Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Plakam sürekli düşüyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NK 250
    Merhaba arkadaşlar CF 250 NK motosikletimin plakası 3 ayda 2 defa düştü ve bulamadım. İlk seferde plakalık komple uçmuş ruhsat plaka her şey değişti yeni plakayı silikonladım ekstra 4 vida daha attım çok sağlam olduğunu zannederek taktım. Bu sefer de plakayı taktıktan sonra kapattığımız alt kapaktan kırılmış plaka uçmuş gitmiş. Her seferinde karakolda ifade ver noterden yeni ruhsat çıkart plaka bastır bıktım artık. Hem maddi hem manevi külfet. Lütfen bana acayip sağlam bir plakalık önerebilir misiniz? Ya da ne yapmam lazım? Artık motosikletime bindikten sonra acaba plakam düştü mü diye düşünmek istemiyorum. Teşekkür ederim iyi sürüşler dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cb250r
    3m bant is gorur
    espresso ve Ridetolive96 bunu beğendiler.

Motosikleti
    NK 250
    Hocam plakalığı silikon + vidayla sağlamca tutturdum bu sefer de plakalığın kendisi kırılıp gitmiş

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı Ridetolive96 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam plakalığı silikon + vidayla sağlamca tutturdum bu sefer de plakalığın kendisi kırılıp gitmiş
    Geriye teknik olarak verilebilecek tek tavsiye cinci hoca
    Ridetolive96 ve stubborn bunu beğendiler.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Plakalık da kırılıp düştüyse demir, alüminyum gibi sağlam plakalık lazım. Yada plakalık sürekli bir yerlere çarpıyorsa daha yükseğe takılmalı. Vida atma muayeneden geçmez. Silikon sağlam tutar onu.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Plakada bulunan harf ve rakamları kapatmayacak şekilde plastik kelepçe (cırt) attım.

Herşeyi yaptım plakalığım kırıldı demişsiniz. Plakalık eski bir plakalık olabilir. Plastik malzeme gevremiş ve kırılmıştır. Sağlam plastiği düzgün bir plakalıkla sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

Plakalığı motosiklette bulunan çamurluk yada plakalık yerine monte ederken metal pul kullanın.

Motosikleti
    NK 250
    Tam olarak bunu arıyorum hocam sağlam bir plakalık. Vidayı normal plastik plakalığa atmıştım. Hem plakalığı hem de plakayı silikonlamıştım. Plakalık kırılmış.. sanırım gerçekten de cinci hocaya görünmek gerek plakanın konumuyla hiç oynamadım standart nk 250 tekerlek üzeri plaka

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:18 ----------

Cırt ben de düşündüm sanırım öyle yapacağım. Plakalık yeni hocam motosikleti alalı birkaç ay oluyor zaten bir kere düşürdüm tekrar sıfır plakalık aldım o da kırıldı. Antalyadayım sanırım buranın yağmuruna çamuruna tekerlek üzeri plakalık dayanmıyor

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Motor inmesi lazım hocam. Bir hafta falan sürer...

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    2-3 kezde ben plaka düşürdüm. Aynısı başıma geldi.

https://www.trendyol.com/pd/oto-akse...chantId=108909

Şu linkteki plakalıktan satın aldım. 2'si somunlu vida olmak üzere 4 yerden vidaladım. Sonra plakayı taktığımda plakalıkla değeceği yerlere, gözle görünmeyen kısımlarını silikonlayarak plakayı taktım. En son olarakta alttaki açılıp kapanan parçanın plakayla kesiştiği yerede hafifçe silikon çekerek kapadım, he birde çıt çıtlar geçtikten sonra arkadan biraz da oraya silikon sıktım.

Bu işlemleri yaptığımdan beri şükür ki plakam bir daha düşmedi.

2. bir tavsiye olarak, bir dönem hoş duracağını düşündüğümden pleksi plakalık yaptırdım. Tabi geldikten sonra montaja uygun olmadığını anlamam çok zamanımı almadı. Sanayiden 2-3mm metal plakalığı takacağım deliklerin ölçüsüyle beraber parça kestirdim. Havşa başlı açtırdım delikleri. Sonrasında montajını yaptım, plakalığı bir güzel silikonlayıp metal parçaya, plakayı da aynı şekilde plakalığa silikonlayarak yapıştırdım. Bir gün beklettim. O şekilde yaklaşık 1 yıla yakın kullandım, hiç bir problem yaşamadım, en sonunda sıkılıp kırarak çıkardım ve normal düzene geçtim.

Tabiii geçmez olaydım, ilk başta 2-3 kere düşürdüm dediğim olaylara vesile oldu falan derken öyle işte reis.
    Ridetolive96 bunu beğendi.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Tam olarak bunu arıyorum hocam sağlam bir plakalık.

Sağlam kelimesinden kastım plastiği gevrememiş. Çıtır çıtır kırılabilecek olmayan bir plastik plakalık. Elinize aldığınızda malzemeyi plastik kalitesi biraz kendisini belli edecektir.

Plakalığı takarken izlediğim sıra; Vida-pul-plakalık plastiği-çamurluk-pul-somun biraz loctite şeklinde, 2 yukarıya ve 1 adet aşağıya vida atıyorum.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Plaka takmamanız gerektiğini yıllardır size anlatmaya çalışıyorum. Bknz: BEN , sadece 1 kere plakasızlıktan ceza yedim ve taktıgım 3 aylık surecteki rakamla aynı rakamı ödedim. Daha ekonomik ve aksiyon dolu bir seçim oldugu icin cukune guvenen herkesin böyle yapmasını dilerim.

İyi forumlar.
    Metehan48 ve Ridetolive96 bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    plakalığı metalden yaptırmayın tenere 660 ta kuyruğu kırdı
    normal kapalı kasa plastik içine bant+silikon

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çaresizseniz, çare sizsiniz. Adana stayla.

Merhaba arkadaşlar CF 250 NK motosikletimin plakası 3 ayda 2 defa düştü ve bulamadım. İlk seferde plakalık komple uçmuş ruhsat plaka her şey değişti yeni plakayı silikonladım ekstra 4 vida daha attım çok sağlam olduğunu zannederek taktım. Bu sefer de plakayı taktıktan sonra kapattığımız alt kapaktan kırılmış plaka uçmuş gitmiş. Her seferinde karakolda ifade ver noterden yeni ruhsat çıkart plaka bastır bıktım artık. Hem maddi hem manevi külfet. Lütfen bana acayip sağlam bir plakalık önerebilir misiniz? Ya da ne yapmam lazım? Artık motosikletime bindikten sonra acaba plakam düştü mü diye düşünmek istemiyorum. Teşekkür ederim iyi sürüşler dilerim.
    Büyük ihtimalle plakanız plakalık ile beraber hareket ediyor yani sürüş sırasında titreşim, bozuk yol veya rüzgar etkisi gibi sebeplerle oluyordur.
    Örneğin benim motorda tam 5bin rpm civarında arkadan tık tık seslerin geldiğini fark etmiştim, anladım ki rezonans yeri tam da burası; bu devirdeki titreşim arka çamurluk ve dolayısıyla plakalığın sallanıp birbirine çarpmasına neden oluyordu.
    Çözüm olarak plakalık ve onun bağlandığı motosiklet parçasının birbirinden ayrı hareket etmeyeceği şekilde bağlamak gerekiyor (siz de zaten öyle yapmaya çalışmışsınız ama başka yollar da deneyin).
    İlave olarak çarpışma etkisini absorbe edecek sünger, köpük, lastik gibi bir malzemeyi araya koymayı deneyebilirsiniz. Ben randıman almıştım.

Kolay gelsin.

Motosikleti
    NK 250
    Alıntı Metehan48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2-3 kezde ben plaka düşürdüm. Aynısı başıma geldi.

https://www.trendyol.com/pd/oto-akse...chantId=108909

Şu linkteki plakalıktan satın aldım. 2'si somunlu vida olmak üzere 4 yerden vidaladım. Sonra plakayı taktığımda plakalıkla değeceği yerlere, gözle görünmeyen kısımlarını silikonlayarak plakayı taktım. En son olarakta alttaki açılıp kapanan parçanın plakayla kesiştiği yerede hafifçe silikon çekerek kapadım, he birde çıt çıtlar geçtikten sonra arkadan biraz da oraya silikon sıktım.

Bu işlemleri yaptığımdan beri şükür ki plakam bir daha düşmedi.

2. bir tavsiye olarak, bir dönem hoş duracağını düşündüğümden pleksi plakalık yaptırdım. Tabi geldikten sonra montaja uygun olmadığını anlamam çok zamanımı almadı. Sanayiden 2-3mm metal plakalığı takacağım deliklerin ölçüsüyle beraber parça kestirdim. Havşa başlı açtırdım delikleri. Sonrasında montajını yaptım, plakalığı bir güzel silikonlayıp metal parçaya, plakayı da aynı şekilde plakalığa silikonlayarak yapıştırdım. Bir gün beklettim. O şekilde yaklaşık 1 yıla yakın kullandım, hiç bir problem yaşamadım, en sonunda sıkılıp kırarak çıkardım ve normal düzene geçtim.

Tabiii geçmez olaydım, ilk başta 2-3 kere düşürdüm dediğim olaylara vesile oldu falan derken öyle işte reis.

Abi plakalık bu kadar yormamalı ya arkadaşın dediği gibi motor inecek başka çare yok :D

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    5 saat olmuyor ki benim de Nk250 plakalığı bugün otobanda kendini bıraktı. herşey paramparça tabi. dakikalarca biri kaza yapmasın diye bekledim. top gibi sektirdiler arabalar aralarında; tamponlar, lastikler, farlar çizildi ama hiçbiri durmadı. plaka dümdüz oldu. kolibandı ile duruyor bahçede.

aynı durumu kanuni visalda yaşamıştım.

ve artık şu işi ben kendime yazıyorum. arkadaş diyorum niye aklında varken silikonlayıp sıkmadın? bana yazar. nk250 kullanıyorsanız ve bu başlığa geldiysen, hemen gidip o plakalığını kontrol et ve önlemini al. ben almadım, okudum geçtim. sende bu duruma düşme

tekeriniz düz bassın geçmiş olsun.

Motosikleti
    NK 250
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 saat olmuyor ki benim de Nk250 plakalığı bugün otobanda kendini bıraktı. herşey paramparça tabi. dakikalarca biri kaza yapmasın diye bekledim. top gibi sektirdiler arabalar aralarında; tamponlar, lastikler, farlar çizildi ama hiçbiri durmadı. plaka dümdüz oldu. kolibandı ile duruyor bahçede.

aynı durumu kanuni visalda yaşamıştım.

ve artık şu işi ben kendime yazıyorum. arkadaş diyorum niye aklında varken silikonlayıp sıkmadın? bana yazar. nk250 kullanıyorsanız ve bu başlığa geldiysen, hemen gidip o plakalığını kontrol et ve önlemini al. ben almadım, okudum geçtim. sende bu duruma düşme

tekeriniz düz bassın geçmiş olsun.
    Geçmiş olsun arkadaşım. Çok basit ama çok can sıkan bir dert…

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)