Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet ile Yurtdışı Mevzusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar Selam;

2 konu hakkında bilgiye ihtiyacım var

Motosiklet ile Kıbrıs ve Bulgaristan'a gitmek için neler gereklidir?

ve araçlar için ekstra ne gibi işlemler yapılmalı. sanırım kıbrısta araç için kıbrıs sigortası yaptırmak gerekiyor.

bunun gibi detaylara hakim olan birileri var mıdır? 2 ülke de farklı prosedürmüş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Kıbrısı bilmem
    Ama ab ülkeler için
    Öncelikle geçerli pasaport vize
    Yurt dışı çıkış harcı en son 150-TL idi
    Araç için yeşil sigorta o da on günlüğü 15 euro mu neydi öyle birşey
    Araç senin adına değil ise vekaletin türkçe ve ingilizce hatta mümkünse gittiğin ülkenin dilinde örneği. Ki bu yöntem hiç tavsiye edilmiyor çoğu kez sıkıntı çıkıyor. Bu nedenle kendi adınıza kayıtlı araç ile çıkın
    Son olarak çipli ehliyet.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bulgaristan için:
    - Motosiklet senin üzerine değilse ruhsat sahibinden (yurt dışına çıkmak için) vekalet almak gerekiyor. (Ayvalık'tan Midilli'ye geçememiştim bu yüzden, o zamanlar kardeşimin üzerine olan bir motosiklet kullanıyordum, mecbur motosikleti Ayvalık'ta bırakıp Midilli'de motosiklet kiralamıştım!)
    - Yurtdışında kalış süresine uygun yeşil sigorta yaptırman gerekiyor.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Türkiye'de yaptırdığınız sigorta yurt dışında geçerli değil bu sebeple gittiğiniz ülkede 15 günlük periyotlarda sigorta yaptırmalısın buna KKTC de dahil , Avrupa bölgesinde tek bir sigorta yeterli , herhangi bir taşıtla yurt dışına çıkmak için sahibi olmalısınız değilseniz noter tasdikli ve çevirili vekaletname gerekiyor , bazı ülkelere bazı ilaçları sokamazsınız , önceden bilgilenmeniz iyi olacaktır , bunların haricinde yolculuğun süresi ve coğrafyaya özel hazırlık yapılması motosiklet özelinde şarttır , kervan yolda düzülür deyip yola çıkarsanız pekde güzel anılar yaşanmıyor , çok soğuk yerlerde motosikletten tiksinmişliğim var :D en güzeli aynı rotayı yapan birilerini bulup tecrübelerinden yararlanmak ;)
    Cyan, espresso ve yamtareroglu bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıbrısı bilmem
    Ama ab ülkeler için
    Araç senin adına değil ise vekaletin türkçe ve ingilizce hatta mümkünse gittiğin ülkenin dilinde örneği. Ki bu yöntem hiç tavsiye edilmiyor çoğu kez sıkıntı çıkıyor. Bu nedenle kendi adınıza kayıtlı araç ile çıkın
    Vekalet ile çok sefer çıktık. Vekaleti Türk tarafında kontrol ediyorlar, diğer tarafta lazım olmadı ama lazım olacağı tutarsa diye tercüme ve apostil yapılması gerekir tabi.
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Esasen olay şu; günümüz ekonomik şartlarında bazı planları erken yapmak gerekiyor. Ona göre her ay kenara para falan atacagım.
    Mesela bu ay marmara gezisi yapacagım izmir'den cıkıp. Mart ayında tekrar uzun bir tura cıkacagım (bu sefer fotoğraf söz)

Ancak tur için aklımda bir plan yok. Motoru değiştirmeye calısıyorum ancak değiştiremez isem 200 cc ile karadenize gidersen hem sıkıntı yaşayaagımı hemde cok yağış nedeniyle mart ayında zevk alamayacagımı söylediler.

Bende güzergahlara baktıgımda mersin'den kıbrısa 1-2 gün geçiş ya da bulgsaristan'da 3gün gezmek seceneklerini düşündüm. astarı yüzünden pahalı olacak ise farkl bir plan yapacagım.

Motosikleti
    Doğu Karadeniz için mevsim doğru değil , göçmen kuşları takip et onlar yanılmaz güneye doğru git bence ;) Datça'da güzel bir motosiklet festivali düzenlenecek ilgini çekerse kampta atarsın..
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğu Karadeniz için mevsim doğru değil , göçmen kuşları takip et onlar yanılmaz güneye doğru git bence ;) Datça'da güzel bir motosiklet festivali düzenlenecek ilgini çekerse kampta atarsın..

abi o kadar cok festival yaptım, kamp kurdum ki artık öyle cok ilgimi cekmiyor. bir de muglalı olarak mugla da öyle 1 2 günden fazlası sıkıyor
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Ya bu karadeniz'in mevsimi ne zaman doğru ? geçen temmuz ayında gittim samsun'dan batum'a kadar yağmurda kaldım. Hopa ilçe emniyet müdürlüğündeki memurda diyor ki " siz yanlış zamanda gelmişsiniz eheheh ". valla ben çözemedim.

bu arada karadeniz üzerinden batum yaparsanız gerekli olan yeni ehliyet, motor sizin değilse vekalet, birde kapıdan içeri girince trafik sigortası yapılıyor oda 400 tl felan galiba. sonra serbestsiniz. ben gürcistan'dan azerbaycan'a geçecektim ama covid yüzünden azerbaycan sınır kapıları hala kapalıymış.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    KIbrıs'a pasaport ile geçebiliyorsun bildiğim kadarıyla ayrıca sigorta şirketleriyle görüşmen lazım araç ve senin için paket halinde sigorta yapabilirler belki. Bulgaristan için ise sigorta ve shengen vizesi gerekiyor. Vize başvurusu konusunda Allah yardımcın olsun şimdiden. Shengen için sigorta şirketi olarak bizim çalıştığımız firmayı tavsiye edebilirim istersen.

Bulgaristan shengen idi unuttum onu eledim otomatik olarak.
    Gürcistan mesafe olarak cok uzak kalıyor bana. zaten 2 hafta önce oradaydım

Geriye bir kıbrıs kaldı; oraya da motorla gitmek cok gerekli değil dedi. En olmadı zevkine fiyatı da uygun ise 1 günlüğüne geçerim.
    Karadebniz sıkıntı gibi, mart ayında en iyisi akdeniz bölgesi gibi gözüküyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Vekaleti karşı ülke ne yapsın ki?
    Adıma kayıtlı olmayan farklı farklı otomobiller ile 20-30 defa Yunanistan'a ve Bulgaristan'a çıktım. Vekaletname Türk gümrüğünün "birisi arabayı çaldı kaçırıyor mu?" riskine karşılık istediği bir evrak. Onu da ilk çıkışta güzelce sisteme kaydediyorlar zaten, her farklı araçla bir kere vekaletname gösterip çıktıktan sonra tekrar çıkışlarımda bir daha sormadılar gümrükte. Ben hatta istemeyecek misiniz dedim, var burada görüyoruz dedilerdi.
    Karşı taraf böyle bir şey soramaz, açıkçası ben hiç bunun için bir çeviri falan yaptırmadım yaptırmam da, kavga ederim orada. Sana ne arkadaş, bu araç senin ülkenle uzaktan yakından alakası olmayan bir mal, Yatırım tavsiyesi değildir :D

Bir kere başıma geldi, yeşil sigortayı kendi hazır formu üstüne değil de düz bir yeşil kağıda çıktı ile aldım, Bulgar tarafında 45dk uğraşmıştım, sonunda 22 plaka bir aracı (sanırım tanıyorlardı) çevirip Bulgarca konuştular, adam bana Türkçe anlattı ona cevap verdim o Bulgarca aktardı, İngilizce seviyeleri böyle yani. Sonra ulan tamam bas git diye yollamışlardı. En kötü senaryo orada tekrar yeşil sigorta yaptıracaktım. Yalnız yeşil sigorta bizdeki zorunlu trafik sigortası gibi düşük kapsamlı bir şey. Kasko için de yurtdışı zeyili yaptırmak olası bir zor durumda çok kolaylık sağlar. Avrupa'daki çekici fiyatları saç baş yolduracak seviyede. Bir de yeşil sigorta sanırım Kosova'da mı Arnavutluk'ta mı ne geçerli değil.

KKTC'ye kimlik ile girilebiliyor, önerim de kimlik ile girmek olacaktır. Pasaportta KKTC damgası o pasaportla AB ülkelerine girişte sıkıntı çıkartabilir, hatta Yunanistan'a girişte direk kapıdan dönmeye sebep olur.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Yurtdışı kasko da yaptırmak ya da varolan kaskoyu yurtdışı ilavesi şart.
    Atina'da GS çaldıran arkadaşım vardı, uçakla geri döndü ama kaskosunu yurtdışı geçerli yaptırmayı ihmal etmediği için iki hafta sonra kaskodan parasını almıştı.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıbrısı bilmem
    Ama ab ülkeler için
    Yeni ehliyet şart koşuldu mu?
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Kıbrıs'ın kuzeyine yani KKTC ye pasaportla giriş yaparsanız, aynı pasaportla Yunanistan'ın herhangi bir adasına veya anakaraya giriş yapamazsınız, Hani Bulgaristan'dan Yunanistan'a geçerim filan diyorsanız dikkate alın.

Motosikleti
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıbrıs'ın kuzeyine yani KKTC ye pasaportla giriş yaparsanız, aynı pasaportla Yunanistan'ın herhangi bir adasına veya anakaraya giriş yapamazsınız, Hani Bulgaristan'dan Yunanistan'a geçerim filan diyorsanız dikkate alın.
    Bu uygulamayla ilgili yazılı bir kanun var mı merak ediyorum , 90 lar da İsrail'e gittim pasaportta bazı Arap ülkelerinin vizesi var mı diye bakmışlardı..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu uygulamayla ilgili yazılı bir kanun var mı merak ediyorum , 90 lar da İsrail'e gittim pasaportta bazı Arap ülkelerinin vizesi var mı diye bakmışlardı..
    Böyle konularda çoğunlukla bir kanun olmaz; sınır polisi / gümrük görevlisi giriş yapmanız konusunda son sözü söylemeye yetkili; her şeyiniz düzgün olsa bile girişinizi herhangi bir müspet sebep belirtmek zorunda kalmadan reddedebilir.
    killingroad ve espresso bunu beğendiler.

Konuyu netleştirdim :D ugrasmaya degmezmiş KKTC için onu anladım.

Motoru mersinde otoparka bırakıp feribot ile KKTC'e geçip oradan motor kiralamak cok daha mantıklı. zaten alan olarak sınırlı oldugu ıcın her türlü motor iş görecektir.

sigortası, feribotu vs. motoru geçirmeye degmezmiş.
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Kibrista sizi zorlayacak tek konu ters isleyen trafik olacaktir. Zamaninda bisiklet yarisina Kibris'a gittigimizde ben cok zorlanmistim. Araba karsidan geldigini görünce aliskanliktan saga yanasmaya calisiyorsunuz.

Kibris'a kesinlikle nüfus cüzdani ile giris yapin. Yazili bir kural yok ama Yunanistan hicbir sekilde KKTC damgali pasaport ile Yunanistan'a girise izin vermiyor.
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu netleştirdim :D ugrasmaya degmezmiş KKTC için onu anladım.

Motoru mersinde otoparka bırakıp feribot ile KKTC'e geçip oradan motor kiralamak cok daha mantıklı. zaten alan olarak sınırlı oldugu ıcın her türlü motor iş görecektir.

sigortası, feribotu vs. motoru geçirmeye degmezmiş.
    kıbrısa gitmek gerçekten çok meşakatli ve masraflı neden böyle bende bilmiyorum ama biraz karışık kıbrısta 14 ay kaldım asker olarak sonra özel araçla gezmeye gideyim dedim masrafları hesap ettim boşver dedim gitmedim
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)