Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Sizin yeterli maddiyatınız ve çocugunuz olsa onu sıradışı sprlara yönlendirirmiydiniz

Katılımcı sayısı
60. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet ben kesinlikle yönlendirirdim

46 76.67%
  • Kararsızım

10 16.67%
  • Hayır kesinlikle yönlendirmezdim

4 6.67%
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Genç yasta motosikletin önemi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Merhaba arkadaslar öncelikle bu yazıyı yazmamın sebebi bu forumda birçok arkadasımın genç yasta yani 18den önce motosiklete karşı olması oysa ben böyle düşünmemekteyim.
    Beni tanımayan arkadaslara kendimi ufacık tanıtayım 10yasında motosiklet kullanmaya basladım 13yasında motocross a şu anda 17yasındayım 62hp'lik special cross um var.

Motosiklete neden genç yaşta başlamalıyız?

Bunun cevabı gayet basit dünyaca ünle motosikletcilere baktıgımızda hepsinin çok ufak yaslarda kullanmaya basladıgını ve bu yüzden motosikleti altlarında istedikleri gibi kontrol edebildiklerini biliyoruz. Peki motosiklet küçük yastaki çocuga zarar vermezmi? Eger bilinçsiz olarak çocugun eline bırakırsa elbette zarar verir sonucta KTM nin 5yasındaki çocuk için ürettigi motosiklete bakıyoruz 17hp gibi inanılmaz bir kuvvete sahip ( belki bu yazıyı okuyan çogu arkadasın motoru bu kuvvette bile degildir) bunu nasıl çocuklarımızın eline verelim onları ölümemi yollucaz diyorsunuz simdi. Ama elbette çocuga motosiklet alırken bazı kısıtlamalar olmalı örnegin; Trafikte kullanması kesinlikle yasak olmalı çünkü trafikte kendi hatası dışında başka insanların hatasıda sürüşü etkiler. Ama çocugumuzu motocross pistine götürürsek ona hem sürüs teknigi kazandırmıs hemde motosikleti aşılamış oluruz.

Ayrıca günümüz lise gençlerine baktıgımızda (okul tuvaletine girmeniz yeterli) akıllarındaki şey sigara uyusturucu. Bunu hep gençlere yıkıyoruz oysa bunun tek sebebi geçmiş nesil. Eger geçmiş nesil gençleri ugraslara yönlendirmez elindeki ugraslarıda alırsa gençler ne yapsın. Benim arkadas cevreme bakıyorum birkaç tane arkadasım ve biz tırmanıs skateboard snowboard gibi birçok sıradışı sporu beraber yapıyoruz. Geçen sene 5kişilik bir grubumuz vardı hiç birimizin kötü alışkanlıkları yoktu oysa simdi geçenseneki arkadaslarımın bazılarının ailesi desteklemiyince sporları bıraktılar ve sigaraya basladılar.

Bunun örnekleri istenirse milyonları bulabilir o zaman neden çocuklarımıza bunları almıyoruz bunun baslıca 2 sebebi var.

1) Maddi yetersizlik: Bunu ülkemizde aşmak çok zor ama sebep bu ise sizin bunu düşündügünüzü bile biliyorsa çocuk sizi anlıcaktır

2) Ailelerdeki ders kaygısı: Çogu aile çocugunun derslerini kötü etkileyecegini düşünür bu sporların oysa bunun en iyi örneklerinden biride benim derslerim okulun hem en sosyal gençlerinden birisiyim hemde gerek okulda gerek dershanede dersleri en iyi olanlarından birisiyim Fen bölümü ögrencisiyim ve hiç zorlanmıyorum çogu yazılıya extra çalışma yapmadan girip 100 alıyorum bunun sebebide boş vakitlerimi yeterince güzel degerlendirdigim için okuldaki 4saatin hesabını yapmayıp derslerimi dikkatli dinlemekte yatıyor.

Umarım çevre bilinci gelişir ve gençlerimiz kısa zamanda kötü alışkanlıklar yerine ülkemizi sporlarda bir yerlere getirir. Aksini düşünen büyüklerim sizin fikirlerinizede saygım sonsuz ama bence tüm gerçekler bunlar.
    Motocross 4ever

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferrari_gani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4 ruhlu karakaçan enduro&touring&race GETZZZ
    aynı konu bizde de geçmişti ama malesef düşünülen engeller sadece bukadarla diil

örn pist dışına motoru kaçırma ihtimali
    pistte yaralanma korkusu
    çoğu aile tarafından uzayda da kullanılsa tehlikeli görülmesi(ilginçtir tüm çocukluum bisiklet üstünde geçti neredeyse istanbulun yarısını bisikletle gezdim kimse korkmazdı) gibi ipe un serme konusu devam etmekte malesef her aile bu konuya bukadar iyimser bakmıyo
    dünyada her erkeğe 4 kadın düşüyor. benim hakkımı her kim yiyosa haram zıkkım olsun elinde patlasın

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Pist dışına motoru kaçırma korkusu kendi çocuklarına güvensizliklerini gösterir eger benim babamda bana güvenmeseydi bende kaçırırdım 7senedir 1kere motosikleti kaçırmadım.

Pist içinde olabilecek yaralanmalarda korumalar tam takıldıgı taktirdi çiziklerden ibaret.
    Motocross 4ever

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    BEN BASINDA oldugum surece olabilirdi... Nasıl bir spor diye merak etmektense basında ona yardımcı olmaya calısırdım hem benım içinde değişiklik olurdu...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Ewet Tabii ki ewet Çocuğum sosyal olmalı benim APTal mı olsun
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

ogulcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx 250 twister HONDA hayat ONDA
    kesınlıkle yonlendırıdımmm
    [i][u][b]''''GERCEKCI OL İMKANSIZ OLANI İSTE'''' 34 AZ 3637 TEK ASKIMM MOTORUM HERSEYIMMM.
    AMA MALESEF SATIYORUM.....[/b][/u][/i]
    [b]Denize ve Özgürlüğe[/b]

dunpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor DD250E-9B & IZHPLANET5 350cc-2zamanlı
    Sosyal olsun kendini geliştirsin isterim,tabiki yeterli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra...
    ...dunpa55...Geology Engineer & Profession of Engineering Management
    ...55VATAN41MEKAN...

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    belli bir alt yapısı olmadan hobarey diye yönlendirmezdim.
    adım adım gidecek şekilde yönlendirme yapardım.
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    cbr 125 r
    bu durum cocugun ıstegıne de baglı bı taraftan...unutmayalımzss.. .

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Çocugun istegi kendiliginden oluşmazki onu neylere yönlendirirsen ilgiside o yönde kayar.
    Motocross 4ever

Motosikleti
    alamadım daha
    niye yönlendirmeyelimki eger yapmazsak bizim zamanında yaptıgımız gibi bizden habersiz deneyecek nasılsa hiç olmazsa bildiklerimizi ögretir heveslerini hayata gecirmelerinde onlara destek oluruz..

koyulacivert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dorado V5
    valla beni kimse motosiklete yöneltmedi ama ilgin bu yöne kaydı... neyse sorunun cevabı benim açımdan "evet" olur. çünkü bende bu sporu seviyorum ve açıkcası oğlum/kızım da bununla uğraşsın isterm. ama uğraşsın diyede özel bir çaba harcamam. tıpkı beni yönlendirmedikleri gibi...
    Dorado V5

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Arkadaslar bu ankete oy verenlerin çogunlugunun böyle düşündügünü görüyoruz ama nedense gaz korkusu gibi bir başlık var orada yorum yapan arkadasların birçogu bunun zıttını düşünüyorlar. Bende bu topigi bunun için açtım.
    Motocross 4ever

Motosikleti
    cbr 125 r
    Alıntı kingOfTheExtreme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çocugun istegi kendiliginden oluşmazki onu neylere yönlendirirsen ilgiside o yönde kayar.
    iyide bizimkiler motora binmemem icin ellerınden gelenı yaptılar..bende ufacıkken peugeot 102-103 le deli danalar gibi gezıodum ıstısna olabılır ama yınede 1 ornek iste

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Ama her çocuk böyle olmuyor. Şu anda çocuk mobileti nereden bulacakta binecek. Eskiden motosiklete başlıcakların işi çok daha kolaydı trafikte azdı oysa simdi öyle digil.
    Motocross 4ever

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    ben çocuğuma bu konuda sonuna kadar destek olurum
    yeterki yeterince istekli olsun, hayatta çoğu şeyi zaten düşe kalka öğreniyoruz
    korumalar ve full gözetimle king in dediği gibi bir kaç çizikten fazlasının olma ihtimali çok zayıf...
    ama hayatının nasıl pozitif bir şekilde değişeceğini bilmek, sportif ve mutlu olduğunu görmek bu çiziklere değer diye düşünüyorum
    zaten benim yaptıklarımı öğrenince zamanında tutamiicam ki onu, illaki isteyecek kenarından köşesinden
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

JaNTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha D'elight
    Barış Tok 16-17 yaşında iken babası altındaki arabayı (murat 124) satıp ona yarışLara uygun bir cross motosiklet aldı.Hocası SüLeyman Memnun un destegi iLe Barış baLkan şampiyonu oLmuştu...
    Born To Be wild,Live to Ride...

ben olsam belirtilen şartlarda çocuğumu sıradışı sporlara yönlendirmezdim . çünkü bir motor kullanıcısıyım tehlikelerini bile bile ben kullanıyorum ama çocuğumuda bunu yapması için teşvik etmezdim.

Ancak eğer çocuğum bana gelip ben bu spordan hoşlanıyorum baba ben bunu yapmak istiyorum derse ona karşı çıkmazdım

Benim anlatmak istediğim çocuğumun bu tür sporları yapmasına karşı durmazdım ama onu teşvik etmezdim(tabi burdaki teşvik meselesi göreceli bir kavram şunu anlatmak istiyorum ben gidipte malzemeleri alıp olum bu sporu yapmanı isterim demem ancak yapmak istiyorum derse işte o zaman arkasında olurdum)
    Kask tak!

C@NSU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keske enduro olsa..
    aslında önemli olan sey denge

ailem bni motosiklttn vazgecirmeye calısıolardı hep artk kendi halime bıraktılr bnm içn ne kdr önemli bise oldugunu farkettiler engellemiyolar ama babam istanbulda trafige izin vermz ama
    annem suan bnm icn motorun ne anlam ifade ettigni anladıgı icn destekliyo sdc karnem ii olsn o yeter yani

cocugum olsa yönlendirmk içn özel bi cabam olmaz o nasılsa etkilenir bendn

motosiklet istese benden karsı cıkmazdm ama korumalrını derslerini vs. mantıklı düsünmesini isterdm

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Cansu önemli olan denge demişsim ama sonucta motosiklet üzerindeki denge hem kulaklarla hemde kullanara saglanıyor yani ne kadar ufak başlarsan o kadar iyi...
    Bu arada arkadaslar çocugu yönlendirmek dedigimde ona motoru alıp al kullan demiceksiniz sadece önüne secenekler sunacaksınız. Oda birisini secicek mesela benim şöyle bir şansım var önüme sunulan seceneklerin hepsini sectim ve şu anda birçok sıradışı sporu üst seviyede yapıyorum. Ve tüm gençlerede tavsiye ederim.
    Motocross 4ever

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler