Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fazla Germe Silkeleme Yapar mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam arkadaşlar

Gaz verme anında zincir sürtme sesi geldiğinden dolayı iki gün önce motorumun zincirini gerdim. Zincir gergisini 12 den 14 e aldım.(Pulsar200NS) Yalnız germeden sonra alttan yukarı bastırdığımda zincir de yarım cm boşluk var.

Fark ettim nokta düşük hızda (Yüksekte varsa da fark edemiyorum) Sadece ön freni sıktığımda Sanki motor arka tekerde hafif bir titreme bir silkeleme yapıyor. Fazla sıkmadan kaynaklı olabilir mi?

Benim bildiğim fazla germe ya dişliyi yer yada zinciri koparır ama silkelemeyi hiç işitmemiştim.

Acaba teker milinin somonunu gevşek mi bıraktım diye düşünüp tekrar sıktım hatta orta sehpada elimle itekledim ama tekerde sağ sola giden bir boşluk ta fark edemedim?

Bilgisi olan ?

Şimdiden Teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Dominar D400
    Zinciriniz de belli yerlerinden bozuk ise sık-bırak yapıp silkeler.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar

Gaz verme anında zincir sürtme sesi geldiğinden dolayı iki gün önce motorumun zincirini gerdim. Zincir gergisini 12 den 14 e aldım.(Pulsar200NS) Yalnız germeden sonra alttan yukarı bastırdığımda zincir de yarım cm boşluk var.

Fark ettim nokta düşük hızda (Yüksekte varsa da fark edemiyorum) Sadece ön freni sıktığımda Sanki motor arka tekerde hafif bir titreme bir silkeleme yapıyor. Fazla sıkmadan kaynaklı olabilir mi?

Benim bildiğim fazla germe ya dişliyi yer yada zinciri koparır ama silkelemeyi hiç işitmemiştim.

Acaba teker milinin somonunu gevşek mi bıraktım diye düşünüp tekrar sıktım hatta orta sehpada elimle itekledim ama tekerde sağ sola giden bir boşluk ta fark edemedim?

Bilgisi olan ?

Şimdiden Teşekkürler...
    Tiger, elimden 4 kez NS 200 geçtiği için söyleyeyim, yarım cm boşluk az.
    Yüksek hızda problem yaşayabilirsin.
    Silkeleme konusunda, makineyi görmeden, biz ne diyelim ki?
    stubborn bunu beğendi.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Silkelemeden tam olarak neyi kast ettiğinizi anlamadım.Ama yarım santim çok az.Zincirin 2 cm civarı yukarı doğru esnemesi gerekli.Zinciriniz aşırı gergin.
    zileliorhan ve Motoseverrr bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sorun anlaşılmıştır arkadaşlar. Sağolun

Silkelemeden kastım arka tekerde titreme hissediyorum

Motosikleti
    MT-07
    Zincir bozuk ise; gerilip, gevşeyerek bir döngüye girer. Bazı yerleri gergin, bazı yerleri gevşek gibi olur. Sen komple gerersen, o da sürekli gerilip gevşemeye çalışacakken senin arka dişline yani tekerine darbe indirecektir. En iyi ihtimalle zincir kopar, en kötü ihtimalle bütün etki ettiği yerlere zarar verir.

Zincirin bozuk olduğu için, en gergin yerinden 3-4 cm boşluk kalacak şekilde ayarını yap. Zincir çok yalpa yapıyor ise; hiç uğraşma, yenisini tak ki bence bu olasılık daha pahalı ama güvenli olan seçenek. Diğer zincir sezonu kapatsa bile yeni alacağın daha pahalıya geleceğinden, vakit=nakit kısmından zarara girersin

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincir gerginlik ayarını motorun üstüne kendi ağırlığınıza yakın birini oturtmak suretiyle yaparsanız en uygun sonucu alırsınız.
    Üstüne sürücü + yolcu binince zincir gerginliği değişir. İnip de saymakta fayda var.

Hoca Nasrettin, tarla karın doyurmuyor, ne iş yapsam sermayeyi kediye yüklüyorum, deyip eşek satmaya niyetlenmiş, Elinde ne var ne yoksa satıp Konya’ya eşek almaya gitmiş, On tane eşek alıp birine binerek yola düşmüş. Sermaye bu ya, yolda, aman kaybolmasın diye İkide bir eşekleri sayıp duruyormuş. Ağacın gölgesinde sayarken 10, yolda giderken 9 eşek çıkınca Hoca’nın keyfi kaçmış, Bakmış ki eşeğe her binişinde bir eşek eksik çıkıyor, ya yan gitmeye karar vermiş.
    Akşehir’e on eşeğiyle vardığında, yayan yürümekten ayaklarının altı su topladığından ayakta zor duruyormuş. Hoca’yı bu hâlde görenler:
    – Hayırdır Hocam. demişler, eşeklerine kıyamadım mı?
    Hoca ne dese beğenirsiniz:
    – Sermaye göz önünde olmayınca azalıyor!
    mertowski ve espresso bunu beğendiler.

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Bencede 0,5 cm çok az değilmi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)