Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Skutır (Scooter) Oyuncak Değildir!!!

Motovento
    REKLAM ALANI

www.cbf150.com'da yazdığım yazıyı önemine binaen buraya da taşıyorum.(Cloud)

Tatil dönüşü motosikletimle nihayet bugün buluştuk, bir kaç marş nazlandı sonra gürledi. Lastik havaları yağıydı derken çıktık yola. Önce birikmiş faturaları ödedik beraber sonra da şöyle bir Kadıköy, Moda, Bostancı turlayalım dedik.
    Gelelim konumuzun başlığına. Bu turlamanın daha ilk kilometrelerinde Caddebostan Migros'a gelmeden hemen önceki ışıkların orda bir kargaşa vardı. Biraz daha yaklaştım ve ışıkları geçerken bir baktım yerde bir skutır ve az ilerisinde yerde oturur vaziyette bir genç, etrafında insanlar. İlerde sağa çektim, arkama baktım bekleşiyorlar. İnip yanlarına gittim. Yerdeki Kasksız, sıfır korumalı (Yani koruma namına hiç bişeyi olmayan) ayağında parmak arası terlikleriyle bir genç. "Geçmiş olsun" dedim. "Var mı önemli bi şey?" "Sağol abi, bilmiyorum" dedi. Etraftakilere "Ambulans çağırdınız mı?" dedim, sanırım çocuğa çarpan adamdı "Çağırdık geliyor" dedi. Çocuğa "Nasıl oldu, sen mi düştün, çarptılar mı?" dedim. "Ben arabaya çarptım" dedi. "Nasıl durumun, bi ihtiyaç var mı, yardım lazım mı?" dedim. "Yok sağol" dedi. Tekrar geçmiş olsun dileyip motorumun başına döndüm.

Şimdi gelelim zurnanın Zırt! dediği yere.
    Bir skutır, bir genç. Çok normal bir insanlık hali. Belli ki heves etmiş almış, hava da mis gibi geziyor ya da işini görmek üzere yolda. Fakat ne kafada KASK var, ne uygun BOT, ne DİZLİK, ne ELDİVEN, hadi MONTu geçtim ne de BELLİK ve DİRSEKLİK. (bu ekipman isimlerini kasten büyük yazdım)
    Pek çok skutır kullanıcısı bu aletleri oyuncakla karıştırıyor gibime geliyor. Nedense sıfır koruma kullananların çoğu skutırcılar. Şimdi ilk bakışta insana "aman ne güzel küçücük, vitessiz basit bir motor, atla git!" intibaı uyandıran bir taşıt skutırlar. Fakat unutmayalım ki bu aletler insanı sakat bırakacak ya da öldürecek hızlara ulaşabiliyorlar arkadaşlar. Motosikletlerle durduğunuz yerde bile düşerseniz ciddi yaralanmalara maruz kalabiliyorsunuz. Ve SKUTIR da bir MOTOSİKLET türüdür. Yani asla ve asla oyuncak değildir. Sürebilmek için A2 ehliyete ve sürüş deneyimine ihtiyaç vardır. Yukarıda bahsettiğim kazadaki arkadaş yerde otururken sırtını ve dizlerini tutuyordu, belli ki o bölgeler yerle temas etmiş. Dizinde dizlik olsa sırtında bir mont ya da en azından uzunca bir bellik buna maruz kalmayacaktı. Şehir içinde trafiğin 50 - 60 km ile seyrettiği yerlerde bile kaza yapmak fazlasıyla mümkündür.
    Ve ne olur skutır dahi kullansanız olmazsa olmaz korumalarınızı kullanınız, yoksa en kısa zamanda tedarik ediniz.
    Bir kez daha ve ısrarla tekrar edeceğim:
    SKUTIRLAR OYUNCAK DEĞİLDİR.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    tebrik ediyorum çok doğru bir konuya deyinmişsiniz.dünde bir kaza vardı scooter ciddi bişey yok gibiydi çocukta ama suratı çarşamba pazarına dönmüştü(kask takmadığından) ve ön dişleri kırılmıştı.ne yazıkki dediğiniz gibi çoğu kişi oyuncak gibi görüyor scooter ları.hatta eldiven bile çok işe yarıyor.
    umarım birgün herkez bilinçlenip koruma takmaya başlar.
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    hahahaha

cok güldüm valla. bahsettigimiz alet bir scooter ve cloud (kusura bakma, yazdiklarim seninle alakali degil - sadece genel bir gözlem) "Fakat unutmayalım ki bu aletler insanı sakat bırakacak ya da öldürecek hızlara ulaşabiliyorlar arkadaşlar." ve "Sürebilmek için A2 ehliyete ve sürüş deneyimine ihtiyaç vardır." diyor.

neye mi gülüyorum? scooter'den kücük motorlu tasit artik 50cc'lik pancar motorlu bisiklet olur herhalde de, niye cloud "sürüs deneyimi" diyor diye düsünerek gülüyorum.

ama hak vermek lazim ki cloud haksiz degil. bütün dünyada scooterlere millet hafif bir tebesümle bakar (ben mesela motosikletten saymiyorum, bisikletin biraz daha hizlisi ve rahati). kullanicilarin %90 da herhalde sadece kask ile kullanir. belki motosikletlerde oldugu gibi tam korumaya gerek yok ama yine de sadece kask biraz az. en azindan adam gibi bir pantolon, ayakkabi ve eldiven olsun...

SeRHaTeKiNci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco (Satılık)
    bravo..
    ben motorumu aldıgımda kask alacagım diye başlık açmıştım.
    birisi bana 90'lık scooter'a bisiklet kaskı bile olur demişti..
    gerçekten sizi tebrik ediyorum.. dogru bir konuya parmak basmışsınız..
    Gidersen Öyle Bir Gitmelisin ki;
    Ayrılıklar Bile Seninle Gurur Duymalı..

Alıntı Predator[23rd] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hahahaha

cok güldüm valla. bahsettigimiz alet bir scooter ve cloud (kusura bakma, yazdiklarim seninle alakali degil - sadece genel bir gözlem) "Fakat unutmayalım ki bu aletler insanı sakat bırakacak ya da öldürecek hızlara ulaşabiliyorlar arkadaşlar." ve "Sürebilmek için A2 ehliyete ve sürüş deneyimine ihtiyaç vardır." diyor.

neye mi gülüyorum? scooter'den kücük motorlu tasit artik 50cc'lik pancar motorlu bisiklet olur herhalde de, niye cloud "sürüs deneyimi" diyor diye düsünerek gülüyorum.

ama hak vermek lazim ki cloud haksiz degil. bütün dünyada scooterlere millet hafif bir tebesümle bakar (ben mesela motosikletten saymiyorum, bisikletin biraz daha hizlisi ve rahati). kullanicilarin %90 da herhalde sadece kask ile kullanir. belki motosikletlerde oldugu gibi tam korumaya gerek yok ama yine de sadece kask biraz az. en azindan adam gibi bir pantolon, ayakkabi ve eldiven olsun...

enteresan bir yaklaşım

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    gerçekten önemli bir konuda başlık açmışsın nedense bana da scooter sahipleri altlarındaki aleti hafife alıyorlar gibi geliyor
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Var mı önemli bi şey?" "Sağol abi, bilmiyorum" dedi.
    şu kısımda özellikle dikkatimi çekti şu duygu gerçekten çok pis bir duygu

bi de bellik - böbreklik ne işe yarıyor tam olarak ben bilmiyorum. ceket eldiven bot pantolon kask var da bellik yok. ceketin bel bölgesinde koruması var o yetmiyor mu

Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi de bellik - böbreklik ne işe yarıyor tam olarak ben bilmiyorum. .... ceketin bel bölgesinde koruması var o yetmiyor mu
    yetmez!

bellik belinin üsümesini engellemek icin degildir. olayin amaci motosiklette olusan yüksek frekansli titresimlerin böbreklerine ve beline zarar vermesini engellemek. 20-30 yil sonra "keske bunun yerine böbrek tasim olsaydi" diye hayiflanmak istemiyorsan hemen adam gibi bellik almani tavsiye ederim.

Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enteresan bir yaklaşım
    anlat bakalim, scooter kullanmayi neyle ögrenmek lazim?

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı 'Predator[23rd adlı üyeden alıntı
    (ben mesela motosikletten saymiyorum, bisikletin biraz daha hizlisi ve rahati).
    Senin problemlerin var biliyor musun ? Aşağılık kompleksi diyoruz biz buna, en kısa zaman da bir doktora görünmen lazım...

Runner da bir scooter dır ve 180 km/h a ulaşır.. Ayrıca benim scooterım da 110 km/h a ulaşıyor.. Ölüm insanı hız ile bulmuyor orası da ayrı bi konu.. Zaten senin derdin de motorun görünümü şekli şemali ve de markası.. Motora tutkun olduğun için değil sadece hava atmak amaçlı biniyorsun.. Sokakta görüp, güldüğüm komik tipler gibi....
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı SeRHaTeKiNci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bravo..
    ben motorumu aldıgımda kask alacagım diye başlık açmıştım.
    birisi bana 90'lık scooter'a bisiklet kaskı bile olur demişti..
    gerçekten sizi tebrik ediyorum.. dogru bir konuya parmak basmışsınız..

serhat daha önce de konusmuştuk seninle.bende popcorn 90 scooter kullandım.ancak kullanırken üzerimde caberg marka kask ve revit in full koruma montu vardı. motorun kuçuğü veya büyüğü olmaz giyinmeden binmemek lazım.

Alıntı tubis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin problemlerin var biliyor musun ? Aşağılık kompleksi diyoruz biz buna, en kısa zaman da bir doktora görünmen lazım...

Runner da bir scooter dır ve 180 km/h a ulaşır.. Ayrıca benim scooterım da 110 km/h a ulaşıyor.. Ölüm insanı hız ile bulmuyor orası da ayrı bi konu.. Zaten senin derdin de motorun görünümü şekli şemali ve de markası.. Motora tutkun olduğun için değil sadece hava atmak amaçlı biniyorsun.. Sokakta görüp, güldüğüm komik tipler gibi....

katılıyorum tugba.benim ilk motorum kanuni pop corn 90. 70 km hız yapabiliyodu.70 ile düşsün bakalım arkadas neler oluyo
    34 AF 4401 [COLOR="Red"] H İ K O[/COLOR]

Motosikleti
    sym mio
    bende scooter alıyorum ve gayette motosiklet tutkum için alıorum çünkü motosikletten sayıyorum bendee... tabi güvenli bi şekilde kullanıcam işallah
    [B]Bahar geri gelir biz olsak da olmasak da....[/B]::melek02:
    Apti mi kim o:cherry:,kımılcan:silent:
    ::fool::

mkirdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA INTEGRA NC700D
    Alıntı 'Predator[23rd adlı üyeden alıntı

Bence sen motosiklet'den anlamıyorsun...Ya da hiç bisiklete binmedin... Sen otomatik vitesli arabada emniyet kemeri takmazmısın Bu yazdıklarımı anlayabildin mi?

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Scooter lar asla oyuncak değildir asla hafife alınmayacak tehlikeler yaratabilirler. Öncelikle, hafif, etkin, hızlı bir şehiriçi amaçlı üretilirler. 100 Km. lik süratlere kolaylıkla çıkarlar. Süratte çok önemli değil aslında. Bundan 3-4 sene evveldi sanırım, bir motor sürücüsü (hatta tanınan bir gençti) ışıklarda durdu ve arkadaşı ile şakalaşmaya başladı. bu sırada dengesini kaybedip düştü motorla beraber ve yandaki araba ile motor arasında kaldı. Boynu kırılarak orada öldü!!
    Motosiklet oyuncak değildir diye genellersek de olur...

belki motosikletlerde oldugu gibi tam korumaya gerek yok ama yine de sadece kask biraz az. en azindan adam gibi bir pantolon, ayakkabi ve eldiven olsun...[/QUOTE]
    Bu da çok enteresan bir cümleymiş scooter ların ruhsatında Düdüklü Tencere yazmıyorki
    Poturdak

KASK var, ne uygun BOT, ne DİZLİK, ne ELDİVEN, hadi MONTu geçtim ne de BELLİK ve DİRSEKLİK.
    Scooter kullanırken bunları mı giycem?
    35 derece sıcakda ne hale gelir insan be.

Gecengunlerde sahilden gidiyorum ışıklarda durdum
    Yanıma bi bws yaklastı.. sırıtıyor salak salak
    Kafasında kask var bende yok.
    Kalktık beraber baktım belli ki kapışmak istiyor.. bastım peşinden..
    Işıklarda durdum geçti.. Bana yeşil yandı yetiştim solladım..
    Diğer ışıklarda yine kırmızıda geçti..
    Hatta öyle bir geçti ki iki aracın arasından..
    Soldan gelen yolu sıfır görerek..

Şimdi soruyorum.. Kask ını takmamıs böyle bir sürücünün kaza yapma olasılıgı yüksek. Yoksa kasksız benim mi?

Şehiriçinde kask kullanmıyorum (z.dak lıyım merkezi başından sonuna 1 km)
    ve önce tecrübe diyorum.

Motosikleti
    sym mio
    şehirçinde kask kullkanmıomusun??? kullanmalısınnnn bence. hiç belli olmuypor sen istediğn kadar tecribeli ol karşı taraf öyle olmuyo her zaman malesef
    [B]Bahar geri gelir biz olsak da olmasak da....[/B]::melek02:
    Apti mi kim o:cherry:,kımılcan:silent:
    ::fool::

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Dengesiz kullanıcının biri arkadan gelip geçirince önünde ki araca beynin yapışırsa bir gün o zaman tecrübeliydi ama gitti deriz..
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son hızları 100-220 km/h arasında olan ve hatta daha yüksek hızlara çıkabilen,otomatik şanzımanlı ve iki tekerli olan ve kesinlikle kaza yapmayı beceremeyeceğiniz,aslında motosikleti kullanma prensiplerine göre değil bisiklet prensiplerine göre kullanılan aletlere scooter denir! mi?
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Motosikleti
    aprilia leo 150
    konunun başlığına bakınca scooter motordandır değildir tartışması yapmak gereksiz bence...

scooterda kullanıyor olsan yada enduro, ss, chooper yada başka bir şey sonuçta korunman için gerekli tedbirleri alman lazım...sonuçta kaza her iki tip motorsiklet sürücü aynı oranda etkileyecektir....

Eskiden baş kahramanı kediler olan çizgi filmler vardı.. Koca bi nesli mahvetti bu çizgi filmler.. Konuya uyanamayanlar hala o kediler gibi 9 canlı olduğunu düşünüyor.. Her seferinde içinden 8 7 6 diye rakamlar çıkacak ve o yoluna devam edecek gibi yaşıyor...

Adam devrilen sabit motor sürücüsünün öldüğünden bahsediyor diğeri hala tecrübe önemli diyor.. Lastiklerin 5 cm terse kaysa yere kapaklanırsın ama arkadaşım 1 km lik mesafede kaza olmaz inancında..

İnsan olarak ulaşabileceği max. sürat 20 km/sa olan arkadaş 70-80 km/sa hız yapan sukutıra motor değil diyor..

Sıcaklardan şikayet eden arkadaşların, morgların soğuklundan pek hoşlanacağını sanmıyorum..

Motor zahmetli iş hocam.. Herkes bunun zor taraflarına katlanıp kabul edemez.. Üstüne binip gaz kolunu çevirince motorcu oldum sanır..

Korunmasız gezenede korunmalı gezenede kazasız sürüşler diliyorum.. Ama korunmasız motor sürüşü için bahane üretenleri Allaha havale ediyorum..
    [B]Dün Dünle Gitti Cancağazım, Artık Yeni Şeyler Söylemek Lazım... [/B]

Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    ilginc ...

scooter bana göre motosiklet degildir diyorum ve bazilari bana bu görüsümden bana kiziyor ve hatta "kompleksli" diyor. tubis, konumuz scooter üstünde koruma takmak iken benim bir parantez icinde yazdigim tek cümle tartismaya olan katkini belirliyor. "benim scooterim söyle böyle" diyerek üstelik. asil bu kompleks degil midir?

mkirdal arkadasimiz da beni (nasil olduysa artik) yanlis anlamis olacak ki otomatik arabada emniyet kemeri takip takmadigimi soruyor. arkadasim türkcemizdeki "en azindan" lafi bir alt sinir cizerken yukari dogru limit konulmadigini ifade eder. örnek cümle: "en azindan adam gibi bir pantolon, ayakkabi ve eldiven olsun..." denildiginde sürücünün robocop gibi giyinmesi de mümkündür anlami cikar. ok? motosiklet konusundaki bilgime gelince: buradaki en iyisi olmasa da fena degildir diye düsünüyorum ...

banistercaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok

işte korumalı bir cbf 250 kullanıcısı ve korumalı bir runner 200 kullanıcısı
    çıktıkları hızlar aynı olduğunu varsayarsak scooter ın tek avantajı kaza anında sürücüsünün ayaklarının motor altında kalma riskinin daha az olması ve motosikletten bir an önce ayrılabilme şansıdır
    Gilera Runner vxr 200 (pert...)
    Piaggio Xevo 250ie

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)