Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

"scala Rider" Intercom'u Nasil Bilirsiniz?:)

Motovento
    REKLAM ALANI
    pursue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Bir yılı aşkın süredir motora binerken intercom kullanıyoruz. Yunanistan'dan aldığımız kullanışlı alet, kablolu ve sadece sürücü ile artçı arasında iletişim sağlıyor. Ben yüzde 80 artçı olduğumdan genelde kontrol mekanizması montumun cebine takılı duruyor. "Sesi aç-kapa, kabloyu sök" işlemleri bana ait Ancak bir süre önce forumda da bahsettiğim gibi kablolarda zamanla ezilme, büzülme vs'den ötürü sorun oldu. Aslında Almanya'da 10 Euro'ya satılıyor yeni mikrofonlar ama bu aralar gelen giden yok. Neyse be nde fırsattan istifade şu linkteki alete kafayı taktım bu kez:

http://www.motorturkmarket.com/scala..._kulaklik.html

Evet, biraz pahalı aslında ama özellille ABD'deki forumlarda FAZLASIYLA olumlu şey okudum.

Ama dikkatimi çeken en önemli özelllike mikrofonlarının "aktif mikrofon" olması! Yani sesle aktive oluyor bu da intercom açık halde seyhat ederken hız artıkça sürekli aleti kapatmak gerekmediği anlamına geliyor! Zira bizim intercom sürekli rüzgar sesi aldığından 30 km'yi geçtin mi kapatmazsan yandın durumu! Gerçi abartmıyim, öyle ya da böyle 50-60 arası da kulanılabiliyor çok kuvvetli poyraz yoksa. Ama bu SCALA RIDER'ı kullananların iddiası büyük! 80-100 km arası hızlarda bile artçıyla rahat konuşulabildiğini, sadece konuşmaya ilk başlamadan önce biraz yüksek sesle mikrofonu aktive etmek gerektiğini söylüyorlar. BİR OLUMSUZ YANI DA yabancı bir forumda bir kullanıcının "iki ünitenin (yani sürücü ve artçıın) birbiriyle iletişim kurması için birbirlerinin telefonunu araması gerekiyor! diyor. Nasıl yani? Direk iletişim yok mu hakikaten? Yani telefon faturası mı vericez bir de yolda sohbet edicez diye? Telefonla olan ilişkisi şu anda çok ilgi alanımda değil. Ancak yaklaşık 350 YTL verdikten sonra arzum rüzgarla değil sesle aktive olan, konuşurken dış gürültüleri vermeyen , kolay sökülebilen bu cihazı almak.

ANCAK VE ANCAK gerçek kullanıcıların GERÇEK tecrübelerine ihtiyacım var. Forumda arattım sadece bir kişi bunun "telefon kitini" kullandığını söylemiş. Onun dediğiyse "60 km hızdan sonra sesin bozulduğu" yönünde!!!:(
    Bilen, duyan, kullanan detay verebilir mi? Özellikle yüksek hızda (80-100 km) konuşma ve aktif mikrofon olup olmadığı konusunda???

Teşekkürler....
    Bulaştın mı bırakamıyorsun motosikleti!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Ben "1. version" Scala Rider kullanıyorum. Yani cep telefonla gorusme yaptıran tür - ama mikrofon ve arka plan ses dedektörü aynıdır büyük ihtimal. Bunlarda rahatlıkla cep telefonuyla gorusebiliyorsunuz -- birisi sizi ararsa.

"Sesle arama" özelligi ise cep telefonun aptallıgından iyi çalışmıyor. Arka plan sesi yuzunden scala rider ın dugmesine basıp ismi söylediginizde, cep telefonu onun kimin ismi oldugunu algılayamıyor.

Ama dedigim gibi otomatik oparlör volum kontrolu ve arayanla görüşme mukemmel çalışıyor.. hep kullanıyorum.. Keşki ben aldıgımda artçı modeli olsaydı piyasada.. -t
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Ama dedigim gibi otomatik oparlör volum kontrolu ve arayanla görüşme mukemmel çalışıyor.. hep kullanıyorum.. Keşki ben aldıgımda artçı modeli olsaydı piyasada..
    Sağol tkalfaoglu,
    Peki diyelim birisi seni aradı ve telefonu hareket halindeyken yanıtladın. Kulağına dışarıdaki tüm rüzgar sesi giriyor mu "hısssssssssssss" diye?
    Girmiyorsa ne ala...

Bu arada, team set'i kullanan birileri de umarım girer bu konuya? Hem bahaneyle bluetooth'lu intercom konusu da netleşir biraz daha...

Az önce yabancı bir forumda yine çok methedildiğini gördüm. Ama altında bir başkasının yorumu vardı "ses berbat, hiçbir şey duyulmuyor" vs diyor. O kadar çelişkili ki! :(
    Emin olmak zor..Acaba internet dışında bu aleti görüp inceleyecek bir yer var mıdır anadolu yakasında falan????

Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Oparlörü yassı bişey ve kaskın içine cırt-cırt (velkro) ile tutunuyor, tam kulagın hizasına koydum onu. Kaskın fena degilse yani içine korkunc ruzgar almıyorsa (bende Marushin var), sorun çıkarmaz bence.. ama kaskın kapalı cins değilse tabi rüzgar alır..

Yani senin mikrofonunun kaydettigi sesi zaten kulagında duymuyorsun, sadece karsı tarafın dediklerini duyuyorsun.. galiba bunu sormuştun..?

Mikrofonu da içeri aldım (kasın içine büktüm, esnek bir kablosu var)
    Birisi beni aradıgında genelde yavaslıyorum 80 e falan. beni rahat anlıyorlar (hiçbir şeyi tekrar etmem gerekmedi) ben de onları duyuyorum.
    -t
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Alıntı tkalfaoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oparlörü yassı bişey ve kaskın içine cırt-cırt (velkro) ile tutunuyor, tam kulagın hizasına koydum onu. Kaskın fena degilse yani içine korkunc ruzgar almıyorsa (bende Marushin var), sorun çıkarmaz bence.. ama kaskın kapalı cins değilse tabi rüzgar alır..

Yani senin mikrofonunun kaydettigi sesi zaten kulagında duymuyorsun, sadece karsı tarafın dediklerini duyuyorsun.. galiba bunu sormuştun..?

Mikrofonu da içeri aldım (kasın içine büktüm, esnek bir kablosu var)
    Birisi beni aradıgında genelde yavaslıyorum 80 e falan. beni rahat anlıyorlar (hiçbir şeyi tekrar etmem gerekmedi) ben de onları duyuyorum.
    -t
    Hayır aslında kastım şu. Mesela biz kendi interkomumuzla birbirimizle konuşurken, diyelim ben artçı olarak, sürücünün mikrofonuna "çapada çupada şeklinde çarpan tüm rüzgarı kulaklığımdan duyuyorum. Bu yüzden 40-50 km'yi geçince rüzgar sesinden ötürü birbirimizi duyamaz oluyoruz. Ama bu tamamen mikrofondan gelen rüzgar! Dışarıdan falan duymuyoruz yani! Eh aynı şekilde diyelim yanımızda bir araba korna çaldı, o da bir diğerinin mikrofonundan kulağa "çan sesi" gibi kuvvetli geliyor!

Sen telefonla konuşurken dış sesleri az duyuyor ya da karşındakini dinlerken rüzgar sesi kulağını dövmüyorsa tamamdır yani!
    Öyle mi peki?

Forumdan Uzaklaştırıldı ttopchu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aslında biz motorcular için kullanılabilecek en iyi sistem gırtlak mikrafonlu olanlar ha o kadar para verdik birde gırtlak mikrafonu mu alacaz derseniz en gürültülü ortamda bile sadece boğazınızdaki titreşimleri ses e çevirdiği için ne rüzgar ne korna ne motor sesi duymazsınız cevabı yeterli olabilir heralde

eksileri nelerdir kablo

ama herhangibir şekilde scala riderın mikrafonu çıkartılıp o kısma gırtlak mikrafonu eklenebilirse zaten boğaz hisasında olduğundan kablo karmaşası çok olmayacaktır. 120 130 km hızda açık kaskla bile iletişim sağlayabilirsiniz. (tabi rüzgarın yaptığı uğultudan kulaklarınız kulaklığı sağlıklı duyması biraz azalacaktır o hızlarda açık kaskta

genal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben scala rider ı 4 aydır kullanıyorum. Artçı ile konuşurken herhangi bir telefona filan ihtiyacınız yok.Direk konuşuyorusunuz.Sürat ve dolayısıyla gürültü arttıkça kulaklık sesi de artıyor. Böylece saatte 120 km ye kadar çok rahat konuşabiliyorsunuz. Ayrıca telefon konuşmaları artçıyla konuştuğunuzdan çok daha net ve kuvvetli oluyor. İsterseniz siz telefonla konuşurken artçınızı da konuşmaya katıp üç kişi görüşebiliyorsunuz. Ayrıca telefon yerine bluetooth özelliği olan telsizleri de bu sistemde kullanabiliyorsunuz. Ancak aynı anda alet ya telefonla ya da telsizle kullanılabiliyor.Özetle bugüne kadar kablolu sistemleri deneyen birisi olarak bu kablosuz sistemin çok pratik ve çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Özetle çok memnunum.

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Alıntı genal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben scala rider ı 4 aydır kullanıyorum. Artçı ile konuşurken herhangi bir telefona filan ihtiyacınız yok.Direk konuşuyorusunuz.Sürat ve dolayısıyla gürültü arttıkça kulaklık sesi de artıyor. Böylece saatte 120 km ye kadar çok rahat konuşabiliyorsunuz. Ayrıca telefon konuşmaları artçıyla konuştuğunuzdan çok daha net ve kuvvetli oluyor. İsterseniz siz telefonla konuşurken artçınızı da konuşmaya katıp üç kişi görüşebiliyorsunuz. Ayrıca telefon yerine bluetooth özelliği olan telsizleri de bu sistemde kullanabiliyorsunuz. Ancak aynı anda alet ya telefonla ya da telsizle kullanılabiliyor.Özetle bugüne kadar kablolu sistemleri deneyen birisi olarak bu kablosuz sistemin çok pratik ve çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Özetle çok memnunum.
    Bu zaten yeterince kuvvetli bir iddia! Yani 120 km'yi geçtim 70-80'de bile bizim sistemde oluşan cazırtılar düşünülürse gerçekten çok iyi bu performansı bulabilmeniz. Kullanan birilerine rastlamak çok iyi... Yani, bilmem Genal bu konuya br daha uğrar mı ama, verilecek paraya (işte 350 YTL civarı) değer diyebiliyorsun galiba değil mi?

Ve ttopchu, dediklerine katılıyorum. Zaten gırtlak mikrofonunu okudum formda. Çok iyi gözüküyor ancak genal'ın bahsettiği şeye göre zaten 120 km'de birbirini duyup anlayabiliyorsan zaten hiç gerek yok sanki gırtlak mikrofonuna, değil mi ama?

Ve genal'a son bir soru: İnternetten mi almıştın yoka şöyle elleyip koklayıp reel bir mağazadan mı ? Görmeden almak sıkıntı veriyor da!:(

Forumdan Uzaklaştırıldı ttopchu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı genal adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ben cruiser tarzı motosiklet kullandığımdan yarım kask (açık) kullanıyorum scala rider açık kasklarda 120 km görebiliyorsa iyi çözüm ama bence heralde o hızlarda anca kapalı kasklarda kullanılabiliyordur.

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Ben de maxi scooter kullanıyorum. Ve zamanında tercihimi açık kasktan yana kullandım. Ancak camı oldukça uzun olduğundan şu andaki sistemin mikrofonunu da iyi saklıyor. Yine de kapalık kask gibi değil tabii. Sanırım bütün bu sorulara ayrıntılı yanıt verebilecek bir tek genal var. O da pek uğramıyor herhalde buralara!

Motosikleti
    BMW R 1100 RT

selam

scala rider ı yaklaşık 2 senedir kullanıyorum...acaip memnunum,beşiktaştaki kuzey motordan kredi kartımda birikmiş bonus larımla almıştım.benimkisi 2 kişilik versiyonu.bir kere şarjı çok uzun gidiyor..benim motorum turing (bmw r 1100 rt) 120-160 km kadar hiç problemsiz telefon görüşmesi yapabiliyorum.ama tabi motorda ön cam var belki ondan ses net olabilir,bulutut telefonla çok rahat.nokia n95 8 gb kullanıyorum...kaskım shoei......sonuç ben kullanıcıyım ve memnunum ..tavsiye ederim...daha fazla detay isteyen 0532 409 01 99 beni arasın ismim yavuz.

aturfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200R

Sakın almayın!

Sakın almayın derim...İthalatçı firma yedek parça getirmiyormuş...Ben 2 sene önce satın aldım....Scala Team Rider set...Cihaz çok kaliteli bir cihaz...Çok memnundum...Taa ki söküp yeni kaskıma monte etmeye kalkana kadar...Montaj parçası küçük bir plastik plaka...Sıkıştırırken çıt dedi kırıldı...Internetten araştırdım...ithalatçısı 2u teknoloji diye bir firma....aradım kendilerini....fişi var mı yok mu diye sordular...kimbilir nerdedir...yardımcı olamazmısınız diyince de yedek parçasını getirmediklerini söyledileri...uluslararası internet sitelerinden bir şikayet mektubu yazma niyetindeyim....olmadı sanayi bakanlığına başvuracağım...375 TL ödediğim set şu anda çöp...

Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Alıntı aturfan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sakın almayın derim...İthalatçı firma yedek parça getirmiyormuş...Ben 2 sene önce satın aldım....Scala Team Rider set...Cihaz çok kaliteli bir cihaz...Çok memnundum...Taa ki söküp yeni kaskıma monte etmeye kalkana kadar...Montaj parçası küçük bir plastik plaka...Sıkıştırırken çıt dedi kırıldı...Internetten araştırdım...ithalatçısı 2u teknoloji diye bir firma....aradım kendilerini....fişi var mı yok mu diye sordular...kimbilir nerdedir...yardımcı olamazmısınız diyince de yedek parçasını getirmediklerini söyledileri...uluslararası internet sitelerinden bir şikayet mektubu yazma niyetindeyim....olmadı sanayi bakanlığına başvuracağım...375 TL ödediğim set şu anda çöp...
    Yedek parça bulamamak her üründe oluyor - bakınız dün BEKO sebil arızası. Komple değiştiriririz içini dediler, yenisine yakın para istediler. Neyse..

Kitabında da fazla sıkmayın diye uyarıyor.. İsterseniz Japonla bir deneyin, ya da metal parçalarını ona japonla yapışıtırın. Yine olmuyorsa kaska 2 delikle monte edin.. -turgut

erginturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    0-36500 Hyosung GT250R, 0-51000 Honda VFR 800
    Scala G4 kullanan var mıdır? Varsa yorumlarını almak istiyorum...

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    büyük efsane .. g9 x modeli çok başarılı bir cihaz

Motosikleti
    Café Racer
    Madem bu işi kablolu kulaklık ile hallediyorsunuz, akıllı telefonlarınıza TeamSpeak kurup 350 TL'den de kurtulabilirsiniz. Sese duyarlı mikrofon (kaç dB ses'de aktif olacağını kendiniz belirliyorsunuz) 1-2 saat konuşma da bile çok uygun data ücretleri (10-20 MB). Bir kez deneyin derim.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    hiç uğraşmayın android tabanlı bir cihaza kurun mis gibi kullanın dikkat etmeniz gerek tek şey mikrofon yaka değil de çene hizasında olan kulaklık kullanın kaskın içine sokun ohh mis kapalı kaskta kullanın bu arada kısa mesafe de bluetooth uzun mesafede wifi üzerinden bağlanırsın artçı ile bluetooth yeterli iken grup sürüşü varsa wifi daha mantıklı ama pil daha hızlı tükenecektir.

İndirme Linki

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler