Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun yol için hazırlık

Motovento
    REKLAM ALANI
    istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Hacılar merhabalar Bu yazın ns200 motosikletim ile İstanbul'dan samsuna gitmeyi planlıyorum toplamda 30bin km tecrübem var (23bin 150cc drift 7.000 ns200) yaptığım en uzun yolculuk Göktürk ile şile arası bir yol yapmıştım geçen yaz bir sorun yaşamadım çok keyif aldım tek sıkıntı biraz başım ağrımıştı geçmişti aynı gün ( müzik dinlemekten). Biraz kuşku var içimde ya motorum bozulursa yolda kalırsam korkusu(bakımlarını her bin km de eksiksiz yaptırırım). 47 binde 8 yaşında bir motosiklet ile yola çıkmadan önce neyini özellikle yaptırmalıyım gerekmese bile neyini kontrol ettirmeliyim ? Yanıma alet edevat dışında ne almalıyım ? Gitmeden önce tekrar bir yol yapmalı mıyım ? teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Merhaba hacı o kadar endişelerin varsa 1.şarj çıkışını ölçtür bu sargı durumu hakkında fikir verir , akü tarihini vs kontrol et 2. tüm soketleri fişleri oksitlenme olasılığına karşı sök temizle spreyle tak 3. tekerlekleri elle salla ve çevir rulmanlarda boşluk yada uğultu var mı 4. Lastikleri yola çıkmadan önce çivi vs batmış mı kontrol et , fitil varsa içten yama yaptır 5.gidon tam ortada iken takılma varmı ve ileri geri zorlayınca rulmanda boşluk var mı 6. zincirini kontrol et baklalarda boşluk yada oring deformasyonu varsa değiştir 7. Ön arka tekerlekleri söküp takmayı öğren ve motoruna özel anahtarları temin et..şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar ekleme yapacaktır şu sözüde unutma , kervan yolda düzülür demişler , ne kadar titizlenirsen titizlen yolda birşeyler yaşanır çözümde bulunur dertlenme , yıllar sonra anlatacak hatıran olur ;)
    istanbuls34 ve pea bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Rutin bakımlar harici gaz teli ve debriyaj telini bir kontrol edin derim, değişim zamanı gelmiş olabilir. Yanınızda yedek far ampulü de olsa iyi olur.
    istanbuls34 ve ahmetmert58 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba hacı o kadar endişelerin varsa 1.şarj çıkışını ölçtür bu sargı durumu hakkında fikir verir , akü tarihini vs kontrol et 2. tüm soketleri fişleri oksitlenme olasılığına karşı sök temizle spreyle tak 3. tekerlekleri elle salla ve çevir rulmanlarda boşluk yada uğultu var mı 4. Lastikleri yola çıkmadan önce çivi vs batmış mı kontrol et , fitil varsa içten yama yaptır 5.gidon tam ortada iken takılma varmı ve ileri geri zorlayınca rulmanda boşluk var mı 6. zincirini kontrol et baklalarda boşluk yada oring deformasyonu varsa değiştir 7. Ön arka tekerlekleri söküp takmayı öğren ve motoruna özel anahtarları temin et..şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar ekleme yapacaktır şu sözüde unutma , kervan yolda düzülür demişler , ne kadar titizlenirsen titizlen yolda birşeyler yaşanır çözümde bulunur dertlenme , yıllar sonra anlatacak hatıran olur ;)
    Yanıtınız için teşekkür ederim akü ile bu soğuk havada birkaç sıkıntı yaşadık son açtığım konuda görebilirsiniz rölantide akü şarj olmuyormuş onu öğrenmiş oldum 2 bin devirin üstünde şarj oluyor, arka lastik geçen yaz değişti ama ön lastik eski bu sene değiştireceğim, motoru çok söküp takarım dediğin gibi yapacağım,zinciri her bakımda soruyorum aynı şeyi söylüyorlar "idare eder" sanırım değiştirsem iyi olacak :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:16 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rutin bakımlar harici gaz teli ve debriyaj telini bir kontrol edin derim, değişim zamanı gelmiş olabilir. Yanınızda yedek far ampulü de olsa iyi olur.
    10km önce debriyaj telinin koptuğunu fark ettim OEM yazan bir debriyaj teli aldım orijinal değil muhtemelen kullanıp göreceğiz gaz telini de yakın zamanda değiştireceğim şu sıralar çok gazda tutuyorum çünkü ansızın stop ediyor ve akü ile sorun yaşadığım için tekrar marş basmak istemiyorum. Yedek ampul alabilirim ama sabah 5-6 gibi çıkıp akşam yine 5 gibi varmayı planlıyorum.

daha cumartesi şile-şişli arası yaparken ns200 yolda blok patlattı tüm yağ boşaldı yolda kaldım

motorun krank silindir piston sübaplar tamamen sıfırlanmıştı her şey olması gerektiği gibiydi. benim fazla sıkıştırmam kaynaklı oldu motoru.

eğer ns200 ile uzun yol yapacaksanız bu söylediklerimi dikkate alın uzun yolda vites geçişlerini kısaltır rampalarda fazla sıkıştırırsanız bu geri dönüşüm malzemesinden yapılan motorlar dayanmıyor. çin malı silindir piston takılmış cbfle antalyaya gittim 1 damla yağ akıtmadı.

Motosikleti
    Alıntı Furkan916 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha cumartesi şile-şişli arası yaparken ns200 yolda blok patlattı tüm yağ boşaldı yolda kaldım

motorun krank silindir piston sübaplar tamamen sıfırlanmıştı her şey olması gerektiği gibiydi. benim fazla sıkıştırmam kaynaklı oldu motoru.

eğer ns200 ile uzun yol yapacaksanız bu söylediklerimi dikkate alın uzun yolda vites geçişlerini kısaltır rampalarda fazla sıkıştırırsanız bu geri dönüşüm malzemesinden yapılan motorlar dayanmıyor. çin malı silindir piston takılmış cbfle antalyaya gittim 1 damla yağ akıtmadı.
    Valla ben motoru alırken silindir piston yeni yapılmıştı 2 kişi bi ara çok biniyordum toplasan 10-15 defa kesiciye sokmuşumdur hiç sıkıntı yaşamadım. Şimdi canımı sıktın

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yapıştır gitsin İstanbul Samsun arası nedir ki?

Ben onun on katını 100 cc ile yaptım.

125 cc ile de artcılı yapıyorum..

https://youtu.be/ANlmYoSm5Mc
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapıştır gitsin İstanbul Samsun arası nedir ki?

Ben onun on katını 100 cc ile yaptım.

125 cc ile de artcılı yapıyorum..

https://youtu.be/ANlmYoSm5Mc
    İsmet abi sen benim en büyük motivasyonumsun valla en çok da senin videolarından özendim.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    son uzun yol tecrübem 4200 km. buna göre tecrübelerime dayanarak olmazsa olmazlar;

-ufak bir alet çantası ( ne olur ne olmaz içinde plastik kablo bağı ve bant olmalı )
    -lastik tamir fitili
    -lastik şişirmek için pompa veya herhangi bir şey
    -kulak tıkacı
    -sele orjinal ise konforu artıracak kılıf-minder vs.
    -düzgün bir yağmurluk ( 550 km sağanak yağmurda gitmek hiç hoş olmadı )

bunlar haricinde motorun standart bakımları tamamsa yola çıkmamak için nedenin yok. yapacağın ortalama km'yi hesaplarsın, ona görede yağ ve balata zamanını kontrol edersin. kurtarmıyorsa gitmeden değiştirirsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)