Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Suzuki neden tercih edilmiyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hkn1er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar selamlar. Gerek yollarda gözlemlerim olsun gerek burdaki kullanıcılar olsun Suzuki kullanan sayısı oldukça az. İnternette Suzuki kullanıcılarının hemen hemen hepsi motorlarından övgüyle söz ederken Honda ve Yamaha'ya göre çok daha az tercih ediliyor. Suzuki bayisine model sorduğumda sırasıyla liste fiyatından alabileceğimi söylüyor. Eğer tercih edilmeme sebebi suzukinin biraz daha pahalı olmasıysa karaborsacı adama 10 vereceğime 20 daha verip direk Suzuki almak daha mantıklı değil mi? Bu arada bayilerde bulabilme konusu sym'de de mümkün. Arıyorum adam elimde var diyor gel al diyor Ne dersiniz sizce de şu karaborsa biraz da biz tüketicilerin elinde değil mi?
    BatuhanK., espresso ve symm bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Yeterli servis ağı yok.
    Uzun zamandır doğru düzgün motor bile gelmiyordu.
    İkinci el piyasası nispeten Yamaha ve Honda’ya göre daha yavaş.
    Piyasada Honda ve Yamahanın peynir ekmek gibi satılan modelleri ile rekabet edebilecek modelleri yok.
    (Örneğin xmax, forza, r25, cbr250 için alternatif yok)
    Bence şuan en popüler model gen 3 hayabusa o da alternatiflerinin ulaşılabilirliği daha zor olduğu için bu kadar revaçta ve hayabusa isminden dolayı satıyor. Yoksa 1340cc için 190hp civarı bir güç çok cezbedici değil.
    Vs vs
    TIGERSHARK bunu beğendi.

Motosikleti
    düldül(z-one)
    tercih ediliyor da bilen alıyor bilmeyen piyasa motorlarını tercih ediyor(honda, yamaha, cf moto) yoksa makineler çok kaliteli ve sağlam k5 k6 gsxr 1000ler hala kullanılıyor her türlü akrobasiyi yapıyolar ve bana mısın demiyor makineler 2005 2006 diğer japonların çoğu gözü toprağa bakıyor. servis ağı da pek yok.

Evimin çok yakınında servis var. Sizce avenis veya adress tercih edilir mi başlangıç için?

fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    Her ülkenin bir piyasası ve o piyasanın da bir algısı vardır. O algı yerleştiğinde, artık onu kırmanız imkansızdır.

Servis ağı yaygınlığı ve distribütör yatırımları zaten büyük bir kıstas, bir de bunun dışında markanın bilinirliği çok az. Bu da önyargı doğuruyor. Suzu ki mi az biliniyor demeyin, motorcular aşina ama Suzuki, Türkiye'de çok bilinen bir marka değil.

Benzer algılar, her ülke için geçerli. Bununla ilgili çok güzel bir pazarlama kitabı var, tavsiye ederim, çok akıcı dili var ve sayfa sayısı az, okuması kolay:

Bizde peynir ekmek gibi satan Honda otomobiller, Abd'de az satıyor. Çünkü Amerika halkı, Honda'yı motosiklet üreticisi olarak bildiklerinden ve algıları bu yönde oturduğundan, bu markanın otomobillerine karşı önyargılılar genellikle(hiç satmıyor değil, ancak algı oluşmuş bir kere ve kırılamıyor).

Aslında algının tam kırılacağı zamanlardı şu son 1-2 yıl, tedarik sorunları, galericiler, bayilerin üç beş kuruş fazla için saçmalaması, insanların aç gibi motosiklete saldırmaları derken, düzgün yatırım olsa, yurtdışında olan modeller Türkiye'ye getirilse, farklı şeyler konuşabilirdik ama o tren kalktı maalesef.
    RecepAlışkan, hkn1er, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    suzukinin bir tane dandik motosikleti yoktur ha dersen ki hangisi mantıksız ve piyasada tutmadı eski kasa v storm 1000 başka da alınmayacak hiçbir motosikleti yok
    her katagoride güzel motorları var burgman 200 misal v storm 650 800 de 1050 gayet güzel motorlar ss lar zaten ayrı bi dünya onda da çok iyiler bence az motosiklet getiriyor honda yamaha gibi sürümden kazanma derdi yok

Hemen ediniyorum bir tane teşekkür ederim. Suzuki almakta hiçbir sakınca görmüyorum o vakit. 2 3 sene içinde de satmak gibi bir niyetim yok. Uzun ömürlü binerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:29 ----------

Evet burgman tam bir efsane ama 2.el piyasası ağır gibi görünüyor.
    BatuhanK. bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla ben fuarda gördüğüm gsx 8s ile 1000 gt ye aşık oldum. Motorları çok güzel ama arkadaşın dediği gibi alt liglerde ürün skalası yok gibi birşey. Bir dönem inazuma diye bir motorları vardı o mesela türkiye de çok tutuldu ama ondan sonrasını getiremedi suzuki.
    Guts bunu beğendi.

Evet yıllardır inazuma kullanan akrabam var. Adam motoruna aşık.
    RecepAlışkan bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Suzuki V strom DL 650 2017 model kullandım. Suzuki gerçekten harika bir motor. Sorunsuz ve sağlam.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fancydriver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizde peynir ekmek gibi satan Honda otomobiller, Abd'de az satıyor. Çünkü Amerika halkı, Honda'yı motosiklet üreticisi olarak bildiklerinden ve algıları bu yönde oturduğundan, bu markanın otomobillerine karşı önyargılılar genellikle(hiç satmıyor değil, ancak algı oluşmuş bir kere ve kırılamıyor).
    2000'den beri her yil 1 milyon civari araba ve SUV satiyor Honda Amerika'da. Varsa eger oyle bir on yargi cooook eskiden olsa gerek...
    fazil, espresso ve freasy bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    bu soruyu o markayı getirten firmaya sormalı.tıpkı kawasakinin rezalet olduğu gibi.bunların bir el değiştirme gibi durumlarıda olmuyor enteresan şekilde.tabi suzuki baya iyi kawasakiyi getirenlere göre.alınır satılır parçasıda bulunur içine siniyorsa sorun yok

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2000'den beri her yil 1 milyon civari araba ve SUV satiyor Honda Amerika'da. Varsa eger oyle bir on yargi cooook eskiden olsa gerek...
    Hocam bunun hikayesi ayrı bir başarı, ben sığ yazdım biraz, dediğiniz yıllara tekabül ediyor, ancak Honda oldukça başarısız bir dönemin ardından ciddi bir başarı öyküsü yazıyor. Ben sadece marka algısı için kitapta yazana örnek verdim ki doğru, 80 ve 90'lar için geçerli bu bilgi ve çok uzun uğraşlar sorucu kırıp tepeye oynuyorlar.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    suzukinin bir tane dandik motosikleti yoktur ha dersen ki hangisi mantıksız ve piyasada tutmadı eski kasa v storm 1000 başka da alınmayacak hiçbir motosikleti yok
    her katagoride güzel motorları var burgman 200 misal v storm 650 800 de 1050 gayet güzel motorlar ss lar zaten ayrı bi dünya onda da çok iyiler bence az motosiklet getiriyor honda yamaha gibi sürümden kazanma derdi yok
    Suzuki'yi ülkemize getiren adamların sürümden kazanma derdi yok diyelim, yoksa satış baskısı olmayan firma olamaz, egzotik üreticilerde yoktur bir tek bu baskı, Suzuki egzotik üretici değil.
    hasmet bunu beğendi.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Suzuki, Türkiye'de sunabileceği en uygun motosiklet modellerini sunmak konusunda geride kaldı. Örneğin, TU250 gibi modeller ülkemizde bulunmuyor. 2023 itibarıyla dünya genelindeki en büyük 16. motosiklet pazarlarından biri haline geldik (Statista verilerine göre), ancak hala piyasadaki birçok motosiklet modelini göremiyoruz. ABD'deki bayiler motosikletleri ellerinden çıkarabilmek ve borçlarını ödeyebilmek için uğraşıyorlar, oysa Türkiye'de motosikletler bayilere gelmeden önce satın alınıyor.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Harley Davidson'ın Bajaj'dan bile fazla satması bana çok ilginç geldi.

Peki siz neye bağlıyorsunuz bu durumu? Suzukinin sorunu ne tam olarak? Türkiye piyasasında Honda veya Yamaha bulamıyoruz alternatif Japon suzuki var. Yukarda fancydriver ın dediği gibi sorun sadece pazarlamada mı?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim biraz kafam karıştı; arabadan mı bahsediyoruz motosikletten mi? Güney Afrika'da gördüğüm arabaların en az %20'si Suzuki idi bu arada. Orada iyi satıyorlar gibi görünüyor. Markaların önem verdikleri pazarlar farklı farklı olabiliyor.
    espresso bunu beğendi.

Tabi ki motordan

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hkn1er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabi ki motordan
    Evimin çok yakınında servis var. Sizce avenis veya adress tercih edilir mi başlangıç için?
    Bu motosiklet(!) modellerini tanımıyorum

Sonradan ekleme: Oha bunlar scooter modeliymiş. Vallahi bilmiyordum. Yine de motosikletten saymayabiliriz ;)

Bence Suzuki scooter alma. Bir Suzuki sahibi olarak ben bile bilmiyorsam iyi bir alış veriş olmasa gerek.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Peki siz neye bağlıyorsunuz bu durumu? Suzukinin sorunu ne tam olarak? Türkiye piyasasında Honda veya Yamaha bulamıyoruz alternatif Japon suzuki var. Yukarda fancydriver ın dediği gibi sorun sadece pazarlamada mı?
    Sorun pazarlama değil tek başına, distribütör sorunu var bence. Suzuki'nin premium brand sanılması sorunu var cidden pazarlama sorunu olarak ama esas sorun model gelmemesi, sınırlı ürün gelmesi, servis azlığı vb konular bence. Yoksa kolay bulunabilir olsa Xmax, Forza alamayan gidip Burgman alır bence, çok kaliteli motor cidden her ne kadar Suzuki inatla modeli geliştirmek istemese bile.

Avrupa'nın herhangi bir yerinde şu linkteki motorların çoğuna ulaşabiliyorsunuz: https://www.webbikeworld.com/2023-suzuki-motorcycle-lineup/

Yanıbaşımızda Yunanistan var misal.
    RecepAlışkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)