Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Supermoto Nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki DR-Z 400SM
    Supermoto Nedir?

Bu fotoğrafta Supermoto yarışçısı virajdan Back it in ile çıktıktan sonra motorun tekerleğini kaldırarak diğer bir viraja girmektedir.

Supermoto, motokros ile pist yarışları arasında olup normal motor yarışlarına benzemeyen, pistlerin kısa ve virajlı olduğu, hızı 160km/h’den düşük, değişik viraj alma teknikleri olan ve tamamen motorun performansından çok sürücünün yeteneğine bağlı olan bir motor sporudur. Bazı Avrupa ülkelerinde Supermotard olarak da adlandırılmaktadır. Yarışların %70’i asfalt, %30’u toprak zeminde geçmektedir. Supermotolar, off-road motoruna yarış motorunun lastiklerinin ve jantlarının takılmasıyla oluşur. Sürücüler genellikle pist yarışlarında kullanılan deri tulum ile motokrosta kullanılan kask ve botları giymektedir.

Tarihçe

--------------------------------------------------------------------------------

Supermoto’nun başlangıcı 1970’lerde Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek reyting ile yayınlanan ABC’nin Dünya Çapında Spor ( ABC’s Wide World of Sports ) gösterilerine dayanmaktadır.1979’larda, Superbiker sürücüleri olarak adlandırılan en iyi motorsiklet sürücülerini bulmak için, ABC komisyonu tarafından bu dalında dahil edildiği TV serileri yapılmıştı. Yıl geçmedi ki Superbiker sürücüleri California’daki Carlsbad Raceway de kendilerini göstermeye başlamıştı. Asfalt ve toprak zemin gösterilerindeki çekişme off-road, flat-track ve road-racing’teki doğal yetenekleri bir bir bu gösterilere çekmekteydi. Ulusal ve Dünya motor yarışları şampiyonluğunu kazanan Kenny Roberts ve Jeff Ward da pist ve motokros yarışlarına katılmaktaydılar. 1985 yılına kadar geçen sürede Superbiker sürücüleri çok büyük bir hırs ile Nielsen Rating’de yarışmacı oldular. ABC’deki yeni yönetim ile beraber bütçedeki kesintilerden dolayı Amerika’da ki en uzun süreli bütçesi kesilen spor oldu. Carlsbard’da yarışmaya katılan Avrupalı yarışçılar bunu tekrar Avrupa’ya getirerek her nasıl olduysa Fransa gibi ülkelerde büyük bir hızla bu sporun popülaritesini arttırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinde ki AMA Supermoto Şampiyonasının 2003’te kurulması ile bu sporun dirilme sinyallerini verdi.

Makineler

--------------------------------------------------------------------------------

1990’lu yılların öncesinde Superbiker’lardan evvel kullanılan Supermoto’lar, açık sınıf 2 zamanlı motokros ve enduro motorlarından dönüştürülmüştür. 17” veya 16.5” tekerleklerle birlikte güçlendirilmiş tek silindir, 4 zamanlı off-road motorlar, Supermoto yarışlarına oldukça hakimdi. Ufak jantlar, 5.5” enindeki Superbike yol yarışı slick lastikleri kullanılır ve çoğu zaman bu lastik üzerinde el ile açılan olukların sayesinde lastiğin yol tutuşunu arttırarak, motorun daha iyi bir kontrol sunmasına yardımcı olur. Süspansiyon kısaltılmış ve motokroslara göre süspansiyonlar bir parça sertleştirilmiştir. Fren gücü büyük boy disk ve kaliperler ile desteklenerek kuvvetlendirilmiştir. Supermoto pistlerinde ağaçların olmamasına rağmen de sürücülerin motoru virajlarda çok dar açılara yatırdıkları için el korumaları genellikle kullanılır.

1991 yılında İtalyan üretici Gilera, ilk fabrikasyon Supermoto üretimi olan Nordwest’i piyasaya sürdü. Diğer Avrupalı üreticilerden KTM, Husqvarna, Husaberg AB ve CCM Motorcycles, Gilerayı takip ederek off-road modellerini aynı zamanda piyasaya sürdüler. Modellerin hem yol hem yarış kullanımı için geliştirilmesi 10 yıl kadar bir süre aldı. 2000’li yılların ortasına doğru Yamaha(2004), Honda(2005) ve Suzuki(2005) gibi Japon üreticileri, yarıştan ziyade yol kullanımı için vurgulanan Supermoto modellerini Avrupa marketlerine soktu. Buna en iyi örnek Kawasaki KLR650 gibi çift amaca yönelik motorlardır. 2006’nın ilkbaharında İtalyan üretici Ducati firması, Streetfighter tipi motorlara göre daha genel ve gerçekçi olan Hypermotard adlı makine ile Supermoto’da yer alacağını duyurdu. KTM’nin zaten mevcut olan 950 V twin modeli için mükemmel yol gidişatı olan supermoto olarak tarif edilebilir. Aprilia, 2 yeni Supermoto’su olan 450 ve 550cc’lik SXV V twin modellerini satışa sunmuştur.

Bu motorların çok yönlülüğüne ve popülaritesine bağlı olarak bazı üreticiler, cadde kullanımı için bu motorları modifiye ederler. Bunun için ön far, arka stop ve cadde lastiklerinden biri modifikasyonlara uğrayabilir. Husqvarna ve yeni model KTM'ler fabrikadan modifiyeli olarak gelir. Supermotolar dik oturuş pozisyonu sayesinde rahat ve açık görüş sağlamakla mükemmel şehir içi dolaşım sunar. Ufak yapısı ve hafifliği ile olağanüstü manevra kabiliyeti yanı sıra yarış motorlarının yavaşlaması gereken yol koşullarında daha kolay ve zahmetsiz bir sürüş olanağı sağlar.

Kaynak : www.supermoto-tr.com ( http://www.supermoto-tr.com/viewtopic.php?t=31 )
    BACK IT IN BABY :bounce:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bilgilendirdiğin için teşekkürler

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    teşekkürler
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

HAYALBUYSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Benim R6 nın her yere giremediği , şehir içi trafikte sıkıntı verdiği zamanlar için düşünmüş olduğum bi motor tipiydi süpermoto...

Ancak Tr fiyatlarının ve çeşitliliğinin az ve pahalı olduğu bi piyasada seçim şansım da kısıtlıydı.

15.000 ytl nin üzerideki fiyatları ile XT 660 veya suzukinin 400 lük SM sinden başka görüntüsü iyi olan ancak kafamda her zaman soru işareti olan bir Skyteam SM den başka bir seçenek yoktu. ( KTM yi düşünmeyin bile fiyatlar uçuk )

Skyteam in kötü şöhreti neticesinde benim Supermoto hayalleri suya düştü.
    FAZER FZ-1 OLACAK YAKINDA......

Bilgiler için teşekkürler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    En zevkli yarışlar bu zaten...İnsan seyrederken sıkılmıyor....Teknik bile kapılabilir aslında...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

barisci26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgiler için çok saol. Hiç kullanmadığım bi motor asfalt üzerinde enduro ile farkını anlamayı çok isterdim.
    http://www.facebook.com/bariskaykusuzphotography
    http://www.bariskaykusuz.wordpress.com/
    http://twitter.com/bariskaykusuz

Motosikleti
    Suzuki DR-Z 400SM
    enduro yu motokroslardaki hırçınlığından koy, bir de racing lerdeki çevikliği düşün hadi bir de sağlamlık koy üzerine, al sana supermoto :D

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı supermoto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enduro yu motokroslardaki hırçınlığından koy, bir de racing lerdeki çevikliği düşün hadi bir de sağlamlık koy üzerine, al sana supermoto :D
    hep üstüne koymuşsun, bi de çıkartmaları söylesen de arkadaş tam cevabını alsa...
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    e güzel bilgi bunlar..
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

yusufika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda ps 150i
    Suzuki DRZ 400SM almak istiyorum artık

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    tam benlikmiş bu süpermoto
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Motosikleti
    Suzuki DR-Z 400SM
    Arkadaşlar Merhaba

http://www.supermoto-tr.com/viewforum.php?f=29
    Back it in nedir nasıl yapılır ve slipper nedir ne değildir makalelerini ekledim.

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    sağol

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    VALLA VİDEOLAR O KADAR COK HOSUMA GİTTİKİ HEMEN KOPYALADIM PC YE
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Şehir içinde yaşayan motosiklet meraklıları için gerekli bir motosiklet.

Trafikte takıldığımda arkamdaki supermotonun kıvraklığına şahit, hatta hasta oldum.
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

Motosikleti
    Şu an için Bianchi Dakar
    Abicm yav biraz daha anlatsana sana zahmet bu supermoto denen hadiseyi.
    Hastasıyım ben de bunların.Ama kararsız kaldım Suzuki DRZ400SM ile Yamaha XT660 arasında.Bu suzuki ne kadar yakar uzun yol yapılır mı?Arada sırada araziye çıkıp çılgınlıklar yapabilir miyim?Motor dağılır mı?

Motosikleti
    CBR 600 F
    arkadasım en son 11-12-2006, 18:40 PM tarıhınde yazılan mesajı hortlatmak neden acaba

ayrıca soru sordugun arkadasın son onlıne olma tarıhı ve saatı22-11-2006 17:52 PM sence hala buralardamıdır?
    carpe diem

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanırım asıl kaynak burası.

Madem hortlatılmış, fotolarla destekleyelim konuyu.

Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler