Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Güneşli Bir Pazar Günü & Benim Hâlim

Motovento
    REKLAM ALANI
    muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar sabah uyandığımda bugünün pazar ve havanında güneşli olmasını fırsat
    bilerek 15 gündür binmediğim makinamla şöyle damarlarıma kadar rüzgarı hisetmek istedim...Motoru garajdan çıkardım..Tüm kontrolleri yaptıktan sonra ateşleme düğmesine bastığımda akünün almadığını gördüm...1-2 deneme...Malesef tık yok..Bende arabamızın aküsünden takviye yaparak çalıştırmayı denedim. Oldu da..Çalıştı fakat aküler arası takviye kablosunu çektiğimde tekrar çalıştırmak istedim..Yok kardeşim akü inatlık yapıyor çalıştırmıyor..Takviyeli çalışıyor fakat çıkarınca takviyesiz akü almıyor. Benim bildiğim 2 sebep vardı..
    1..) Akü şarj almıyor..(akü bitik---akü kalp krizi geçirdi..)...
    ya da,
    2..) Şarj dinamosunda problem var...Şarj dinamosu calışmıyor..

Sizden ricam bunların dışında bir problem olabilir mi...
    Ateşleme var..Takviyeli çalışıyor ama takviyesiz kendi aküsüyle çalışmıyor işte..

.
    .
    FOTOLAR TARAFIMDAN SİLİNMİŞTİR.[/IMG]
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Aktarma kablosunu ayırdığınızda motor çalışmaya devam ediyorsa(akü boşken, ki boş) şarj dinamosu gayet güzel çalışıyor demektir, çünkü çalışmasa bujiler ateşleme yapmaz ve motor durur.

Durdurduktan sonra yine marş almıyorsa akü bozulmuş veya bakıma ihtiyacı var demektir ki sanırım sorun bu.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aktarma kablosunu ayırdığınızda motor çalışmaya devam ediyorsa(akü boşken, ki boş) şarj dinamosu gayet güzel çalışıyor demektir, çünkü çalışmasa bujiler ateşleme yapmaz ve motor durur.

Durdurduktan sonra yine marş almıyorsa akü bozulmuş veya bakıma ihtiyacı var demektir ki sanırım sorun bu.
    Artık çoğu motor cdi sistemini kullanıyor yani motorda akü olmasa bile motosiklet çalışmaya devam ediyor..
    Bence sorunun aküden kaynaklanıyor.. Sigortalara bakmanı öneririm.. Şarj dinamosu dediğin kollektör veya konjektör olabilirmi? onlarda da sorun olabilir tabi akü bozulmamışsa
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    baboş ben pek annamam ama araba gibi 2 ye takıp rampa aşağı vurdursana...ne zarar görcekki...zaten çin çon...acıma yani...hani vırago sahdow falan olsa tavsiye etmem...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence takviye almadığı zaman akünün çalışmaması normal.Çünki boşalmış akü takviye almadığı zaman tam sarj olmuyor ve gücü yetmiyor.Stop ettirmeden 1 saat rölantide beklesin veya 1 saat dolaşılırsa sarj olabilir.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı ExTReMa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık çoğu motor cdi sistemini kullanıyor yani motorda akü olmasa bile motosiklet çalışmaya devam ediyor..
    Bence sorunun aküden kaynaklanıyor.. Sigortalara bakmanı öneririm.. Şarj dinamosu dediğin kollektör veya konjektör olabilirmi? onlarda da sorun olabilir tabi akü bozulmamışsa
    Hocam CDI dediğin de nedir? Biraz detay verir misin?

Akü bitik ve şarj dinamosu bozukken değil CDI tüm alfabeyi bir araya getirsen motoru çalıştıramazsın.(motor dizel değilse)

Benzinli motorların çalışmaya devam etmesi için ateşleme, ateşleme içinde enerji lazım, bunu da akü ve şarj dinamosu harici verecek bir kaynak yok.

aYe her motor düşündüğün gibi değildir..
    İki ayrı sargı vardır volantın içinde birisi bobine enetji üretir diğeri aküyü şarj etmeye ve ışıkların yanması için enerji üretir..
    Yani akü olmasa bile kendi ürettiği enerji ile ateşlemeyi yapar motoru çalıştırır.
    Yeni model motorların çoğu böyledir aküsüzde çalışırlar..
    Yani eski mobiletleri düşün o sistemin biraz geliştirilmiş halidir..
    Işık bobini aküyüde şarj etmeye yarar..
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    Kendini SS Zanneden Pisihled
    Abi arkaaşlar zaten söylemiş bana gerek kalmamış..
    ha tekrar özetle dersen. takviye yaptın ve motosikletin çalıştı. takviye kablosunu ayırdığın an eğer motor stop ediyorsa arıza şarj dinamosundan veya konjektördendir. ha yok motor çalıştıktan sonra kabloları ayırdın çalışıyorsa ve hemen stop ediyorsan akü tam şarj almayacağından marş tekrar takviyesiz basmaz. çalıştıktan sonra en az 10 dk hafif gaz vererek hatta yol yaparak aküyü şarj etmelisin. ha motor çalışıyo takviye kablosu ayrılıyor ve yola çıkıp gezip geliyosan motoru stop edip marşa tekrar basmak isteyince almıyorsa o zamanda akün bitmiştir abi... akünün şarjla kurtaracak bir durumu kalmamıştır değişmen gerekir. zaten bu sorunun olabilmesi için akünün içindeki suyun bitmesi gerekir buda bitince asit plakalara çekilir ve plakalara zarar verir. şarjla yeni elektrolizle uğraşma değiş derim abi...

ha birde eğer rölanti devrin düşük ve kabloları hemen marş yaptıktan sonra ayırıyosan yine yeterli akım gelmeyebilir ve stop edebilir...

şu an aklıma gelen başka bir sorun yok abi...
    [B][I][U][COLOR="Blue"]Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz…" [/COLOR][/U][/I][/B]
    [B][U][COLOR="Red"]MUSTAFA KEMAL ATATÜRK[/COLOR][/U][/B]

Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster

.
    Benimde düşündüğüm bu babocan..Tşkler.

Emrah babocan kollektör olması gerek isminin..Arkadaşlar anlaması bakımından dinamo demiştim..ateşleme modeli cdi...TKşkler..
    Alıntı Hay.alper.est adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence takviye almadığı zaman akünün çalışmaması normal.Çünki boşalmış akü takviye almadığı zaman tam sarj olmuyor ve gücü yetmiyor.Stop ettirmeden 1 saat rölantide beklesin veya 1 saat dolaşılırsa sarj olabilir.
    Babocan çalıştırdıktan sonhra bi 15 dakika gezip geldim..Yeniden çalıştırmak istediğimde de akü almadı...

BİROL 78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HAYABUSA
    seni üzüyor galiba bu makina..
    facebook(Fazer Tutkunları)

ağbi motoruna 15 gün binmemenin sebebi aşırı soğuklarsa .akü düşmanı soğuk anlaşılan senin aküyü fena götürmüş. arabayla çalıştır takviyeyi hemen çek motoru biraz kendi halinde çalıştırırsan akü kendini biraz toplar. yok bundan randuman alamasan motoru at arabanın arkasına doğru servise

Takviye kablosunu cıkardığında farları yaktıgında yanıyorsa şarj dinamosunda sorun yok demektir bu kadar basit.

Arkadaşım akün bozulmamışsa kollektörde sorun vardır bence..
    Ama cdi ateşlemenin olması güzel marş kolun varsa aküyü çıkarsanda motosikletin çalışır.. Bence başka bir akü dene yada akünü çıkar şarj makinesi olan birini tanıyorsan biraz şarj etsin
    O da olmazsa zaten bakabileceğin bir yer kalıyo
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    Yamaha R1
    akünün dolması yani şarj olması için motorun en az 1 saat falan çalışıp yol yürümesi lazım ki akü yeniden şarj olsun şarj dinoması sayesinde
    AZİZ ŞEHİTLERİMİZ VATAN SİZE MİNNETTARDIR RUHUNUZ ŞAD OLSUN
    VATAN SAĞOLSUN

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baboş ben pek annamam ama araba gibi 2 ye takıp rampa aşağı vurdursana...ne zarar görcekki...zaten çin çon...acıma yani...hani vırago sahdow falan olsa tavsiye etmem...
    Mete_han yıktın beni babocan...İşte alamadık bi japon cruser...Allah kimseyi dilini düşürmesin...Sıkıntım bitsin ilk işim sana sormak olacak alacağım marka..Tabi bütçeme göre bişeyler aldırırsın artık...

maGma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İki ayrı sargı vardır volantın içinde birisi bobine enetji üretir diğeri aküyü şarj etmeye ve ışıkların yanması için enerji üretir..
    Yani akü olmasa bile kendi ürettiği enerji ile ateşlemeyi yapar motoru çalıştırır.
    Volant dan kastın sanırım Şarj dinamosunun kendisi değil ise volant motor a ilk hareketi vermek için marş motor dişlisinin çevirdiği doğruca krank a bağlı olan parçadır.

Işık bobini aküyü nasıl şarj ediyor veya ışık bobini nasıl bir şey onu anlatırmısın

Alıntı BİROL 78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seni üzüyor galiba bu makina..
    Paşam ilk kez oldu yaw... Pazar günümün zevkine varamadığıma üzüldüm...

Alıntı maGma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Volant dan kastın sanırım Şarj dinamosunun kendisi değil ise volant motor a ilk hareketi vermek için marş motor dişlisinin çevirdiği doğruca krank a bağlı olan parçadır.

Işık bobini aküyü nasıl şarj ediyor veya ışık bobini nasıl bir şey onu anlatırmısın
    Volantın içindeki sargılardan bahsetmiştim volantın içi derken.. Cdi ateşleme sisteminde aküye gerek kalmadan motosiklet çalışır..
    İki ayrı sargı vardır volantın içinde birisi ateşleme bobinine ve ateşleme beynine elektrik üretir diğeri ise ışıkların yanmasını sağlar vede akünün şarj olması için elektrik üretir.
    Yani akü olmasada motosiklet çalısır ve akü boş yada bozuk olsada devreyi tamamlar ışıklar yanar korna v.b. çalışır..

Vede Cdi dediğim bu araştırdım biraz kendim toparlayamadığım için

ATEŞLEME
    *

Motorlarımızda üç çeşit ateşleme tipi mevcuttur : Klasik endüktif , manyetolu ve Kapasitif deşarjlı ( CDI )

Klasik Endüktif : Arabalarda da en çok kullanılan tiptir. 12V DC, periyodik olarak ateşleme bobininin 1. devresine bağlanır, voltaj kesildiği anda oluşan ters 400V, bobinin diğer ucundan 20 KV olarak alınır. Avantajları : Basit yapı. Çok kullanılmış, ucuzlamış sistem Dezavantajı : Bobinin 1. devresinden yüksek akım ihtiyacı. Düşen bobin ve akü ömrü. Yüksek devirlerde verim düşüşü

Kapasitif deşarj : Bobinin 1. devresine gereken 400V, sisteme eklenen ek bir sargı ile sağlanır. 400V, bir kondansatör üzerinde biriktirilip bobine uygulanır.
    Avantajları : Çok yüksek devirlerde bile verimli Dezavantajı : Sisteminde ek bir bobin , karmaşıklaşan bağlantı sistemi ile arıza ihtimalinin artması

Manyetolu : Aynı manyetolu çakmaklarda olduğu gibi ateşleme sistemi Avantajları : Aküye, ek sargıya ihtiyaç olmadan çalışma Dezavantajı : Mekanik ve ömürlü sistem. Avans eğrisi için mekanik kumanda ihtiyacı
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

CDI nedir'in cevabını yine bizim forumdan oku;
    http://www.motosiklet.net/forum/tekn...ise-yarar.html

Bu da 1000RR'in elektrik şeması(teknoloji konusunda önde giden bir model ve elimde şeması hazır olduğu için seçtim);

Burda da göreceğin üzere, şarj dinamosundan 3 uc çıkar, ancak bu uclardaki gerilim AC(alternatif akım) olduğu için regülatöre girer ve DC(doğru akım) ye çevrilip sistemi besler.

Dikkat edersen tüm sistem regülatörden sonra gelir ve regülatörden sadece 2 uc(+ ve -) çıkmaktadır.

Şarj dinamosundan çıkan 3 uc seni aldatmasın, 3 uc olmasının sebebi biri ortak uc olmak üzere her yarım tur da birinden olmak üzere toplamda dinamodan maksimum derecede faydalanmak içindir, eğer istersen onuda detaylı anlatırım ama ne kadar sade anlatmaya çalışırsam çalışayım teknik terimler yüzünden karmaşık gelecektir.

Yani şarj dinamosu bozuk olsaydı aktarma kablosu ayrıldığı zaman motor dururdu, demekki akü de sorun var.

aYe arkadaş aküyü çıkarada o motosiklet çalışacaktır..
    Çünkü iki ayrı bobin var ve aküye gerek duymadan çalışabilir.

Aha inanmazsan soralım muratgergerli arkadaşımıza denesin bikere
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)