Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Apartman açık otopark park sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba forumun hukukçularına bir şey danışmak istiyorum. Tek bloklu bir apartmanda oturuyorum, sitenin çevresinde kare şekilde açık otopark ve her daire için 1 araçlık park yeri var. Benim 5 motosikletim var ve motosikletlerim yan yana duruyor tek araçlık park yerine çizgileri ihlal etmeden sığıyor. Yönetici beni en fazla 2 motor koyabilirsin kanun var vs diyerek taciz etmeye başladı. Hukuken bu konuda kim haklı emsal olarak gösterebileceğim bir şey var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    1 araçlık hakkınız varsa oraya 5 motor sığmaz. Mümkün değil. Yöneticiniz haklı. Anlaşmaya bakın, konunun hukukla ilgisi yok.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 araçlık hakkınız varsa oraya 5 motor sığmaz. Mümkün değil. Yöneticiniz haklı. Anlaşmaya bakın, konunun hukukla ilgisi yok.
    hocam sığmasa sığıyor yazmazdım iş mahkemelik olacak zaten

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Dodoruh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam sığmasa sığıyor yazmazdım iş mahkemelik olacak zaten
    Hocam haklısındır elbet ama 1 arabanın sığdığı alana taşırmadan nasıl 5 motosiklet sığdırdın bize de bir resim atarsan aydınlanmış olur, daha sağlıklı cevap yazarız.

Hocam haklısındır elbet ama 1 arabanın sığdığı alana taşırmadan nasıl 5 motosiklet sığdırdın bize de bir resim atarsan aydınlanmış olur, daha sağlıklı cevap yazarız.
    yarın sabah atayım

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Motosikletlerin büyüklüğüne bağlı olarak, 5 motosiklet bir arabalık yere sığar sığmasına da, tamircilerdeki gibi sığar, hani onlar dip dibe koyuyorlar ya dükkanın içine, arkadaki bir motosikleti çıkartmak için önündeki 3-4 motosikleti çıkartman gerekiyor, gözünüzde canlanmıştır muhtemelen.

Ama ben olayın hukuksal boyutunu merak ettim açıkçası.
    Otoparkta sana ait bir park yeri var, oraya istediğin kadar araç koyabilir misin yoksa bir araçlık yere ister motorsiklet, ister otobüs koy ama sadece 1 araç koyabilirsin durumu mu var.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    binaya ait park yeri tamamen doluyor mu? tüm bina sakinlerinin her birinin aracı var mı? park yeri kullanmayan bi komşundan "park yerimi kullanabilir" gibisinden bir yazı ile hallolması lazım bu meselenin. komşunun aidata 50-100 lira destek yaparsın.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    diğer site sakinlerinin hakkına girmiyorsanız yönetici baksın işine çizgilerinizin dışına taşmayın gelip fotoğraf çeker vs görüntülü sesli kayıt alıp mahkemeye sunacaktır delil niteliğinde bir açık vermeyin

Motosikleti
    Yok.
    Site ya da apartmanlarda bir tüzük, ismini yanlış hatırlıyor olabilirim, yapılmış olması gerekiyor. Eğer sizin apartmanınızda ya da sitenizde bu tüzükte yazan neyse ona uyulması gerekiliyor.
    Daha önce oturduğum apartmanın tüzüğünde bir dairenin otoparkta sadece 2 araç bulundurabileceği yazıyordu. 3. Arabayı sitenin dışına park etmek gerekiyordu. Bir ara 2 araba 1 motorsikletim varken site yönetimi motorsiklette hoşgörülü yaklaştı ve boş olan park alanlarına park etmeme izin vermişti.
    Demek istediğim eğetüzük ya da yönetmelikte bu konuyla ilgili bir karar varsa bu durumda yönetici haklı olabilir.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    apartmanınızın bir yönetim tüzüğü varmı? ilk başta o önemli.

birde asıl merak ettiğim niye 5 tane motorun var
    Alman_ bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beş tane motosiklet alacak dürümüm olsa apartmanın altındaki tükanlardan (illaki vardır ) birini kiralayıp oraya doldururdum motosikletlerimi.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Tiger 1200 xrx
    Yönetim Planında her daire için tahsisli bir park alanı var mı ? Yoksa da yönetim planınında otopark kullanımı nasıl düzenlenmiş ona bakmak lazım.Yönetim planını yöneticiden , kendisinde yoksa ilgili Tapu Sicil Müdürlüğünden temin edebilirsiniz.Size 1 park alanı düşüyorsa 3.kişilerin tahsisli alanlarına girmemek ve ortak alanlarda sürekli işgal yaratmamak kaydı ile dilediğiniz gibi 1 araba , 5 motosiklet , 7 bisiklet koyabilirsiniz.

Yönetici de canınızı sıkarsa yaptığınız eylemin hukuka uygun olduğunu , kendisinin sürekli sizi rahatsız etmeye devam ederse huzur ve sukut bozma suçundan şikayetçi olacağınızı söylemeniz yeterli.
    Punctum bunu beğendi.

Park yerleri genelde 2,5x5 metre olur. Yatay şekilde motosikletleri koyarsan rahat sığar. Birde goldwing de motosiklet YBR 125 de motosiklet

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı Dodoruh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba forumun hukukçularına bir şey danışmak istiyorum. Tek bloklu bir apartmanda oturuyorum, sitenin çevresinde kare şekilde açık otopark ve her daire için 1 araçlık park yeri var. Benim 5 motosikletim var ve motosikletlerim yan yana duruyor tek araçlık park yerine çizgileri ihlal etmeden sığıyor. Yönetici beni en fazla 2 motor koyabilirsin kanun var vs diyerek taciz etmeye başladı. Hukuken bu konuda kim haklı emsal olarak gösterebileceğim bir şey var mı?
    Toplu yaşanan mekanlarda bağlayıcı ilk metin 634 Sayılı KAT MÜLKİYETİ KANUNU'dur. Bunun dışında yukarıda da bahsedildiği gibi, sizin apartmanınızın Yönetim Planı geçerlidir.

Kat Mülkiyeti Kanunu ortak alanların kullanımını düzenlemiştir. Ortak alan tanımına, ortak garajlar da dahildir (Madde 4). Ortak yerler üzerindeki Kat Maliklerinin ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları ise Madde 16 ile düzenlemiştir.

II - Ortak yerler üzerinde :

Madde 16 – Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Dolayısı ile Yönetim Planında aksi belirtilmemişse, otopark/garajdan arsa payınız oranında yararlanma hakkınız vardır. Yönetim planında her bağımsız bölüme özel tahsis edilmiş bir otopark alanı varsa da, bu alanı diğer bağımsız bölümün hakkını işgal etmediğiniz sürece istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu otopark sınırları içinde kaç adet araç olacağı Kanun, Yönetmelik, vs. konusu değildir.

Yöneticiniz işgüzarlık etmiş...

NOT: Ben de oturduğum sitenin yöneticisiyim
    DickName bunu beğendi.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı sodurlu88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Park yerleri genelde 2,5x5 metre olur. Yatay şekilde motosikletleri koyarsan rahat sığar. Birde goldwing de motosiklet YBR 125 de motosiklet
    Scooterlarda olabilir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben nasıl sığdığını merak ettim.

Ancak bazı otoparklardaki araç koyma kare hizası bitişik oluyor. yani kareyi tıkabasa doldurdugunuzda yandaki arac kapısını acamıyor giremiyor olabilir.

En dogrusu fotoğraf atman bize :D

Bu arada birşey yapamaz en fazla mahkemeye verir mahkeme kararı da ya dursun ya kaldır derler.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Ben şöyle biliyorum. Eğer bu alan size tahsisli ise yani siz oraya araç koymadığınızda başkasının koyma gibi bir hakkı yoksa değil beş sığdırabiliyorsanız on motosiklet dahi koyabilirsiniz
    Ama bu otoparkta herkesin yeri ayrı değilse yani kim nereyi boş buluyorsa oraya koyuyorsa bence o zaman binadakiler haklı. Çünkü siz beş motosikleti birden aynı anda kullanamayacağınıza göre bir alan sürekli size tahsisli gibi oluyor.

Ki aynı tartışma şu ara izmirliler için karavan olayında var. Karavanlar belediyenin boş beleş bütün parklarını işgal ediyorlar. Günlük kullanıcılar arabalarını koyamıyorlar gibi

Son olarak bir insanın niye beş tane motosikleti olur ))

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şöyle biliyorum. Eğer bu alan size tahsisli ise yani siz oraya araç koymadığınızda başkasının koyma gibi bir hakkı yoksa değil beş sığdırabiliyorsanız on motosiklet dahi koyabilirsiniz
    Ama bu otoparkta herkesin yeri ayrı değilse yani kim nereyi boş buluyorsa oraya koyuyorsa bence o zaman binadakiler haklı. Çünkü siz beş motosikleti birden aynı anda kullanamayacağınıza göre bir alan sürekli size tahsisli gibi oluyor.

Ki aynı tartışma şu ara izmirliler için karavan olayında var. Karavanlar belediyenin boş beleş bütün parklarını işgal ediyorlar. Günlük kullanıcılar arabalarını koyamıyorlar gibi

Son olarak bir insanın niye beş tane motosikleti olur ))

bir izmirli olarak artık gına geldi o karavan olayından.

foça ingiliz burnunda kamp yapardık; bunlar yüzünden gecen sene kampı yasakladılar.

inciraltına giderdik, karavanlardan park yeri bulamaz olduk.

virüs gibi işgal ettiler heryeri.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Apsiyon (profesyonel yönetcilik hizmeti veriyorlar) web sitesinde aşağıdaki not var.

-------------------

avaların ısınması ile motosiklet tutkunlarından ve sürmeye yeni başlayanlardan gelen sorular; “Sitemizin kapalı otoparklarına motosikletimizi park edebilir miyiz?”, “Yönetici motosiklet parkına izin vermiyor, ne yapmalıyız?” sorularıdır.

Motosiklet tutkunlarının bildiği üzere, aracın binek bir otomobil gibi açık alanda durması ya da uzun süreli park edilmesi hem güvenlik hem de aracın olumsuz hava koşullarından korunması adına pek tercih edilmez. Dolayısıyla kapalı otopark kullanımları bu konuda önem arz etmektedir. Bazı site yönetimleri bu konuda eğer kat malikinin/sakininin kapalı otoparkta otomobil aracı var ise bir de motosiklet park etmesine izin verilmediğini belirtmektedir.

Kanun kapsamında sitede nasıl bir düzenleme yapabiliriz?

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu; komşuluk hukukunun çoğu yerde üstün tutan ve hatta bazı maddelerde kanununun aksine bile karar alınabileceğini belirten, bu ilişkilerin düzgün kurulması için kat malikleri kuruluna ve onun vekili yöneticiye yetki veren bir kanundur. Dolayısıyla kanunun ruhu yönünde hareket etmek gereklidir. Eğer sitede motosiklet kullanan sakinler var ise otoparkın bir kısmı sadece motosiklet parkına ayrılması, 1 adet arabanın park edeceği yere 4-5 adet motosikletin park edebildiği de düşünüldüğünde komşuluk ilişkilerinin bozulmaması ve motosikletin günümüz büyük şehirlerinde arabadan daha fazla tercih edilmeye başlanması sebebiyle yerinde bir uygulama olacaktır. Bu düzenleme Kat Mülkiyeti Kanunu madde 16 çerçevesinde; ilk olarak site yönetim planına bakılarak eğer yönetim planında bir hüküm yok ve kapalı otoparkta yeterli yerin var olması halinde, yönetim kurulu yetkisi çerçevesinde düzenlenebilir. Otopark olan bir ortak alan yine otopark olarak kullanılacağı, ortak alanda herhangi bir nevi değişikliği olmayacağı için herhangi bir genel kurul kararına da ihtiyaç yoktur. Yönetim kurulu kararı ile bu düzenleme yapılabilir.

Eğer kapalı otoparkta yeterli yer yok ise ve arabasının yanında bir de motosikleti olan kat sakinleri ne yapabilir?

Kendilerine tahsis edilen kapalı otopark alanı sınırı dahilinde, başka bir aracın geçişini daraltıp engellemeyecek şekilde, eğer sığıyor ise hem arabasını hem de motosiklet aracını bu alana koyabilir. Bu noktada önemli olan, diğer araçlara zarar vermemek, onların geçişini veya manevrasını kesinlikle etkilememek olacaktır. Yanlış ya da hatalı park ile yönetimin bu konudaki yetkisi konusunda bloğumuzda yer alan yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Motosikleti
    bajaj pulsar rs200
    Hocam öncelikli olarak sınırlarınızı aşmadıktan sonra bu konuyla ilgili olarak bir yaptırım yapamaz Fakat benim şahsi olarak merak ettiğim sizin 5 motorunuz neden var Hangi modeller çok merak ettim bir ara bununla ilgili bir başlık açarsanız sevinirim tutkunlar iyidir

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)