Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

EHLİYETSİZ MOTOR KULLANMANIN CEZASI

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı netricia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok tesekkur ederim peki 1 sorum daha olcak belirttigim gibi 2.ci yakalanmam ortalama ne kadar oderim mahkeme icin? turuncu kagit uzerindeki ve otopark ucreti dahil olmamak uzere

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:16 ----------

Desenize hem trafik kazaniyor hem adliye
    Sevgili kardesim aslinda en mantiklisi gidip ehliyet almak, 1500 tl ceza ödemektense 500 tl'ye ehliyet almak daha mantikli, insanlar vaktim yok zamanim yok diyor ama genelde motosiklet kullanicilarin hepsinde B sinifi ehliyet var. Hepsi zaten bildigi seyler, sadece gidip kayit yaptiricak evraklarini tamamlayacak ve sinav tarihini bekleyecek,
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili kardesim aslinda en mantiklisi gidip ehliyet almak, 1500 tl ceza ödemektense 500 tl'ye ehliyet almak daha mantikli, insanlar vaktim yok zamanim yok diyor ama genelde motosiklet kullanicilarin hepsinde B sinifi ehliyet var. Hepsi zaten bildigi seyler, sadece gidip kayit yaptiricak evraklarini tamamlayacak ve sinav tarihini bekleyecek,
    Zaten ehliyete yazilmistim direksiyon sinavindan ciktim peki direksiyon sinavini gecip gecmedigimizi nasil anlayacagiz ne zaman belli oluyor?

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    21 Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak Sürücülere 548,00 TL. Peşin 411,00 TL.
    34 Araçların muayene süresini geçirmek Sürücülere 62,00 TL. Peşin 46,50 TL .
    36 Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek Kullananlara ve kullandıranlara 270,00 TL. 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay

Güncel cezalar bunlar. 2. yakalanmanız ise hapis cezası 1-2 aydan 2-3 aya çıkıyor. Bunun karşılığıda para cezasına çevriliyor. Yani 270+ hapis karşılığı para cezası alacaksanız.

Bu konuda bilgim yok ama bu ceza adli para cezası olarak adlandırılıyor ise tamamen ekonomik durumunuza bağlı olarak belirleniyor. Alt ve üst limit var günlük. Hakim takdirine kalmış. (20-100TL)
    Örneğin 2 ay ceza alsanız 60 gün 20tl günlük değer biçilse 1200tl 100 tl değer biçilse 6000 TL ceza ödersiniz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:35 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:33 ----------

36. maddeyi sildi demişsiniz ama silinmiş olamaz. silinse mahkemeniz olmaz. Çünkü sizi mahkemeye ancak 36. madde ile gönderebilir. Ya size acıdı 2. yakalaşınızın olduğunu öğrenince ve yazmadı (dolayısı ile mahkemeniz yok.) ya da daha bir hayli para ödeyeceksiniz demek oluyor bu.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    21 Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak Sürücülere 548,00 TL. Peşin 411,00 TL.
    34 Araçların muayene süresini geçirmek Sürücülere 62,00 TL. Peşin 46,50 TL .
    36 Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek Kullananlara ve kullandıranlara 270,00 TL. 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay

Güncel cezalar bunlar. 2. yakalanmanız ise hapis cezası 1-2 aydan 2-3 aya çıkıyor. Bunun karşılığıda para cezasına çevriliyor. Yani 270+ hapis karşılığı para cezası alacaksanız.

Bu konuda bilgim yok ama bu ceza adli para cezası olarak adlandırılıyor ise tamamen ekonomik durumunuza bağlı olarak belirleniyor. Alt ve üst limit var günlük. Hakim takdirine kalmış. (20-100TL)
    Örneğin 2 ay ceza alsanız 60 gün 20tl günlük değer biçilse 1200tl 100 tl değer biçilse 6000 TL ceza ödersiniz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:35 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:33 ----------

36. maddeyi sildi demişsiniz ama silinmiş olamaz. silinse mahkemeniz olmaz. Çünkü sizi mahkemeye ancak 36. madde ile gönderebilir.

cezalar o kadar agirlastimi Ante? bak bunu bilmiyordum.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    dediğim gibi bu konudan emin değilim. Ama adli para cezalarının karşılığı bu. Yani hapis cezasının paraya çevrilme durumu.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

M'ARRENTZIEH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Naked - Kuba STR250
    Cezasını niye soruyorsun ki? Eğer ödeyebilecegin kadarsa göze mi alacaksın ceza yemeyi? sabret işte 2 ay.. akıllı olan sabretti, kimse de sabrından ölmedi.
    www.dersverilir.net/cagriakkoc----> Ankara'da ÖSS ve SBS hazırlık öğrencilerine özel Matematik ve Geometri dersleri verilir.
    msn:cagriakkoc@orphaned-land.net

(36 Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek Kullananlara ve kullandıranlara 270,00 TL) evet bu madde vardi fakat trafik polisi ustunu karalayip iptal yazdi. 880 TL olarak gozuken ucret 610 TL olarak dustu.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:58 ----------

Alıntı M'ARRENTZIEH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cezasını niye soruyorsun ki? Eğer ödeyebilecegin kadarsa göze mi alacaksın ceza yemeyi? sabret işte 2 ay.. akıllı olan sabretti, kimse de sabrından ölmedi.
    Merak ettigim icin canımı sıkıyor olay o baska bir nedeni yok.

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    Alıntı forrap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cenkmenderes, senin dediklerin güzel yollar ama bende senin dediklerine bişey ekliyeyim
    Polis dur işareti yaptığında durmadan devam etmek ve peşinize polis takılırsa durdurduğu zaman memur bey ben körüm doğuştan gözlerim görmez o yüzden de sizin dur işaretinizi görmedim demek

Şaka bi yana özellikle şerit olayı çok işe yarıyo en sol şeritten gidince polis bakıyo durdursa bi dert durdurmasa bi dert derken sen gitmiş oluyosun... Tavsiye ederim...
    polis dur dedi durmadın ve tarifi sana uyan bir suçlunun peşindeler arkandan iki kurşun enseden falan gidebilirsin ki olmuş böyle çok olay vardır polis dur derse durun arkadaşlar ne para ne mal candan kıymetli değil
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    yha ben size asıl bombayı söyliyim a2 ehliyetimi doldurduğum gün aldım 17 yaşında sonra b yaşı geince b ehliyeit kursuna her neyse dosyyı sürücü kursundn aldım baktım nüfus cüzdaı evde babam dedi git arabyla al gel dosyayla birlikte eve gidiyorum arabayla yolda polis çevirmesine girdim radara bi aşırı hızdan birde ehliyetsilikten cezza yedim o günü hiç unutamam :D hala gülerim o güne tamamen aptallığım :D

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    ankarada motorunu bağlatmış bir vatandaşa denke geldim ,inceden bir muhabbete girdik hayırdır gibisinden...ehliyetsiz olduğu için motorunu bağlamışlar.ceza olarakda gözümle gördüm ( 1200tl. 15gün içinde ödenirse 900tl.)
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kalabalık yollarda en sol seritten gitmek, cevirme oldugunu gordugunde bi anda bakkaldan bisi alcaanın aklına gelip sagda durmak ve hicbisi yokmus gibi ortalıktan kaybolmak, kask nedeniyle polisi gorememek gibi bir şanssızlık nedeniyle durmamak, polis peşine düşerse de baktın ekemiyosun, bi ara sokaga girip motoru durdurup anahtarı alıp tozolmak, polis seni aramakla kasmazsa hemen geri motora atlayıp farklı bir yoldan gitmek, baktın polis durdurcak gibi bakıyo, adama sanki onu tanıyomuşsun gibi el sallamak selam vermek, illa da durdurdu ise ruhsat arası 50lik sandviç sunmak, dürüst polis çıkarsa yalvarmak, zırlamak hatta bokunu cıkarıp ayaklarına kapanmak, ağlayabiliyosan ağlamak, borcun oldugunu, öğrenci oldugunu, asgari ucret aldıgını ya da işsiz oldugunu, babanın yeni vefat ettigini, ya da kardesinin hasta oldugunu ve ona bakmak zorunda oldugunu gibi bilimum türk filmlerindeki acıklı sahneleri oluşturacak bir background'u devamlı hafızada tutuyor olmak işe yarayabilir.

P.S: Hiçbirini deneyin demiyorum. Yanlış anlama olmasın Mesela diyorum yani..
    bu yoruma çok güldüm helal olsun valla tüm kurtulma yöntemlerini yazmışsın

Toqi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa - Resimdeki Srad 600 unutamadığım aşkım
    Hep böyle yırtarız biz diyolar ama bi tanesi 1200 motor aldı 4 5 kez yırttı 6. da polisin birine denk geldi motor bağlandı ruhsat sahibine ceza kesildi çocuk öyle oldu böyle oldu derken 3 5 ay otoparkda kaldı sonrada ebediyen otoparkda kaldı motor çıkaramadı vergi borcuydu cezasıydı sigortasıydı otopark parasıydı motordan pahalıya geldi..
    Geçende mobilet bağlatmış bizim burdan biri plaka ruhsat yokmus polisde bi ihbar olduğu için ne görse çevirmiş uygulama yapmış mobiletde gitmiş günlük işlerini görüyomuş adam ama işte.
    Ben aman diyorum evraklarınız hazır olmadan çıkmayın rezil olursunuz.
    Tekerlekli sandalyede olsan yanında olurmuydu fiyakalı...

sezginkalkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R1200GS Adv - 2015
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kalabalık yollarda en sol seritten gitmek, cevirme oldugunu gordugunde bi anda bakkaldan bisi alcaanın aklına gelip sagda durmak ve hicbisi yokmus gibi ortalıktan kaybolmak, kask nedeniyle polisi gorememek gibi bir şanssızlık nedeniyle durmamak, polis peşine düşerse de baktın ekemiyosun, bi ara sokaga girip motoru durdurup anahtarı alıp tozolmak, polis seni aramakla kasmazsa hemen geri motora atlayıp farklı bir yoldan gitmek, baktın polis durdurcak gibi bakıyo, adama sanki onu tanıyomuşsun gibi el sallamak selam vermek, illa da durdurdu ise ruhsat arası 50lik sandviç sunmak, dürüst polis çıkarsa yalvarmak, zırlamak hatta bokunu cıkarıp ayaklarına kapanmak, ağlayabiliyosan ağlamak, borcun oldugunu, öğrenci oldugunu, asgari ucret aldıgını ya da işsiz oldugunu, babanın yeni vefat ettigini, ya da kardesinin hasta oldugunu ve ona bakmak zorunda oldugunu gibi bilimum türk filmlerindeki acıklı sahneleri oluşturacak bir background'u devamlı hafızada tutuyor olmak işe yarayabilir.

P.S: Hiçbirini deneyin demiyorum. Yanlış anlama olmasın Mesela diyorum yani..
    mükemmelsin

Motosikleti
    150 ZC veya 150 MASH
    Merhaba, ben motor almadım alacağım B ehliyetim var, a2 için motor sınavından 100 aldım direksiyon sınavımdan geçtim emniyetten randevu aldım sertifikamı bekliyorum şimdi diyelim ki motor aldım plakam çıktı evin önüne götürücem motoru ne olur )

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı ozzymozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, ben motor almadım alacağım B ehliyetim var, a2 için motor sınavından 100 aldım direksiyon sınavımdan geçtim emniyetten randevu aldım sertifikamı bekliyorum şimdi diyelim ki motor aldım plakam çıktı evin önüne götürücem motoru ne olur )
    Motosiklet sınıfına uygun A1 ya da A2 tip sürücü belgesi olmadığı için ceza yersin.
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Motosikleti
    150 ZC veya 150 MASH
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet sınıfına uygun A1 ya da A2 tip sürücü belgesi olmadığı için ceza yersin.
    hemen çeviriyorlar mı ilk çıktığımda direk bu başıma gelme olasılığı olmayabiliyor mu

Motosikleti
    Honda Silverwing 600 - 2008
    Alıntı stenza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asıl olan şunu iyi bilin siz kaskınız takılı ve bir trafik cezası işlemediğiniz an ehlietiniz olsun olmasın sizi keyfi olarak kimse durduramaz . hiçbir polisin böyle bir hakkı yok . ehliyetsiz sürmeyin zaten .

ama asıl olan siz yolda giderken yeni kanuna göre hiçbir kimse sizi herhangi bir ceza işlemediğiniz an rutin işlem için durduramaz . bu tip durdurmalarda belgeleriniz tam olsa da vermeyiniz .
    Bu haberi duydum ama rutin trafik denetlemeleri yapılıyor ve keyfi durduruluyorsun hala. Hele ki asayiş çevirmeleri. Rutin asayiş çevirmelerinde eskiden motoru durdurmazlardı son 2 yıldır özellikle durduruyorlar. Kanunsuz mu bu yapılanlar o zaman.

methal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    rks new light 125
    Alıntı stenza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asıl olan şunu iyi bilin siz kaskınız takılı ve bir trafik cezası işlemediğiniz an ehlietiniz olsun olmasın sizi keyfi olarak kimse durduramaz . hiçbir polisin böyle bir hakkı yok . ehliyetsiz sürmeyin zaten .

ama asıl olan siz yolda giderken yeni kanuna göre hiçbir kimse sizi herhangi bir ceza işlemediğiniz an rutin işlem için durduramaz . bu tip durdurmalarda belgeleriniz tam olsa da vermeyiniz .
    beni düz yolda durduruyolar herşeyim tam ehliyet ruhsat kaskkım korumalıklarım herşeyım üstünde düz yolda önümü yunus kesiyor ve evrak istiyor gerçi polisler bu aralar bana taktı ama yapacak bişi yok polis diye veriyoruz
    Kask takmaya ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan,muhtemelen
    Gece yol yapma ki; gün doğumunda uyumayasın
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Ben de taze yedim ceza. 30 gün x 20TL verdi savcı yani 600TL + 5TL tebligat ücreti(savcılıktan kendim gidip alsam da ödedim) 15 gün içinde veraset vergi dairesine ödedim 450+5 TL ödedim. Aracı kendisine ait olmayanlara polis başkasına ehliyetsiz araç kullandırmaktan araç sahibine ceza yazıyor.
    Derbi Gpr 125 -> Sym Joymax -> Honda Forza 300 ABS -> Yamaha X-Max 400 ABS

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler