Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TMF Onaylı Eğitim Kurumları ve Eğitmenler

Motovento
    REKLAM ALANI

Ben yıllarca motosiklet dünyasından uzakken Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF), motosiklet eğitimi konusuna eğilmiş ve belli standartlara oturtma çabası içine girmiş. TMF web sayfasında sertifika verdikleri eğitmenleri listelemişler. Eğitmenler üç sınıf:

C: Kapalı alan eğitimleri vermeye yetkili olanlar. Bunlar temel başlangıç eğitimi ve hali hazırda süren motorcular için hakimiyet eğitimi adı altında verilen temel yön ve hız değiştirme becerilerinin kapalı alanda geliştirilmesine odaklı eğitimler (Hatırladığım ve anladığım kadarıyla yani).

B: Hem kapalı alan eğitimi verebiliyor hem de yol eğitimlerinde ikincil bir görev alabiliyor. 6-8 kişiyi toplayıp yola çıkarıyorlar. Öndeki esas eğitmen gözlem yaparken arkadan gelenleri toplayacak biri lazımdır herhalde. Belki o da kendince ikincil bir eğitim faaliyeti yapıyordur, bilemiyorum.

A: Kapalı alan eğitimi verebildiği gibi yol eğitimini de yürütebiliyor.

Bu sertifikaları almış eğitmenlerin listesi şu adreste mevcut: https://www.tmf.org.tr/egitim-kurulu...lı-Eğitmenler/

Bir de TMF, eğitim vermeye yetkilendirdiği kurumlar listesini açıklamış. O liste de burada: https://dinamik.tmf.org.tr/uploads/f...salOkullar.pdf

Kurum adlarının hemen hepsinin "akademi" olması da bir garip. En son bizim mahallede bir anaokuluna "oyun akademisi" yazmışlardı. Mutfak sanatları akademisi falan var. Her şey akademi, herkes akademik... Platon bunları görse mezarında ters mi dönerdi, benim kadar dert etmez miydi acaba?

Listelere ait linkler kırılırsa tmf.org.tr'den bakarsınız artık.

Bu bilgileri Nekipedia'nın şu videosundan öğrendim: https://youtu.be/maPaeG66bNo

Videodaki katılımcı eğitmen adayı sayısına bakılırsa bu kurumların ve eğitmenlerin sayısı artacak gibi duruyor. Hayırlı olsun.
    DickName, espresso ve mertowski bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Allah Allah, eğitim vermeye yetkili kurumlar arasında Honda Motosiklet Gelişim Merkezi'ni göremedim.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Maalesef şu anda sadece MEB yetkili. Ben bu konuyu çok araştırdım. Artık TMF vermiyor. MEB Halk Eğitim Müdürlükleri vasıtası ile yeterliliği olan hoca ile anlaşıyor. Hoca da aranan özellik ise 200 ders saati ileri sürüş eğitmenliğini ispat etme, şu kadar yıl motosiklet ehliyeti olma vs. şartları var. Yönetmeliği de indirmiştim.

Bu vasfa sahip eğitmenler Halk eğitimden çok yüksek parlar istediği için ben açtıramadım bu kursu. Yanlış hatırlamıyor isem 258 ders saati devam zorunlu bir eğitim.

Duyduğum kadarıyla TMF C sınıfı kapalı alan sınavlarında dar geçit manevralarında ayağını defalarca yere değdirenlere bile C eğitmenlik belgesini vermişler.

Hangi sebeple MEB' e verildi bilmiyorum fakat MEB de eğitim verecek hoca bulmakta sıkıntı çekiyor. Halk Eğitim Müdürlüklerinin ayrı bir bütçesi yok. Kursiyerlerden topluyor. A sınıfı belge için kişi başı hocaların istediği 25-45 bin TL civarı. Bu da 12 kişilik kursa açma alt sınırı konusunda sıkıntı yaratıyor.

Benim bildiklerim bu. Eğer yanlışım var ise, daha kolay bir yöntemi mevcutsa ileri sürüş sertifika eğitimine çok katılmak istiyorum. Başkaca bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    İpini koparan (?) eğitmen oluyor...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah Allah, eğitim vermeye yetkili kurumlar arasında Honda Motosiklet Gelişim Merkezi'ni göremedim.
    Roadcraft Academy de yok. Bu ikisi TMF ile muhatap olmamış demek ki.
    espresso bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Alıntı muhahha306 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İpini koparan (?) eğitmen oluyor...
    C sınıfı TMF eğitimine ve sınavına giren arkadaştan bilgi almıştım. Bir çok defa ayağını yere değdirenlere verdiler gözümle gördüm demişti. (Bu arada o arkadaşım A sınıfı oldu, çekememezlikten söylemedi yani )

A ve B sınıfı eğitmenler için aynı durum söz konusu olmayabilir. Belki bu sebepten (maddi, adam kayırma vb)MEB' verildi. Fakat MEB Halk Eğitim Müdürlüklerinin elinde hr ne kadar yönetmelik olsa da gerçekten ellerinde bu eğitimi verecek hoca yok.

Farklı şehirlerde kurs açıldığını bilsem giderim diyemiyorum. Çünkü 258 ders saati ve büyük oranda devam zorunlu. Hafta içi neredeyse bütün günleri kapsıyor. Zaman açısından farklı şehir imkansız.

Bulduğum hocalar da haklı olarak "eğitim sonunda ileri sürüş eğitmeni oluyorsunuz". "Bir meslek ediniyorsun" diyerek ucuza vermiyor. Değerli bir hocam 50 bin TL den kapı açıp, kişi başı 25-30 bin TL arası verebilirim demişti.

MEB A-B-C diye bir sıralama yapmıyor ileri sürüş eğitmenliği için. Tamam belli bir yeterliliği olmayan geçemeyecek belki. (Burası Türkiye MEB de resmi bir kurum. Nelerin dönebileceğini herkes farkındadır". Yarın öbür gün ileri sürüş eğitmeniyim diyerek, sana verdiği eğitim sırasında arkandan sana yetişemeyen, yanlış blgilendiren hocalarla karşılaşmamız işten bile değil. Ha TMF de de olabilir, MEB de de. Türkiye şartlarında maalesef durum bu
    muhahha306 bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Roadcraft Academy de yok. Bu ikisi TMF ile muhatap olmamış demek ki.
    Biz bu sene Ekip Akademi'de yapılan Gymkhana etkinliğine gitmiştik ya Roadcraft'ta yer alan Sertan Hoca'yı orada görmemiş miydik? Hatta ben adama çok kilo verdiğini söylemiştim. Gürcan da o gün bizimleydi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz bu sene Ekip Akademi'de yapılan Gymkhana etkinliğine gitmiştik ya Roadcraft'ta yer alan Sertan Hoca'yı orada görmemiş miydik? Hatta ben adama çok kilo verdiğini söylemiştim. Gürcan da o gün bizimleydi.
    Evet orada görmüştük. Faaller.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)