Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Soru:Hava Soğutmalı Motorlar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 100KH
    Merhaba, piyasadaki en çok kullanılan hava soğutmalı motorlar (titan,ybr,innova,best,modenas vs.) -ara vermeksizin- kaç km gidebilirler?Bazı bilgilerim var bu konuda ama sizlerin bilgileriyle de birleştirmek istiyorum bilgilerimi.Eğim rejimi olarak ortalama şehirler arası yol ve depo doluyken acaba hangi marka çatlamadan depoyu bitirir sizce?
    Don't speed, take helmet.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Hava soğutmalı motorlar, uygun devir, mantiklı süratlerde kullanılmak suretiyle sürücü yorulana kadar gidilmesinde sakınca yoktur. Ancak özellikle yokuşlarda zorlamak, gereksiz yere uzunca sabit gazda gitmek motorun kısa sürede ısınarak yağının incelmesine, buda motorun sıkışarak zorlanmasına neden olacaktır.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Nominal şartlarda kullanılan kullanılan motorların hepsi bitirebilir,çinli bile olsa.
    Neden mi?
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Mondial 100KH
    Teşekkürler hepinize, bende 100kh var arada ova yollarına çıkıyorum.Bir kere 50km neredeyse kontak kapatmadan ilerledim ve bunun 25-30 kilometresi sağlam eğim stabilize yol, ne yaparsınız insan bazen doğa ile iç içe olmak istiyor, herhalde bu motorla fazla iç içe olmak iyi değil, şehir içinde kalmak en iyisi, dün şehre 20 km mesafede ova yolunda arka lastik patladı ve durumumu gören bir ticari araç sürücüsü beni almasaydı şu an hala oradaydım büyük ihtimal.

obkavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    google arama motoru :)
    hava soğutmalı bi çin motoruyla durmaksızın otoban 200 otoban harici 115 km gittim 4-4,5 saat arası şişmedi ve Ağustos ayıydı
    hava soğtmalı motorlar düz yolda şişmez sanırım dur kalk şehir içi sıkıntı olabilir gergi İstanbul da yaşıyorum sürekli dur kalk ama ondada bi sıkıntı olmuyor.
    LAZKOPAT /'Asla bir Türk'ü kılıcını çekecek noktaya değin kızdırmayın' Napolyon

"Az kaşardan Tost, Çok Kaşardan Dost olmaz"

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    Alıntı kurzweil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler hepinize, bende 100kh var arada ova yollarına çıkıyorum.Bir kere 50km neredeyse kontak kapatmadan ilerledim ve bunun 25-30 kilometresi sağlam eğim stabilize yol, ne yaparsınız insan bazen doğa ile iç içe olmak istiyor, herhalde bu motorla fazla iç içe olmak iyi değil, şehir içinde kalmak en iyisi, dün şehre 20 km mesafede ova yolunda arka lastik patladı ve durumumu gören bir ticari araç sürücüsü beni almasaydı şu an hala oradadaydım büyük ihtimal.
    inanırmısınız
    ben bu mesajı okumadan biliyordum
    hani sanki bir anı daha önce yaşamışsınızdır ya
    aynen o işte, okuduğum anda şaşırdım kaldım
    anlamadım gitti
    ama bu hatırladığımdan sonra kötü bişey oluyor gibi de hatırlıyorum
    hayırdır inşallah...

bu arada sene 2001
    güzergah ist-bodrum
    motosiklet kastino 125cc
    yola çıkış sabah 04:00
    ilk mola(2 defa 10 dakkalık benzin alma hariç) balıkesir sındırgı tabelası önü saat 10:30
    sorunsuz
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC

Yol/Devir/Hız/Hava Akımı

Obkavi kardeşim merhaba, yazdıklarına aynen katılıyorum. sorulan soruyla ilgili bir etmende ''Sürücü'', yol durumuna göre uygun vites ve devir aralığı yakalandığı/kullanıldığı sürece sorun olmayacaktır. Ama arkadaşın dediği gibi, hava akımının azaldığı, düşük süratli, uzun süreli yokuş çıkma ve kötü yol şartlarında daimi kullanımın riskli olabileceğini değerlendiriyorum.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Motosikleti
    Mondial 100KH
    Bir de şöyle bir hurafe var: yağmurlu havada ön tekerleğin motor kısmına sıçrattığı sularla motor daha iyi soğurmuş, bana pek inandırıcı gelmedi zira sıcak soğuk denetimsiz bir şekilde karşılaştığında daha kötü olur kanısındayım motor çatlayabilir.

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC

Yağ soğutması

Alıntı kurzweil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de şöyle bir hurafe var: yağmurlu havada ön tekerleğin motor kısmına sıçrattığı sularla motor daha iyi soğurmuş, bana pek inandırıcı gelmedi zira sıcak soğuk denetimsiz bir şekilde karşılaştığında daha kötü olur kanısındayım motor çatlayabilir.
    Doğru, aynen hurafe. Kontrolsuz bir soğutma ancak zarar verebilir. Bunun yerine; eğer motorumuz çarpmalı tip yağlamaya sahip değilde, pompa vasıtasıyla yağlanıyor ise; Yağ kanalına yapılacak bir bağlantı-radyatör ve fan ile yapılacak ekstra bir soğutma daha faydalı olacaktır. Ama maalesef ucuz olması nedeniyle çarpmalı/sıçratmalı tip yağlama daha fazla kullanılıyor, dolayısıyla olay daha da zahmetli bir şekil alıyor.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mondi Macit
    Bir sorum var,

Hava soğutmalı motorla yokuş aşağı giderken birkaç yüz metre debriyajı sıkarak daha iyi bir soğutma sağlanabilir mi? Yani ben yeri geldiğinde böyle yapıyorum, iyi mi yapıyorum acaba ?

Motosikleti
    Mondial 100KH
    Alıntı necropolis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir sorum var,

Hava soğutmalı motorla yokuş aşağı giderken birkaç yüz metre debriyajı sıkarak daha iyi bir soğutma sağlanabilir mi? Yani ben yeri geldiğinde böyle yapıyorum, iyi mi yapıyorum acaba ?
    Debriyajı sıkmak motoru rölantide çalıştırmak olur, bu sırada motor yüksek devir yapıp yüke gelmediği için rahatlar.Yokuş aşağı 60-70le hava sirkülasyonu ve rölantide kaldığı için motor rahatlar.Sıcak havalarda giderken böyle yapmak iyidir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler