Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Uzun Menzilli Elektrikli Motosiklet Önerisi..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Merhaba arkadaşlar nasılsınız.. Konuya gelecek olur isek. 14 bine yaklaştık elektrikli vs5im ile.. Şu an çift batarya kullanıyorum.Sonradan aldığım batarya daha iyi durumda..

Çift batarya kullanmanın faydalarına gelecek olur isek..
    Aracın şarjı bitti saatlerce şarj edeyim yola çıkarım derdi yok dönüşümlü olarak kullanıyorum batarya bittimi diğer bataryayı al , boş bataryayı şarja tak yola devam et.. Veyahut menzil %80e kadar artıyor bu değerler çok iyi rakamlar düşünün tek şarj ile 200 kmye kadar yol gidiyorsunuz..

14 bine yaklaşmış iken aynı sınıftaki fosil yakıtlı araçların bakım masraflarını yazayım.100 cc yazıyorum.
    Min 12 kere yağ değişimi top maliyet 4000-7000 arası.
    3 kere debriyaj değişimi kayış dahil.. Maliyet 7-10000 arası.
    3 kere buji değişimi 800 tlye yakın.
    MArş motoru değişimi gerekir.. 1500 tl.
    6-8 kere hava filtresi değişimi 1500-2000 tl.

Elektrikli vs5 bakım ücretleri ise..
    Eğer bataryaya takılan beyin yazılır ise 4600 tl.

Şu an batarya ilk aldığım gün gibi menzilden düşme gibi bir sorun çıkarmadı..
    Genel araca bakılır ise yolda bırakma arıza vs gibi bir durum olmadı.

Şu an tek sıkıntı özellikle göbekli birisi arkaya biner ise biraz arka tarafın yayılması.3 kere kaza yapmış fakat tamir görmemiş bir araç için çok normal..

Ekstra olsun..
    Hani her sürücü karşılaşır aracını kullanır iken yuuh daha neler der aracı için..İşte kendim için onları yazarsam.. Pazartesi malzeme siparişine gittim geri dönerken neomarindan Çayırovaya arkasında 15 kg yük olmasına rağmen 1 volt ile çayırovaya varması . Mesafe 17 km idi.. Yine çayırovadan tuzlaya voltaj düşürmeden varması..

Edindiğim tecrübeleri edindikçe yazar isek arkadaşlar.. Aşşağıda sıralayacağım maddeler cidden harika şeyler..

- Yola çıkmak için cebinizde paraya veyahut kredi kartına borçlanmaya ihtiyacınız yok , şarja takın ve tek seferde 120 kmye kadar yol gidin..Eğer benim gibi çift batarya iseniz 200 kmye kadar yol gidin..
    - Araçtaki ses , motordaki egzozdaki ses , titreşim , ısı gibi konfor bozan etkenleriniz yok..
    - Yolda arıza yapmış yolda kalmış araçları görünce gururunuz okşanacak çünkü kolay kolay arıza yapmıyor..
    - Sürekli bozulan bakım isteyen tonlarca bileşenden kurtuluyorsunuz..Rutin zorunlu masraflardan ve vakit kayıplarından kurtuluyorsunuz.
    - Düşünün 7 tlye şarj edip 120 kmye kadar yol gidiyorsunuz..Veyahut yakın çevrelerde 3gün ila 1 hafta arası 7 tlye gezip ihtiyacınızı görüyorsunuz..
    - Gerçekten harika bir tork var bendeki 3 bin watt olmasına karşın iki kişi ara gazda sırtımızı arkaya yapıştırıyor..

Bu arada işyerine sağladığı faydaları yazacak olur isek..

- Müşteri aynı gün için sipariş veriyor ve çok düşük maliyetim olduğu için istediğim fiyatı verip para kazanabiliyorum..
    - Sepet ucuz ürün yakalıyorum iş olmadığı zamanlar ve güzel kazançlar sağlıyor..
    - Çevremdeki insanlar esnaflarda çok seviyor..Birşey rica ediyor senin yakıtın yok şunu götürsene diyor..Kıramıyorum ama mislisini o esnaftan işim düştüğü zaman alıyorum..Hatta dalga konusu oldu " yakıtı kurtarmaz " diyorum :D
    - Gece çıkıyorum sahil boyu geziyorum veyahut çok sevdiğim istiklale veyahut izmite 10 liraya gidip geliyorum..

Özete gelecek olur isek. Araç aldığım gün gibi gidip geliyor batarya aynı batarya bana kazandırdığının haddi hesabı yok.. Aşırı rahat ve sorunsuz..

Ayağınıza taş değmesin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:11 ----------

Ekleme : İşyerine tadilattan sonra bir sürü ışıklandırma takmama rağmen , tüm ay boyunca bu araç buradan şarj olmasına rağmen 1100 tl fatura gelmiş.. Oysa normal x9 500 ile tek seferde kadıköye gidiş gelişim 300 tl.. Bu araç tüm ay boyunca minimum 1200 bazen 2000 kmye yakın yol katediyor ve işyerinde şarj oluyor.. Harika değerler bunlar..
    bassturbin bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=

[B]14 bine yaklaşmış iken aynı sınıftaki fosil yakıtlı araçların bakım masraflarını yazayım.100 cc yazıyorum.[/B]

Aga, tamam senin ki kesinlikle daha kârlıdır ona okeyiz, de bu yukarıda yazdığın masraflar hangi model ve markalara ait kafama takıldı. 14k içinde bunların en sık olanını max. 3 kere yaparsın, o da yağ. (hadi 5 olsun). Diğerlerini 14 k da harcayacak aleti zaten başta almamak gerek.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Aga, tamam senin ki kesinlikle daha kârlıdır ona okeyiz, de bu yukarıda yazdığın masraflar hangi model ve markalara ait kafama takıldı. 14k içinde bunların en sık olanını max. 3 kere yaparsın, o da yağ. (hadi 5 olsun). Diğerlerini 14 k da harcayacak aleti zaten başta almamak gerek.
    Bana da abartılı geldi o masraflar. (Elektriklinin gideri büyük ihtimal 1:10 daha uygundur ona laf yok.)

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Eşeğin arpa maliyeti de ata göre düşüktür.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Haciko senin konuyu okudukça.Köydeki eve bir tane alayımmı diye şeytan dürtüyor resmen.Evden merkeze enmek 3km kadar.Köyün içinde bakkal market falan yok merkez yakın olduğu için.Alsam bir tane gelirken pilini buraya getirmek gerekir orada aylarca kullanmadan bırakırsam sıkıntı olur heralde.Pili götürüp getirmek gerekirmi bu durumda.
    Birde VS5 e muadil özellikte hangi modeller var.Bakıyorum çoğu 2500w yada 2000w.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    [QUOTE=Metehan07-70;4773897]
    Alıntı

[B
    adlı üyeden alıntı
    14 bine yaklaşmış iken aynı sınıftaki fosil yakıtlı araçların bakım masraflarını yazayım.100 cc yazıyorum.[/B]

100lük scooterlar ve muadili piyasa ürünleri için yazdım bunları haliyle aynı güç ebatta olduğu için.. En son 10 seneden fazla oldu 150lik scooter ve 100lük cup kullanalı , hatırladığım kadarı ile 1200 kmde bir yağ değişimi gerekiyor bunlarda.. Hali ile 14 bin kmde 10dan fazla yağ değişimi gerekiyor..Yanlış hatırlıyor isem affola.Yine bu tarz araçların debriyaj takımı kayışı 5-6 bin kmde bir değişimi gerekebiliyor hali ile 3. değişim ister.. Maalesef paramızın değeri hiç yok belki kağıt üstünde abartı yazıyorsunuz ama piyasaya çıkınca anlıyorsunuz..Geçen yolda tekere demir girdi de 200 tl tek fitil atmaya istediler.. Yaptırmadım bir yer yaptı yine attı en son ıslak mendil soktum deliğe yola devam ettim :D Ve 14 bin km az bir yol değil..Ayrıca yazdığım fiyatlar tamirci fiyatları ve kabataslak tahmini fiyatlar , üstünde durulması gereken bakım periyotları ve giderler ..İyi bir karşılaştırma olacağını düşündüm yazdım..

Bunları yazmamdaki sebep haklı olarak bir kanı var batarya bitince çok masraflı olur kanısı.. Kısmen doğru fakat fosil yakıtlı araçlar sürekli parça değişimi bakım isteyen araçlar , batarya tamamen bitene kadar yapılan değişim bakım ücretleri az buz değil.Bazen batarya kadar hatta fazlası tutabiliyor bunun için yazdım.. Yukarıda yazdığım parçalar sadece bir bölümü dahası da var..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:27 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana da abartılı geldi o masraflar. (Elektriklinin gideri büyük ihtimal 1:10 daha uygundur ona laf yok.)
    Hocam tek tek yazdım sanırsam metehan'da yüksek hacimli bir motor var haliyle bakım aralıkları uzun..Bendeki x9 500de öyle 3 binde bir yağ değişimi 15 bin kmye kadar debriyaj takımı gider maliyeti yüksek oluyor ama baş ağrıtmıyor bakım aralıkları uzun olduğu için..
    Kalkıpta bu elektrikliyi burgman kymco 350 piaggio gibi araçlada kıyaslamak saçma olur sonuçta gücü fiyat aralığı belli aracın..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eşeğin arpa maliyeti de ata göre düşüktür.
    Hemşo ben seviyorum bu eşşeği kapıdaa x9 500 duruyor kaç zamandır binmiyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:31 ----------

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haciko senin konuyu okudukça.Köydeki eve bir tane alayımmı diye şeytan dürtüyor resmen.Evden merkeze enmek 3km kadar.Köyün içinde bakkal market falan yok merkez yakın olduğu için.Alsam bir tane gelirken pilini buraya getirmek gerekir orada aylarca kullanmadan bırakırsam sıkıntı olur heralde.Pili götürüp getirmek gerekirmi bu durumda.
    Birde VS5 e muadil özellikte hangi modeller var.Bakıyorum çoğu 2500w yada 2000w.
    Pili niye getiriyorsunuz tam anlamadım..Evet pilin yatması pek iyi olmaz.. Model konusunda horwinler gayet harika makinalar fakat fiyatlaro 120 binden başlıyor..Ayrıca 6 bin watt ..Yine muadiline bakarım geçenlerde görmüştüm bir kaç model aklıma gelince yazayım..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler