Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletlerin ve Otomobillerin Sigorta Bedeli Mantığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    byOzturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok :)
    Merhabalar Arkadaşlar,

Motosiklet almayı düşününce ister istemez diğer bedelleri de araştırıyorsunuz ister istemez. Küçük bir araştırma yapayım dedim, rakamları görünce güldüm.

Peki sigortacıyla mı bu rakamın ilgisi var yoksa genel koşullar mı? Siyasi vs. hiç bir konuya girmeyeceğim. Baz alınan otomobillerden ve kişilerden örnek veriyorum.

Zorunlu trafik sigortası fiyatını öğrenmek için bir aracın %1-%2'lik fiyatları genelde baz alınır. 2023 model Volkswagen Golf 1.0 eTSI 110 PS DSG Style aracını baz alıyorum.

Google verileri

Aracın fiyatı 1.003.900 TL görünüyor. Sigorta bedeli ise araç bedeliyle;

1.003.900 TL'nin %2'si, (1.003.900 x 2) / 100 = 20.078 TL'dir.

1.003.900 TL'nin %1'i, (1.003.900 x 1) / 100 = 10.039 TL'dir.

sigorta rakamları bunları gösteriyor teorik olarak. Tabii bu fiyatlar uygulanır mı? Pek zannetmem. Kendi iç rekabetlerini de varsayarsak, ilk defa bir otomobil alan da birinin değerlerini söz konusu alırsak;

Nisan 2023 tarifesine göre de ilk defa bir araç alınsa 5.477 TL gibi ortalama bir rakamda yol buluyor.

Bu rakamları görünce de ayrıca üzülüyorum. 100.000 TL'ye alınan bir motosiklette ortalama 3.000 TL sigorta rakamı çıkıyor. İlk defa sigorta yaptıran biri olduğunuzu ve ilk motosikletiniz olduğunu da düşününce bu rakam 5.000 TL'ye kadar çıkabiliyor (kendi hesaplarıma göre)

Peki siz ne kadar sigorta ödediniz bu yıl?
    Motosiklet kara sevda gibidir, kör bırakır!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    2012 cbf 150 ilk motorum değil ama kendi adıma olan ilk motor noter satış sözleşmesi bedeli 26000 tl 24 aralık 2022 tarihinde 1730 lira Quick sigortadan yaptırdım
    byOzturk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Problem ne ki.
    Benim motor 20bin lirayken 400 odedim,75bin oldu 700 odedim,simdi 100bin oldu muhtemelen bin lira odicem.yuzde bir ve iki arasi iste dedifin fibi

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Problem ne ki.
    Benim motor 20bin lirayken 400 odedim,75bin oldu 700 odedim,simdi 100bin oldu muhtemelen bin lira odicem.yuzde bir ve iki arasi iste dedifin fibi
    benim motorum %2 si 500 civarı ediyor ben 1730 ödedim ilk sigorta diyemi kitlediler bu kadar acaba önceki motor aldığım kişinin adınaydı 2. basamak 170 lira çıkmıştı 2022 temmuzda

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:37 ----------

o değilde şimdi sbm sitesinden baktım benim motora kasko bedeli 42000 tl diyor bu değer allah korusun perte çıkarsa ödenebilecek en yüksek değermi oluyor
    Çiftçi- Ekonomist

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Ödemedik, yaptırmıyoruz, her sene 2-3 katına cikarak devam ediyor.
    protesto...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2016 Opel Corsa araca yanlıs hatırlamıyorsam gecne gecen sene 1200 sigorta 3500 kasko yaptırmıştım.

bu sene 4 sigorta 4.250 kasko cıktı.

aradaki farkın kapanmasına anlam veremedım.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Rakamı belirleyen çok fazla kriter var. Sürücü, şehir, o aracın Türkiye'de ne kadar satıldığı, modeli kullanan kesimin yaşı, tecrübesi vs. Mesela bizim patron 320 ye biniyor, babası eski arabaya meraklı. Reno toros aldı bir tane sigorta bedeli 320 nin 2 katı çıktı. Mantığı nedir bilmiyorum.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Problem ne ki.
    Sadece rakamları ve piyasa artışını öğrenmek için demiştim. Kazasız belasız kullanmışsınız. 6-7 seviye yani en uygun rakamlardan gidiyorsunuz. Allah kaza bela vermesin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:46 ----------

Alıntı salih dalkıl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motorum %2 si 500 civarı ediyor ben 1730 ödedim ilk sigorta diyemi kitlediler bu kadar acaba önceki motor aldığım kişinin adınaydı 2. basamak 170 lira çıkmıştı 2022 temmuzda

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:37 ----------

o değilde şimdi sbm sitesinden baktım benim motora kasko bedeli 42000 tl diyor bu değer allah korusun perte çıkarsa ödenebilecek en yüksek değermi oluyor
    Daha önce hiç kullanmamışsanız ve trafiğe çıkmamışsanız yaşınız ve motosikletin yaşı gibi bazı değerler ele alınıyor. Bu sebepten artış

Motosikletlere genelde kasko yapmıyorlar. Sebebi de çabuk çalınabilir ve yaralanmalı/ölümlü kazalara daha açık olması. Sizin motosikleti kaskolatmak için ödeyeceğiniz rakam oluyor "tahminimce"

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016 Opel Corsa araca yanlıs hatırlamıyorsam gecne gecen sene 1200 sigorta 3500 kasko yaptırmıştım.

bu sene 4 sigorta 4.250 kasko cıktı.

aradaki farkın kapanmasına anlam veremedım.
    Kazasız sürüşünüz + araç değerlerindeki olağandışı artıştan ötürü rakamlar kapandı

Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rakamı belirleyen çok fazla kriter var. Sürücü, şehir, o aracın Türkiye'de ne kadar satıldığı, modeli kullanan kesimin yaşı, tecrübesi vs. Mesela bizim patron 320 ye biniyor, babası eski arabaya meraklı. Reno toros aldı bir tane sigorta bedeli 320 nin 2 katı çıktı. Mantığı nedir bilmiyorum.
    Yaş, aracın yaşı vs. Malum, yaş ilerledikçe insanların refleksleri de zayıflıyor çok fazla. Bundan ötürü de olabilir. Kriterler sürekli değişiyor.
    Motosiklet kara sevda gibidir, kör bırakır!

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bu zorunlu trafik sigortası öncelikle trafikte olası bir kazada karşı tarafa verilen zararı karşılamak için yapılıyor.
    Piyasada en ucuz arabalar milyonluk oldu neredeyse, hele bir de pahalı bir araca çarpsanız azcık yamulsa 40-50bin liralık hasar çıkyıor. Haliyle sigorta ücreti de aracın değerien göre değil karşıya vermesi muhtemel hasara göre hesaplanıyor.
    byOzturk bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    siz trafik sigortasının sizin aracın değerine göre mi yapıldığını zannediyorsunuz? (Kaskoyu demiyorum o tabiki senin aracının değerine göre fiyat çıkıyor)
    espresso bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Trafik Sigortasıyla ilgili resmi gazetede yönetmelik değişikliği yayınlandı.
    15.Nisanda (yarın) yeni yönetmelik devreye giriyor.

Özet bilgiyi aşağıdaki 6 dakikalık videodan dinleyebilirsiniz.

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Otomobile göre motosikletteki daha yüksek risk faktörü (görece) bahsettiğiniz konuya ilişkin etkenlerden biri olabilir mi?
    = = = Be Aprilia racer! = = =

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı byOzturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Peki siz ne kadar sigorta ödediniz bu yıl?
    307 bin liralık motor için 2800 lira ödedim sigortaya bu ay. üçüncü motorum.
    byOzturk bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz trafik sigortasının sizin aracın değerine göre mi yapıldığını zannediyorsunuz? (Kaskoyu demiyorum o tabiki senin aracının değerine göre fiyat çıkıyor)
    Elbette hayır. Verdiğim örnekte bu yıl çıkan bir otomobilin %1-%2 fiyatını çıkardım. Bu neyi belirler? Piyasadaki sıfır araçların ortalama değerlerini.

1- Zorunlu Trafik Sigortası neden var? Bir kazaya karıştığımızda sigorta şirketimiz karşıdaki aracın onarım bedelini ödesin diye var.
    2- Bu değeri neye göre çıkardın? Sıfır bir otomobilin sigorta dilimiyle eşdeğer olabilecek rakamlarını bulmak için.
    3- Neden %1-%2? Bir aracın fiyatının %1-%2'lik rakamlarının ne kadar olduğunu anlamak için
    4- Bunun sigortayla bağı nedir? Küçük çaplı maddi kazalarda karşı araçta çıkabilecek rakamları anlayabilmek için.

Bizim aracın değerini de baz alarak örnek vermiştim zaten. Piyasadaki araçları da örneğe dahil ettim

Umarım anlatabilmişimdir

Alıntı aargh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomobile göre motosikletteki daha yüksek risk faktörü (görece) bahsettiğiniz konuya ilişkin etkenlerden biri olabilir mi?
    Elbette şuradan bakmanızı rica ediyorum. Motosiklet satın alacak birisi sigorta fiyatlarını belli bir varsayıma göre hesaplar.. Sigortacı tanıdığını arayıp "Abi şu motoru alacağım sigorta kaç para çıkar" diyemeyiz sonuçta. Kişiye göre değişir. Bu sebepten ötürü ve cevapta da değindiğiniz risk faktörünün etkinliğinden ötürü değişebileceğini de var sayarak ne kadar fiyat olduğunu öğrenmek istedim

Cevabınız için teşekkür ederim

Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    307 bin liralık motor için 2800 lira ödedim sigortaya bu ay. üçüncü motorum.
    Şu ana kadar satın aldığınız 3. motor mu yoksa 3 motora da sahip misiniz? Merak ettiğim için sordum. Bir kargo, kurye ya da paket servis sahibi olabileceğinizi düşündüm.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı byOzturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şu ana kadar satın aldığınız 3. motor mu yoksa 3 motora da sahip misiniz? Merak ettiğim için sordum. Bir kargo, kurye ya da paket servis sahibi olabileceğinizi düşündüm.
    yok 50cc almıştım onu eşim kullanıyor şu anda. 150cc scooter ve nc750yi de ben kullanıyorum şu anda. üçünün de ruhsatı bende.
    byOzturk bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)