Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tüm motosiklet ehliyeti soru ve sorunları

Motovento
    REKLAM ALANI
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Ehliyet şart elbette ama B ehliyeti olanlara kursa falan gitmeden doğrudan sürüş sınavıyla verilebilir. Aslında bir çok ülkede motosiklet sürüş sınavı yapımıyor. Sebebi teknik olarak zor olması. Sizi sınava tabi tutacak kişi arkanıza binip trafiğe mi çıksın istiyosunuz? Kimse o kadar salak değildir. Siz olsanız ehliyeti olmayan ve hiç tanımadığınız (belki motosiklete ilk defa biniyor kim bilir) birinin arkasına binermisiniz? Arkanıza binmeden uzaktan nasıl sürdüğünüzede bu kadar bakabilirler. 100m. git geri gel hepsi bu. Bu nedenle yurtdışında da bi çok ülkede motosiklet için sadece yazılı sınav vardır bilmek öğrenmek kişinin sorumluluğundadır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    BMW ve Honda gibi ülkemizde de motosiklet eğitimi veren bu işi maddiyattan çok daha önemli olgular için yapan kurum ve kuruluşlar sertifika verir ve bu verilen sertifikayla motosiklet kullanılır ya da ehliyet bu sertifikaya verilir. mevcut sistemde buna benzer çalışıyor. aradaki fark yukarıda bahsi geçen firmaların eğitimi ve donanımı olağanüstü. ehliyet kursları ise bir aldatmaca. ehliyetlerin kurslardan alınmaya başladığı günlerde amaç belkide Honda ya da BMW nin yaptığı şekilde eğitim veren kurumlar oluşturmaktı. ancak bu gerçekleşmedi. çünkü her işte olduğu gibi ehliyet veren kurslar yasak savmadan öte iş yapmıyorlar.
    şimdi var olan kurslar neden kendilerine bir Honda'nın çalışmasını örnek almıyor da işin ucuzuna kaçıyor.
    İşin ilginç tarafı neredeyse aldıkları para bakımından yaklaşık Honda'yla aynı rakkamları alıyorlar. ama iş eğitime gelince tam bir fiyasko. nasıl olsa az eğitim hatta hiç eğitimle bu işi hallediyoruz ve ehliyet almaya gelenlerin tek göz önüne adıkları verdikleri para ve kursa mümkün olduğunca az gelmek. bu şartları yerine getirelim, gerisinin ne önemi var diyebiliyorlar.

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    Alıntı Carcharoth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya adam motosiklet direksiyon sınavından atv ile geçti... Çoğu hoca direksiyon sınavına bile sokmadı... Sonra yollarda kedi ezer gibi insanlar ezilsin kazalar olsun. Trafikte bir günde stres yaşamadan oh be bunuda ucuz atlattık demeden bir gün geçireyim dişimi kırıcam
    ATV de A2 ile kullanılan araçdır o nedenle normal. ATV B sınıfı ehliyetler kullanılması gereken bir araç değildir.

caya104 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Honda Today-99 Honda Transalp vardı
    Ben kamyon kullanıyorum motosiklet kullanmakta ne var deyipde ilk metrelerde düşen bir kaç kişiye şahit olduğum için B sınıfı ehliyeti olanların direk olarak motosiklet kullanabilmesine izin verilmesine karşıyım.Motosiklet kullanmak yetenekle birlikte belli temel kurallrın öğrenilmesine bağlı olduğundan eğitim şart.Ancak düşük hacimli örneğin 50-100cc'lik mopet yada scoter tarzı motosikletlerin ehliyet almak için gereken yaş sınırı 15 yaşa çekilebilir.

trasher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    ehilyet zorunluluğu varken adam r6 nın üzerinde ehliyetsizse ehliyet kalkınca vay halimize hergün 100 kişi ölür bilmeyen adam yolda öğrenmeye çalışır allah korusun...
    [COLOR="Black"][B][FONT="Comic Sans MS"]yellow storm[/FONT][/B][/COLOR]

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Ehliyete gerek yok motorsiklet kullanmak icin, ileri surus egitimi filan diyip zaten 3 ayda zor alinan ehliyetin suresini uzatmanin manasi da yok. Ayrica gecen sinavda surus kismini gecirmediler bana nedeni Elazigli olmam bole menfi davranip not veren adamlara da gerek yok. Bilemiorum, duzelmez kardesim bu sistem benim umudum yok. Ben mi cok pesimistim yoksa cidden bisiler ters mi onun yorumunu da sizin adaletinize birakiyorum...

__face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJR 1200
    bencee 150 cc ye kadar ve vitessiz motorlaraye B kafi; ama üzeri içinse şart... CC yükseldikçe iş şakadan (yada bisikletten) çıkıyor...
    ...der __face__

BLooD_M - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik ramzey 125t hyosung gt250r yolda
    ehliyet şart fakat sürücü kursları bu konuda bayag bi ilgililer bilen bilmeyen herkese saçıolar ehliyetleri iki tur atıosn parayı basıosun alıosn ehliyeti motor hakkında herhangi bi bilgi vermiolar direksiyon dersi cok az kesinlikle sınav zorlastırılmalı

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    eğitim şart...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

gökhan32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125

ortaokul mezununa ehliyet varmı.

ortaokul mezununlarına motorssiklet ehliyeti veriyorlarmı. acaba

mustafatuzlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011)
    İlk okul MEzununa bile veriyorlar

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Evet var zaten 5 senelik af cikti. Ilkokul mezunlar bu 5 sene icerisinde ehliyet alma hakkina sahiptir
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

mustafatuzlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011)
    Avrupa da millet , Ehliyeti alıp Scooterle belirli bir Km tecrübesi kazandıktan sonra 22 yaşında ancak büyük makinalara geçebiliorlar... Orda ehliyet almak türkiyedeki gibi kolay da değil...
    Halbuki bizim burda, 17 yaşında ehliyeti alıp , 1000CC lik racing kullanma hakkımız var (tabi Böle bişi ne kadar doğru ? tartışılır!) Bırakında 400ytl ve 3 ay gibi bir zmanda ehliyetimizi alıp dilediğimiz makinaya binelim...
    Ehliyet sadece bir kağıt değil , Sizin Trafik ve İlk yardım bildiğiniz göstergesidir(tabi ne kadar hatırlarsak ) , Dışardaki insandan bir farkımız olmalı diye düşünüyorum..
    Yanılıyormuyum ?

saygılar

tuncy09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim dusuncem, vitesli motorlara ehliyet olmadan olmaz...Araba misali. Ve vites olayi girdi mi işin icine aletler gitgide uçuklasabiliyor. Yani bebegin eline tüfek vermek gibi bişey.

150 cc'nin altindaki scooterlar icin de ehliyete bence gerek yok. Hele ki bu sekilde bir sistemle ehliyet veriliyorsa...hiç mi hiç gerek yok. Neticede o adam bisikletle de trafige cikabilir...Bisikletle cikmasi daha tehlikeli bence.

Haaa sistem degişir...Hakikaten esaslı bir direksiyon sınavı olur...o zmn tamam...ama boylesi...şaka ile karışık bişey. Yani ehliyet alacak insanlar toplanıyo kursun kapısına 10 tane motor konvoy halinde...ne o? direksiyon sinavina gidiyoruz...herkes kendi motoru ile. Olacak iş mi yahu?
    [B]Dance[/B] first [B]think[/B] later...It's the natural order...:wiinkk:

benim kişisel fikrimce ehliyet kalkmamalı çünkü zaten alırken öyle ahım şahım bir eğitimden geçilmesede genede eğitim şart diyorum
    Kask tak!

xasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehliyet olması gerekir medeni dünya bunu gerektirir.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    belirli bir cc ye kadar b sınıfı ile bence kullanılabilir.
    bence kursların iyileşmesi için ehliyetin angaryaları azaltılmalı kaakollardaki harçlar düşürülmeli.bu sayede ehliyete harcanacak toplam para daha iyi kurslara vermek için kullanılabilir.
    ayrıca teorik ve pratik sınavları zorlaştırırlarsa kurslar ve öğrencileri de kendiliğinden daha disiplınli hale gelirler.

foglamp51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha r6
    arkadaşlar bencede kalkmamalı çünkü önüne gelen motora biniyo

Motosikleti
    Yamaha MT-09 TRACER
    arkadaşlar sınav tarihi belli oldu...
    bu cumartesi yani 23 ü
    saat 9 da başlayacaktır...
    sınava gireceklere başarılar diliyorum...

Xmaxman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner VXR 200
    Son virajıda dönmeye 24 saatten az bir süre kaldı..süppeeeeeeerr
    [COLOR="Red"][B]vınnnnnnnnnn !!![/B][/COLOR]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler