Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorum son viteste devir kazanıyor ama hızlanmıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KTM Duke 250 ABS
    Öncelikle tüm forum üyelerine buradan hayırlı ve güzel bir gece diliyorum. Fazla uzatmadan soruma geçeyim. 5 ay önce sıfır bir RKS 125R satın aldım. Ucuz ve Çin motoru olmasından mütevellit motorda sadece 5 vites var,elbette elimdekine de şükür fakat Honda gibi markaların yanında konuşulmayacak bir motor. Motorda 4. viteste saatte 90 km civarında kesiciye giriyor,5. vitese attığımda ise motora ne kadar gaz verirsem vereyim devir artıyor fakat hız sadece 2-3 km arası yukarıya doğru oynuyor. Bildiğim kadarıyla motorlarda 5. vites motoru rahatlatmak için var,6. vites olmadığı için motorumdan tam verim alamıyorum tahminimce. Bilgili biri aydınlatırsa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Devir yükselmesine rağmen hız artmıyorsa debriyaj kaçırıyordur.
    Motor yeni diye debriyaj bitmiş olamaz dersen ki alakası yok ayarına bak belki tam kavrayamayacak şekilde az da olsa bir baskı eksikliği vardır.
    Yada devir artmıyordur ama sana artıyor ama hızlanmıyor gibi geliyordur bu daha olası ve normal olanıdır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Devir arttığı halde sürat artmıyorsa debriyaj kaçırıyor olsa gerek. Debriyaj ayarınızı bir gözden geçirebilirsiniz.

Motosikleti
    KTM Duke 250 ABS
    Hocam bakıma götüreceğim motoru yakında tamirciye söylesem yapar mı bozmak istemiyorum elleyip. Bir de video atsam en kısa sürede bakabilir misiniz normal mi değil mi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ağırlığınız ve rüzgarın esiş yönü gibi faktörler de bu duruma yol açabilir. Bir diğer ihtimal de göstergenizin doğru çalışıyor olmasıdır. 9,5 bg makine için hızınız hiç fena değil.

Motosikleti
    KTM Duke 250 ABS
    Gösterge konusunda doğru çalıştığını düşünüyorum hocam burada bayağı uzun bir bayır var geçen gün boşken denedim 108'i gördüm ve yanımda benimkinden daha büyük motosikletli arkadaş da 108 110 gidiyordu. Ağırlık konusunda bir şey diyemeyeceğim kesinlikle fakat ben(85kg) ve babam(80kg)beraber 85'e kadar rahat çıktık,85'in üstüne çıkmak bayır aşağı olmadığı sürece imkansız gibi. Bi de burada cevap yazan arkadaşlar debriyaj kaçırıyor demiş ben zamanında kavrama noktası ile baya oynamıştım ondan kaynaklı olabilir mi?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Kavrama noktası ya da tel ayarıyla ilgili bir şey olsa bence daha alt devir ve viteslerde de bunu sezerdiniz. Benden daha tecrübeliler daha doğrusunu söyleyecektir ama ben yine de sorunuzun kaynağını kısıtlı güçte motor ve ağırlıktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Debriyaj az bişey kaçırdığında 1. Viteste hiç,2. Viteste hiç,3. Viteste hiç hissedemezsiniz.
    Çünkü devir orani onu tolere eder.
    Ama son viteste tam gaz versiğinizde motor güç üretir ama tekerlere aktarimda başarısız olmaya başlar.
    Kaçırma çoğaldıkça sırasıyla 4. 3. 2. Viteslerde de hissetmeye başlarsınız.
    O zaman is bitmistir zaten.
    Şimdi sen şunu yap.
    Motor çalışmazken debriyaj levyesine bak. Teli germeye başlamadan önce boşluk var mı yok mu?
    Eğer levye teli germeden önce 1-2 cm oynuyorsa sorun yoktur ama debriyaj balataların aşınmaya başlamıştır.
    Hıç boşluksuz ise dediğim kadar boşluk verecek kadar gevşet ve tekrar dene. Sorun devam ederse sonra tamirciye git.

Motosikleti
    KTM Duke 250 ABS
    Haklı olabilirsiniz hocam 9,5 beygir çok çok süper bir şey değil yetiyor zaten sadece youtube gibi platformlarda bazı kişiler 118'de kesiciye girdiğini iddia etmişti ben çıkamayınca şaşırdım biraz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

Teşekkür ederim hocam yarın bakarım ona göre dediğiniz gibi varsa tamirciye giderim artık.

Motosikleti
    düldül(z-one)
    debriyajı biraz daha erken kavrayacak şekilde ayarla tekrar dene çok bir şey de bekleme ama çin malı 125 150cc motorlar 90dan 100e çıkana kadar çağ açıp çağ kapanıyor süre olarak.

Motosikleti
    Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale
    4. viteste kesici devreye giriyor demişsiniz. Motorda devre kesici mi var? Yani hız limitörü mü? Motor devri yüksek diye kesici oluyor mu?

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Çin malına göre 90km hiç fena sayılmaz.
    Debliyajdan görünüyor, sente ayarı ve karbüratör ayarından da olabilir.
    1 ve 2 viteste rahatça üst devirlere çıkabiliyor musunuz?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Fure61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4. viteste kesici devreye giriyor demişsiniz. Motorda devre kesici mi var? Yani hız limitörü mü? Motor devri yüksek diye kesici oluyor mu?
    Bu modelde var mıdır yok mudur bilemiyorum ama genelde olan o zaten. Adı üstünde "devir kesici", devrin belli bir değeri geçmesini engelliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)