Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kendime motosiklet garajı yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco AK550
    sokakta kir pas, kedilerin seleyi mesken tutması, erkek kedilerin motoru işeyerek sahiplenmesi vs derken bir motor garajı almaya karar verdim. ama piyasada satılanlar genelde çok büyük. yerimiz de çok geniş olmadığı için kendim yapmaya karar verdim.

marangozluktan biraz anlıyorum sayılır. ufak bir atölyem var. elimdeki kerestelerden bir iskelet yaptım. üstünü de su geçirmez tente ile kapladım.

biraz dar yapmıştım zaten, montaj esnasında da ufak bir hata yapınca biraz daha dar oldu. son boyutu 175*120*256cm oldu. motorun üstündeyken garaja rahatlıkla girebiliyorum. boydan yana da sıkıntı yok ama biraz dar oldu. o yüzden motoru yan ayakta bırakırsam kendim çıkmakta biraz zorlanıyorum. ama fotoğrafta da görüldüğü gibi orta sehpaya aldığımda sıkıntı olmuyor. voge sr4 de 200kg civarında olmasına rağmen orta sehpaya o kadar kolay alınıyor ki her seferinde orta sehpaya almak da zor olmayacak.

şimdi motoru bir güzel yıkamakta sıra. sonrasında daha az kirleneceğini düşünüyorum. konuyla ilgilenen olursa daha fazla detay paylaşabilirim.

abyasar, zihnigonen, caglar48 ve 14 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Ellerine sağlık. Güzel olmuş.
    freasy bunu beğendi.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Ellerinize sağlık hocam. Şahane bir fikir.
    freasy bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Ellerinize sağlık güzel olmuş ama iskeletlere çapraz destek atmanız esnemelere karşı çok daha sağlıklı olurdu, sanırsam ağaç olarakta gürgen ağacı kullanmışsınız onuda işlem yaparken havalı tabanca ile çivi çakarsanız yüksek ihtimalle ağacı çatlatırsınız, çivileri sağlamlaştırmak isterseniz paletlerde kullanılan yivli çivi kullanırsanız kolay kolay çaktığınız ağaçlarda açılmaz. Ağaç işi görünce eskilere döndüm 3 metreden uzun 2.5 metre yakınlığında az ambalaj sandığı çakmadım , konuyu görünce eski kerestecilik günlerime döndüm sağol varol freasy hocam .
    espresso, 19051919, zihnigonen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Elinize sağlık çok güzel olmuş. İnsanın elinin böyle şeylere yatkın olması, kendi işini kendi yapması kadar mükemmel bir duygu yok.
    freasy bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    eline sağlık güzel olmuş
    freasy bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Elinize sağlık. Güzel olmuş.

Ben böyle yapma imkanı olmadığından akordiyon şeklinde katlanıp açılan motosiklet çadırı şeklindeki motogarajlardan hazır yapılmışı alıp arka bahçeye monte etmiştim. Kendi yapma imkanı olmayanlara kafkas motogaraj markasını tavsiye ederim, ben memnun kaldım. Ama kendi yapmaya imkan, alet edevat ve zamanı olanlar için güzel bir proje.

Böyle garajlar her türlü branda ile uğraşmaktan daha pratik, kediler tırmanamıyor, üzerine yağmur yağmıyor, kuşlar pislemiyor. Hele evden elektrik çekme imkanınız varsa akü şarj aleti de bırakabiliyorsunuz o zaman akü bitti derdi de kalmıyor.
    zihnigonen, tommygun ve freasy bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Eline emeğine sağlık
    freasy bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Gayet güzel görünüyor eline sağlık , kapının altında brandada az biraz boşluk görünüyor sanki , o kedigiller girer ordan ahtapot gibi kıvrılıyor namussuzlar , zeminede sabitle bence rüzgar alan biryerse motoruda devirir yan döner..
    espresso bunu beğendi.

Macabre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emeğinize sağlık, harika gözüküyor. Eviniz müstakil mi peki? Ben sitedeyim, elimden de bu tür işler geliyor ama böyle bir şey yapmak istesem anında şikayet olur. Sizde durum nedir?

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Macabre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, harika gözüküyor. Eviniz müstakil mi peki? Ben sitedeyim, elimden de bu tür işler geliyor ama böyle bir şey yapmak istesem anında şikayet olur. Sizde durum nedir?
    Sitedeyseniz akordiyon şeklinde açılan çadır olabilir belki yer varsa. Dışarıdan görüntüyü bozmuyor fazla.
    Ben bunun geniş iki motorlu olanından aldım koydum bahçeye: https://www.instagram.com/p/CckzjtuowN2/
    Macabre bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sorun yok! @freasy stratejik düşünüp garajı hemen arkaksındaki çöp kutusu ile aynı renk branda ile kaplayıp kamufle etmiş.
    freasy ve espresso bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    İki eksik görüyorum;

1. Zemine sabitlenmemiş. Rüzgarda devrilme ihtimali var.
    2. Arada boşluklar kalmış. Buralardan kediler girer, orayı yuva yaparlar
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun yok! @freasy stratejik düşünüp garajı hemen arkaksındaki çöp kutusu ile aynı renk branda ile kaplayıp kamufle etmiş.
    Ben de arka bahçeye tente alırken üretici hangi renk istersin diye aradı, istersem üzerine motosiklet markası vb. gibi logo da yapabiliriz dedi. Düz gri olsun logo falan dikkat çekmesin dedim. Gri renk gece karanlıkta belli olmuyor, gündüz de çok dikkatli bakmayınca uzaktan anlaşılmıyor. Yalnızca ön tarafında küçük bir "kafkas motogaraj" stickeri yapıştırmışlardı.

Apartmanın arka bahçesine monte ettiğimin ertesi günü apartmandan komşumuz bir teyze ile karşılaştık, pencereden görmüş ne diye merak etmiş, üşenmeyip bahçeye indim, motogaraj yazan stickeri görünce anladım dedi. Bizim arka bahçeye araba giremiyor, insanalr da orada kimseni işi yok giren çıkan yok yani, sokaktan da görünmüyor, yeterince güvenli olur dedim. Yere de kalın borudan demiri zincir kilit geçirmek için betonla gömdürdüm sanayide demirci ustası bulup ona yaptırdım, hatta beton dökmekten falan anlamam demiri de sen yap gelip montajı da sen yap dedim ilk başta uğraşmak istemedi ama sanayide başka tanıdıklar araya girince nazlanarak kabul etti, 600 lira alırım dedi, bin lira dese de kabul ederdim, ben ne anlarım çimento nerden alınır kum nerden alınır, malzelemeri + mala/kürek vb. alet edevam almaya kalksam daha çok masraf ederdim. Şimdi yeterince sağlam oldu, abus zincir kilitle de bağlıyorum, takip cihazı ve alarm da var, daha ne olsun. Zaten burası küçük bir ilçe, binaların giriş katlarnda pencerelerinde demir bile yok demek ki yeterince güvenli bir yer. iki motor genişliğinde aldım xmax için fazlasıyla büyük ama yazın çocuklar bisikletlerini de içine koyar, bodruma inip çıkarmakla uğraşmasınlar diye iki motorluk aldım. Bahçede takılan bir kedi atlayıp üzerinde uyuyor, baktı tırnak izi yapmamış brandaya, en azından tek bir kedi takılsın diğer kedileri bahşeye sokmuyor orayı sahiplenmiş deyip dokunmadım, ara sıra beslerim diyordum ana yandaki apartmanın bahçesinde rahat evi ve sürekli dolu mama kabı da var.

Yine hızımı alamayıp uzun uzun yazmışım. Özet geçeyim: Eğer kamufle olsun isteniyorsa en uygun renk gümüş gri denilen renk, gece de gündüz de çok dikkat çekmiyor. Güneş vurunca da içeri sıcak almıyor fazla. Kendiniz yapabiliyorsanız uygun fiyata gelir hem bir şeyler yapma hobisi olur ama yapamıyorsanız benim tenteyi aldığım Kafkas Motogaraj'ı öneririm, katlanma mekanizması, profilerin birleştiği yerler falan düzgün yapmış, demirciye tarif edene kadar hazır yapılmışı almak daha mantıklı kendiniz yapmayacaksanız.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yukarılardan, yağmur almayacak bir yerden küçük bir havalandırma açmanı tavsiye ederim ben de. Motoru sıcak bırakırsan terleme yapabilir.
    espresso bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Elinize sağlık harika olmuş.Minik bir tavsiye eşik alt tahta kısmı lastiğin geçeceği orta kısımı 15 cm kesik alttan bir parça düz demir levha vidalanırsa tahta boyunda ve birkaç mmlik giriş çıkış daha kolay olabilir gibi.

Motosikleti
    Mondial Drift L CBS
    Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş. Koyacak yerim olsa kesinlikle ben de yapmak istiyorum ama binanın bahçesi olmasına rağmen bahçeye girmek için 6 basamak merdiven inmek gerekiyor bu da pek mümkün görünmüyor. keşke güzel bir alanım olsa da ben de yapabilsem. Sanırım bir süre daha sokakta kalacak benim motor. Kedi dostlarıma her gün rüşvet veriyorum (yaş mama) çizik atmasınlar diye
    Gemileri yak kaptan. Sana da motor alalım.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı motorine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş. Koyacak yerim olsa kesinlikle ben de yapmak istiyorum ama binanın bahçesi olmasına rağmen bahçeye girmek için 6 basamak merdiven inmek gerekiyor bu da pek mümkün görünmüyor. keşke güzel bir alanım olsa da ben de yapabilsem. Sanırım bir süre daha sokakta kalacak benim motor. Kedi dostlarıma her gün rüşvet veriyorum (yaş mama) çizik atmasınlar diye
    işemeseler çiziğe de razı olucam :D

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık harika olmuş.Minik bir tavsiye eşik alt tahta kısmı lastiğin geçeceği orta kısımı 15 cm kesik alttan bir parça düz demir levha vidalanırsa tahta boyunda ve birkaç mmlik giriş çıkış daha kolay olabilir gibi.

https://i.hizliresim.com/6vejlvv.jpg
    çok teşekkürler hocam. fotoğrafı biraz aceleye getirdim. dediğinize benzer bir sistem yapacağım. dediğiniz gibi bu şekilde zor.

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarılardan, yağmur almayacak bir yerden küçük bir havalandırma açmanı tavsiye ederim ben de. Motoru sıcak bırakırsan terleme yapabilir.
    birçok bölgede boşluklar bıraktım hava alsın diye. ayrıca tentede de delikler açtım rüzgar uçurmasın diye.

Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki eksik görüyorum;

1. Zemine sabitlenmemiş. Rüzgarda devrilme ihtimali var.
    2. Arada boşluklar kalmış. Buralardan kediler girer, orayı yuva yaparlar
    kapıyı takar takmaz fotoğrafı çektim sabırsızlıktan. yere sabitlenecek. boşlukları da biraz bilerek bıraktım, hava alsın diye. sorun olursa bir çözüm düşüneceğiz.

çok teşekkürler. evet ev müstakil. öyle olunca biraz avantajı oluyor. burası komşumun evinin önü hatta, sağolsun orası daha uygun diye müsade etti.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet güzel görünüyor eline sağlık , kapının altında brandada az biraz boşluk görünüyor sanki , o kedigiller girer ordan ahtapot gibi kıvrılıyor namussuzlar , zeminede sabitle bence rüzgar alan biryerse motoruda devirir yan döner..
    çok teşekkürler hocam. o boşluk 4cm yüksekliğinde. hava alsın diye bilerek öyle bıraktım ama kaçak giriş olursa kapatırım yine.

Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık güzel olmuş ama iskeletlere çapraz destek atmanız esnemelere karşı çok daha sağlıklı olurdu, sanırsam ağaç olarakta gürgen ağacı kullanmışsınız onuda işlem yaparken havalı tabanca ile çivi çakarsanız yüksek ihtimalle ağacı çatlatırsınız, çivileri sağlamlaştırmak isterseniz paletlerde kullanılan yivli çivi kullanırsanız kolay kolay çaktığınız ağaçlarda açılmaz. Ağaç işi görünce eskilere döndüm 3 metreden uzun 2.5 metre yakınlığında az ambalaj sandığı çakmadım , konuyu görünce eski kerestecilik günlerime döndüm sağol varol freasy hocam .
    çapraz destek iyi olurmuş cidden ama zaman kısıtlı olunca her iş büyüdü gözümde. yavaş yavaş da bu kadar oldu. bu arada çivi kullanmadım, vidaladım. ağaç da rus çamı, gürgen kadar sert değil ama suya karşı daha dayanıklı bir ağaç.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motor otomatik, garaj kapısı manuel. Bence burada bir değişiklik yapmalıyız
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor otomatik, garaj kapısı manuel. Bence burada bir değişiklik yapmalıyız
    abi kapıyı sürükleyerek açmak gibisi yok. arada bir takılıyor, açılmıyor falan ama devri ayarlayınca sorun olmuyor, çok zevkli :D

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)