Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletimi Garanti Dışı Bıraktılar - Avukat var mı ? Aprilia

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben kullanılan egzozu, o egzoza göre motorda ayar yapılıp yapılmadığını, kullanım konusunda bizim bilmediğimiz, henüz anlatılmamış bir şeyler var mı onu merak ediyorum. Çünkü konuyu açan arkadaşımızın geçmiş mesajlarından hatırladığım kadarıyla dandikten bir silah için bile ne kadar özenli davrandığını, bakımlarını eksik etmediğini iyi hatırlıyorum.
    maximusti,, Cyan, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    şimdi yolda kalmanız veya silindir sıyırmanızın dışında, aprilla nın sonradan takılan egzoz garanti dışı bırakır diye bir maddesi varmı,
    egzoz servistemi takıldı, dışardamı takıldı?
    egzoz takılması garanti dışı bırakıyorsa eğer, motorunuz ilk olarak garanti dışı kalmıştır, fabrikasyon bir hata da olsa, egzoz ile alakalı alakasız her tür durumda motorunuz garanti dışı. avukatla, tüketici hakları ile vs. istediğiniz kadar vakit ve para harcayın, birşey elde edeceğinizi pek sanmıyorum.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam @hırbonen'lik konu
    On numara tespit. Nereden biliyorsunuz acep?

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Alıntı izzmarit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geri tepme basıncı doğru ayarlanmamış bir egzoz veya egzoza göre ayarı yapılmamış sübaplar bir süre sonra düzensiz çalışmaya sebep olabilir. Ama bu söylediğiniz gibi 1000km içinde silindir sıyırması şeklinde olacağını sanmam, sübaplarla ilgili sıkıntı yaratabilir.
    İlgili marka, farklı egzoz takmayı garanti dışı bırakıyorsa diğer bütün sorunları buna bağlayarak sizi epey uğraştıracaktır.

İnşallah çok uzun sürmeden sonuca ulaşırsınız.
    sorun 1000kmde olması değil bu egzosun 1000km dir takılı olduğunun kanıtı varmı ? malesef karşı taraflı düşünücez kötüye yorum yapıcaz.adam dese nerden bilicez 1000km dedir takılı olduğunu kanıtla kanıt yok.evet servise geldi motor söküp getirdi belki sorun çıkmasın diye ?? gibi gibi senaryolar çoğalır türer.bide arkadaş daha detaylı yazarsa örneğin cebimizden parasıyla yaparsak şu kadar tutucak,bu kadar değer kaybedicek,motor yürüyor yada performansı kısıtlı vs.tahmin ediyor herkes ama gerçekten ne olduğunu bilen yok gibi bir şey.bu arada dandirik egzoz takmak motor rölantisini bozuyor motor sağlığına iyi gelmiyor genel olarak,motor performansını eksi yönde etkiliyor bunlar benim bildiklerim.böyle ağır bir özellikle düşük bir kmde olması 0 dan takılsa bile düzenli bakımlı olan bir motorda sorun yaratma ihtimali bana göre 0 dır.ilk çıkan serisinde komple motor değişimine gidilen bir çok seri var bu 660 grubunda.sizin motor kaç modeldi ?? benim hatırladığım 2021 lerin yarısı bu hataya sahip sandık motor garantiden değişti

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay arkadaş herkes yorum yapıyor bir ben mi anlamadım nedir bu silindir sıyırdı denilen arıza , segmanlar mı ters döndü , silindir mi yerinden sıyrıldı , arızayı anlayan biri yazsın vallahi merak ettim , konu sahibi de açıklama getirmedi :(
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aşınma, ikinci silindirde fazladan aşınma var.
    Teşekkürler Killingroad arkadaşla özelden görüştün sanırım , sorunlu silindire kadar bildiğin için böyle düşündüm , asıl merak ettiğim yolda giderken nasıl bir durum yaşandı da devam edemez hale geldi , tam olarak yaşananı anlayabilsem problemin egzozla ilgili olup olmadığını yorumlayabilirdik..gerçi biz ne dersek diyelim sonucun değişeceğini düşünmüyorum yani bu olayda distribütör garantiyi işletmez , belki bir ihtimal Aprilia merkeze ulaşılabilirse..

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Ülkede, bir markanın ne kadar az kullananı varsa o kadar tokat atıyor tuketiciye gibi geliyor bana bazen.. Aslında tam tersi olması gerekirken..
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Çok geçmiş olsun hocam. Egzozdan dolayı silindir çizilmiş olabileceğine doğrusu ben ihtimal vermiyorum. Aprilia motorlarını severim, açıkçası aynı modeli de almayı düşünüyordum, fakat birkaç sefer böyle yaptıklarını duydum ben de. Geçmiş olsun tekrardan.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yurtdışı(ABD ve Avrupa) forumlarına da bakarsanız özellikle Aprilia markasının motosikletlerine egzozu kendinizde taksanız,resmi bayilerinden de alsanız(Akrapovic veya SC Project) garanti dışı bıraktığını görürsünüz. Geçmiş olsun.
    CRF bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Büyük bir ihtimalle Aprilla haklı.

Firmalar sattığı ürüne sattıkları şekilde garanti verirler. Sen sağını kurcalarsın diğeri solunu, bir başkası başka bir yerini derken iş çığırından çıkar.

Motor teknolojisinde toleranslar artık çok az motorlar daha hassas. Egzoz silindir içinde bir miktar basınç bırakır bütün basıncı boşaltmaz buna göre de ayar yapılır. Büyük bir ihtimal taktığınız egzozun geri basıncı ile orijinali farklı, onlar da bundan piston dik durmadı bir tarafa daha fazla sürttü gibisinden bir şey söyleyecekler.
    CRF ve mezit bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsunda silindir sıyırması nedir? piston etekleri mi silindir içine sürtmüş

Motosikleti
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsunda silindir sıyırması nedir? piston etekleri mi silindir içine sürtmüş
    Hocam hani " kafayı sıyırdı" deriz ya burda da mecazi kullanılan bir şey olmuş meğersem bende anlamadım ilk başta sorup duruyorum , silindirin birinde iç cidarda aşırı şekilde çizikler oluşmuş sebebi büyük ihtimalle piston yağ kanalı tıkandı yada segman kırmıştır , egzozla pek alakası yok bence zaten birkaç arkadaş stok motorlada aynı sorunu yaşamış , servis sandık motor koymuş , bu forumdaşımız egzozda tadilat yaptığı için servisde garantiyi yokuşa sürüyor..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük bir ihtimalle Aprilla haklı.

Firmalar sattığı ürüne sattıkları şekilde garanti verirler. Sen sağını kurcalarsın diğeri solunu, bir başkası başka bir yerini derken iş çığırından çıkar.

Motor teknolojisinde toleranslar artık çok az motorlar daha hassas. Egzoz silindir içinde bir miktar basınç bırakır bütün basıncı boşaltmaz buna göre de ayar yapılır. Büyük bir ihtimal taktığınız egzozun geri basıncı ile orijinali farklı, onlar da bundan piston dik durmadı bir tarafa daha fazla sürttü gibisinden bir şey söyleyecekler.
    üstad reyzing tayfasında orjinal egzozla süren gördünüz mü hiç ? ben görmedim alayı egzozu modifiye ediyor 100 kişiden belki biri yazılımlıdır diğer 99 kişinin motorda böyle sorunlar yaşansa bunca sene gidip egzoza binlerce lira para harcamıydı sence bu vatandaşlar ;)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    üstad reyzing tayfasında orjinal egzozla süren gördünüz mü hiç ? ben görmedim alayı egzozu modifiye ediyor 100 kişiden belki biri yazılımlıdır diğer 99 kişinin motorda böyle sorunlar yaşansa bunca sene gidip egzoza binlerce lira para harcamıydı sence bu vatandaşlar ;)
    Tam anlatamadım galiba?

Kim orijinal kullanıyor kim neresini değiştirmiş bilemem. Beni de pek fazla ilgilendirmez zaten.

Ben arkadaşın özelinde yorum yaptım.

Arkadaş bir parçada ( egzoz ) değişiklik yapmış fabrikada bu yüzden motosikleti garanti dışı bırakmış. Bende fabrika motosikleti sattığı şekilde garanti verir demişim. Zaten işinde normali bu.

Herkes kendi motosikletinde istediği değişikliği yapmakta özgür kanunlar dahilde tabi.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam anlatamadım galiba?

Kim orijinal kullanıyor kim neresini değiştirmiş bilemem. Beni de pek fazla ilgilendirmez zaten.

Ben arkadaşın özelinde yorum yaptım.

Arkadaş bir parçada ( egzoz ) değişiklik yapmış fabrikada bu yüzden motosikleti garanti dışı bırakmış. Bende fabrika motosikleti sattığı şekilde garanti verir demişim. Zaten işinde normali bu.

Herkes kendi motosikletinde istediği değişikliği yapmakta özgür kanunlar dahilde tabi.
    Hocam sen piston dik durmadı diye bahane uydururlar yazmışsın bende o na istinaden yazdım , sizin ne anlatmak istediğiniz aşikar ama servis böyle birşey gevelerse koca bir hass....r çekerim onu diyen ustanın yüzüne karşı :D ki bunu yapmışlığımda var yetkili servisin birinde , Medley arka amortisörün teki yağ sızdırdı , usta geçinen zat diyorki çanta takmışsın , ulen denyo fabrika buna orijinal çanta demiri ekleyip satıyor çanta takmaktan daha doğal ne olabilir ? bu adama başka ne denilir hak etmedi mi sizce , başka şeylerde geveledi de lafı uzatmak istemiyorum..bu arada sizin yeğende de Medley var tanışıyoruz kendisiyle , Yunanistan dan fren balatası almıştım fazla , kendi motorumda uzun kilometrelerdir kullanıyorum ama yeğen beğenmedi :D
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Herkes şu bu demişte kimse de yarım milyonluk motor 10k km de böyle nasıl olmuş dememiş,150 binlik bajajdan ama h2 sorunsuzluğu bekliyordu herkes maşallah Bu işin egzozla alakası ne,arkadaşım 2 sene çakma sc egzozla gezdide hiç bişey olmadı.

Motosikleti
    falcon flash 100
    .bu arada sizin yeğende de Medley var tanışıyoruz kendisiyle , Yunanistan dan fren balatası almıştım fazla , kendi motorumda uzun kilometrelerdir kullanıyorum ama yeğen beğenmedi :D
    Kendisi yeğenim değil kardeşim. Beğense şaşardım.

Onda teferruatla ilgili takıntı var. Motor yağı için İtalya da ki fabrikayı aramıştı. Önerdikleri yağı neden, niçin öneriyorlar diye

Adamlar da ciddi ciddi cevap verdiler.

Kesin balata fabrikasını da aramıştır oradan aklına yatmayan bir cevap aldığı için senin balataları beğenmemiştir.
    espresso ve CRF bunu beğendiler.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Açıklama ;

Evet dostlar. Motorum egzoz takıldığı için garanti dışı bırakıldı. Motorda sağ silindirde sıyırma olmuş bu yüzden hava filtresine bile yağ fırlamış diyor . ( ss motorlarda bu sık görülen bir durum saçma sapan bir açıklama bence )
    Motor henüz servis ' de olduğu için toplama aşamasında.

Henüz görseller vs elimde olmadığı için paylaşamıyorum. Fakat %100 motordan kaynaklı olan bir sorunu sırf motorda egzoz var diyerek buradan sıyırmaya çalışıyorlar. Egzoz silindirleri kesinlikle ÇİZEMEZ ! Yağsız kalmıştır vs bu gibi durumdan çizilir. Ancak adamlar baktı ki motorda egzoz var fırsat bu fırsat geçirelim dediler.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı spacenet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahammül sınırlarını zorlayan bir durum, Türkiye'deki birçok şirket nedensiz bir şekilde bu tür arızalanan araçlara mantıksız bir şekilde geri dönüş yapıyorlar. Farkındalar ki Türkiye bu konuda yetersiz ve davanın yıllarca sürmesi muhtemel. Size çok geçmiş olsun, sizin adınıza üzüldüm umarım yakın zamanda olumlu haberler alırsınız.
    Aklıma suzuki vitara suv aracın paslı koltukları olayı geldi. Sizler avrupa, amerika vatandaşı değilsiniz orada yargı süreçleri çok uzun sürüyormuş bol şanslar gibi geri dönüş yapmışlardı.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı murattatoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıklama ;

Evet dostlar. Motorum egzoz takıldığı için garanti dışı bırakıldı. Motorda sağ silindirde sıyırma olmuş bu yüzden hava filtresine bile yağ fırlamış diyor . ( ss motorlarda bu sık görülen bir durum saçma sapan bir açıklama bence )
    Motor henüz servis ' de olduğu için toplama aşamasında.

Henüz görseller vs elimde olmadığı için paylaşamıyorum. Fakat %100 motordan kaynaklı olan bir sorunu sırf motorda egzoz var diyerek buradan sıyırmaya çalışıyorlar. Egzoz silindirleri kesinlikle ÇİZEMEZ ! Yağsız kalmıştır vs bu gibi durumdan çizilir. Ancak adamlar baktı ki motorda egzoz var fırsat bu fırsat geçirelim dediler.

hocam sistemin doğrulugu tartışılır ancak burada size egzoz taktınız ondan motor bozuldu demiyor kimse anladıgım kadarıyla

Garanti dışı bırakan bir işlem yaptıgınız için motorunuz garanti dışına cıktı bu nedenle bu arızaya da bakmıyoruz diyorlar.

Garanti dışına cıkaran işlemler sadece sebep olan durum ile bağlantılı arızaları değil tüm garantiyi iptal eder.
    maximusti, ve espresso bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Evet bencede birşey çıkmayacak. Eğer taktığınız parça yetkili servis dahilinde yapılsaydı bir sorun olmazdı belki. Motoru Hero servisine rodaja götürdüğümde elcik ısıtma takan elemanlar vardı. Servisin dediği elektrik kısımı garanti dışı kalıcak. Mekanik yine garantili diye. Falan filan umarım içinize su serpen bir gelişme olur ama sanmıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)