Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kask kullanmak lazımmışşş

Motovento
    REKLAM ALANI
    zion1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    taze bitti :)
    kask kullanmak lazım arkadaşlar

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat!
    --------------------------------------------------------------------------------

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhan Sevim, -Kuru bir yüz çok kolay yüz felci olmaz.

Bu nedenle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor- dedi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhan Sevim, -Kuru bir yüz çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor- dedi.
    Sevim, en sık görülen yüz felcinin nedeni pek bilinmeyen ve rüzgarla ortaya çıkan -Bell paralizisi- olduğunu söyledi.

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirten Sevim, -Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci ile göz tam kapanmıyor, ağız tam çekilemiyor ve salya akmaya başlıyor. Yüzde hissizlik oluşuyor- diye konuştu.

Yüz felcine karşı en etken yolun korunmaktan geçtiğini anlatan Sevim, şunları kaydetti:

-Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle özellikle ıslak yüzle soğuk hava çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor. Ama yüz, biraz ıslanmışsa, terlemişse ya da yağmur yemişse risk artıyor. Bu durumlarda ya yüzü kuru tutmak ya da yüzü açık bırakmamak gerekiyor.

Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalması ile görülüyor. Dışarda çalışanlar özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgara maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takması, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz.-

TEDAVİDE İLK 10 GÜN ÖNEMLİ

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda uçuk virüsünün (Herpes simpleks) yüz felcinde önemli bir etken olarak ortaya çıktığının belirlendiğini vurgulayan Sevim, -Yüz felci olanların, beyin çevresinde dolanan, beyin omurilik sıvılarında yapılan incelemelerde, yarısına yakınında bu virüsün bulunduğuna dair belirtiler bulunmuş- dedi.

Tedavide ilk 10 günün önemine değinen Sevim, 10 günden sonra gelinmesi halinde ilaçların çok fazla etkili olmadığını belirtti. Sevim, şunları kaydetti:

-Bell paralizisi denilen normal yüz felçleri kendi haline bırakılırsa çoğu düzeliyor. İlaç kullanıldığında bu oran daha hızlı ve etkili oluyor. Tedavi sürecinde EMG tetkiki yapılıyor. Sağlam ve sağlam olmayan karşılıklı iki tarafa bakılarak felcin düzelip, düzelmeyeceğini, ne kadar süreceğini, iyi veya kötü olacağını bir ölçüde tahmin edebiliyoruz. Ayrıca, 3 hafta sonunda iğne ile bir tetkik yapmak gerekiyor. Bunlar bize, dolayısıyla hastaya fikir verme ve uyarma açısından önem kazanıyor.-
    demeeki neymiş illa kaza olacak dıye kask takmıyacakmışız
    BEN DEGİL,BİZ DİYE ÇIKTIK BU YOLA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HONDA CBR 125 R
    paylaşım için sağol kankammmmmmm ama adana okadar sok olmuyor demi kanka ama biz yinede takalım kaskları haha
    [COLOR="White"][B][I][U]ADIM[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]FURKAN[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]LAKABIM [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="Black"][I][U][U][B]BlaCk_DoG_rR[/B][/U][/U][/I][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]GENELİKLE[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]ALMAN [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="White"][B][I][U][COLOR="White"]DERLER[/COLOR][/U][/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    Alıntı black_dog_rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    paylaşım için sağol kankammmmmmm ama adana okadar sok olmuyor demi kanka ama biz yinede takalım kaskları haha

kullan tabi dostum hem özellikle sen kullan

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Sadece soğuk için mi kask takıyorsunuz. Ayrıca temmuz ayında çok iyi bir hatırlatma

Her zaman takın siz kaskları.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

Motosikleti
    HONDA CBR 125 R
    haha neden özelikle ben ne var virajlarda dizimi yeresürtüyorsam seviyom işte seviyommmmmmmmm virajları
    [COLOR="White"][B][I][U]ADIM[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]FURKAN[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]LAKABIM [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="Black"][I][U][U][B]BlaCk_DoG_rR[/B][/U][/U][/I][/COLOR] [COLOR="White"][B][I][U]GENELİKLE[/U][/I][/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B][I][U]ALMAN [/U][/I][/B][/COLOR][COLOR="White"][B][I][U][COLOR="White"]DERLER[/COLOR][/U][/I][/B][/COLOR]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    YamahaRx115
    ben kask hiç kullanmadım!!

Motosikleti
    Ramzey QM125T-10V
    Alıntı İNFERNO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah Korusun ama bir kaza geçirirsen anlarsın kaskın değerini insanı nasıl koruduğunu bence Kask tak korumalıklarımızdan hiç vazgeçmiyelimki acı kayıplar olmasın

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Nedeni de Urfa'da niye taktın bunu gibi garip sorulardır heralde.

Kaskı kendiniz için takın. Ne polis ne de başkası için kask takılmaz. Ben arabada takmayı bile düşünüyorum Yarışlarda takıyorlar
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

songokhu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evdeykenmi ?? 1..............25
    ÇÖKMEDİKÇE ÜSTÜMÜZE MAVİ GÖK GÖÇMEDİKÇE BASTIĞIMIZ TOPRAK TÜRK OĞLU TÜRK'ÜZ BİZ ATATÜRK'ÇÜYÜZ

Forumdan Uzaklaştırıldı İRON HORSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway 150cc super l.
    paylaşım için teşekkürler umarım bazı arkadaşların dikkatini çeker . biliyomusunuz bazı arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum nedir bu kask takma takmama saçmalığı bilinçli her motorcu kaskın gerekliliğini mecburiyetini her ortamda anlatmalı kasksız yola çıkmak cesurca değil düşüncesizlik bana kalırsa kask takarak kendinize iyilik edin ..

ustaoglu4840 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YbR 125 :)
    slm herkese gerçekten bazı insanlar çok bilinçsiz ve başkaların ne dediğine bakıyorlar.
    bizim burda antakya'da kaskı taktığımda herkes bana bakıp ne l.n bu dercesine gülüyorlardı ama insanoğlu ne yaparsa kendinedir diyerek ben devamlı takardım kaskımı Allah korusun yere düşme anında o kadar önemliki kafayı koruması
    arkadaşımın biri bana hep gülerdi ve bir gün yokuş aşşağı olan bir yerde hızlı inerken yandan sarhoşun biri çarparak havada takla atarak kafasına darbe aldı ve yaklaşık 1 ay hastanade kaldı en sonunda bana hak verdi ama biraz geç oldu ONUN İÇİN HERKES ERKENDEN ANLAYIP KASK TAKMALIII!!!!
    İnsanlara ne söylerseniz söyleyin karşı tarafın alabileceği kadarıyla sınırlıdır !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    2ay kadar önce yozgatta gezıyordum....
    2 kısı bı scootra bınmısler tam köseden dönerken bunların kafada bıras ıyıymıs...motorun arka tekerı kaldırma degdı ve ıkısıde motordan fırlayıp tam yuzlerının ustune asfalta kapandılar...ıkısıde ayaga kalkamadı...yuzlerı kan ıcınde kalmıstı....
    not:cokta hızlı gıtmıyorlardı...tas catlasa 30....
    buyrun burdan yakın....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    as 150 t 'idi as 220 t oldu ahmet abim sağolsun :D:)
    paylaşım
    için
    teşk
    .
    .
    .
    .
    .
    .

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçici yüz felci, Kuryelerde sık görülüyor. Arkadasımın basına gelmisti, 10 gün kadar dayak yemis gibiydi suratı, sonra yavas yavas düzeliyor. Allah korusun, estetiğe önem veren bünyelerde hastalıkla beraber ikinci bir psikolojik travma oluşturması muhtemel.
    Comfirmation Bias

Motosikleti

dostum kutluyorum seni

Motosikleti
    HONDA CBR 125 R
    haaaa öyle tmm sana bir söyleyim bir gün yolda giderken önüne bir araba çıkar arbaya çarparsınnn sonra bir bakarsın havadasın uçuyorsunn ne güzel bir duygu demi ama bir de bunun inişi var yere bakıyorsun ve diyorsun yaklaşma ama geliyor geliyor tam yere patlamak üzeriyken başka bir araba sana bir roşeta çeker sonra yine uçarsın bu arada sen kafanın halini düşün ok
    uçarsın uçmasınada bu sefer daha uzağa uçarsın tam inmek üzeriyken bir araba
    daha çıkar ama o vurmaz onun önüne düşersin gerisini sen düşün ya durar yada bam hadi a.e.o kib kasksız sürmeyelim

Motosikleti
    mondıal 125 zn

sabah sabah ne güzel moral oldu :(

Alıntı bahadinli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2ay kadar önce yozgatta gezıyordum....
    2 kısı bı scootra bınmısler tam köseden dönerken bunların kafada bıras ıyıymıs...motorun arka tekerı kaldırma degdı ve ıkısıde motordan fırlayıp tam yuzlerının ustune asfalta kapandılar...ıkısıde ayaga kalkamadı...yuzlerı kan ıcınde kalmıstı....
    not:cokta hızlı gıtmıyorlardı...tas catlasa 30....
    buyrun burdan yakın....
    bu ne yafu kaza kaza kaza ..
    tamam alcam kask tırstırdınız iyice beni
    bu deli kız der ki ; kimine göre yalanım kimini göre kralım.. herkez rahatına baksın ben adamına göre adamım ;)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    YamahaRx115
    Alıntı ylmzzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedeni de Urfa'da niye taktın bunu gibi garip sorulardır heralde.

Kaskı kendiniz için takın. Ne polis ne de başkası için kask takılmaz. Ben arabada takmayı bile düşünüyorum Yarışlarda takıyorlar
    evet haklısın kask taksam gülerler ama can güvenliği için cok onemli olduğunu biliyorum ama hiç kullanmadım acıkcası hem akrobası yapar motorun ustune uzanırım hiç kullanmadım

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    kışın sırf yüz felci olaylarından vizörü hiç açmıyorum

gerçi açamam o soğukta

bilgiler için teşekkürler

kaskımızı her koşulda takalım lüften

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi hepimiz takalım ama sıcaktada öldürüyor vallahi

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)