'leri, ne de sabit tutulan diğer fiyatları..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler