Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk Kazamı Yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ranke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Merhaba arkadaşlar,

Maalesef motosikletle hayatımın ilk trafik kazasını yaptım. Tek gidiş, tek geliş şeklindeki bir sokakta trafik ışığına doğru gidiyordum. Normalde tek şeridi hep tıkanan, karşısı boş olan bir yol olduğu için motorlar genelde karşı şeritten filtreleme yapar. Ben de elim frende bir şekilde ışığa doğru ilerliyordum. Sanırım hızım 35 km civarındaydı, sağımdaki otobüsü geçip trafik ışığında bekleyecektim ki birden otobüsün önünden bir teyze karşı tarafa bakarak çıktı. O beni görmedi, ben görünce anlık olarak motoru sola kıvırmaya çalıştım ama yine de sağ aynamla çarptım. Ben bir beş on metre sonra frenleyip durdum, ama teyze maalesef yere düşmüştü. Onu görünce motordan atlayıp hemen yanına gittim, birkaç insan daha geldi ve birlikte kaldırıma yürüttük. Ambulans çağırdık ve ambulans gelip teyzeyi götürdü. Ambulanstaki görevli kırık olmadığını düşündüğünü, teyze de kafasını çarpmadığını söyleyince biraz olsun içim rahatladı. Ama bacağının alt kısmı düşmeden dolayı ezildi diye tahmin ediyorum. İnşallah daha başka bir şeyi yoktur.

Teyzenin inşallah bir şeyi olmadığını varsayarak ve bende ve motorda da hasar olmadığını düşünerek, bundan sonraki süreçle ilgili bilgi paylaşabilecek olan var mıdır? Açıkçası o an kadıncağızın iyi olmasını düşündüm sadece, motoru bile yol ortasında bırakmıştım ki gelip başka birisi benden izin alarak kenara çekti. Sonra ambulans gelip, bana kazayla ilgili sorular sorunca ve motorun plakasının fotoğrafını çekince hukuki açıdan neler olabileceği aklıma geldi. Ne beklemeliyim, bu süreçte neler olabilir? Tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.

Bu arada otobüs etrafından yaya çıkması aylardır hep beklediğim, hazırlıklı olmaya çalıştığım bir senaryoydu. Herhalde onlarca kere de böyle şeylere denk gelmiş, konumlanma veya hız düşüklüğü sayesinde çarpmadan durup yol vermişimdir. Bu defa olmadı maalesef.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sana da teyzeye de geçmiş olsun.
    Ranke bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    En büyük sıkıntı otobüs, kamyon, dolmuş, vb. büyük araçların yanından ilerlerken aradan yaya çıkma ihtimali. Bir diğeri, park halindeki araçların yola bakan tarafındaki kapılarının aniden açılma olasılığı. Bu tür senaryoları her daim düşünerek kullanmakta yarar var.

Bir de tabii ters yöne girdiğiniz için doğrudan sorumlusunuz. Kadın ölse, sakat kalsa, ciddi problem yaşayacaktınız. Şimdilik sorun yok gibi görünse de, ailesi hakkınızda suç duyurusunda bile bulunabilir.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Ben olsam ambulansı takip ederek hastaneye giderdim

Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Alıntı bikerboi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam ambulansı takip ederek hastaneye giderdim
    Tecrübesizlik işte hocam. Ambulans gelip, görevliler de "muhtemelen bir şeyin yok" deyince sanki olay bitti gitti gibi düşündüm o an. İşin kötüsü numara bırakmak falan da aklıma gelmedi. Teyze laf arasında çalıştığı yeri söylemişti, orayı bir arayıp mümkünse numarasını almayı düşünüyorum. En azından bir halini öğrenmek için.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    İkinize de çok geçmiş olsun. Daha az taviz vererek sürmek lazım, Allah beterlerinden saklasın.

Kiniklik olmasın ama hatalı olduğunuzu çok belli etmemek daha iyi olmaz mı? İnşallah bir şeyi yoktur ama bir şeyi yoksa da dava açabilir mi?
    Ranke bunu beğendi.

selsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vstrom 800DE
    Çok geçmiş olsun
    Ranke bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Alıntı abyasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinize de çok geçmiş olsun. Daha az taviz vererek sürmek lazım, Allah beterlerinden saklasın.

Kiniklik olmasın ama hatalı olduğunuzu çok belli etmemek daha iyi olmaz mı? İnşallah bir şeyi yoktur ama bir şeyi yoksa da dava açabilir mi?
    Çok teşekkürler.

Teyzeyle konuşabildik, telefonunu zor da olsa buldum. Şükür ki iyiymiş, taburcu edilmiş kontrolden sonra. Kırık çıkık travma bir şey yokmuş neyse ki. Konuştuk, helalleştik. Sanıyorum şikayetçi olmayacak. İlerleyen süreçte tazminat davası açma vesaire hakları olabilir. Ama tahminimce şükür ki teyzenin de bir şeyi olmadığından, şikayetçi olmaması halinde takipsizlik kararı çıkar.

İleride başına benzer şeyler gelebilecek arkadaşlar için konuyu güncel tutacağım ve herhangi bir gelişme olması halinde bilgilendirme açısından buraya yeni mesaj olarak yazacağım.
    espresso bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Sözüm meclisten dışarı (isteyen üzerine alınabilir tabii), AMA...

Gerçekten de motosiklet kullanıcıları olarak hak ettiğimiz kötü bir şöhretimiz var...

Lütfen, ama trafikte bizi de ciddiye almıyorlar, görmüyorlar, üstümüze sürüyorlar vs. demeyin. Tamam, bunu yapıyorlar ama motosiklet sürücüleri de hemen hiçbir kuralı takmıyor arkadaş. Arada kurallara uyarak sürenleri tenzih ederim ama büyük çoğunluk ters şeride giriyor, kaldırıma çıkıyor, ışık ihlali yapıyor, şerit ihlali yapıyor, sollama ihlali yapıyor, hız sınırını aşıyor, trafikte aralardan seke seke ilerliyor, tabiri caiz ise kamikaze gibi sürüyor. Biliyorum, motosiklet gerçekten insanı tahrik eden bir cihaz ama bu denli başıbozuk bir süreç de önünde sonunda acı bir sonuçla bitiyor...

Otomobil sürerken de, motosiklet sürerken de ciddi manada motosiklet sürücülerinden uzak durmaya çalışıyorum. Kurye tayfasından zaten hiç bahsetmiyorum. Onlar başka bir boyutta. Bence bizim ülke insanına henüz erken teknolojiler bunlar...
    otopsici ve OsaK bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Geçmiş olsun , Doblolar , sarı taksiler , köpekler , kuryeler derken teyzelerde dikkat edilecekler listesine eklenmiştir..büyük bir sıkıntı çıkmaması sevindirici
    Ranke ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    teyzeyle hastaneye kadar gitseymişsiniz iyi olurmuş. insanlık namına gitmek lazım tabii ama bu şekilde sonradan şikayet oluşma ihtimalini de düşürmüş olursunuz. üsküdar'da yayalar için kırmızı yanarken amcanın biri eşimin scooter'ının önüne atlamıştı. haberi alır almaz hemen gittim, birlikte hastaneye götürdük, muayenesi yapıldı, tutanak vs tutuldu. amcayı da evine kadar bıraktık. şikayeti geçtim, bizi daha sonra çaya falan çağırdılar.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Hem size hem teyzeye geçmiş olsun. Bu durumun olumlu tarafından bakacak olursak siz artık bundan sonra çok daha dikkatli sürersiniz ve gereksiz riskler almazsınız, böylece daha ciddi kaza yapma olasılığınızı minimale indirmiş olacaksınız.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Ben hep saçma bir şekilde ölümüne yola atlayan birinden korkarım, yaya benim için tabudur, olabilecek en kötü travmadır. Bu korku sayesinde hiç bir zaman yayayla karşılaşmam dokunmam olmadı şükür. Yüksek hızda (200 üstü) ise köpek korkusudur beni daha temkinli kılan. Bu tip korkular edinirseniz iş otomatikleşiyor.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Geçmiş olsun.

Durumunuz yaralamalı trafik kazası olarak geçiyor. Yaralamalı olduğu için kaza yerine polis gelip tutanak tutuyor. Alkol testi falan yaparak kaza krokisi çizerek rapor yazar. (Polis geldi mi?)

Yaralamalı olduğu için, yaralanan kişinin yazılı ifadesi çok önemli. Kişide herhangi bir kırık, hayatını devam ettirmeye engel durum olmadığı için, kişi şikayetçi değilim derse, sizin de ifadenizi alır karakol ve dosya kapanır.

Ancak bazı şerefsiz hukuk büroları hastane kayıtlarına ulaşabilen çalışanlara para veriyor. Yaralamalı trafik kazası ile hastaneye giriş yapan kişilerin iletişim bilgilerini alarak arıyor. bla bla bla sizin adınıza dava açarak para alabiliriz filan falan gibi kişilerin aklını çeliyor.

Kişi ile iletişimini bir süre devam ettir. Sizi avukat olarak, hukuk bürosu olarak arayan kişiler olabilir, bunlar dolandırıcı. Güvenmeyin. Şeklinde ön bilgilendirme yapın. Sizden ilk başta para almayacağını belirtecektir ancak sonra sizden dava dosya parası ve avukatlık ücreti isteyecekler ve adliyeye gidip geleceksiniz 2-3 sene işinizden gücünüzden kalacaksınız şeklinde ön bilgi verin.

Kişi şikayetçiyim derse dava açılır. Trafik sigortanızda hukuki kloz varsa onu kullanırsınız. Sigorta gerekirse kişiye para öder.
    maximusti, ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Alıntı mertowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.

Durumunuz yaralamalı trafik kazası olarak geçiyor. Yaralamalı olduğu için kaza yerine polis gelip tutanak tutuyor. Alkol testi falan yaparak kaza krokisi çizerek rapor yazar. (Polis geldi mi?)

Yaralamalı olduğu için, yaralanan kişinin yazılı ifadesi çok önemli. Kişide herhangi bir kırık, hayatını devam ettirmeye engel durum olmadığı için, kişi şikayetçi değilim derse, sizin de ifadenizi alır karakol ve dosya kapanır.

Ancak bazı şerefsiz hukuk büroları hastane kayıtlarına ulaşabilen çalışanlara para veriyor. Yaralamalı trafik kazası ile hastaneye giriş yapan kişilerin iletişim bilgilerini alarak arıyor. bla bla bla sizin adınıza dava açarak para alabiliriz filan falan gibi kişilerin aklını çeliyor.

Kişi ile iletişimini bir süre devam ettir. Sizi avukat olarak, hukuk bürosu olarak arayan kişiler olabilir, bunlar dolandırıcı. Güvenmeyin. Şeklinde ön bilgilendirme yapın. Sizden ilk başta para almayacağını belirtecektir ancak sonra sizden dava dosya parası ve avukatlık ücreti isteyecekler ve adliyeye gidip geleceksiniz 2-3 sene işinizden gücünüzden kalacaksınız şeklinde ön bilgi verin.

Kişi şikayetçiyim derse dava açılır. Trafik sigortanızda hukuki kloz varsa onu kullanırsınız. Sigorta gerekirse kişiye para öder.
    Hocam detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Hayır, polis gelmedi ve olay yerinde bir kaza raporu ya da tutanak tutulmadı. Herhalde adli vaka olarak hastanede teyzeye polis sormuştur, ya da aynı gün içinde taburcu olduğundan ileride soracaktır. Mahkeme olursa bu iş nasıl olacak anlamadım ama, kusur nasıl belirlenecek ki mesela? Aradan aylar geçmişken kamera görüntüsü bile kalmaz, silinmiş olur. Herhalde polis çağırmak gerekiyordu olay yerine. Ya da ambulans görevlileri plakanın fotoğrafını çekip polise mi verecek? Hakikaten anlamadım.

Dediğiniz gibi iletişimde kalmak lazım herhalde. Teyze şikayetçi olmasa bile çevresinden illa bak para alırsın telkini olacaktır sanırım. Yukarıda dediğim gibi kazaya dair rapor falan olmadan iki tarafın da mahkemede sürünmesi dışında bir işe yarar mı bilmiyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bildiğim kadarıyla 112 tek numara acil çağrı merkezi olarak hizmet veriyor. Trafik kazası oldu, ambulans gerekli diye telefonda belirttiğinizde. Siz çağırmasanız bile 112 santral görevlileri polise/jandarmaya haber veriyor. Hatta araba ile kaza olduğunu belirtildiğinde, "Sıkışan var mı? İtfaiye'ye gerek var mı?" diye soruyorlar bazen.

Teyzemiz hastane polisine yada karakola ifade vermiş mi? Sizi ifadeye çağıran bir kolluk kuvveti oldu mu?

İfade yok, şikayetçi olan da yoksa bir şey çıkmaz gönlünü ferah tut.

Sen teyzeyi önceden hukuk bürolarından yada avukatlardan gelebilecek aramalara karşı bilgilendir yeter. Haftasonu yaptır bir çiçek geçmiş olsun ziyaretine git.

Tekrar geçmiş olsun.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    savcılık bilirkişiden rapor ister. senin ifadenle de zaten sen, bence, tam kusurlusun; ama belki bilirkişi asil kusur da yazabilir. karşı tarafın yaralanması, hastane masrafı, işinden-gücünden kalması vb. etkenlere karşılık senin sigortan bir miktar tazminat öder. sana da ceza çıkabilir; ama büyük ihtimalle uygulanmayıp geriye bırakma mıydı neydi, o şekilde takipsizlik kararı verilir. bi daha suç kaza/suç işlersen o zaman canın yanar.

ha tabi bi de, bir sonraki trafik sigortanda indirim basamaklarını kaybedersin.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Allahtan iyi niyetli bir Hanımefendiye denk gelmişsiniz. Öylece ambulansa koyup göndermek biraz vicdansızlık olmuş. Size göre basit bir ayna dokunuşu ve diz incinmesi olabilir. Ya yakınınızın başına gelseydi. Ben şahsen peşini bırakmazdım. İşin ilginci üzüntüden çok kendiniz için endişe etme ruh halindesiniz.

Motosikleti
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allahtan iyi niyetli bir Hanımefendiye denk gelmişsiniz. Öylece ambulansa koyup göndermek biraz vicdansızlık olmuş. Size göre basit bir ayna dokunuşu ve diz incinmesi olabilir. Ya yakınınızın başına gelseydi. Ben şahsen peşini bırakmazdım. İşin ilginci üzüntüden çok kendiniz için endişe etme ruh halindesiniz.
    Bu tarz bir durum başınıza geldi mi bilmiyorum ancak o psikolojiye girdiğinizde olayın dinamikleri değişiyor. İnsan kısa süreli de olsa şok durumuna giriyor ki arkadaş motürü yolun ortasında bıraktığını ve başkasının yolun kenarına çekmek için müsade istediğini belirtmiş.

Bu tarz durumlarda ilk önce kendinizi yoklar ve kontrol edersiniz. Sonra çarptığınız kişi ile ilgilenirsiniz. Yaralı olduğunu düşündüğünüz kişiyi bir an önce ambulansa yada hastaneye yetiştirmeye çabalarsınız.

Ambulanslar pandemiden beri araca hasta yakını, refakatçi almıyor. Ambulansa koyup hastaneye göndermekten başka şansı yok. Ambulansa binemezsiniz.

Yakınınızın başına gelse ise yakınınıza önce sorun yaya geçidinden mi geçtin, araçların arasından mı geçtin diye. (Bu olayda anladığım kadarıyla teyzemiz araçların arasından geçiyor.) Ranke'de hata olduğu kadar, Teyzemizde de var. Anlayıp dinlemeden, olaya hakim olmadan fevri davranışlarda bulunmayın.

Şahsen peşini bırakmayacağınızı belirtmişsiniz ancak mevcut hukuk sistemimizde çarpan kişiye pek bir yaptırımınız olamıyor. Arabuluculuk, Mahkeme ve İstinaf Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Orman kanunlarıyla işi halletmek isterseniz de karşı tarafın kılıcı sizinkinden keskin olabilir yada siz de kendinizi yanlış, hatalı bir davranıştan dolayı hukuki bir sürecin içerisinde bulabilirsiniz.

Ranke'nin bunları sormasını ve "İşin ilginci üzüntüden çok kendiniz için endişe etme ruh halindesiniz." bu şekilde bir çıkarım yapmanızı anlıyorum. Ranke büyük ihtimal hiç adli süreçle işi olmamış, mahkemeye çıkmamış bir vatandaş. Kendisi için endişe etmesi, hukuki süreçler hakkında bilgisi olmadığı için normal.

Teyzemizi hastaneye göndermiş, iletişim kanalı da bulmuş, sormuş soruşturmuş. Teyzemizin sağlık durumu ile ilgili endişesini gidermiş. Şimdi de kendisi için endişe ediyor adam. Ben bu durumda sizin gibi ilginç yada anormal bir şey görmüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:20 ----------

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    savcılık bilirkişiden rapor ister. senin ifadenle de zaten sen, bence, tam kusurlusun; ama belki bilirkişi asil kusur da yazabilir. karşı tarafın yaralanması, hastane masrafı, işinden-gücünden kalması vb. etkenlere karşılık senin sigortan bir miktar tazminat öder. sana da ceza çıkabilir; ama büyük ihtimalle uygulanmayıp geriye bırakma mıydı neydi, o şekilde takipsizlik kararı verilir. bi daha suç kaza/suç işlersen o zaman canın yanar.

ha tabi bi de, bir sonraki trafik sigortanda indirim basamaklarını kaybedersin.
    Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ( HAGB ) almış olduğunuz cezanın 5 yıl ertelenmesi sonunda bir adli olaya karışmazsanız, kaba tabirle hiç suç işlememiş ve bu dava olmamış gibi olacaktır siciliniz.
    espresso bunu beğendi.

Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur.
    Motosiklet... Dünyanın belki de en keyifli vasıtası: Ama düşmediğin sürece - ki %99,999999 mutlaka düşersin herkes gibi.

Düştüğün vakit sıkıntılar başlıyor: Ölebilirsin, ömrünün sonuna kadar boynundan ya da belden aşağı felç kalabilirsin, kemiklerini bir kaç yerden kırıp, senelerce ameliyat üstüne ameliyat, tedavi üstüne tedavi geçirebilirsin de, yine de eski haline kavuşamazsın, vs.

Arkadaşlar, motosiklet kazası yüzünden ölüm, sakat kalma, vb. gibi haberleri her gün, ama her gün görüyoruz medyadan.

Ben kafamı iki elimin arasına aldım ve düşündüm, "Bir sonraki haberlere çıkacak kurban neden ben olmayayım? Bir garantisi var mı bunun?"

Elbette yok... İstediğin kadar nizami, kurallara uygun, defansif, ful ekipman vs. kullan: Son sürat sana çarpacak bir magandaya karşı yapabileceğin hiç bir şey yok.

Kararımı verdim ve motosikletimi -bir daha asla yenisini almamayı umarak- sattım. Darısı sizlerin başına demek istiyorum.

Motosiklet forumunda, motosikletle ilgili negatif şeyler söylediğim için bana kızanlar olabilir elbette - canınız sağ olsun, kusuruma bakmayın...

(ATV'm de vardı, motoru sattıktan bir müddet sonra onu da sattım: Dört teker olması, motora nazaran daha iyi belki ama yine açıktasın, kaporta sensin. Arkandan son sürat sana vuran bir magandaya karşı motordan daha avantajlı değilsin bana göre: Ölebilirsin-sakat kalabilirsin vs.)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)